Eric Vuillard

Eric Vuillard

Yazar
8.3/10
4 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Adı:
Eric Vuillard
Unvan:
Yazar
Doğum:
4 Mayıs 1968
"Hukuka da geçmiş olsun, kurallara, anayasaya ve antlaşmalara geçmiş olsun, kanunlara geçmiş olsun, hani şu normatif ve soyut, genel ve gayrişahsi küçük haşereler, Hammurabi'nin metresleri, herkes için aynı olduğu söylenen sürtükler! En sağlam hukuk emrivaki değil midir?"
"Vaktiyle gençliğinde, Birinci dünya savaşı esnasında İtalyanların esiriyken Schuschnigg, aşk romanları yerine Gramsci'nin makalelerini okumalıydı; belki şu satırlara rastlardı: Bir hasmınla tartışırken kendini onun yerine koymaya çalış."
Anayasal bir norm, yolunuzu bir ağaç, kütüğünün ya da polis kordonunun kestiği kudretle keser!
Eric Vuillard
Sayfa 40 - Can Yayınları
Tuhaftır, en inanmış tiranlar, nezaket kurallarına sonuna kadar belli belirsiz bir saygı gösterirler, bütün teamülleri açıkça tepetaklak ettikleri halde usule aykırı davranmadıkları izlenimi vermek isterler sanki.
Eric Vuillard
Sayfa 54 - Can Yayınları
´Historia Augusta´nın bir yerinde, vaktiyle Roma Senatosunda kalkan balığı sosu hakkında saatlerce görüşme yapıldığı anlatılır.
Eric Vuillard
Sayfa 63 - Can Yayınları
Haber bültenleri, ortada yenilmesi imkansız bir makine varmış hissiyatı yayıyordu.
Eric Vuillard
Sayfa 63 - Can Yayınları
Papazlar, Naziler lehine oy kullanılması için minberden çağrı yaptılar, kiliseler gamalı haçlı bayraklarla donatıldı.
Eric Vuillard
Sayfa 91 - Can Yayınları
"En hoyrat hileler bizi lal eder. Hiçbir şey söylemeye cüret edemeyiz. En derinimizdeki fazla kibar, fazla çekingen varlık bizim yerimize cevap verir; söylenmesi gereken şeyin tersini söyler."
104 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
İsmini birçoğumuzun bildiği ve hemen hepimizin evlerinde en az bir ürünü bulunan 24 Alman firmasının çiçeği burnunda Hitler hükümeti ile yaptığı anlaşma üzerine finans desteğini nasıl sağladığını anlatarak başlıyor yazar öyküsüne. Bu destek savaş ile birlikte karşılıklı çıkar ilişkisine dönmekte ve Alman sanayiinin bu devleri toplama kamplarından ucuz, daha doğrusu bedava işci temin ederek savaşan Alman ordusunun hayati ihtiyaçlarını temin etmeye devam ediyorlar. Öyle ki bu firmalardan biri 600 civarı işciyi yakınlarında bulunan toplama kampından temin ettikten tam altı ay sonra 28 kişi sağ kalmıştır. Buna benzer çarpıcı tespit ve yorumları ile devam etmekte roman. Yüz sayfadan oluşan novella akıcı üslubu ile hemen bitiyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eric Vuillard
Unvan:
Yazar
Doğum:
4 Mayıs 1968

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.