Enes Şengönül

Enes Şengönül

Yazar
9.2/10
18 Kişi
·
29
Okunma
·
7
Beğeni
·
225
Gösterim
Adı:
Enes Şengönül
"O yıllarda Amerika kıtasında zenci olmak ne kadar kolaysa, Ummar'ın hayatı da o kadar kolaydı. Babası köle pazarında iki beyaz tarafından satın alınmak istenmişti. Bundan dolayı kavga eden iki beyaz, bir kurşun ıslığıyla susuverdi.
Üçüncü bir beyaz, bir zenci için değmez diye oğlunun gözlerinin önünde onu öldürmüştü. O zamanlar ismi de Ummar değildi...."
Biz, yani sizin yarattığınız dünyanın defolu ürünleri... Görmedikleriniz, yok olmasını istedikleriniz... Korktuklarınız, evet biz... Sizin kurduğunuz bu yeni dünyayı başınıza geçireceğiz.
Biz düşlerimizden; akıncıların fethettiği, üzerinde ki çimenlerde her ulusun barış ile yaşadığı toprakların kaybedildiği bir zamana uyandık.
Dini İslam olsun olmasın, ulusu Türk olsun olmasın bu topraklara tekrar adalet getirmek boynumuzun borcudur. Emperyalizmin vahşetini ve dahi kendisini yok edene kadar mücadelemiz sürecektir.
"Uzaktan kumandalarla sadece televizyonun sesi açılıp kapanmaz, bu düzenin koruyucuları da ellerinde bulunan kumandalarla bize istediklerini hissettirip, istedikleri zaman da hissizleştirdiklerini, isterlerse bir ülkede milli değerlerle dalga geçen bir toplum hazırlayıp yine isterlerse aynı toplumu milli bilinci çok yüksek hale getirebildiklerini gözlemledik"
164 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Sonunda "Neden bu kadar çabucak bitti ki?" tepkisi verdiğim kitaptır. Kenan'ın hikayesinden yazar muhakkak bir roman yazmalı. Hatta senaryosu dahi hazırlanabilir.
Gelelim kitaba, kitap 9 hikayeden oluşuyor. Kapakta ki tarihi şahsiyetlere aldanmayın. Sadeceiki-üç hikayede onlara göndermeler var. Kitaptaki hikayeler farklı zaman dilimlerinde geçiyor. Mesela bir hikayede milattan önce sibiryadan göç eden bir askerin hikayesini okurken, bir diğerinde bugüne dair hikayeler bulabilirsiniz. Birden kore savaşının içinde olurken, birden bire gözününzü köle ticaretinin yasal olduğu Amerika kıtasına gidebilirsiniz.
Kesinlikle ikinci serisini beklediğim kitaptır
164 syf.
·Beğendi·10/10
Kapak fotoğrafını ve arka kapak yazısını görünce direk sipariş ettim. Bir yakın tarih okuru olarak asıl beklentimi karşılamadı.
Ama yeni beklentilere sevketti beni bu kitap. Muhammed Veli Ferit diye bir karakterin olduğunu, ilk İslami Direniş Hareketinin filizlenmesinde bir teşkilatı mahsusa parmağı olduğunu öğrendim. Kore-Çin savaşında yüzyıllarca öncesinde de aynı yerde hemen hemen aynı amaçlarla savaşıldığını yazar uslubunca aktarmış. Ayrıca Bulgar Sadık isimli kahramanın dönüşümü üzerinden Dünyanın dönüşümüne atıflarda bulunulmuş. Keşke biraz daha hacimli olsaydı. Sürükleyicilik bakımından eşsiz bir kitap.
Ayrıca yazar bazı karakterlere ayrı semboller yüklemiş. Sayfalar ilerledikçe ve yazar sonunda küçük açıklamalar yapınca farkedebiliyorsunuz.
Sanırım 18. ve 19. yüzyıl romantizminden etkilenmiş yazar. Viktor Hugo'da eserlerinde birden araya girip bilgilendirici paylaşımlarda bulunup devam ediyor. Hiç dipnot kullanmadan yazar 6 hikayesinin sonunda sonuç bölümüne benzer bir başlık altında vermek istediği mesaja ulaşabiecek birer anahtar sunuyor.
Muhakkak 2. serisini beklediğim kitaptır
164 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı, tarihi kurgu roman diye düşünerek sipariş ettim. Ancak içinde birbirinden farklı ama birbiriyle iç içe geçmiş hikayeler olduğunu gördüm. Yazarın Kafka'dan ve Borges'ten etkilendiği belli. Sanırım ilk kitabı ve çok iyi iş çıkarmış. Bir kaç tane dilbilgisi hatasına gözüm çarptı.
Yazar hikayelerinin hemen hepsinde sıklıkla sembolizme yer vermiş. Kullanılan metaforlardaki sembolleri yorumlamaya çalışırken isimlerin bile gelişigüzel seçilmediğini farkettim. Belki öyle değil ama ben öyle yorumladım.
Ancak kitabın kapak kalitesini beğenmedim. Bir oturuşta okunup bitirilecek tarzdan kitaplardan birisi, ama tekraren okunması tavsiyedir
164 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı şimdi bitirdim. Edebi bir değer taşıdığı tartışılmaz.
Yalnız bazı hikayeler yarım bırakılmış. Dil ve anlatım yönünden, sürükleyicilik yönünden son yıllarda okuduğum en iyi kitaplardan. Ancak bir kaç imla hatası gözüme çarptı.
Yazar çok güzel bağlantılarla geçmişle bugünü iç içe geçirmiş. İçinde polisiye, mitolojik, tarihi, psikolojik hikayeler var.
Ana tema olarak emperyalizme karşı, antiemperyalist çözüm önerileri sunmuş bize yazar.
164 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap beklentimi karşılamamakla beraber benden 9 yıldız almıştır. Akıcı bir anlatım, hatta belki de okuduğum kitaplar içerisinde en akıcısı. İlk hikaye muazzam devam ederken, değişik ve alışılagelmişin dışında bir final ile bitirilmiş.
Genel olarak eski dünya düzeninden yeni düzenine geçişi anlatan uzun-kısa hikayeler var. Bir puanı kırma sebebim, imla hataları, umarım yeni baskıda çözülür
164 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yazar güzel iş çıkarmış. Vahşi kapitalizm daha iyi anlatılabilinir miydi bilmiyorum? Çok güzel hikayeler var. Kitabı tarihi akademik bir kitap diye düşünerekten sipariş verdim ancak roman çıkması tekrar romana ısınmama vesile oldu.
Ancak sanırım yayınevi kaynaklı çok yazım yanlışı var. Keşke böyle merdiven altı bir yerden basılmasaydı bu kitap. İleride daha fazla değerlenebilirdi.
144 syf.
·Beğendi·10/10
Enes Şengönül'ün ilk kitabını sosyal medya çekilişlerinde görmüş ve ilgimi cezbettiğinden dolayı satın almıştım. Kitabı ve yazarın üslubunu çok sevmiştim. Bundan dolayı alışveriş yaptığım siteden yazarın yeni kitabı çıkarsa haber ver butonunu kullanmıştım ve böylelikle bu kitaptan haberdar oluverdim.

