Ege Candemir

Ege Candemir

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
0
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Patria Mirabal, Minerva Mirabal ve Maria Teresa( Mate ) Mirabal. Kısaca demek gerekirse ''Mirabal kardeşler'' veya Dominik halkının verdiği isimleriyle ''kelebekler'' .

Tüm insanların özellikle de kadınların hiç unutmaması ve her zaman saygıyla ve minnetle anmaları gereken kişiler bunlar. Çünkü onların, 1960 yılında hunharca katledildikleri 25 kasım günü , Birleşmiş Milletler tarafından kadına karşı yönelik şiddetle mücadele günü olarak ilan edilmiştir.

Peki bu üç kız kardeşin suçları neydi acaba? diye sorarsanız. Ülkelerini 31 yıl süreyle acımasızca yöneten, sayısız insanı katleden, hapse atan, işkence eden, mallarını ellerinden alan zalim bir diktatör olan Trujillo'ya karşı korkusuzca mücadele etme cesaretini göstermiş olmalarıydı. Bu sebeple hapse atıldılar, eşleri de hapse atıldı, işkence gördüler ama yine de yılmadan mücadelelerine devam ettiler. Bu mücadelelerinin cezasını da , yönlendirildikleri ıssız bir dağ başında, Trujillo'nun adamları tarafından vahşice katledilerek çektiler.

İşte bu kitap o dönemde ( 1930-1961 yılları ) diktatörlükle yönetilen, Dominik Cumhuriyetindeki yaşama savaşını ve katledildiklerinde, 24,34 ve 36 yaşlarında olan bu üç kız kardeşin verdiği onurlu mücadeleyi anlatmaktadır. Aslında diktatör, bunlardan o kadar korkmaktadır ki , katlettirmeden çok kısa bir süre önce, son iki derdinin birinin kilise ve birinin de Mirabal kardeşler olduğunu açıkça ifade etmiştir. Tabii ki korktuğu şey sonunda kendinin de başına gelmiştir ama bunu Mirabal kardeşler canlarını vererek sağlamışlardır.

Kitapta bu tarihi süreç kurgulanıp bir roman haline getirilerek bize aktarılmaktadır. Bu yapılırken de , kurbanların ve o gün o ıssız dağ başına gitmeyerek, sağ kalan dördüncü kardeşin ağzından olaylar anlatılmaktadır.

Olayların tarihi gelişiminin bilinmesine rağmen, kitap okunurken akıcılığından hiçbir şey kaybetmeden okunuyor. Çünkü olaylar çok derinlemesine olarak kurgulandığından, devamlı bir sürükleyicilik halinde okuyucuya yansıtılıyor.

Son cümle olarak, mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitap diyorum. Bu, yürekli kız kardeşlerin insanlık için verdikleri mücadeleyi iyice öğrenmek için, bütün insanlık uğruna kendilerini feda etmelerine biraz olsun saygı duymak için ve hepsinden de önemlisi, kendimizi ve insanlığı diktatörlerden ve diktatörlük rejimlerinden uzak tutma konusunda mesajlar almak için mutlaka okumamız gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 25 okur okuyacak.