Elliot Skell

Elliot Skell

Yazar
8.3/10
7 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
262
Gösterim
"Arada sırada bir şeyler yapabilen bir Halibut çılar. Ya da en azından bir şeyler yapmaya çalışan, diyelim. Bir şekilde, tüm engellere rağmen her nesilden bir kişi çıkar."
Elliot Skell
Sayfa 186 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Diyelim ki birisi gölde balık tutmaya gitti, ama gölden balık yerine bir çizme çıkardı, yine de balığa gitmiş sayılır, sayılmaz mı? Başka neye gitmiş olabilir sence? Çizme tutmaya mı? Eğer balık yerine çizme tutulabiliyorsa, ben neden kuş tutamıyorum?"
"Ama niyeti çizme tutmak değil ki," dedi Omniya.
"Benim ki de kuş tutmak değil!"
"Ama en azından onun balık tutma şansı var!"
"Benim de var," dedi Bazilika.
"Havada mı?"
"Havada her türlü şey tutabilirsin."
"Ne gibi mesela?"
"Küçük bir kız gibi mesela."
Elliot Skell
Sayfa 105 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Merak, özgünlük, harekete geçmek. Bir Halibut olduğuna emin misin?"
Elliot Skell
Sayfa 108 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Katilini tanıyorsan, güvendiğin biriyse, çığlık atmazsın, öyle değil mi? İş işten geçinceye kadar da neler olup bittiğini anlamazsın."
Elliot Skell
Sayfa 175 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
284 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Benzersiz Ev.
Bu kitabı anlayabilmek için öncelikle evin yapısını kavramak gerek. Bir ev düşünün ki bir köy ya da kasaba boyutunda olsun. Evi çevreleyen dış duvarın içinde yüzlerce ev, içerisinde kendine ait arazileri, ormanlık alanları, gölleri, akarsuları ve hatta yer altı suları bulunsun. Evde küçüklü büyüklü kuleler, tek odalı ya da çok odalı, süslü ya da sade evler bulunsun. Gizemli bölgeler ve gizli geçitler de mevcut. Hala keşfedilmemiş sürüyle garipliği ve hala kullanılmamış sürüyle başka evleri olsun. Ev sahipleri ise Halibut'lar olsun. Ancak evin tek sakinleri olmasınlar. Baş kahya ve diğer kahyalar, hizmetliler, doktorlar, marangozlar, sıva ustaları gibi her türlü meslek grubundan insanlar olsun ve hepsi Halibut'ların hizmetinde bulunsun. Ve evdeki her şey ama her şey bir sonraki nesle aktarılarak aynen devam etsin.

Halibut'lar, tuhaf bir millet. Duvarın dışında yüzlerce yıldır kasabalar şehre dönerken, insanlık gelişirken onlar aynı kalmış. Yapılan en ufak şey bir geleneğe dönüşmüş. Evin dış duvarı Halibut'ları içerde tutmak için değil; çünkü onlar zaten içeride olmanın bir ayrıcalık, bir lütuf olduğunu düşünürler. Hırsızlık yapmak bir insan için nasıl kötü bir eylemse Halibut'lar için de dışarı gitmeyi düşünmek de aynı derecede kötü bir eylem. Kötü bir olaya kaza denmişse onlar için kazadır ve asla sorgulamazlar. Merak, özgünlük, Halibut'ları anlatan kelimeler değil. Ancak aralarında istisna bir Halibut var. Omniya Halibut.

Omniya, kaza sonucu ölen kaptanlarının cenaze merasiminden sonra sabah erken uyandığı için görmemesi gereken birini görüyor. Kader bu ya sonrasında kendini bir dizi tuhaflıklar ve kazalar arasında, ölüm kalım savaşının ortasında buluyor. Ve hikâye de burada başlıyor. Bu Omniya Halibut'un ve Benzersiz Ev'in hikâyesi.

Kitabı yeğenimle birlikte okuduk ve beğendik. Evin gerçekten benzersiz oluşunu, evdeki hiçbir şeyin göründüğü gibi olmayışını sevdim. Çocuk kitabı diyebileceğim bir kitap olmasına rağmen oldukça sürükleyiciydi. Verdiği mesajlar da açıktı. Sürü gibi yaşamak yerine harekete geçmenin, herkesin söylediğine inanmamanın sorgulamanın önemini anlatan bir kitaptı. Kitap bitti ancak hiçbir konu henüz kapanmış değil. Yazar devamını diğer kitaba saklamış. Bize de en kısa zamanda diğer kitabı alıp okumak düşmüş. Diğer kitapta görüşmek üzere.
284 syf.
·619 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çocukluktan kalan en sevdiğim kitabım. Farklı bir dünyası var. Kitabın dili ve konusu ilgi çekici. Ben çok severek okumuştum ve 3 kez bitirdim kitabı. Hala favorilerim arasında.

Yazarın biyografisi

Adı:
Elliot Skell
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.