Elif Yalçın

Elif Yalçın

Çevirmen
9.3/10
40 Kişi
·
107
Okunma
·
0
Beğeni
·
54
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
185 syf.
·Beğendi
Çizgi romanların akıcı olamaması çok düşük bir ihtimaldir zaten.

Kitap akıcı, sürükleyici. Açık kapılar bıraktığı için merak duygusunu da kamçılıyor. Genel anlamda başarılı.
211 syf.
·1 günde·3/10
Japon anime tarzı bilim kurgu seri. Karikatür tarzını severim ama bu daha çok orta okul çağları okurlarına hitap etmekte. Edebî değeri olduğunu düşünmüyorum. Kuşe kağıda birinci sınıf baskısıyla bile ederinin çok altında bir eser. Kısaca bende hayal kırıklığı yarattı.
176 syf.
·6/10
Korku ve sırlarla dolu manga konusu itibariyle güzel ve etkileyiciydi fakat çeviriyi çok beğenmedim. Cümleler düşük ve karışıktı. Yine de mangaseverler için çok alternatif yokken okunabilir nitelikte.
185 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Tudem’in markası Desen tarafından yayınlanan şimdilik 6 kitaplık bir çizgi roman serisi Tılsım. Bu ilk kitapta babalarının vefatının ardından anneleri ile aile yadigârı dede evlerine taşınan Emily ve Navin kardeşlerin fantastik dünyaya mecburi girişleri görülüyor. Annelerini yaratıktan korumak için tılsımın peşinden yeni bir dünyaya giden kardeşler soluk soluğa bir maceranın içinde buluyorlar kendilerini.

Aile bağlarına, kardeşliğe dair güzel dokunuşları var bu kitapın.

Çizgi romandan pek anlamasam da bunu sevdim. Çok sürükleyici, seyri keyifli… Çizgiler ustalıklı, sahneler dolu dolu. Buldukça diğer kitapları da okuyacağım sanırım. Zira hikayenin devamını merak ettim bile. Fakat çeviri sırasında muhtemelen asıl metnin söyleyiş özelliklerini de aktarabilmek için yazı dilinin dışına çıkılmış. Kitapta “değil” kelimesinin “diil” yazılmadığı tek bir yer göremedim. Üstelik bu konuşma üslubu çevirisi neredeyse sadece bu kelime ile sağlanmaya çalışılmış. Bir de “bi” var. Belgisiz sıfat olan “bir” hep yuvarlanmış. Kitap boyunca beni rahatsız eden bir tek bu kullanım oldu. Böyle bir macerada kimseden TRT sunucusu Türkçesi beklemiyoruz elbette ama Türkçenin suyunun suyu ile yetinen bir nesle de gereksiz yere böyle bir metin vermek doğru değil. Neyse… Bu hamur çok su götürür…

Akşam bir Miyazaki mi seyretsem yine? Canım çekti nedense… :)

https://bukitap.wordpress.com/2017/04/28/tilsim/

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 107 okur okudu.
  • 31 okur okuyacak.