Erling Kagge

Erling Kagge

Yazar
7.9/10
58 Kişi
·
141
Okunma
·
4
Beğeni
·
292
Gösterim
Adı:
Erling Kagge
Unvan:
Yazar, Gezgin, Avukat, Sanat Koleksiyoncusu, Girişimci, Politikacı
Doğum:
Oslo, Norveç, 15 Ocak 1963
“Belki de sessizlik beraberinde merakı getirdiği içindir, ama sessizlik kendi içinde bir tür görkeme de sahiptir; evet bir deniz gibi veya sonsuz, karlarla kaplı bir plato gibi,” dedi. Ve bu görkemi merak etmeyenler, bundan korkar. Ve muhtemelen bu nedenle çok sayıda kişi sessizlikten korkar (ve bu nedenle her yerde ve her şeyde müzik çalınmakta).”
Erling Kagge
Sayfa 18 - Alfa Yayınları
“Bütün insanlığın mutsuzluğunun kaynağı yalnızca tek bir şeyde yatmaktadır ki bu;
insanın bir odada kendi kendine, sakin bir şekilde oturmayı becerememesidir.“
Bir fare elbette bir fili yiyebilir, yeter ki yeterince sayıda küçük lokma alsın. Mücadele, arzuda yatar.
...
Bir sonraki en büyük mücadele? İnsanın kendisiyle iyi zaman geçirmesi.
Erling Kagge
Sayfa 22 - Alfa Yayınları
124 syf.
·6/10 puan
Hareketli gurultulu yaşantımızın bize getirdikleri bizden aldıkları, teknolojiyle çevrilmiş hayatımızın ve kölesi olduğumuz çalışma saatlerinin içerisinde kendimizi nasıl uzaklastiririz hasret kaldığımız o sessizliğe nasıl ulaşırız sessizlik ortamını nasıl oluştururuz bu gibi bir çok bilgiyi kendi deneyimleriyle bize aktarıyor.
124 syf.
·2 günde·8/10 puan
Yaklaşık bir yıldır penceremden birkaç binanın yükselişini izliyorum. Toprağın kazılmasını, katların biçimlenmesini. İzlemekle kalmıyor onu dinliyorum da. Müthiş bir gürültü. Pazar sabahları da dahil olmak üzere.. Kulaklarımı tırmalıyor ama uyumaya devam ediyorum.
Çünkü biz bu gürültünün içine doğduk.
Her sesin birbirine karıştığı, sesin bir an bile kesilmediği bir dönemin içindeyiz artık.
Sessizlik olduğunda şüpheyle bakıyoruz birbirimize, bir felaketin habercisiymişçesine.
Tam da ihtiyacımız olan bir şey var aslında: Sessizlik. Bu sessizlik sesten arınma değil, hiç sesin olmaması da değil. Sesle birlikte sessiz kalabilmek demek.
Norveçli kaşif/yazar/yayıncı Erling Kagge bunu anlatıyor. Everest’in tepesinde, Kuzey ve Güney kutuplarındaki uzun ve bir o kadar soğuk yürüyüşlerindeki sessizliği.
Mümkün mü diye soruyorsunuz ki bence o kadar kolay bir şey değil..
En son ne zaman kendini dinledin?
Ne zaman memnun olmadığın bir ortamdan kalkıp, ardına bakmadan gittin?
Kendine sarıldığın zamanı hatırlıyor musun?
İkinci adımı atmaya korkup ilk adımı atmadığını biliyorsun değil mi?
Kendimi saf bir sessizlikle dinlediğim zamanı hatırlamıyorum. Ama bu kitabın kendimi iyi hissettirdiğini biliyorum. Kısa cümlelerin, Kagge’nin içe dokunan örneklerinin bana iyi geldiğini..
.
Nezihat Bakar Langeland’ın Norveççe aslından çevirisi, Füsun Turcan Elmasoğlu çalışması olan kapak tasarımıyla..
124 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Sessizlik, huzur ve sükunet...

Sessizlik üzerine derinleşmiş bir anlatımla farklı bir perspektif kazandıran okurken bile dinlendiren bir kitaptı.

