Erhan Gülşen

Erhan Gülşen

Çevirmen
8.4/10
307 Kişi
·
667
Okunma
·
0
Beğeni
·
38
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
462 syf.
·6 günde·6/10
Altaïr İbn-La'Ahad, Assassin's Creed'in ilk oyunu ve Assassin's Creed: Bloodlines oyunlarındaki ana karakterimiz. Assassinlerin en önemli liderleri arasında, bu kitapta da onun yaklaşık 90 yıllık yaşamı anlatılıyor.

Serinin üçüncü kitabı olan Gizli Sefer'de, yazar Oliver Bowden önceki kitaplara nazaran oyunlardan farklı olarak betimlemeler ve farklı olay örgüleriyle kitaba daha fazla katkıda bulunmuş. Kitabın çoğu Assassinlerin kalesi konumundaki Masyaf'ta geçiyor, fakat Kudüs, Şam, Akka ve Kıbrıs'ın Limasol ve Girne şehirlerini de ziyaret ediyor baş karakterimiz Altaïr.

Kitaptaki betimlemeler ve olay örgüsü oldukça güzeldi, fakat nedense yer yer bazı olayların içi çok boş kalıyor. Assassinlerin veya Tapınakçıların kökenleriyle ilgili oyunlardan farklı olarak pek bir katkısı olduğu söylenemez yazarın. Bu yüzden oyunlarını oynayanlar için nostaljiden öteye gidebilecek bir kitap değil Gizli Sefer. Oyunları oynamayanlar için ise, eğer aksiyon-macera kitaplarını çok seviyorsanız tavsiye edebileceğim bir kitap, sürükleyiciliğini hiç kaybettirmiyor.
479 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Daha önce oyununu severek oynadığım bir kitap.Kütüphanede görünce bunu kesin okumam gerekiyor dedim.Ayrıca bu aralar Floransa ile ilgili araştırmalar yaptığımdan o dönemin şartlarını koyabilecek bir kitap olduğunu düşündüm.Yazarımız kurgu alanında başarılı biri.Oyunu neredeyse bire bir kurgulamış.Oyunu oynarken bu kadar hikayenin derin olduğunu düşünmüyorsunuz.Biraz kitaba değineyim Ezio adlı karakterimiz Floransanın ileri gelen ailelerinden birinin oğlu.Ailesi iftira atılarak öldürülüyor.Bunun üzerine Ezio intikam için bir maceraya çıkıyor.Asırlar boyu gelen aile sırlarını öğreniyor.Kitabın sevdiğim bir diğer yanı ise kurgusu.Mesela Da Vinci ile Ezio arkadaş.Ezionun bütün silahlarını Da Vinci yapıyor ve geliştiriyor.Güzel bir kitap bende kurguları sevdiğim için çok hızlı okudum.Herkese tavsiye ederim.
503 syf.
·18 günde·10/10
Brotherhood

https://youtu.be/kfWbe3x2EoI

Muhteşem sahne ve alıntılanan en özel kapak !

Yazar oyunlardaki tüm ayrıntıları kitaplarda da öyle iyi aktarıyor ki Ezio'nun tüm hareketleri göz önünde canlanıyor. Seveni için bulunmaz nimet bu..
494 syf.
·5 günde·7/10
Geldik Altaïr ve Ezio'nun hikâyelerinin son olarak anlatıldığı serinin dördüncü kitabına. Ezio artık bu kitapta ellili yaşlarına gelmiş olgun bir adam olarak karşımıza çıkıyor. İlk kitap (Rönesans) hariç önceki iki kitaptan (Yoldaşlık ve Gizli Sefer) daha çok beğendiğimi söyleyebilirim Sırlar'ı, bunun nedeni bu sefer yazar Oliver Bowden'ın oyun serisinden farklı olarak kitaba daha fazla katkıda bulunmuş olması.

Kitap genelde 16. yüzyıl başlarında II. Bayezit ve Yavuz arasındaki taht kavgasının kasvetinin üzerine çöktüğü, 10 sene önce "Küçük Kıyamet" olarak adlandırılan büyük bir depremde hasar görmüş İstanbul'da geçiyor. Fakat Masyaf, Floransa, Roma ve Kıbrıs'ta geçen bölümleri de var kitabın. İstanbul'un tasviri oldukça iyi yapılmış. Ayrıca Assassinlerin amaçlarına, köklerine ve kurallarına yönelik ayrıntılar da birçok farklı bölümde yerini almış.

Genel anlamda güzel bulduğum bir kitap oldu, fakat eksikleri de yok değil elbette. Bazı olayların üstü çok örtülü geçilmiş ve İstanbul'da geçen bölümlerin çoğu oyunu oynayanlara tıpa tıp aynı gelecektir ki kitabın yarısından fazlası İstanbul'da geçiyor. Macera-aksiyon türü kitapları sevenlere tavsiye edebileceğim bir seri Assassin's Creed, bu da benim için serinin son kitabı oldu. Oyunlarını oynamış olanlar ise nostalji olsun diye kitaplarını "tekrar" okuyabilirler, tekrar dememin sebebi bu kitabın dışında neredeyse oyunla aynı kurguyu göreceklerdir.