Spoiler vermeden kitap hakkında çarpıcı gerçekleri anlatmak zor olsa da sizin için bunu yapmaya çalışacağım. Öncelikle kitap yeraltı edebiyatı diye tabir edilen edebiyat türüne yakın olsa da içinde edebi bir zenginlik ve derin bir zarafet barındırmakta.

On üç yaşında sokakta yaşamak zorunda kalan bir çocuğun hikayesi üzerinden sistem eleştirisi yapan yazar mükemmel betimlemelerle ilginç ve sonu asla kestirilemeyen olaylar dizisini tüm çıplaklığıyla sunuyor.

Bana kalırsa kitap ile alakalı mükemmel bir dizi veya sinema filmi çekilebilir. Aksiyon hiç bitmemesine rağmen, yine de dinginlik hissi veren eser tek solukta okunabiliyor.
164 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap şu an elimde ve ilk iki hikayeyi bitirdim. Tam heyecanla sayfaları çevirirken ilk hikayenin burada bitmesi fena halde sinir bozucu.
İkinci hikayeden ise mükemmel bir dizi-film yapılabilir. Hiç tanımadığım bu Bulgar Sadık ile alakalı internettten bir araştırma yaptım ve hayran oldum.
Yazar dil konusunda iyi, kitap akıcı, bir iki yazım hatası var ama koparmıyor sizi.
Hikayelerin sonunda bulunan kısa mesajlar ufuk açıcı..
Bazı kavramları okurun şekillendirmesi istenmiş. Sırf bu yüzden sosyal medyadan yazara ulaşmam gerekecek :)
Kitap bitince ekleme yapacağım
164 syf.
·Beğendi·10/10
Çok ama çok sevdiğim bir yakınımı hepatit-c hastalığından kaybetmiş bir kişi olarak Kenan'ın hikayesinde kendimi buldum. Eşit şartlarda okumuş olsaydım kitaptan bu kadar etkilenir miydim bilmiyorum. Ancak kitaptaki karakterin çektiği ızdırabı aynı suretle yaşayan birini kaybetmiş olmanın sancısı beni derinden etkiledi diyebilirim.
Kitaptaki hikayelerin hepsi birbirinden güzel ancak benim favorim ruhunu şeytana satan adam.
Bu hikaye ve ilk hikaye dışında yazar bilgilendirmeyi ve subliminal mesajlar vermeyi tercih etmiş.
Ancak diğer hikayelerde insanın özüne kadar inivermiş.
Sanırım yazarın ilk kitabı, yenilerinin çıkmasını ve eksiklerini görmüş olmasını temenni ediyorum
164 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitabı nihayet bitirebildim. İçinde inanılmaz imgeler bulunmakta. Şiddetle tavsiye ediyorum.
İncelemelere baktığımda yazarın realizm veya romantizm akımından etkilendiğine dair yazılar gördüm. Bence bal gibi postmodern bir kitap olmuş.
Daha önce hiç denk gelmediğim bir üslup zenginliği

Yazarın biyografisi

Adı:
Enes Şengönül

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.