Erhan Altunay

Erhan Altunay

YazarDerleyenÇevirmen
8.3/10
582 Kişi
·
1.597
Okunma
·
124
Beğeni
·
5696
Gösterim
Adı:
Erhan Altunay
Unvan:
Radyo programcısı-Yazar
Doğum:
İstanbul
İstanbul doğumludur. Saint Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Nükleer Enerji Mühendisliği okumuş, konuyu öğrendikten sonra para kazanmak gerekliliğinden Marmara Üniversitesi’nde İşletme master’ı yapmıştır. Bu yüzden de hayatını dış ticaretten kazanmaya çalışmaktadır. Yıllarca TRT Radyo-3'te Aykut Sporel, Sezen Cumhur Önal, Engin Arman, Faruk Yener gibi ustaları hayranlıkla dinledikten sonra, radyoculuk ile Yapı Radyo’da tanışmış olup orada dört yıla yakın bir süre “Vanilya ve Çikolata” , “...Ve Jazz” gibi jazz programları ile “Troubadour” ve “Barocco” gibi klasik müzik programları ve “Kleopatra’nın Burnu” gibi mitoloji programları hazırlamıştır. Yapı Radyo’nın yayın hayatına veda etmesi ile Troubadour programını Açık Radyo’ya, Vanilya ve Çikolata’yı da Radyo 92nokta3’e taşımıştır. Daha sonra Radyo Kozmos’ta Troubadour’u ve Vanilya ve Çikolata’yı devam ettirmiş, Alem FM’de de “Deniz ve Mehtap” isimli bir program yapmıştır.
Bizler genelde sözcük diyoruz ama eskiler "kelime" diyorlardı. Kelime dediğimiz zaman arkasında "kelam" vardı. Kelam sadece söz anlamına gelmez, "içi bilgelik dolu söz" anlamına da gelirdi. Kelam boşa sarfedilmez, yerinde ve gerekeni ifade ederdi ; dinleyen de tek bir kelam ile anlar fazla laf ettirmezdi. Günümüzde insanlar aslında gerçek düşüncelerini bir laf kalabalığı arkasına saklarken çok lafın doğru bir düşünceyi doğru ifade etmek bir yana, daha da karmaşıklaştırdığını unutuyorlar, bir düşünceyi en çok sözle ifade edenin değil, en iyi ifade edenin dinlendiğini unutmamak gerekir.
248 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ayasofya; her inanç için kutsal olan mabed...

Ayasofyan'nın geçmişi, sembolleri ve gizli tarihi bu eserde nakış nakış işlenmiş.Araştırmacı yazar, Erhan Altunsay, ezoterk öğretiler, paganizm, sembolizm ve dinler tarihi hakkındaki bilgilerini; bildiği diller olan Latince, Fransızca, İngilizce ve Grekçe olan orijinal metinlerden çevirerek, araştırmalarını bu eserde okuyucular ile paylaşmış...

Ayasofya'nın ilk yapılış tarihinden günümüze kadar olan araştırmaları içeren eser, bu kutsal mabedin, dinler için öneminden ve içerisindeki taş oymaları, melek figürlerine kadar tek tek ele almış. Ayasofaya'nın yer altında var olan dehlizlerinden, şehre bağlanan tünellerine kadar yapılan araştırmalar ile dolu...

Eserde bulunan fotoğraflar tam bir görsel şölen...

Ayasofya hakkında bilmek istediğiniz her şeyi bu eserde soru cevap olarak bulabilirsiniz...

Kitabı okurken, sanki Ayasoyfa'da tarihi bir geziye çıkmışsınız hissi veriyor. Araştırmalara devam eden Erhan Altunsay, umarım bulduğu yeni bilgileri de en kısa sürede bizler ile paylaşır. Pelin Çift'e değinmeden geçemeyeceğim. Soruları tam yerinde sorup cevapları da aynı güzellikte almış. Kütüphanemde "Gündem Ötesi Kitaplar", mutlaka yerini alacak...

