Emma Young

Emma Young

Yazar
8.1/10
9 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Adı:
Emma Young
Unvan:
Yazar
Emma Young, bilim/tıp konularında yazan ödüllü bir yazar. Yazıları çeşitli gazetelerde ve internet sitelerinde yayımlandı. Çocuk kitaplarının yanı sıra gençler için popüler bilim kitapları da yazdı.

Kocası ve iki çocuğuyla birlikte İngiltere’de yaşıyor.
Kırık bir kemik iyileşebilirdi. Bir yarık iyileşebilir di. Ama ben? Planladığı bu ameliyat bir iyileştirme girişimi olarak tanımlanabilir miydi?
İnce ellerime bakıyorum. Zihnim sorularla doluyor. Bu eller nazik miydi? Yoksa acımasız mıydı? O kadar mıydı, vurur muydu? Sylvia'nın kız veya erkek kardeşi var mıydı? Onlara ödevlerinde yardım eder miydi? Onlarla bisiklete biner miydi, karamelli elma yapar mıydı? Olanları duyunca annesi yere yığılmış mıydı? Babası kızının ölen bedeninin başında nöbet tutmuş muydu? Sylvia nın bilinci baştan beri kapalı mıydı yoksa yavaş yavaş mı kapanmıştı? Ona ne olmuştu?
Emma Young
Sayfa 74 - Hep kitap
272 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Günümüzde organ nakli yaygınlaştırılmaya çalışılırken kendi beynimizin bir başka vücuda nakledildiğini ve sizin yüzünüzde dahil tüm dış görünüşünüzün tamamen değiştiğini düşünün...
sanırım ben bocalardım ve adapte olamazdım.Peki siz ne yapardınız? Bu kitabı okumanızı tavsiye ederim...
272 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Rosa ve Sylvia on sekiz yaşlarında iki genç kız... Bir ruh ve iki bedenin yaşamı... Rosa çocukluğundan beri bir sinir hastalığı nedeniyle yatağa bağlı.. Sylvia buz gibi suda, boğularak ölünce Sylvia’nın ailesi, onun bedenini bağışlıyor böylece birinin ölümü diğerine hayat veriyor... Rosa gizli bir #beyin ameliyatına alınıyor ve başka birinin bedeniyle uyanıyor.... Böylece Rosa’nın hayatı tamamen değişiyor.... Kimlik bunalımına giriyor kim o...???
Aynada gördüğün yüz sana ait değil... sesin...gözlerin... ellerin... hatta vücudun bile .... Ben olsam ne yapardım diye sorguluyor insan... Alışmak kolay değil... Bu geçmişini bilmediği yeni bedenle nasıl yaşamalı?
Zor... Rabbim dert verip derman aratmasın inşallah... organ bağışı na farklı bir gözle bakmayı sağlıyor...
.
️ kitabı okurken aklıma geldi TRT de 80 lerin sonları yada90 ların başıydı kavanozdaki adam
hayal mayal hatırlıyorum gerilim dolu bir jenerik müziği vardı sanırım değişik ama enteresan bir yapımdı...
272 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir gün sabah bambaşka bir bedenin içinde uyandığınızı hayal edin.Aynada gördüğünüz yüz size ait degil; hatta sesiniz,gözleriniz bile ...
Işte kitaptaki baş kahramanımız Rosa tam da bunu yaşıyor ama zorunlu seçimi nedeniyle.
Rosa'nin ışıl ışıl işleyen beyni, çocukken yakalandığı bir hastalık sebebiyle genç yaşında hareket edemeyen bir vücuda mahkum oluyor. Doktor olan annesi,babası ve çok sevdiği ağabeyi ile beraber çaresizce ölümü beklerken bir mucize gerçekleşiyor ve bir ilk deneme ile beyin ölümü gerçekleşmiş Sylvia'nin bedenine beyin nakli yapılıyor. Kitabın ana konusu, ameliyat sonrası Rosa'nin yaşadığı kimlik bunalımı ve hayati sorgulaması üzerine odaklı işleniyor. Yazarin oldukça akıcı ve merak uyandırıcı bir yazım tarzı var.

Şimdi bir düşünün. Birini sevdiğimizde aslında nesini sevmiş oluruz? Kalbini mi,aklını mi, düşüncelerini mi, bakışlarını mi yoksa bedenini mi? Peki sevdiğimiz bambaşka bir vücutta karşımıza çıksaydı yine aynı şekilde sevmeye devam edebilir miydik? Bizi biz yapan aslında neydi?

Dış görünüşün ne derece önemli ya da önemsiz olduğunu sorgulatan, bir insanı kendi yapanın ruh güzelliği mi aklı mi yoksa yaşadıkları mi olduğunu ise düşündürten bir roman...

Iyi okumalar:)

Yazarın biyografisi

Adı:
Emma Young
Unvan:
Yazar
Emma Young, bilim/tıp konularında yazan ödüllü bir yazar. Yazıları çeşitli gazetelerde ve internet sitelerinde yayımlandı. Çocuk kitaplarının yanı sıra gençler için popüler bilim kitapları da yazdı.

Kocası ve iki çocuğuyla birlikte İngiltere’de yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.