Ercan Uçak

Ercan Uçak

Yazar
7.3/10
7 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
101
Gösterim
Adı:
Ercan Uçak
Unvan:
Türk Yazar
112 syf.
·Beğendi·10/10
Zamane çocuklarının sorunlarını ve psikolojilerini yüzeysel olarak ele alarak bu sorunlarda ebeveynlerin ve hayat şartlarının rolünü anlatan, aynı zamanda algı operasyonları gibi çağımızı etkileyen birçok sorunu ele alıp gözümüzü açmaya, aklımızı kullanmaya teşvik eden, eğitici ve ders veren bir kitaptı. Kısa olması nedeniyle de elime aldım ve bitirmeden bırakmadım. Bizim çocukluğumuzu anlattığı bölümlerde büyük bir özlem duydum kendi çocukluğuma. Yazarın çok güzel bir anlatımı var. Kimi yerlerde verdiği tavsiyeleri kendi öğrencilerim üzerinde uygulayacağım. Çocukların üzerine yüklediğimiz 'başarılı olmalı, en iyisi olmalı, elinden her iş gelmeli' sorunsalı çok güzel ele alınmış. Kitapta da yazdığı gibi böyle yükle büyüyen çocuklar, yetişkinlik döneminde en ufak bir hatasında bile 'işe yaramamazlık' duygusunda boğuluyorlar. Çünkü biz onları hep 'yapacaksın, başaracaksın, herkes yapıyor sen de yaparsın' benzeri kelimelerle büyütüyoruz. Hayır efendim yapamaz, yapamayabilir! Her alanda yetenekli olmasını bekleyerek geleceklerini tehlikeye atıyoruz. Başarmalıyım psikolojisiyle büyüyen çocuk bir şeyi başaramadığında özgüven kaybı yaşıyor.  Bu durumda ebeveynlere ve öğretmenlere çok iş düşüyor. Yazar bu sorunu ele alarak konuya çok güzel dikkat çekmiş. Yazar bey bir öğretmen, eğitimci olduğu için tecrübesine ve tespitlerine sonsuz güveniyorum. Yılların tecrübesiyle bize bu güzel kitabı kazandırmış, bize düşen okuyup uygulamaya çalışmak. Çok beğenerek okudum ve her anne-baba ve anne-baba adayının okuması gerektiğini düşünüyorum.
112 syf.
·1 günde·6/10
Kişisel gelişim kitaplarını sevdiğim için bu kitabı da keyif alarak okudum. Bu tarz kitapların belirli bir konusu yoktur. Ama içeriğinde yer alan bir kaç konu hakkında düşüncelerimi Söylemeden geçemeyeceğim.
Bir insanın ilk eğitimi ailede başlar. Tüm hayatını onlar yönlendirir. Haksız olsalar bile siz nereden bilirsiniz derler. Ya da eskiden böyle miydi gibi cümleler ile başlar. Ve hiç fark etmiyor olsalar bile aslında bütün kararları onlar verirler. Hatta bazı aileler hangi mesleği seçeceğine bile karar vermene izin vermez. Ve bu senin mesleğini icra etmeye başlaman ile de bitmez. Çünkü sen o mesleği sırf para kazanmak için yapıyorsundur. Mutlu değilsindir. Robottan ne farkın kalır ki? O yüzden gerekirse ailenizi karşınıza alıp bu benim kararım deyip sorumluluğunu üstlenmek tüm hayatını değiştirir.
Yazarımız bu gibi konulara değindi ve bende düşüncelerimi ekleyerek size yön verebilirsem ne mutlu bana
112 syf.
·Beğendi·10/10
Yazar kitabında doğru bilinen yanlışları ifade ederek ,gençlerle büyükler arasında köprü kurmak istemiş .Gençlerle diyalogunun çok iyi olduğunu kitabina da yansitmis.
Bir çocuk düşünün nasıl bir şeyi istediğinde ağlıyorsa yetişkin ya da yetişme çağındaki bir çocuğun da kendi kişisel kararları alabilmesi gerektigi hususunda bilgiler vermiş .
Bu kitabı herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.Cocugu olan olmayan herkes okumalı çünkü; çocuklara yaklaşımda hepimiz bulunuyoruz .
Yazar başkalarının fikrinin hayatımızdaki öneminden ,aile içindeki durumlardan, insanların anlık değişen psikolojilerinden ve bunun çocuklara olan etkilerinden ,çocuklara yaklaşım biçimlerinden örnekler vermiş , gerçek hayattaki yaşanası olaylardan kesitler vermiş .Farkındalık yaratmak istemiş .Ben çok keyif aldım .Yazarımızın emeğine sağlık diyorum .Teşekkür ediyorum

Yazarın biyografisi

Adı:
Ercan Uçak
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.