Eyyub Bostancı

Eyyub Bostancı

Derleyen
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
366 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kapakta yazan isme aldanarak aldığım ve büyük keyifle okuduğum bir kitap, Sultan 2. Abdülhamid Han'la 113 Gün. İsmine aldanarak aldım diyorum çünkü kitabın tamamında bu 113 gün anlatılıyor sanıyordum fakat bu 113 gün sadece kitabın bir bölümünde yer alıyor. Kitap da Ali Fethi Bey'in 1900'lü yılların başlarından itibaren Malta sürgününden kurtuluşuna kadar geçen dönemde yaşadıkları aktarılıyor.
İttihat ve Terakki dönemi, öncesi ve sonrası hep ilgimi çekmiştir. Hele de o dönemde yaşayan, o döneme canlı tanıklık etmiş kişilerin hatıratları, bu kitapta olduğu gibi, benim için çok değerlidir. Ali Fethi Bey de cemiyet kendini feshedene kadar cemiyet içerisinde bulunmuş, bazı noktalarda yönetici kadro ile fikir ayrılıklarına düşse de cemiyete gönülden bağlı bir tarihi şahsiyet ve hatıratı da çok değerli ve okunmaya değer. Öneririm. Bu hatıratta yer yer üzen yer yer sevindiren ama hep gururlandıran anekdotlar mevcut. Tabii ki hatıratlarda hatıratı yazan ya da yazdıran kişi kendini ön plana çıkarır bunu da bir nebze hoş karşılamak lazım.
Şöyle bir düşünelim Ali Fethi Bey, hayatının Sultan Hamid'in tahttan indirilişine kadar geçen bölümününde Sultan Hamid'e karşı mücadele etmiş İttihat ve Terakki üyesi bir subay ama bir gün geliyor ve yeni görevinin Sabık Sultan'a refakat etmek olduğu söyleniyor. Mücadele ettiği kişi ile aynı köşkte yaşamaya başlıyor. Tabiidir ki Sabık Sultan'ı daha yakından tanıyor ve bir nebze de olsa fikirleri değişiyor ve benimde bu dönemde fikirlerimin değişmesine yol açıyor. Bu nedenle de bu eserin ayrı bir önemi var en azından benim için.
Bir nesil düşünün gençlikleri, hayatları vatan müdafaasında geçmiş. Bir imparatorluğun yıkılışına ve bir devletin onun küllerinden doğuşuna canlı şahitlik etmiş bir nesil. Ne yapsak ne söylesek haklarını ödeyemeyiz.

Benim için kitabın da o devrinde özetini Sultan Hamid Han yapıyor.
"Ne ben sizleri ne de sizler beni tanımışsınız. Yazık olmuş!.."

1000Kitap da bu kitabı ilk okuyan olmak da ayrı bir keyif verdi :)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.