Bazı cümlelerinde takılı kaldım, düşündüm, sessizleştim devam ettim.
124 syf.
·2 günde·Beğendi
Baştan sona keyifle okuyacağınız bu kitapta sessizliğin peşine düşüyorsunuz.
Sessizliği bulmanız mümkün mü evet. Hatta kalabalıkta bile bulmanız mümkün.
Metrobüste giderken bulabilir, sokakta yürürken bulabilir, bir toplantı da bile bulabilirsiniz. Mümkün mü böyle bir şey diyeceksiniz ! Kitabı okumadan önce bende böyle düşünmüştüm. Aslında hepimizin ihtiyacı olan sessizlik değil mi? Biraz olsun kalabalıktan kaçmak, içimize dönmek ve kendimizi, sessizliğimizi bulabilmek..
124 syf.
·Puan vermedi
Bana ne kadar az düşündüğümü fark ettiren kitap. Kitabı Pascal'ın bize verdiği mesajla özetleyebiliriz aslında: " İnsanın felaketi, ait olduğu yer olan odasında, kendiyle başbaşa kalmak istememesinden gelir." Günlük hayatın telaşından kaçıp, meşgul ve etkin olma arzusunu bir kenara bırakıp sessizce düşünmek insanın en büyük özgürlüğüymüş meğer. Telefonu kapatmak, tek bir kelime etmeden oturmak, bir kaç defa derin nefes almak ve düşünmek. Sosyal medyanın bize sunduğu hazır, dondurulmuş, baskıcı düşüncelerin uzağında, kendi vicdanın ışığında, sadece düşünmek.Belki de tek bizi doğruya götüren şey kollektif akıldan uzaklaşmaktır. Başucu kitabı olmayı hak eden eser.
124 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
En güzel sessizlik, içinizdeki sessizliktir. Eğer kendinizden kaçmak için sürekli ses arıyorsanız yeterince düşünmüyor ve kendinize yeterince vakit ayırmıyorsunuz. Gürültü çağında sessizlik kitabı, aslında teknolojinin bizi nasıl köleleştirdiğini, sessizliği nasıl unutturduğunu, en önemlisi de kendi fikirlerimizin nasıl başkalaştığını anlatan güzel bir kitap.
124 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap kapağında “Dünyayı dışarıda bırakmanın keyfi” yazısını görünce çok büyük bir heyecanla okumaya başladım. Vurguladığı sessizlik, kendi anılarıyla birleştirince okumaktan ziyade yazarla sohbet ediyormuşum gibi hissettirdi. Hayatımızın her anını, her yeni gelişmeyi elimizin altındaki sosyal medyada paylaşmanın insanı ne kadar hissizleştirdiğini anladığım benim için eşsiz bir sohbetti bu kitap. Bir tuş bu kadar önemli olmamalı. Gizem, her zaman en güzel en sade ve en çok kendimiz olduğumuz “an.”
“Şimdi sessiz kalacak ve sessizliğin doğruyu yalandan ayırt etmesine izin vereceğim...”
124 syf.
·9/10 puan
Bu kitabı bir tavsiye üzerine okudum. İyi ki de okumuşum. Kitabın başlığından da anlaşılacağı üzere bu sesli dünyada sessizliğin anlamını bulmak için yazılan bir kitap.
Çağımızın en büyük sorunlarından biri gürültü. Herkesin söylemek istediği, sesini duyurmak istediği bir çağdayız. Fakat bu gürültüden kurtulup, kendi benliğimizi bulmak.
Belki öylece dururken, yürürken, yolculuk ederken vs. sessizliği bulmak. Belki kolaydır bu sessizliği bulmak fakat bu işe girişmek zor gelir belki insanlara.
İnsanlar 8 saniye bile bir şeye odaklanamıyorlarmış ilkçağ insanında bu 12 saniyeymiş. Gerçekten hiçbir şeye tam olarak odaklanamıyoruz. Peki bunun nedeni nedir? Durup düşünürken bile kafamızda yediğimiz yemekler, acılarımız, sevinçlerimiz vs. geliyor. Zihnimiz asla boş kalmıyor.
Bu durumda sessizliğe yönelmemiz gerektiğini yazıyor yazar. Sade üslubu ve anlaşılırlığıyla güzel bir farkındalık kitabı. Bu yaşadığımız çağda herkesin okuması ve okutturması gereken bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erling Kagge
Unvan:
Yazar, Gezgin, Avukat, Sanat Koleksiyoncusu, Girişimci, Politikacı
Doğum:
Oslo, Norveç, 15 Ocak 1963

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 141 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 131 okur okuyacak.