Erden Bolerden

Erden Bolerden

Yazar
7.7/10
9 Kişi
·
19
Okunma
·
1
Beğeni
·
82
Gösterim
"Sen ne zaman adam olacaksın?"
"..."
"Düş artık yakamızdan" dedi.
"Haklısın" diye mırıldandım. İkimiz de çürümek için zıt yönlere ayrıldık. O salonda babamın karşı koltuğunu tercih etmişti, bense penceremi, battaniyemi, yatağın tercih etmiştim.
Erden Bolerden
Sayfa 155 - Çınar Yayınları
Evsizdi ruhu. Birdenbire taşa dönmüştü. Bütünüyle hayatı eksikti ve o da biliyordu; hep eksik kalacaktı.
Erden Bolerden
Sayfa 46 - Çınar Yayınları
Kaldırımsız, tabelasız, duraksız... Ağzına kadar dolu çöp kutusunun etrafında asalak hayvanlar alelade dolanmaktalardı.
Erden Bolerden
Sayfa 5 - Çınar Yayınları
Pazar yoktu mahallede; bakkal da yoktu, manav da yoktu, bizden başka et yoktu. Kimse bir şey satmıyordu, kimse bir şey almıyordu. Evlerde zeytin bile yoktu; bütün mahalle peynir ekmeğe kafa atıyorduk.
Erden Bolerden
Sayfa 5 - Çınar Yayınları
Ömrünün bir yarısında tesadüfen yan koltukta oturan kadınla evlenmişler. Annem yarısı yeşermış ağaçtan farksızdı, babam da tek bacaklı bir adamdı. Kimse karardan caymasın diye nikahı basıp atmışlar evin birine. Zamanla aslında kadının kontaklarının kapalı olduğu çıkmış ortaya. Gezmişler tozmuşlar, ne yemedikleri halt kalmış ne de içmedikleri zıkkım, lafta...
Erden Bolerden
Sayfa 11 - Çınar Yayınları
Dedem bugün ölmemişti. Devran dönse de, çağlar değişse de, üzerinden evvel zamanlar geçsede babamı topal bıraktığı gün ölmüştü dedem. Geriye kalan süre azabıydı. Bugün sadece toprağa girecekti.
Erden Bolerden
Sayfa 123 - Çınar Yayınları
Mahallenin zayıf heriflerinin yumruklarına dolanan kemerler, pantolonlarına dolananlardan fazlaydı. O fazlalık kadınların tenlerinde bıraktığı izler kadardı.
Erden Bolerden
Sayfa 37 - Çınar
Ben diye biri vardı bu hayatta, ben kimdi, ben ne yapıyordu, ben nereden başlardı ve nerede biterdi, benden haberdar biri var mıydı?
160 syf.
·Beğendi·9/10
Nezamandır denk gelmiyordum böyle tadı damağımda kalan bir esere. Kitap hakkında hiçbir fikrim yoktu ve düşük bir beklentiyle elime aldım. Fakat daha ilk sayfalardan beni sarıp sarmaladı. Duru bir anlatım ile farkını ortaya koyan kendine özgü tasvirleriyle akıp giden, hüznü anlatırken bile tebessüm ettiren, heyecanı hiç düşmeyen, köhne bir mahallenin kuytu köşelerinde unutulmuş hayatların hikayesi. Sıradan gibi görünse de anlatımın zenginliği ile sıradışı ruhlara bürünen karakterler var. Biraz umut, biraz aşk, biraz aksiyon ama dönüp dolaşıp çöp evin hüzünlü koridorlarına çıkıyor.
.
Doğuştan bir bacağı sakat bir adamla, yarısı yeşermiş ağaçtan farksız bir kadının aynı koltukta ömürlerini tükettiği sırada, yan odada ölümü bekleyen yatalak bir dede ve camdan dışarıyı seyreden torun..bir yandan kağıt toplayan kartoncu ile uzaklara gitme hayali kurarken bir yandan evsizlere yardım eden Mevsim’in karşısına çıkma çabası.. mahallelinin uğrak yeri kahvehanede buluşan hayatlar.. başladığı yerde biten sonlar kitabın konusunu oluşturuyor.