Ben büyük bir merak ve keyifle okudum...
392 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın bir sonraki bölümüne geçmek için merakla okuduğum bir kitap oldu masalci ...Not alarak ,durup düşünerek ve geçen konuları araştırarak okuduğum için biraz uzun sürdü bitirmem ... Geçmişten günümüze hiç değişmeyen oyunların ve altında yatan sebeplerin masal tadında ya da masalın arkasına gizlenerek anlatılmış olması gizemli bir kitap çıkarmış ortaya...Her sayfa sırlarla dolu....Tabi bu masal ve masalcinin anlatmış olduğu konular uykuya dalmadan önce dinlenen tatlı masallardan değil...Uyandırmak için ,anlayana .....Ayasofya,şövalyeler,kutsal emanetler,sifreler ve nice güzel mekanın anlatıldığı bu kitabı ben çok severek okudum....Ve mutlaka okuyun derim...

Ayrıca bu masal bitmemeli devamı gelmeli....Merakla bekleyeceğim ...
248 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Ayasofya herhalde inşasından sonra tarihin her döneminde hep konuşulmuş ve tartışma konusu olmuştur. Günümüzde bile camiye tekrardan döndürülmesi basında yer aldığı zaman hristiyanlar buna şiddetle karşı çıkar müslümanlar ise bir gün burada namaz kılmanın hayalleri ile yaşadıklarını söylerler. İşte bu yazımdaki kitap Ayasofya'nın tarihini baştan itibaren anlatmakta. Bu mabedin Konstantin'in oğlu Konstantius tarafından 360 yılında inşa edilmesinden bugüne kadar ki başından geçen olayları bu kitapta bulabilirsiniz. Kitap Ayasofya'nın sadece yapımı veya tarihte dediğim gibi başından neler geçtiğini anlatmakla kalmamış bu mabed hakkında ayrıntılı bilgiler vermiş. Mesela mabedin bulunduğu bölgenin kutsal bir bölge olduğunu ve bu yüzden de Ayasfonya'nın buraya yapıldığı ele alınmış kitapta. Ayrıca mabedin içerisindeki gizemli semboller ve işaretler ayrıca ele alınmış. Mesela Hitler'in gamalı haçı Ayasofya'da da varmış. Kitaba göre Hz. Muhammed(s.a.v) miraca çıktığı zaman Cebrail Aleyhisselam kendisine çok güzel bir cami göstermiş. Peygamber efendimizde "burası neresidir" diye sorunca Cebrail, peygamber efendimize "burası Büyük Cami'dir. Buranın bir benzeri de dünyada üç tarafı deniz bir tarafı kara ile çevrili Konstantiniyye şehrinde bulunmaktadır" demiş. Tabi burası da Ayasofya olmaktadır.
Yani şimdi kitapta o kadar ilginç bilgiler var ki hangisini yazacağımı bilemedim. Ha bir de kitabı okurken konu gereği tarihi bilgilerle de karşılaşıyorsunuz. Ancak bu sizi sıkacak ölçüde değil. Siz en iyisi bu kitabı okuyun. Bu arada bu camiyi hiç ziyaret etme fırsatım olmadı. Ziyaret edeceklere tavsiyem bu kitabı önce okuyun ondan sonra da elinizde kitapla ziyarete gidin. Tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.
Diğer kitap incelemelerim için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
392 syf.
·Puan vermedi
Kitabın ön kapağında yazdığı gibi şövalyeler, kutsal emanetler, bilinmeyen Istanbul hakkında yazılmış harikulade bir kitap.

Kitap başladığı yerde bitiyor, bittiği yerde yeniden başlıyor. Ilk sayfasından itibaren hissettiğim bu düşünce kitabın son kısmında kendi kuyruğunu yiyen ourobus yılanını hatırlattı bana. Ourobus'un hareketi bir son için değil, yeniden başlamak ve yeniden inşa etmek için. Bu kitap da tıpkı öyle.

