Ergül Yılmaz

Ergül Yılmaz

Yazar
7.0/10
13 Kişi
·
21
Okunma
·
4
Beğeni
·
439
Gösterim
Adı:
Ergül Yılmaz
Unvan:
Türk Şair ve Yazar
Doğum:
Zara, Sivas, Türkiye, 1976
1976 Yılında Sivas’ın Zara ilçesinde doğup Ankara da yaşayan Edebiyata gönül veren bir edebiyat işçisi, edebiyat adamı
136 syf.
·2 günde·10/10
"En büyük isyan kitap okumaktır, sizleri isyana davet ediyorum lütfen silahlanınız; silahımız, kalem, defter, kitap olsun sonunda zafer bizim olacaktır." diyen bir şairin birbirinden güzel ve düşündürücü, duygu yüklü, isyankar, sevdalı, buram buram hasret kokan gurbet şiirleri bu boyutu küçük anlamı, misyonu büyük eserin içinde bulacaksınız...

Şair olmak, bir dizeye dünyaları, duyguları sığdırmak ve onu okura aktarabilmek ne kadar zordur ama şair Ergül Yılmaz, her cümlesinde şiirinde yaşadığını kalbimize aktarıyor...

Bu eser de yüz şiir bir arada. Kitaba ismini veren şiir ise özgürlüğe ve özleme dair derin duygular hissettiriyor...

Farklı duyguların, özlemlerin, kelime kelime yüreğinize nakkaş gibi işlenmesine sebep olacak bu güzel eseri okurken, hislerinizin kalbinize yaşatacağı hazdan keyif almanızı diliyorum...

Son olarak esere ismini veren şiiri sizlerle paylaşmak istiyorum. Kanatlanıp o engin gökyüzüne uçmanız dileği ile...

KANATLANIP UÇMAK
Kanatlanıp da uçmak gelse de içimden,
Yıllardır yorgunum, yorgunum inan ki,
Uçamam ben...
Havalanır bazen yorgun yüreğimden,
Belki bir yardım getirir diye beklerim ki,
Yüreğimin kayalıklarından havalanan, asi kartalım,
Dostluk getirir
Yalnızlığıma dair bir dost gibidir
Bilirim ki işte o zaman, yalnız değilim
Bilirim ki yüreğim kuytu kayalıklarda
Bir dost, bir kartal havalanır
Bir kartal fırtınaya kapılıp da
Yuvaya dönerse eğer
Yalnızlığımda son bulur
Her havalanışında,, benden de bir şeyleri götürür
Yalnız kalırım hem de çok
Sığınamam yalnızlığa
Onsuz alışamam, yorgun olurum, yalnız dururum
Yüzümde belirir solgun yalnızlık
Kanatlanıp da uçmak gelmez içimden
Çırpınırım da bazen
Yüreğim sevgiye kanatlanır
O mavi gökyüzüne ulaşırsam eğer
Tatlı bir tebessüm dolar gönlüme
İnan ki, ruhum da şahlanır!
136 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sanki sırtıma vurdum sazımı diyar diyar dolaştım Anadol'yu.Halden hale duygudan duyguya bulandım.Hayatın içinden kesirlerle kâh hüzünlendim kâh huzurlandım.Sevgiye dair dokunuşlarla yüreğin acıyışı,coşması öyle güzel harmanlanmış ve yalın bir dil ile ifade edilmiş ki..Solumda kimi zaman bir burkulma,kimi zaman vatan temalarıyla gururlanma yaşayarak bir çırpıda zevkle okuduğum bir eser oldu. Ergül Yılmaz beyefendinin kalemi keskin duyguları daim olsun inşallah.. Saygılar
136 syf.
·Beğendi·10/10
Değerli Ergül Bey her yazdığı şiirde insanı başka bir yere sürüklüyor ve duygulandırıyor. Okumaya başladığınızda heyecanla diğer şiiri düşünüyorsunuz yazarın kalemi çok güçlü her şiirinde bunu okuyucusuna kanıtlamış durumda. Ben en çok “Kızlar Askerde, Gönül Merkezi ve Dört Mevsim” şiirlerini keyifle okudum. Kapak tasarımını da çok beğendim kitaplığımda değerli bir yerde saklayacağım.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kimisi günlük tutar kendine saklar, kimisi de şiir yazar herkese açar yüreğini. Kalemini yeni tanıdığım Ergül Yılmaz da bizlere yüreğindekileri açan bir şair ve yazar. "Katnatlanıp Uçmak"ta duygular arası geçiş yaptıran şiirleri bulunuyor. Yalnızlık, vatan sevgisi, sevi (aşk), ayrılık ve içsellik gibi konulara değinmiş.
.
En sevdiklerim,
1) Usta (22 dörtlük)
2) Varma Kapıma Dost Benim Benim (19 dörtlük)
3) Güzel İnsan (3 dörtlük) şiirleri oldu.
.
Öznel duygularına ait şiirleri okurken şairin gönül dilini okuyoruz. Günümüz Türkçesiyle yazılan dizeleri okurken herkesin yaşanmışlığına bağlı olarak alacağı tat değişecektir.
.
Kanatlanıp Uçmak, şiir severleri bekliyor.
136 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Kitabın şairi Ergül Yılmaz her şiirinde kitabının adı gibi "Kanatlanıp Uçmak" la okurunu da her şiirinde kanatlandırıp uçuruyor. Lirik kalitesi yüksek, Anadolu ozanlığının havasını şiirlerine yansıtmış. Yer yer düşündürmüş yer yer gülümsetmiş yer yer coşturmuş şiirlerinde okuru. Şair Ergül Yılmaz'a saygılar sunar başarıların devamını dilerim.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Yedi ayrı türün birleşerek ayrı bir lezzet ortaya çıkaran Yedirenk, yazarın 2015 yılında çıkan betiği. Şiir, şarkı sözleri, öyküler, piyesler, skeçler, denemeler ve özlü sözleri içeriğinde barındıran, anlatımı duru, günümüz Türkçesiyle okuyucuyu yormayan, şu sıcak günlerde kısa bir ara vermek isteyenlerin kolaylıkla okuyabileceği bir karışım. Beğeni sırasına göre Öyküler>Denemeler>Özlü Sözler>Şiirler>Skeçler>Piyesler>Şarkı Sözleri olarak sıralayabilirim.
.
Yazarın kendisi çok yönlü biri olduğundan Yedirenk'te bunu görebilirsiniz. Benim için yazarın ikinci betiğiydi. Öykülerin konusu içimize dokunur nitelikteydi. Özellikle "Arkadaşım" duygu, sevgi yüklü. "Yeniden Hayat" ise dibe vuruştan sonra bir çıkışın öyküsü. Oldukça kısa öyküler. Denemeler ise yine yazarın iç ortamından yansımalar niteliğinde. Şiirler ise dostluk, sevda ağırlıklı. Skeçler daha çok gündelik yaşamdan bir anıyı anlatır gibi. Ufak tefek dokundurmaları olan betler. Merak edenlere ve dondurmayı karışık sevenlere önerebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ergül Yılmaz
Unvan:
Türk Şair ve Yazar
Doğum:
Zara, Sivas, Türkiye, 1976
1976 Yılında Sivas’ın Zara ilçesinde doğup Ankara da yaşayan Edebiyata gönül veren bir edebiyat işçisi, edebiyat adamı

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.