.
Yazarın ilk kitabı Sürgün Ruhlar Senfonisi de okuma listeme eklediklerimden. .
Farklı ve etkili bir kalemle tanışmak isteyenlere gönülden tavsiyemdir
160 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Merhaba sevgili kitap dostlarım️ Bugün sizlere ilk defa tanıştığım bir yayınevi olan @cinaryayinlari bir eser ile geldim: Çöp Ev. Öncelikle yayınevinin son zamanlarda çok methini duyuyorum, özellikle Craven Malikanesi kitabını en kısa zamanda edineceğim. Size biraz kitabın konusundan bahsedeyim: Annesi, babası ve ölüm döşeğindeki dedesiyle aynı evi paylaşan isimsiz bir kahramanımız var. Alt kattaki komşu, buralardan gidelim dediği sokaktaki kağıt toplayıcısı ve gencimizin yüreğine umut olan evsizlere yardım eden Mevsim ile devam ediyor öykümüz. Yer yer değil çoğunlukla hüzün mevcut kitapta ama hüznün sizi gülümsettiği yerler de var. Duru anlatımı ve özgün betimlemeleri ile su gibi aktı gitti. Kısacası bu tarz okumayı sevenlere tavsiyemdir, mutlaka inceleyin. Mutlu akşamlar
160 syf.
·2 günde·7/10
Benim için ilginç bir keşif oldu bu kitap.
Bataklık gibi bir mahalle, torbacısı, hayat kadını, kumarbazı ve daha niceleri eksik olmayan mahalleli..
Ve bu mahalleden çıkmak isteyen bir genç.
Güzel, sade ve samimi cümlelerle anlatılmış gencin hayatı. Keyifli okumalar..
160 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kenar mahallelerde yaşayan yoksul insanların hayatlarına konuk oluyoruz. İsimsiz kahramanamızın bu çöp mahalleden kurtulmak için kurduğu hayalleri ve girişimlerini, mahallenin karton toplayıcısı ile bir eve hırsızlığa girmelerini ve burdan aldıkları parayı kumara yatırmalarını böylelikle hayallerine bir adam daha yaklaşmalarını, Mevsim'in karşısına çıkma çabalarını, biraz hüzünlenerek ara arada gülümseyerek okuyoruz.
Yazarın ilk kitabı olan Sürgün Ruhlar Senfonisi'ni de okuma listeme ekledim hemen. Farklı ve kalemi kuvvetli bir yazarla tanışmanın mutluluğuyla sizlere şimdilik iyi akşamlar diliyorum.
138 syf.
·7 günde·Beğendi·6/10
Kitabı okuyacak olanlar için baştan söylemeliyim, kitapla ilgili fazla bir beklentiniz olmasın. Plaza yaşantısından bunalan ve bu yaşantıdan kurtulmak için türlü yollar deneyen adamın hikayesi.
160 syf.
·Puan vermedi
Erden Bolerden 'in eseri tüm hayatları birbirine nerdeyse yakın, çöpe dönüşmüş ailelerin bir araya geldiği mahalleyi anlatıyor. Karakter bu mahallede kağıt toplayan arkadaşı ile hayallerini gerçekleştirmek için bir arada hareket ediyor. Uyuşturucu satıcısı birinin evini soyacaklar. Burdan kazandıkları parayı ise kumar ile çoğaltacaklar ve mahalleden kaçacaklar. Tüm bunlar için çabalarken diğer yandan karakterden mahallenin evsizlerini,ayyaslarini, kendi ailesi ile olan ilişkilerini de okumak çok güzeldi .Kisa ama hayata dokunacak güzel akıcı bir eser olmuş.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.