Ve yine kitabın ilk sayfasından itibaren asla konudan kopmadan ana karakter ile birlikte yolculuk ettim. Kâh günümüz Balat sokaklarındaydım, kah nasıl olduğunu okurken keşfettiğim eski İstanbul sokaklarında. Bazen kahraman ile yurtdışına bile gittiğim oldu. Ve sanırım galiba ben Ayasofya'yı çok özledim!

Kitap şimdiki zaman, eski zaman ve tüm zamanlara şamil, yaşayan bir masaldan oluşuyor. Her zamandan kısa kısa bölünlerle ilerliyor fakat siz zaten kurgunun akışına kapıldığınız için asla zorluk çekmeden okuyorsunuz.

Kitaptaki masal beni çok etkiledi. Günümüze dair ders çıkarmak desem basit kalacak. Masala bambaşka bir gözle bakmamı sağladı. Hoş zaten bakıyorum da, şimdi daha başka okuyacağım masalları.

Anın büyüsüyle büyülenmek diye bir şey varsa bu kitabı okurken her anın büyüsünü içimde hissettim ve hissetmeye de devam edeceğim.

Kıssadan hisse, sizi alıp götürecek, gezdirip geri getirecek bir kitap. Gittiğiniz yerlere yeniden gitmek sizin elinizde. Iyi yolculuklar veyahut iyi okumalar dilerim.

Erhan beyin emeğine ve yüreğine sağlık. Masalcı-2 yi bekleyenler listesi artık +1 oldu ilhamınız bol olsun ki hemen devami gelsin.
392 syf.
·5 günde·9/10
Kutsal emanetler, şövalyeler, istanbulun bilinmeyenleri
Üzerine yazılmış,
Yazarımızın bildiklerinden daha az bir kısmını da yazdığına emin olduğum harika bir kitap.

Masal tadın da olup, tüm gerçekliğiyle yazılan bu kitap nasıl uyutulduğumuzu da az çok belirtmiş.