Assassin's Creed: Revelations oyununun trailerını ve trailerda çalan parçayı buraya bırakıyorum. Trailer, aynı zamanda oyunun başlangıcıdır ve oyun tarihinin en iyi başlangıçlarından birisidir, bilginize :)
https://youtu.be/HMsbMK9Odoc trailer
https://youtu.be/vSkb0kDacjs trailer şarkısı, Woodkid-Iron
503 syf.
·9 günde·6/10
Assassin's Creed, zamanında severek oynadığım sonrasında kendini bozan bir oyun serisi, bu seri de oyunlardan uyarlanarak yazılmış bir kitap serisi. Yoldaşlık da bu serinin ikinci kitabı. Konusu temel olarak 16. yüzyılın başlarında kahramanımız Ezio Auditore de Firenze'nin Tapınakçılarla devam eden mücadelesi. Olayların büyük kısmı Roma'da geçmekle beraber Napoli, Floransa, Valencia ve zamanın krallıklarından Navarre'ye de gidiliyor. Roma deyince aklınıza o şaşaalı Roma gelmesin, 16. yüzyıl başlarındaki Roma biraz harap durumda.

Kitabı oyun serisini oynamış birisi olarak okudum, benim gibi oyunlarını oynayıp kitabı okuyacak olanlar için amaç sadece nostalji olmalı. Bunun nedeni, kitapta oyunlardan farklı olarak çok az konunun işlenmesi ve karakterlerin bile tıpa tıp aynı olması. Yazar Oliver Bowden'ın birkaç çeviri dışında kitaba oyunlardan pek farklı bir şeyler kattığı söylenemez.

Oyunlarını oynamadan kitabı okuyacaklar için ise kitabın değişik bir deneyim olacağını düşünüyorum, Rönesans zamanı Roma'nın iyi betimlenmiş olması ve Tapınakçılarla olan mücadeleler ilgilerini çekecektir. Fakat büyük beklentilerle okumayın yine de, kitapta bazı olaylar oyunu oynamayanların gözünde çok hızlı geçiliyor gibi gelebilir.

Son olarak size oyun serisinden soundtrack bırakıyorum, iyi dinlemeler :)
https://youtu.be/D1oh9GnOz5g
479 syf.
·10/10
Kitap eski tarihte ki bir savaşcinin hikayesini anlatmaktadir ve çok efsane ve etkileyici bir kitaptir hem.film hemde oyunu yapilmiştir ben ikisinde etkiledim okumak isterseniz sevdiğim kitaplardan birisi
479 syf.
·1 günde·7/10
Ortalama üzeri bir kitaptı sonuçta bir oyunun hikayesini anlatıyordu. Başarılıydı ve sürükleyiciydi. Okumak isteyenlere ve oyun ile ilgili kahramanların hikayelerini dinlemek isteyenlere önerimdir.
462 syf.
·Beğendi·9/10
Âltair`in çocukluğundan başlayıp kendi çocuklarını görene kadar ki geçen sürede Tarikat için yaptıklarını anlatan heyecanlı ve kesinlikle sonunu merak ettiren bir kitap.
479 syf.
·8 günde·7/10
Oyun serisinden uyarlanmış olan kitap, macera kategorisinde iyi bir yerde. Oyununu oynayıp kitabı okumuş biri olarak beğendiğimi söyleyebilirim.
479 syf.
·Beğendi·9/10
Ben Assassin's Creed 2'yi veya Brotherhood'u veya Revelations'ı oynamamıştım. Assassin's Creed ile iç içe değildim direk, öyle diyeyim. Bir gün kitapçıda dolaşırken kapağı ilgimi çekti, elime alıp inceleyeyim dedim. Rastgele bir sayfa alıp okudum ve sanki vahiy indirilmiş gibi bir tribe girdim. Kitapçıda okuduğum beş sayfa, bana yazarın dilinin akıcılığını ve harikalığını öyle bir hissettirdi ki, ne olduğunu bilmediğim sadece adını duyduğum bu oyunun dünyasına atılmaya bir dakika içinde karar verdirdi. Aldım, okudum ve bitirdim. Sonunda da, okuduğum için çok memnundum. Assassin's Creed oyunlarına da sarmamı sağladı, oynadım da bir kaçını. Syndicate ve Unity'nin kitaplarını bekliyorum hala.
Şunu söyleyeyim ki Oliver Bowden bir rönesans tarihçisiymiş. Ve adamın iyi bir tarihçi olduğunu anladım ki, bu rönesans zamanını kitaba çok güzel yansıtmıştı. O dövüş sahneleri neydi yahu öyle, sanki okumuyorum da izliyorum. Cidden yazarın çok ilgi çekici ve harika bir dili var. Sırf bunun için bile okunur.
Ben Ezio'nun hikayesini çok sevdim, ikincisini de aldım ama keyfi olarak yarım bıraktım. Bir ara tekrar okuyacağım. Eğer bu kitabı almayı düşünüyorsanız, alın bence. Bir oyun kurgusu olduğunu düşünebilirsiniz, ama Oliver Bowden'ın dili sayesinde bu kitabın size katacağı çok şey var diyorum. Küçük kardeşlerinize okuma alışkanlığı kazandırmak için de iyi bir yol olabilir bu oyun kitapları.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 667 okur okudu.
  • 32 okur okuyor.
  • 421 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.