F. David Peat

F. David Peat

Yazar
8.0/10
6 Kişi
·
8
Okunma
·
2
Beğeni
·
182
Gösterim
Adı:
F. David Peat
Unvan:
İngiliz Fizikçi, Yazar
Onlar [eşzamanlılıklar] bilimin günlük yasalarını aşarlar, çünkü hem madde hem de anlam içeren ayrılmaz bir düzenden kaynaklanan çok daha derin hareketlerin ifadeleri gibi görünürler.
Evren hepimizin evidir.Her birimiz sınırsız, yaratıcı bir sürecin canlı bir parçasıyız ve kainatın çocuklarıyız,her an huşu dolu bir özgürlük ile kendimiz,başkaları ve dünyamıza karşı duyduğumuz bir sorumluluk ile yüzleşiriz.Eğer sonsuz inceliğe ve doğanın bütünlüğüne inanıyorsak ,yeni bir ahlak-toplumun radikal biçimde farklı hareket edeceği bir yol ihtiyacınıda fark etmemiz gerekir.Dünyanın büyük dansına tamamen katılan kimseler olarak kendimizi gördüğümüzde,artık kendi amaçlarımız uğruna doğayı kontrol etme ve sömürme arayışı içine girmeyiz.Şu halde varoluşumuz biçimimizde radikal bir dönüşüme gerek vardır...
272 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda bu kitabın da içinde bulunduğu kitaplık turu videomu izleyebilirsiniz:
https://youtu.be/a3ctaLux8B4

Bilimdeki çağdaş gelişmeler, mekanik fizik ve kuantum fiziğinin çatışmalarını anlatan, bunlara yenilikçi öneriler sunan güzel bir kitaptı diyebilirim. Fakat artı yönleri olduğu gibi eksi yönleri de bulunmakta tabii ki.

Artıları :
- Çağdaş fiziğin salt matematiksel formalizm ve zaten açıklanmış konulardan uzaklaşıp daha çok çözülmemiş problemlerle ilgilenmesi gerektiği çok yerde anlatılmış.
- Bilimin özelleşmiş alanlarla uğraşmaktan bütünü unuttuğu da epey açıklayıcı anlatılmış. Aslında bir yönüyle kitap bir eleştiri kitabı.
- Mimarlık ve sanat gibi bilimde de bir görüşün doğru olmadığı çok görüşün birliği kabul edilerek bu görüşlerinin hepsinin birden o dalı zenginleştirdiği örneklerle anlatılmış.
- Paradigmaların çağdaş fizikteki konumu ve yaratıcılığı engellediği örnekler hakkında konuşulmuş.
- Kendi anladığıma göre bilimde neticelere değil haticelere bakmamızın gerekliliğini çıkardım. Şöyle bir şey 1+8=9 ve keza 5+4=9 iken bilim adamları da teorilerini çeşitlendirerek aslında aynı sonuca farklı yollarla ulaşarak bilimin zenginleşmesini sağlıyorlar.
- Metaforlar üzerinden bilimsel teorilerin daha kolay açıklanması sağlanmış.
- Bohr ve Einstein arasındaki iletişim sorunlarına güzel bir şekilde değinilmiş.
- Kitap, bilimde genel olarak kollektif bir üslubu amaçlıyor. Parçalanmış bilgiler yerine bunların hepsini bir arada tutan sağlam temeller amaçlanmış.
- Sosyolojik yönden bilimin nasıl algılandığına ve bilimle ilgili yanlışlanabilirliklerin neler olabileceğine değinilmiş.
- Beyin ve bilgisayar arasında bir bağlantının ütopik bir örnek olarak yapılabileceği belirtilmiş. Ki zaten Elon Musk çağdaş bilimde şu an bu konuda çalışmalara başladı.

Eksileri :
- Bilimsel terminolojiye ait olan kelimelere aşina olmadığım için kitabın bazı cümleleri hatta bazı paragrafları epey zorladı. Bunun dışında çeviriyle ilgili bir sorun olarak da, artefakt yerine yapay doku ve yapaylık, fragmante yerine parçalanmaya uğramış, gravitasyonel yerine yerçekimsel gibi Türkçe ifadeler kullanılabilirdi.
- Kitap, bilimi anlatırken daha çok seküler bir düzen üzerinden anlatıyor. Dinlerin varlığının bilimi engellediğini varsayarak bazı teorileri açıklıyor ve ben de bunu kabul etmiyorum. Hatta evrim konusu da epey yerde bahsi geçen başka bir konu.
Kitap düzen açıklaması yaparken evrimi bir düzenle bağdaştıramamış ve şuursuz atomların tesadüfi birleşimler sonucunda bu kadar düzenli bir evreni oluşturduğunu -üzgünüm ki- varsaymış.
- Kitap, kesinlikle akıcı değil. Terminolojiye alışık olmamamdan ötürü bazı cümleleri Türkçe'ye kendim çevirmem gerekti.

Bunların dışında kendim yorum olarak bir şey katacağım. Biz Kur'an'dan uzaklaşmayı sürdürdüğümüz sürece ne bilimle uğraşan bir ümmet oluruz ne de yeniliklere açık bir hal alırız. "Allah'ın dediği doğrudur" diyip de hiçbir şeyi sorgulamayan, yenilikler için her daim düşünmeyen, kendini bütün hayatı boyunca aynı çizgide tutmuş insanlardan olmamamızı temenni ediyorum. Zira şu an birlikte hayatlarını geçirdiğimiz Müslüman insanların büyük bir kısmı İslam'ın teslimiyet bağlamı yerine televizyona ve hazır bilgiye teslim olmuş durumda.

Yazarın biyografisi

Adı:
F. David Peat
Unvan:
İngiliz Fizikçi, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 54 okur okuyacak.