Ercan Kalkan

Ercan Kalkan

Yazar
7.5/10
24 Kişi
·
18
Okunma
·
16
Beğeni
·
285
Gösterim
Adı:
Ercan Kalkan
Doğum:
1988
1988 Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Doruk Köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimini Doruk köyünde, orta öğrenimimi Batman Cumhuriyet lisesinde tamamladı. 2009 yılında Kafkas Üniversitesi Kağızman Meslek Yüksekokulundan, 2013 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. 2009 yılında Kafkas Haber Ajansı ile başlamış olduğu köşe yazarlığına, çeşitli yerel gazetelerde devam etti. Şiir yazan ve yazdığı şiirleri seslendiren Yazar şiirlerini video paylaşım sitelerinde ki kanalında yayınladı. Tekirdağ da ikamet eden Ercan KALKAN evli ve bir çocuk babasıdır.
Şaristan, küşleme tadı ve yumuşaklığındaki otları yolmayı bırakıp duraksadı. İlkbaharın zamansız ve güçlü rüzgârı kulaklarının içine doluyor, vücudunu dövüyordu.
Gövdesini sola doğru itecek kadar hızlanan rüzgâra karşı koymak için rüzgârın estiği yöne doğru döndü yüzünü. Böylece rüzgârın onu savurmasına eşeklere has bir özellik olarak kabul edilen inattan farklı bir yeteneğiyle engel oldu.
O konuşmaya devam ediyor, benimse gözlerim düşler âleminde bir eşeğin peşinde geziniyordu. Zihnim her şeyi bırakmış bu düşün peşine düşmüştü.
Sonbaharı hatırladığınızda anımsadığınız tek şey yaprakların ağır ağır isteksizce dallardan kopması ise biliniz ki anımsadığınız şey eksiktir. Sonbahar sadece yapraklar için değil bir çok şey için vedaya işaret eder;
Sarı başaklar için, kırlangıçlar için, sırtımın sızısına iyi gelen sıcak rüzgarlar için...
Ercan Kalkan
Sayfa 104 - 3T Yayınları
136 syf.
Eşek kadar oldum ama halen ; Adıma imzalanmış, bana emanet edilmiş yeni bir kitap geldiğinde, hızlı hızlı her tarafını karıştırırım. Üç beş yerinden bir şeyler okurum. Tadına bakarım. Beni çekiyor mu? Koklarım beğendim miydi de öperim. İşte bu kitap da onlardan biri.
Ne çok atasözü , deyim vardır değil mi eşeğe benzetilerek nitelendirilen. Kiminde yerilip kiminde övünülen.

– acemi nalbant gâvur eşeğinde öğrenir
– adam adamdır olmasa da pulu, eşek eşektir atlastan olsa çulu
– aksak eşekle yüksek dağa çıkılmaz
– alçacık eşeğe herkes biner
– alçak eşek binmeye kolay, öksüz çocuk dövmeye kolay.
– anasını eşek kovalasın!
– at pazarında eşek osurtmuyoruz!
– atlar tepişir, arada eşekler ezilir
– attan düşene yorgan döşek, eşekten düşene kazma kürek.
– baş ol da eşek başı (soğan başı) ol
– bostana dadanan eşeğin kuyruğu, kulağı olmaz.
– boş eşek yorga gider
– canı yanan eşek attan yüğrük olur
– deve büyüktür amma beşini bir eşek yeder
– devenin derisi eşeğe yük olur
– dilini eşek arısı soksun
– el elin eşeğini türkü çağırarak arar.
– el elin eşeğini yırlaya yırlaya, kendi eşeğini terleye terleye arar
– emanet eşeğin yuları gevşek olur
– emanet hayvanın (eşeğin) kuskunu (paldımı) yokuşta kopar

Şaristan, bahse konu eşeklerden değil. Kendisi ile ahbah olduk. Konuştuk anlattım ona; Hayatta sevdiklerimden, değer verdiklerimden kazık yediğim zaman neler yaşadığımı ben bilirim.
Benim duyduğumu duymayan, önemsediğimi önemsemeyen milyonlarca insan var aramızda. Şaristan nezninde hiç bir canlıya değer vermeyen milyonlarca insan. Şaristan’ın hallerini hissederken bir nevi öz eleştirimi yaparken buldum kendimi.

Şaristan ne diyor biliyor musunuz?
(Unutmadan kitapta Şaristan’ın hizmet ettiği aileden hiçbirisine isim verilmemiş olarak bahsedilmiş olması tarzını çok beğendim. İsimsiz, sadece sıfatları ile anlatılan vasıfsız, yersiz kaba güç kullanan hayat ezikleri. )

Evet ne diyordu Şaristan?

Marifet iltifata tâbidir,
müşterisiz meta zâyidir.
İltifatsız mal zâyidir.”
Kişilerin başarıları takdir edildiği ve karşılığı verildiği, saygı korunduğu, sevgi esirgenmediği müddetçe daha iyi sonuçlar elde edilir ve huzurlu ilişkilerin devamı sağlanır.
Tüm ilişkilerde sevgi , merhamet ve vefa esastır. Bir şeyin değerini öğrenmeden, öğretmeden o şeyin sevgisi aşılanırsa hiç bir hedefe ulaşılamaz. Mevlana’nın dediği gibi “Sevgi acıyı tatlılaştırır, sevgi bakırı altın eder.”
Hayat kısa çok kısa; yarını beklerken yarınımızda bizi neyin beklediğini bilen var mı?
Yaşattığımız hüzünlerin, ihanetlerin, acıların hiç mi vicdani muhasebesi yok? Ya sonrası hiç bir şey olmamış gibi hayata devam etmek diye çok acıklı bir şey de var..
Gerçi nedir ki hayat dediğimiz şey ? Bir kaç cümleden ibaret değil midir haber bültenlerinde ?
Neye ihtiyacımız var ki şu göz açıp kapanıncaya kadar geçen adına dünya denilen zaman zarfında? Sevmek, çaba sarf etmek , anlamayı ve dinlemeyi bilmek, adil ve merhametli olmak çok mu zor?
Ufacık bir ilgiye, muhabbete tebessüme gönülsüz, öfkelenmeye, eziyet ve nefret etmeye dünden hevesli, gıybet etmeyi alıştırmaya gayretli mutsuz insanlarla dolu bir dünyada böyle insanlara yıllarca hizmet ettim.
Rast geldiğimiz insanlar, her halükarda örneğimiz, sınavımız, ibretimiz ya da nasibimiz bizim için.
Kıymetlendirdiğim, kendimden saydığım , ardımdan bir damla gözyaşı dökecek ya da Allah razı olsun demeyecek ne çok lüzumsuz insan var.
Ey hizmet ettiklerim , beni görmezden gelenler, bir kere beni anlamaya çalışmayanlar unutmayın ki; Ne kadar zengin, kuvvetli güzel, bilgili ve kariyerli olduğunuza değil nasıl yaşadığınıza, neler yaşattıklarınıza bakacaklar öbür tarafta .
İnsan ya da hayvan, çiçek, böcek, kuş her ne isek ; adınız ve sıfatınız hiç önemli değil;
Nasılsa yok olacak bir gün varlığın , sonrasında ise hiç hatırlanmayacak adın, ünvanın.
Bana hissettirdikleri bunlardı sevgili Şaristan’ın. Size neler anlatacak, neleri sorgulatacak diye merak ediyorsanız okuyun ve okutun lütfen.

Değer mi umutsuzluğa kötülüğe diyelim ve ümidinizi kesmeyelim.
Sevgili Ercan kalkan, Sanatın, edebiyatın güzelliği ve birlikteliği adına binlerce kez teşekkürler. Okurun bol, kalemin daim olsun.
Keyifli okumalar diliyorum.
136 syf.
·2 günde
Tavsiye edilen yeni bir kitap. Cümleler gayet başarılı. Konusu bir eşeğin yaşadıkları fakat insan hayatına güzel mesajlar veren bir kitap olmuş. Sadece eşeğin yaşantısıyla kalmamış güzel anlamlarla süslenmiş.
136 syf.
·10/10
Bu kitabı size en güzel şekilde özetlemem için başımdan geçen bir olayı aktarmam lazım.
Olay şu; kırk yaşında olan abim kadar sevdiğim birine şaristanın gözleri kitabını verip okumasını istedim. İki günde okuyup bitirdi. Özetini bana anlatmasını istediğimde bana şöyle dedi. "neden bu kitap eskiden yazılmadı? Neden elime daha önce geçmedi?" nedenenini sordum şöyle cevap verdi. " bu kitabı okumadan önce benim bir atım vardı onunla işlerimi bitirdikten sonra saldım. Şaristanın gözleri'ni okuduktan sonra keşke salmasaydım dedim. Ya hayvan yiyecek içecek bir şey bulamayıp ölürse ben ne yaparım? Şuan vicdan azabı çekiyorum." sizde şaristanın gözlerini okuduğunuz zaman vicdanınızla başbaşa kalacaksınız. Kendinizi hesaba çekeceksiniz. Hayvanlarla yeni bir ilişkiniz başlayacak. Her varlığa merhametle bakmayı öğreneceksiniz...
136 syf.
·10/10
Farklı bir anlatım, konusu ilk sayfalarda bir eşeğin yaşadıklarını anlatsa da hayattan ve insanlardan çok örnekler var. Yaşadığımız ve sıradan gördüğümüz bir çok hatamızı farkediyoruz. İnsanların canlılara olan kötü davranışlarını okumak ve bu hataların çoğunu bizimde yaptığımızı farkettirdi. Yazarı daha önce okumamıştım , duymamıştım ilk kitabı olmasına rağmen lezzet aldım tebrik ederim. Kitapta en çok "Yarabbi kurtuluşu müjdelediğin bu gece sana, aşkı için yaptıklarından dolayı esir alınan bir eşek olarak sesleniyorum" sözleri kulağa hoş geliyor. Bir tövbe gibi yakaran Şaristan'ın Gözlerinden anlatılan bir farkındalık kitabı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ercan Kalkan
Doğum:
1988
1988 Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Doruk Köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimini Doruk köyünde, orta öğrenimimi Batman Cumhuriyet lisesinde tamamladı. 2009 yılında Kafkas Üniversitesi Kağızman Meslek Yüksekokulundan, 2013 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. 2009 yılında Kafkas Haber Ajansı ile başlamış olduğu köşe yazarlığına, çeşitli yerel gazetelerde devam etti. Şiir yazan ve yazdığı şiirleri seslendiren Yazar şiirlerini video paylaşım sitelerinde ki kanalında yayınladı. Tekirdağ da ikamet eden Ercan KALKAN evli ve bir çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.