Yazar hakkın da fazla söze gerek duymadığım, tanıyanların bilgisinin ne kadar fazla olduğunu bildiklerini düşünüyorum.
Kitabın devamını da merakla bekliyor olacağım.
Masalcı Erhan Altunay
392 syf.
·6 günde·10/10
Gizem..Esrar.. Sırlar..Hepsinin an' ın gerçekliğine sığınıp günümüz dek ulaştığını bilmek gerçekten tüylerimi ürpertti bir yandan,diğer yandan ise kitabı elimden bıraktırmayan ayrı bir sihri yaşadım..Erhan Altunay,katıldığı programlarda merakla dinlediğim bir isimdi. Şimdi bu romanını okuduktan sonra gerçekten çok daha farklı bir anlam kazandı gözümde..Siz de kitabı okuduktan sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız..
Daha önce turistik anlamda ziyaret edip etkilendiğim Ayasofya' ya , Yerebatan Sarnıcı'na,bir de "Masalcı"nın gözünden gördükten sonra gidebilmeyi iple çekiyorum. Ve"an'ın gerçekliğine" sığdıracağım zamanı da ..
Teşekkürler Erhan Altunay..Dilerim bu gizem dolu eserin devamı gelir..
248 syf.
·220 günde·10/10
"Ayasofya'yı okudukça anlayacak anladıkça sevecek, sevdikçe daha çok sahipleneceksiniz.."
Osmanlı'dan bu yana tarihi bir yapı olan Ayasofya, gelmiş geçmiş en eski tarihi eseri olarak bilinir. Peki ya Ayasofya'nın içinde saklı olan gizemi sadece bakarak öğrenebilir miyiz? Elbette hayır! Kiliseden Camiye, camiden de müze olan Güzel Ayasofyamız günümüzde de ziyarete açık bir yerdir. Peki Kutsal Emanetler gerçekten Ayasofya da mı? Bir Osmanlı geleneği olan savaşta kazanılan kiliseler cami olurken, Ayasofya neden sonradan müze oldu? Kubbedeki Dört Baş Meleğinin yüzündeki mozaikler neden söküldü? Ayasofya'yı daha neler bekliyor?.. sorulabilecek bir sürü soru ve birçok bilgiyi bizler için araştırıp, bir bütün yapan Pelin Çift ve Erhan Altunay 'a sonsuz teşekkürler.. siz değerli arkadaşlarımında beğeneceğinizden eminim.. iyi okumalar...
248 syf.
·4 günde·10/10
İnşa edildiği dönemden günümüze kadar kutsallığını korumuş, sürekli olarak ezoterik oluşumların, kutsal emanet avcılarının, yapıyı tekrar kiliseye çevirmek isteyen dini oluşumların hedefinde olan bu kutsal yapı, kitabın yazarının da söylediği gibi okudukça anlaşılacak, anladıkça sevilecek ve koruma isteği uyandıracak bir yapıdır. İçerisinde yer alan anlamı çözülmüş ve daha çözülmeyi bekleyen bir çok ezoterik sembol barındırmaktadır. Dehlizlerinde ise hala keşfedilmeyi bekleyen birçok kısım vardır. Kitapta sayfalarin arasına serpilmiş fotoğraflar ise ayrı bir görsel şölen sunarak mabede gidemeyen kişilerinde fikir sahibi olmalarını sağlamaktadır. Erhan Hoca'nın konu hakkındaki araştırmaları ve toplumu bilinçlendirme çabaları gercekten takdire şayan. Herkese keyifli okumalar dilerim...
392 syf.
·4 günde·9/10
Kadim İstanbul'un farklı köşelerinde geçen, an'lar arasında bir seyahate hazır mısınız? Öyleyse Masalcı bunun için doğru tercih. Kitabın kapağında yazdığı şekilde "Şövalyeler, Kutsal Emanetler ve Bilinmeyen İstanbul" üçgeninde geçen soluksuz bir macera.. Hayal mi gerçek mi bilinmeyen bir denklem..Belki de Masalcı 2' de öğreneceğiz masalın kalan kısmını.. :) Herkese iyi okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erhan Altunay
Unvan:
Radyo programcısı-Yazar
Doğum:
İstanbul
İstanbul doğumludur. Saint Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Nükleer Enerji Mühendisliği okumuş, konuyu öğrendikten sonra para kazanmak gerekliliğinden Marmara Üniversitesi’nde İşletme master’ı yapmıştır. Bu yüzden de hayatını dış ticaretten kazanmaya çalışmaktadır. Yıllarca TRT Radyo-3'te Aykut Sporel, Sezen Cumhur Önal, Engin Arman, Faruk Yener gibi ustaları hayranlıkla dinledikten sonra, radyoculuk ile Yapı Radyo’da tanışmış olup orada dört yıla yakın bir süre “Vanilya ve Çikolata” , “...Ve Jazz” gibi jazz programları ile “Troubadour” ve “Barocco” gibi klasik müzik programları ve “Kleopatra’nın Burnu” gibi mitoloji programları hazırlamıştır. Yapı Radyo’nın yayın hayatına veda etmesi ile Troubadour programını Açık Radyo’ya, Vanilya ve Çikolata’yı da Radyo 92nokta3’e taşımıştır. Daha sonra Radyo Kozmos’ta Troubadour’u ve Vanilya ve Çikolata’yı devam ettirmiş, Alem FM’de de “Deniz ve Mehtap” isimli bir program yapmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 124 okur beğendi.
  • 1.597 okur okudu.
  • 71 okur okuyor.
  • 1.137 okur okuyacak.
  • 23 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları