Erkin Emet

Erkin Emet

YazarEditör
7.7/10
9 Kişi
·
15
Okunma
·
2
Beğeni
·
70
Gösterim
Adı:
Erkin Emet
Unvan:
Dr. Öğretim Üyesi
Doğum:
Doğu Türkistan, 8 Mart 1962
Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri

Ankara Üniversitesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyesi


Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü
Güney-doğu (Türkistan-Uygur) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı

8 Mart 1962 Çin-Doğu Türkistan Kaşgar'da doğdu. 1968-1973 İlkokulu Kaşgar Yopurga Tohtika İlköğretim Okulunda okudu. 1973-1975 Kaşgar Yopurga, Yekşenbe Bazar Ortaokulunu bitirdi.
1975-1978 Yopurga Nahiyesi Birinci Lisesinde okudu.
1978-1982 Çin Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi Azınlıklar Dili ve Edebiyatları Fakültesi Uygur Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.
1982-1988 Çin Merkezi Milletler Üniversitesi Azınlıklar Dili ve Edebiyatları Fakültesinde asistan, daha sonra yardımcı doçent olarak görev yaptı.

1992 A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünde Yabancı Uzman Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı.
1992 A.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Eski Türk Dili Bilim Dalında “Uygur Halk Destanları” adlı yüksek lisans tezini tamamladı.

2000 A.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Eski Türk Dili Bilim Dalında “Doğu Türkistan Uygur Ağızları” adlı doktora tezini tamamladı.
2004 Güney-Doğu Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atandı.

AKADEMİK / İDARİ GÖREVLER:
Güney-doğu (Türkistan-Uygur) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Lisans Öğrenci Danışmanlığı
Modern Türklük Araştırmaları Dergisi /Journal of Modern Turkish Studies (ISSN 1304-8015) Yayın Kurulu Üyeliği

VERDİĞİ DERSLER:
Lisans (2004-2005 ÖY):
GDT103 Uygur Türkçesi I
GDT106 Uygur Türkçesi II
GDT203 Uygur Türkçesi III
GDT207 Salar Türkleri ve Dilleri
GDT204 Uygur Türkçesi IV
GDT210 Sarı Uygur Türkleri ve Dilleri I
GDT303 Uygur Türkçesi V
GDT311 Sarı Uygur Türkleri ve Dilleri II
GDT313 20. Yüzyıl Uygur Dil Planlamaları
GDT306 Uygur Türkçesi VI
GDT308 Çağdaş Uygur Edebiyatı
ÇTL404 Türk-Çin İlişkileri
GDT402 Uygur Diyalektolojisi
GDT404 Uygur Halk Edebiyatı
GDT408 Uygur Araştırmaları
Yüksek Lisans (2004-2005 ÖY):
Doktora (2004-2005 ÖY):

ARAŞTIRMA ALANLARI:
Doğu Türkistan araştırmaları; Uygur Türklerinin dilleri, edebiyatı, kültürü, tarihi
Son 10 Yılda Gerçekleştirilen Araştırma Projeleri
1997-1998 Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı Yayınları tarafından yürütülen 100 Ülkeden Çocuk Şiirleri Projesi.
2000-2002 Yeni Türkiye Yayınlarının organize ettiği TÜRKLER adlı 37 ciltli yayın projesinin "Doğu Türkistan" ve "Uygurlar" bölümünü yazdı.
1998-2002 Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı'nın Türk Dünyası Ortak Edebiyatı Projesi.

SEÇME YAYINLAR:
Nasrettin Hoca (Uygurca-Türkiye Türkçesi), T.C. Kültür Bakanlığı Yay. Ankara 19....
Uygur Folkloru, T.C. Kültür Bakanlığı Yay. Ankara 19...
Çağdaş Uygur Şiir Antolojisi, T.C. Kültür Bakanlığı Yay. Ankara 20.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
154 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hidayet Oguzhan tarafindan yazilan bu eser, Doğu Türkistan hakkinda genel bilgileri,kısaca tarihçesini, Doğu Türkistan’da yapılan katliamları,uygur diasporasını, Doğu Türkistan'a sinir kapisi olan ülkelerin Doğu Türkistan ile ilişkilerini, "Doğu Türkistan davası" çatısı altında Uygur Türklerini anlaşılır bir dille yazmıştır
Doğu Türkistan 'da yaşananları küçük çapta anlatan bir eserdir..
154 syf.
"İyilik yüzlerinizi kah garba kah şarka döndürmek değildir. Esas olan iyilik odur ki: Allah’a, ahiret gününe, peygamberlere, kitaplara, meleklere iman edesiniz ve yetime, yoksula, yolda kalmışa, yüz kızartıp isteyene ve kölenin hürriyetine tasadduk edesiniz. Namazını doğru kılan, zekatını veren, ahdine vefa eden birde zor hastalıkta ve harbin şiddetlendiği zamanlarda sabredenler kurtulmuştur. Allah’tan sakınanlar bunlardır."

Bu ayetler [Bakara 177] mukaddes kitabımızdan. İnceleme olarak da, Doğu Türkistan davasında yol gösterici olarak da yeter. Nerde mazlum görsek, kimsesiz, biçare, zulme, haksızlığa uğramış bir Allah'ın kulunu görsek, bu ayetler bizim ne yapacağımız konusunda bize yeter. Bizim ateşimizi söndürür, yanan bir ormanın toprağından boy gösteren küçük bir filiz gibi umut verir...

Biz büyük bir milletiz evvelallah. Bizi büyük bir millet yapan, namussuzun karşısına çıkıp dikilmemizdir. Kendi derdimizi arkaya atıp Türk'ün, Müslümanın derdiyle dertlenmemizdir. Bizi aziz yapan budur!

Doğu Türkistan davasında; kimse gıkını çıkarmasada, Hz.Allah herşeyi aynel yakin bilmektedir. Kafir gizlese de, münafık çarpıtsa da, Bİ İNSAF KALABALIK UMURUNA GETİRMESE DE, yarın Allah'ın huzurunda, o büyük mahkemede nasıl olsa herkes hesap verecektir. Türk'ün ismini tarihten silmek isteyenler, adı güzel kendi güzel Muhammed'in (as) adını haşa silemedikçe Türk'ü de yok edemeyeceklerdir! İnanıyorum ki zamanı geldiğinde bu büyük millet yine eski zamanlarına dönecek ve düştüğü yerden doğrulacak ve dünyaya yeniden nizam verecektir.

O gün gelinceye kadar, Allah'a emanetsin Kaşgar, Aksu, Kumul, Gulca, Yarkent, Turfan...
289 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Eser kısa bir girişin ardından röportajlarla devam ediyor. bu röportajları da yapılan çalışmalar, oluşan göç sonucunda ülkelerin tepkileri ve son olarak da kısa bir fotoğraf bölümü takip ediyor. 289 sayfadan oluşuyor.
Çin zulmünden kaçan insanların, nice zorluklarla ölümü göze alıp, kendi vatanını sevdiklerini bırakabilmeyi göze alıp, inançları uğruna, özgürlükleri uğruna ne zorlu yollarla başka ülkelere gidişlerini anlatıyor. Çoğunun asıl gelmek istediği yer Türkiye. Bu bizim için bir gururdur ve yapmamız gereken daha çok şeyin olduğunun habercisidir. Türk beklenendir. Umarım bir gün beklentilerine karşılık verebiliriz.
Baskı 2018 tarihli, eser içerisindeki haberler de genel olarak 2015-2017 yılları arasındaki haberler olduğundan eseri daha önce okusaydım daha faydalı olabileceğini hissettim. Her sayfasını ümitle, her yapılan çalışmayı heyecanla okurken bugün hala Çin zulmüne maruz kalan Uygur kardeşlerimizin olduğunu bilmek ve sürekli artan bu zulme bir el uzatamamak buhranıyla doldu içim. Nice çalışmalar, eylemler, programlar, konuşmalar yapılmış ama istenen sonuç alınamamış. Hala rahat evlerimizde oturup, isteğimizce hareket edip, (sözde) inancımızı yaşıyor olmamız gözümüzü gerçeklere karşı kör ediyor. Bizden yardım bekleyen o insanları görmezden gelmemize yetiyor. TÜRKSE TÜRK, MÜSLÜMANSA MÜSLÜMAN! Dualarımız, çalışmalarımız öz vatanımızda olan bütün kardeşlerimiz için.
Al bayraktan gök bayrağa selam olsun.
154 syf.
·7 günde·7/10 puan
Kitap, Doğu Türkistan'ın tarihi, coğrafyası ve yaşanan süreçle ilgili özet mahiyetinde çok değerli bilgiler içeriyor. Doğu Türkistan'la ilgili okuduğum diğer kitaplarda meseleye hep ortasından girildiği için kafamda süreç oturmamıştı. Fakat bu kitapta işgal tarihi en başından ele alınmış, mücadelede yer alan önemli şahsiyetler hakkında bilgi verilmesi de çok iyi olmuş. Kitabı asıl değerli kılan şu an mevcut işgal sürecinde Çin'in yaptığı tüm zulümleri siyasi ve etnik temizlik operasyonlarını detaylı bir biçimde ve başlıklar halinde, derli toplu verilmesi bence. Şu an toplumun Doğu Türkistan hakkında bilgisi daha çok sosyal medyada görülenler ile sınırlı. Kitapta Çin'in sistematik olarak Türkistanlıları Çinlileştirme politikası, yer altı ve yer üstü kaynaklarını, insan gücünü nasıl sömürdüğü nicel verilerle belirtilmiş. Doğu Türkistan mücadelesiyle ilgili bilgi edinmek isteyen biri için başlangıç kitabı mahiyetinde. Keşke ilk bu kitaptan başlasaymışım dedirtti. Son olarak yazar kitabın son kısmında Doğu Türkistan'a komşu devletlerin meseleye tarih süreci içerisinde bakışını, yaptıklarını ele almış. Tabii ister istemez kendi fikirlerine de yoğun olarak yer vermiş burda. Bu kısımdaki bazı yorumlarına katılmıyorum ama ilk defa duyduğum bilgiler de vardı, kaynak belirtilmediği için ilk etapta itibar etmedim fakat araştırılması gerekiyor elbette. Özellikle Türkiye ile ilgili beklentileri hakikaten artık Müslümanların ne zaman akıllanıp laik devletlerden çözüm beklememe ferasetini göstereceği sorusunu sordurtuyor. Üstelik süreç içerisinde Türkiye'nin yaptıkları daha doğrusu hiçbir şey yapmadığı ortada. Velhasıl bu son kısım hariç kitabı beğendim.
154 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Merhaba kitap severler,
Bugün Doğu Türkistan'la ilgili yaptığım okumanın incelemesini yapmak istedim. Kitap sayesinde hem Türkistan'ı daha iyi tanıdım hem de Türkistan'ın dış dünyayla ilişkisi hakkında bilinçlendim.
Bu dava hepimizin davası... Bu dava Müslüman olmanın Türk olmanın değil aslında önce insan olmanın davası!
'Ben küçük bir insanım bir devleti kurtaramam' demeyin. Bazen büyük bir yangını küçük bir kıvılcım başlatır. Bizler elimizden geleni değil vicdanımızdan geleni yapalım. Bir sabah kalktığınızda eşinizin zindana atılarak işkence yapıldığını, çocuğunuzun asimilasyon eğitiminden geçtiğini, inandığınız dinin kitapların yakıldığını, kız kardeşinizin zorla birisiyle evlendirildiğini, tarihi yapılarınızın yıkıldığını hayal edin. Nefes alamadınız değil mi? Çok şükür sizin ve benim başıma bunlardan hiçbirisi gelmedi. Ancak her gün bu gerçekle yaşamak zorunda olan masum insanlar var bu dünyada. Ölmeden önce öldürülenler var.
Şimdi sen İbrahim'e su taşıyan karınca mı olacaksın? Yoksa TV karşısında hiçbir şey yokmuş gibi yaşamına devam mı edeceksin?
Hiçbir şey elimizden gelmiyorsa dua ederiz. Neye inanıyorsunuz bilmiyorum ama ben avuç içlerinde gizli olan dualara inanıyorum ve daha çok çalışmaya inanıyorum.
154 syf.
·42 günde·Puan vermedi
Doğu Türkistan'da neler olduğunu öğrenmek için okuyabileceğiniz bir kitap. Ancak bu bir kitap yorumu değil, Doğu Türkistan'da yapılan zulümleri anlatmaya çalışacağım bir gönderi olacak. Okumanızı rica edeceğim.

Uzun yıllardır Çin, Doğu Türkistan'ı işgal edip Uygur Türklerini asimile etmek için çırpınıyor. Doğu Türkistan'ın yer altı zenginliklerini ve verimli topraklarını elde etmek ve sömürmek istiyor.
Ve yanlış bilinen bir konuyu düzeltelim: Çin'in toprak bütünlüğü, Doğu Türkistan'ı kapsamıyor. Fakat Çin ve Rusya işbirliği yaparak yeni kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti'nin devlet kademelerine sızarak bu düzeni içeriden yıkıyor. Doğu Türkistan, tek bir kurşun sıkılmadan Çin'e esir olmuş bulunuyor.
Çin, yapacağı zulümleri meşrulaştırmak adına sözde "Uygur 'Özerk' Bölgesi" adı altında Uygur Türklerini topluyor. Zamanla Türklerin yaşadığı yerlere Çinlileri yerleştirip hem Türkler azınlıkmış gibi göstermeye hem de kaos çıkartmaya çalışıyor.

