Erdem Anılan

Erdem Anılan

Yazar
6.7/10
23 Kişi
·
103
Okunma
·
2
Beğeni
·
648
Gösterim
Adı:
Erdem Anılan
Tam adı:
Erdem Sabih Anılan
Unvan:
Yazar
Kıpırdayamıyordu. Hayatının saptığı rota, çaresizliğin batağında acıyla çırpınıp duruyordu.Bataklığın dibine mutsuz edilmiş çok sayıda insan atılıyordu. Bu insanlardan kimisi merdivenin basamaklarına sahipti, kimisi de basamaksız merdivene...Kimse kimseye yardım edemezdi; çünkü sahip olduğu değerleri paylaşamıyordu.
Demek ki insan öncelikle üç şeyi istiyor. Yaşamak, başkasından bir ya da birkaç saat fazla yaşamak ve ne olursa olsun yaşamak. İkincisi mutlu olmak. Acılardan süzülüp üretilen mutluluk bile olsa...Aşk ya da nefretin kalıntıları da olabilir bu... Sadece ölerek yakalanamıyor mutluluk. Aşk insan için büyük mutluluk kaynağı olabilir. Ancak sadece aşka dayanarak yaşanmıyor. Sadece aşka dayalı yaşam olamayacağı için de kaçınılmaz şekilde yaşamın üçüncü nedeni oluşuyor. Bilgi. Gerçeği bulmak için yaşamak! Mutluluk denilen de bu değil mi zaten? İnsanın bilgiye susamışlığını gidermek için sadece aşk yeterli mi? Hayır, dalga denizin ta kendisi olabilir mi?
"Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi
Saltanat dedikleri bir cihan kavgasıdır
Olmaya baht-ı Saadet dünyaya vahdet gibi..."
342 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Padişahların da bizler gibi insan olduğunu duygularının , acılarının , gözyaşlarının olduğunu ; Hayatta onların da hatalar yapabileceğini gözler önüne seriyor.
Sarayın arka kapılarında ne işlerin ne entrikaların ne faili meçhüllerin döndüğünü hepimize gösteriyor. Basit bir üslup akıcı bir anlatım başarılı bir roman teşekkürler Erdem Anılan..
344 syf.
·27 günde·8/10
Güzel bir tarihi kurgu... Fatih Sultan Mehmet'in insani ve devrimci yönlerini de anlatan bir kitap... Özellikle Osmanlı ile İtalyan coğrafyası arasındaki ilişkileri, arkadaşlık çerçevesinde güzel özetliyor.
342 syf.
·8 günde·5/10
"Osmanlı durdurulmazsa, bütün medeniyetlerin üzerine çıkan Avrupa, yeryüzündeki hakimiyetini kaybedebilir. Sultan Süleyman umduğumuzdan da tehlikeli çıktı." Kral Ferdinand bu sözlerle dile getirmişti korkusunu. Korkmakta da sonuna kadar haklıydı.

Bir yanda kendi oğlunun ölüm fermanını verdirerek vicdanıyla her gün yüzleşen bir baba; bir yanda cesaretiyle pişmanlıkları arasında sıkışıp kalan bir sultan. Hepsinden önce devlet işlerini ihmal etmeyen bir padişah.

Tarih onu 16. yüzyılın Dünya lideri olarak tanımlıyor. 46 yıl ile iktidarı en uzun süre elinde tutan bir imparator, Kanuni Sultan Süleyman!
342 syf.
·12 günde
Objektif olmayan bir biyografi romanıdır. Her ne kadar Hürrem Osmanlının gerilemesinin sebeplerinden bir faktörse de, Kanuninin muhteşem dönemini bu kadar olumsuz yönlerini çıkarıp haram, içki alemlerini adlandıra pullandıra anlatmak haksızlıktır. Tavsiye etmiyorum.
302 syf.
Çocuk sevgisi, baskın-otoriter olabilme hırsı, bunu yaparken hükümdarların hükümdarına masum görünme çabası... Karşınızda bir Osmanlı padişahına nikah kıydıran ilk cariye Hürrem.
396 syf.
Kulaktan dolma bilgilerin ne kadar güçlü etkiler bırakabileceğini görmek için kitabı okumak gerekmekte, magazin kısmı ağır basıyor olsa da okunması elzem kitaplardan.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erdem Anılan
Tam adı:
Erdem Sabih Anılan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 103 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.