Ella Cara Deloria

Ella Cara Deloria

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
341
Gösterim
Adı:
Ella Cara Deloria
Unvan:
Yazar, Antropolog
Doğum:
Güney Dakota, ABD, 31 Ocak 1889
Ölüm:
Vermillion, Güney Dakota, ABD, 12 Şubat 1971
“Ağlama. Büyükbabanın hastalığına üzüldün, biliyorum. Ama babam hep derdi ki, gözyaşları sadece ölüm içindir. Haklıydı, başka niçin ağlanabilir ki? Sadece ölüm; çünkü sadece o kesin.
Ella Cara Deloria
Sayfa 267 - İmge Kitabevi
Paylaşmak,Dakota yaşantısının temelini oluştururdu.Bunun mantığı şuydu:herkes verirse,herkes alır;bu kaçınılmazdır.Bu yüzden yaşlılar sürekli olarak hatırlatırdı: "Misafirperver olun; verici olun. Hiçbir şey verilmeyecek kadar kıymetli değildir."
Evlenmiş olmasıyla böbürlenmesi de gereksizdi.Hem neden böbürlensin ki, sonuçta kadının peşinde olan erkekti.Kadın, ona teslim oluyordu.Kadını ele geçiren erkekti.Eğer böbürlenmek gerekiyorsa erkeğin böbürlenmesi gerekirdi.Evlendiği için kendini önemseyen bir kadın, takdir edilmek ya da imrenilmek yerine alay konusu olur, onun sersemin biri olduğu düşünülürdü.Hemen hemen her kadın biriyle evlenebilirdi çünkü kadınlar için evlilik normal olan, beklenen durumdu.Bu onlara bir özellik katmıyordu.Bu yüzden gurur duymak saçmaydı.
Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi. Merakla okuyacağınızdan eminim. Farklı bir kültür ve farklı bir bakış açısı sunuyor kitap. Dil oldukça akıcı ve anlaşılır. Yazarın öyle bir sadelikle işlemiş ki konuyu. 3 nesilin gözlerinden görebiliyorsunuz adeta Kızılderili yaşamını. Hem güzel bilgiler içeriyor hem de size farklı bir hikaye sunuyor.
Bir injun(kızılderili) kızının doğumunu ve doğumundan sonraki hayatını anlatıyor. Injunlar hakkında didaktik bir eser niteliğinde diyebilirim. Töreleri,törenleri,adetleri,kadının o toplumdaki yeri,erkeğin ve kadının görevleri, kızılderili insanının pir insanlara bakış açısını,beyazlardan ilk başlarda nasıl korkup,çekindikleri...hakkında bayağı bir bilgi birikimi sağlıyor. Antropoloji konusunda örnek bir kitap. Bilgi vermeyi abarttığı zamanlar oluyor o kısımlarda sıkıldığınız oluyor ama genel itibariyle okunması gereken bir kitap.
Antropolojiyle ilgili ders kitabı niteliğindeki kitapları okumadan önce alınıp okunması gereken bir kitap. Soluksuz bitirir ve sonunda "Keşke devam etseydi..." dersiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ella Cara Deloria
Unvan:
Yazar, Antropolog
Doğum:
Güney Dakota, ABD, 31 Ocak 1889
Ölüm:
Vermillion, Güney Dakota, ABD, 12 Şubat 1971

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.