Bu adımlarında başarılı olan Çin, Uygurlara kendi topraklarında işkence ediyor, ciddi kısıtlamalar getiriyor, başka ülkelere (hatta şehirlere, mahallelere) geçişleri yasaklıyor, müslüman Türklerin ibadetlerini yasaklıyor, cahil bırakmak adına sürekli Uygur Türkçesinin alfabesini değiştiriyor, zorla Çince eğitim aldırıyor, Uygurların yaşadığı bölgede nükleer denemeler yaparak yaşantılarını tehlikeye atıyor, ardı arkası kesilmeyen katliamlar yapıyor, Nazi kamplarından aşağı kalmayan toplama kampları kuruyor ve sırf kendi çıkar ilişkileri için hiçbir ülkeden bir itiraz çıkmıyor.

Uygur Türklerinin yaşadıkları bir 'azınlık' ya da 'terör' sorunu değil. Böyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Kendi ülkelerinde yani Doğu Türkistan'da esir edilmiş ve yok edilmeye çalışılan insanlar onlar. Göz göre göre, 21. Yüzyılda bir soykırım yapılıyor ve kimse dur diyemiyor, demiyor. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin soydaşlarına yardım etmesi gerekirken, Doğu Türkistanlı bir kızın mecliste konuşmasından bile korkan ve Çin'in yanına iyice yanaşan bir hükûmet görüyoruz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erkin Emet
Unvan:
Dr. Öğretim Üyesi
Doğum:
Doğu Türkistan, 8 Mart 1962
Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri

Ankara Üniversitesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyesi


Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü
Güney-doğu (Türkistan-Uygur) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı

8 Mart 1962 Çin-Doğu Türkistan Kaşgar'da doğdu. 1968-1973 İlkokulu Kaşgar Yopurga Tohtika İlköğretim Okulunda okudu. 1973-1975 Kaşgar Yopurga, Yekşenbe Bazar Ortaokulunu bitirdi.
1975-1978 Yopurga Nahiyesi Birinci Lisesinde okudu.
1978-1982 Çin Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi Azınlıklar Dili ve Edebiyatları Fakültesi Uygur Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.
1982-1988 Çin Merkezi Milletler Üniversitesi Azınlıklar Dili ve Edebiyatları Fakültesinde asistan, daha sonra yardımcı doçent olarak görev yaptı.

1992 A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünde Yabancı Uzman Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı.
1992 A.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Eski Türk Dili Bilim Dalında “Uygur Halk Destanları” adlı yüksek lisans tezini tamamladı.

2000 A.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Eski Türk Dili Bilim Dalında “Doğu Türkistan Uygur Ağızları” adlı doktora tezini tamamladı.
2004 Güney-Doğu Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atandı.

AKADEMİK / İDARİ GÖREVLER:
Güney-doğu (Türkistan-Uygur) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Lisans Öğrenci Danışmanlığı
Modern Türklük Araştırmaları Dergisi /Journal of Modern Turkish Studies (ISSN 1304-8015) Yayın Kurulu Üyeliği

VERDİĞİ DERSLER:
Lisans (2004-2005 ÖY):
GDT103 Uygur Türkçesi I
GDT106 Uygur Türkçesi II
GDT203 Uygur Türkçesi III
GDT207 Salar Türkleri ve Dilleri
GDT204 Uygur Türkçesi IV
GDT210 Sarı Uygur Türkleri ve Dilleri I
GDT303 Uygur Türkçesi V
GDT311 Sarı Uygur Türkleri ve Dilleri II
GDT313 20. Yüzyıl Uygur Dil Planlamaları
GDT306 Uygur Türkçesi VI
GDT308 Çağdaş Uygur Edebiyatı
ÇTL404 Türk-Çin İlişkileri
GDT402 Uygur Diyalektolojisi
GDT404 Uygur Halk Edebiyatı
GDT408 Uygur Araştırmaları
Yüksek Lisans (2004-2005 ÖY):
Doktora (2004-2005 ÖY):

ARAŞTIRMA ALANLARI:
Doğu Türkistan araştırmaları; Uygur Türklerinin dilleri, edebiyatı, kültürü, tarihi
Son 10 Yılda Gerçekleştirilen Araştırma Projeleri
1997-1998 Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı Yayınları tarafından yürütülen 100 Ülkeden Çocuk Şiirleri Projesi.
2000-2002 Yeni Türkiye Yayınlarının organize ettiği TÜRKLER adlı 37 ciltli yayın projesinin "Doğu Türkistan" ve "Uygurlar" bölümünü yazdı.
1998-2002 Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı'nın Türk Dünyası Ortak Edebiyatı Projesi.

SEÇME YAYINLAR:
Nasrettin Hoca (Uygurca-Türkiye Türkçesi), T.C. Kültür Bakanlığı Yay. Ankara 19....
Uygur Folkloru, T.C. Kültür Bakanlığı Yay. Ankara 19...
Çağdaş Uygur Şiir Antolojisi, T.C. Kültür Bakanlığı Yay. Ankara 20.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.