Giriş Yap
Göknur
@goknuradair
1283 okur puanı
10 Oca 2018 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Hepimiz ömrümüzün kısalığından şikayet ederiz; fakat gün denen şeyi bir an evvel farkına varmadan harcamak için neler yapmayız?
ve bir kitap okudu · 06 Eki 17:17
240 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Reklam
264 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Uzun ismi "Hayat Bir Kervansaray İki Kapısı Var Birinden Girdim Birinden Çıktım" olan, Emine Sevgi Özdamar tarafından Almanca yazılmış; 1991 - İngeborg Bachmann Ödülü 1993 - Walter Hasenclever Ödülü 1994 - London Times En İyi Kitap Ödüllerini almış,1992de basılmış, aynı yıl Varlık Yayınlarından Türkçesi de çıkmış olan, Ayça Sabuncuoğlu tarafından Türkçeleştirilmiş, büyülü gerçekliğin sınırlarını zorlayan romanı, çok keyif alarak okudum. Ayrıca ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap listesinde, Türkiye'den listeye giren dört kitaptan biri Hayat Bir Kervansaray. Eserde, küçük bir kız çocuğunun gözünden çocukluğu ve ilk gençlik yılları, 1950 ve 1960'lı yılların Türkiye panaroması anlatılmaktadır. Kız çocuğu (anlatıcı) annesinin karnındayken gözlemlerini yapar ve anlatmaya başlar. Ailesinden, komşularından, yaşadığı yerlerdeki izlenimleri ve duygularından, sosyal - politik gelişmelerden, köyden kente göç, dinsel-batıl inanışlar, kadın ve erkeğin toplumdaki yeri ve ülkenin bulunduğu durum imgesel bir dille anlatılır. Çok beğendim. 7 dilde yayımlanmasına rağmen Türkiye'de az okunmasına şaşırdım. Okurken kendinizden de çok şey bulacağınız, bazı yerlerinde gülümseten, bazen düşündüren ve hüzünlendiren bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.
Hayat Bir Kervansaray
8.2/10 · 82 okunma
·
Atatürk nasıl sevilmez? Eğer o olmasaydı, şimdi burada biz değil, gölgemiz yürüyor olurdu.

Okur takip önerileri

Bohem okur
@BohemokurrGöknur ile benzer
Latife Ş.
@kitaptutkunu11Göknur ile benzer
Süm
@SumbGöknur ile benzer
Daha fazla göster
Ninem şöyle diyordu: "İnsanlar uyanacak, altın diye eve getirdiklerinin, bir avuç soğan kabuğu olduğunu görecekler. İnsanların yüreği kara, ama sen kalbini temiz tut, bu dünyada yerin olmaz ama, sen ölünce güzel ruhun ağzından dışarı uçar. Bu boş dünyada ruhun sesi kalır ve hoş bir yankı yapar. Bunu duymak isteyen, duyar. Güzel ruh, kör gözleri iyileştirebilen bir tüydür."
Reklam
2
465
4.649 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.47