Erhan Akhan

Erhan Akhan

Yazar
7.9/10
15 Kişi
·
23
Okunma
·
2
Beğeni
·
431
Gösterim
224 syf.
Fantastik bir roman olan bu eser, Akıncı Günlükleri-2 ile bir seri kitaptır. İlk kitap da çok heyecanlı ve akıcıydı. Bu ikinci kitapta da yine fantastik yaratıklarla bir savaşı anlatmaya devam ediyor. Kitap burada bitmedi herhalde. Bir üçüncü kitap gelecektir.

İyi okumalar...
240 syf.
·2 günde·7/10
Anadolu Selçuklu Devleti'nin son dönemlerini , Moğolların Anadolu'daki tahribatını ve eş zamanlı olarak Balkanlardaki siyasi boşluğu konu alan bir roman. Arslan beye bir takım üstün özellikler bahşedilmiş . Kurgusu fena değil ve gayet akıcı.
320 syf.
·44 günde·Beğendi·9/10
Kitabın kapağında yazdığı üzere bir serinin ilk kitabı olan bu roman Erhan Akhan'ın yazarlık kariyerinin ikinci kitabı. İlki Selçuklu Arslanı adlı (bu seriyle ilgisi olmayan) romandı. Ben Erhan bey'i Selçuklu Arslanı romanı ile tanıdım ve kalemini çok beğendim.

Selçuklu Arslanı'nı çevremdeki birçok kimseye tavsiye ettim, onların okumasına vesile oldum. Kitabı elden ele gezdirdim. Tam bir Diriliş Ertuğrul atmosferi vardı romanda. Müthiş akıcıydı. Gereksiz tasvir, betimleme ve diyaloglar yoktu diyebilirim.

İşte bütün bu tecrübe, beğeni ve heyecan duyguları ile On Bir Kılıç romanını aldım. İlk olarak, On Bir Kılıç eserinde Selçuklu Arslanı'nda olduğu kadar zevk aldığımı söyleyemem. Ancak bu mukayese yanlış anlaşılıp da On Bir Kılıç romanına gölge düşürmemeli, yazarın kalemini zan altında bırakmamalı. Yorumlarımın bu kısmını sadece her iki romanı da okuyanlar dikkate alırsa daha isabetli olur.

On Bir Kılıç Selçuklu değil, bir Osmanlı romanı. Akıncılar'ın karşısında ruhunu şeytana satarak yenilmez olmayı planlayan ve Osmanlı başta olmak üzere bütün düşmanlarını mağlup etmek isteyen bir Vlad Drakul var. Şeytanla yaptığı anlaşma sonunda, öncesinde zalim olsa da artık iyice zulümde sınır tanımaz biri haline gelen Kazıklı Voyvoda geceleri bir yarasa, kurt adam olabiliyor. İlk zamanlar zorlansa da günler geçtikçe yeni vücuduna alışıyor ve özelliklerini daha seri ve etkili kullanabilme gücüne kavuşuyor.

Osmanlı sarayında Sultan II. Mehmed’le yetişen voyvodanın zulmü haddi aşınca zaten Osmanlı'ya bağlı olan bölgeden payitahta yardım talepleri ulaşıyor. Senaryo bu özet etrafında şekilleniyor. Kimi zaman komik, kimi zaman cesur diyaloglar, benzetmeler, meydan okumalar, taktik ve stratejiler romanın içeriğinde mevcut. Tarihi romanlara meraklı olanlar için ideal bir eser diyebiliriz.

Bir okur olarak On Bir Kılıç'a dair eleştirilerim arasında en başta Vlad Drakul'un bazı düşmanlarını öldürürken yaptığı vahşiliklerin zihninizde tam bir korku filmini andırdığını söyleyebilirim. Korku filmi izlemeyen biri olarak bu birkaç vahşet sahnesi beni oldukça rahatsız etti. (bkz. Kilise baskını)
Bütün bu değerlendirmelere ek olarak kitabı tavsiye ettiğimi söyleyebilirim.

Okuyan herkes yorumunu eksik etmesin derim. Zira herkesin bakış açısı, beklentileri, öncelik ve beğenileri aynı olmayabilir. Benim yorumlarımı da bu açıdan değerlendirirseniz kitap hakkında söylediklerimin beni bağladığını, eser hakkında buradan bir genelleme çıkarılamayacağını rahatlıkla görebilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar dilerim.

***

Teşekkürler Erhan Akhan. Kitaplarını takip etmeye devam edeceğim. Kitapyurdu'nun uygulaması olan alarm kısmına Erhan Akhan ismini de ekledim ve yeni eserlerinden haberdar olacağım inşaallah. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bu arada On Bir Kılıç romanınız sade, şık yani daha kaliteli bir kapak tasarımını hak ediyor. Bu durum “Son Akıncı” romanında fark edilmiş gibi.
240 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Yazarın ilk romanı. Üslup ve konuyu, olayların akışını, diyalogları çok başarılı buldum. Birkaç günde bitirdiğimi hatırlıyorum. Sonrasında yaptığım ilk iş bu romanı birçok kimseye tavsiye etmek ve elden ele gezmesine vesile olmaktı.

Romanı bir gazeteden almıştım. Yeditepe yayınları tarih kitapları alanında kendini kanıtlamış bir yayınevi. Eserin kalitesi hakkında yayınevi dahi bir ön fikir verebiliyor. Yalnız yayınevleri konusunda menfi veya müspet bir genelleme yaparak bu bakış açısını bütün eserlere yansıtmak hata olur uyarısını da hemen ekleyeyim.

Yazarın bu ilk romanı sonrası yeni romanları da yayınlandı. Onlardan biri olan On Bir Kılıç'ı da okudum. Sırada diğerleri var inşaallah.

Erhan Akhan'ın mevcut romanlarla yetineceğini sanmıyorum. Kendisinden yazı işçiliğini daha da ilerilere taşıdığı ve geniş okuyucu kitlelerine ulaşacağı yeni yeni romanlar bekliyorum. Kendisi bunu hak ediyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erhan Akhan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.