Ersun Çıplak

Ersun Çıplak

YazarÇevirmen
7.5/10
6 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
316 syf.
·3 günde·9/10
Şiir Terapi... Adını okuduğunuzda dahi almak isteyebileceğiniz bir psikolojik makale derlemesi. Ben böyle bir etki sonucu almıştım.

Alanı psikoloji, pdr, çocuk gelişimi, sosyal hizmet vs. olmayan kişilerin ilgisini çekmeyebilir. Çünkü kitapta tamamen Şiir Terapisi örnekleri, kullanıldığı alanlar, bazı vaka örnekleri, açıklamalar ile dolu. Ara ara bibliyoterapiye de değiniyor. Bunları ilgi duymayan ve hayatta kullanmak istemeyen biri okumakta ve içselleştirmekte zorlanabilir diye düşünüyorum. Ama ilgisi ve alanı olan kişilerin okuması ve mümkünse yüksek lisans/doktora ile üzerine düşmesi, yaygınlaştırması gereken bir terapi olduğunu düşünüyorum. Bu alanda Türkiye’de yapılmış ilk çalışma bu kitap anladığım kadarıyla. Devamı gelmiş mi diye tez inceleyeleceğim, bulursam buraya da eklerim.

Çok uzun bir süredir rafta bekliyordu. Okunmamış kitap ararken kitaplıkta bulunca okumaya karar verdim. İyi ki de okumuşum. Farklı bir bakış açısı kazandırdı bana.
316 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Kitap, şiir terapinin psikolojideki tarihsel konumunu anlatarak başlıyor. Daha sonra Şiir terapi uygulama modeli anlatılıyor. Bunlar
1. Kuralcı/yenilikçi
2.dışavurumcu/yaratıcı
3.sembolik/törensel tarz.
Bu üç tarzın da inansın bilişşel, duygusal ve davranışsal alanını ele alma potansiyeli olduğunu belirtiyor.
Şiir terapi uygulamalarını çeşitli geleneksel terapi uygulamaları ile birlikte nasıl kullanılacağı yine bu 3 tarz çerçevesinde anlatıyor. Bireysel terapi, aile psikolojisi, kısa süreli terapi bunlardan bazılarıdır. Bir bölümde ise oturum şeklinde şiirsel yöntemlerle ilerleyen süreç ve sonuç uygulamalı şekilde açıklanıyor. Çocuklarla , ergenler ile, şiddet mağduru kadınlar ile ve yaşlılarla şiir terapi uygulamaları anlatılıyor. Kitabın genelinde ve kitabın son bölümlerinde gibi sanat terapilerinden şiir terapinin tanınırlığı ve uygulanabilirliği üzerine daha çok araştırma ve deney yapılmasının gerekliliği vurgulanıyor. Kitabın en sonunda ekler bölümünde birçok farklı danışan kümesi ile çalışırken uygulanan şiir örnekleri yer alıyor. Ayrıca kullanılan egzersiz, form ve kaynaklar konusunda ayrıntılı bilgiler kitabın son kısmında tanıtılıyor.

Şiire ve şiir tarapiye ilgi duyanlar bir alıp inceleyebilir. Kitap 2000'li yılların başlarında yazılmış ve 20 yıllık bir geçmişi var. Yeni kitaplar ve araştırmalar muhakkak yazılmıştır. Bunları da alıp incelemek gerekiyor.
Not:Kitapta yer alan terapilerde kullanılan şarkılar ı YouTube üzerinden açıp dinleyebilirsiniz.
İyi okumalar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.