F. Welat

F. Welat

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
152
Gösterim
Adı:
F. Welat
Unvan:
Şair, Yazar
İşkencedeki insan; iki tür boğuşmanın, çatışmanın içinde hisseder kendisini. Birisi insanın kendi iç çatışmasıdır. Diğeri ise işkenceciyle olanı. Bu iki çatışma birbirlerinin sonuçlarını yakından etkiler. Ama belirleyici olan içtekidir.
F. Welat
Sayfa 48 - Dilan Yayınları
''Nasıl, duvarlara afiş asar mısınız!'' diye bağırıyor işkenceci. "Roce Valat mıdır, velet midir, ne boktur ulan!" (Kürtçe ve Türkçe çıkan Roja Welat gazetesinin afişlerini kast ediyor). Kürt devleti kurarsınız, ha? Tabi tabi, kurarsınız! Nah kurarsınız! Ulan biz Ermenilerin kökünü getirdik, sizinkini de getiririz! Kahraman olmak istiyorsun,
orospu çocuğu!''
F. Welat
Sayfa 47 - Dilan Yayınları
..Bu ara gür sesli, bilgiçlik tasladığı anlaşılan biri, günün belirli saatlerinde gelip bazı konularda nutuk çekmektedir. Değindiği konular genelde siyasal ve kuramsal. Konulara hakim olduğu imajını vermeye çalışıyor ve bu arada, özellikle, bazı araştırmalar yaptığı biçimindeki sözleri araya sıkıştırıyor. Bizimle teorik bir tartışmada
bulunur havasını vermeye çalışıyor. Babacani bir kişilik sunmaya özeniyor. Oysa ortaya serdiği düşünsel sistem eklektik bir fikir kargaşası. Zaman zaman kuramlardan uzaklaşarak ''Avrupa'da lüks yaşam sürdürenler''e ve ''bizim kullanılmamız''a sözü
getiriyor. Bütün bunları niçin yumurtladığını anlıyorum. Kafamızda başka yoldaşlara karşı kuşkular yaratmaya, moralimizi sarsmaya çalışıyor. Bu bayın ''yumuşak'' nutukları da bizim için ayrı bir işkence oluyor.
F. Welat
Sayfa 42 - Dilan Yayınları
Burada insanlar zulüm çemberini kırabilmek geriye kalanlara bir parça soluk aldırmak için seve seve ölüme gittiler. Yirmi kişi bir sigarayı paylaştılar. Açlıktan bir deri bir kemik kalmışken, bir kaşık yemeği birbirlerine ikram ettiler. Bir yatağı birkaç kişi paylaştılar. Çıplak beton üzerinde soğuktan donmamak için sırt sırta verip, birbirlerine sokularak ısındılar. Yalnızca farklı ve dışardayken birbirleriyle kıyasıya çekişmiş politik örgütlerden insanlarla değil aynı örgütten, politik çizgiden insanlarla da, böylesine amansız koşullarda günlük yaşamda uyum sağlamak gibi güç bir işi öğrenip becerdiler. Umudu ve sevgiyi korumayı, besleyip büyütmeyi başardılar. İnsanın yaratıcı gücü bu koşullarda bile ölmedi, alttan alta taşın altından güneşe uzanan ot gibi, fırsat bulduğu her alanda filizlendi. Hayal gücü işledi. Bu cehennemi koşullarda Hügo'nun "93"ü üzerinde ateşli tartışmalara giriştik. Kimimiz "Guernica" ile ilk kez tanıştık. Yürek ve kafa, pırıltılarını, öğrenme şevkini burada da yitirmedi. İşte, en olmadık anda, biri diğerine fısıltıyla soruyor: ''Pencere sözcüğünün önüne "le" mi yoksa ''la" mı gelir?" Biri, satrançtaki hamle için konuşuyor: "Bu kasparof çıkışı oldu".
5 Nolu, bir ulusun bir tarihsel döneminin öyküsüdür.
F. Welat
Sayfa 207 - Dilan Yayınları
Elektrik, insanoğlunun binlerce yıl süren emeğinin, soylu araştırmasının parlak bir ürünü. Dahi Edison'un da ehlileştirerek, ışık biçiminde insanlara sunduğu değerli bir armağan. Karanlığa, yokluğa, geriliğe, köhne yaşantıya son verebilecek bir güç. Üretmenin, yaratmanın, bereketin kaynağı. Elektrik, şimdi senden nefret ediyorum!
İşkenceci, bunca değerli bir nesneyi insanlara eziyet etmek, acı vermek için kullanıyor. Elektriğe duyduğum nefret, ona ulaşıyor; işkenceciden nefret ediyorum!
F. Welat
Sayfa 26 - Dilan Yayınları
221 syf.
Yalçın Küçük anlatır: Kendileri 1984'te Sultanahmet Cezaevi'nde koşulların iyileştirilmesi için açlık grevindeyken koğuşlarına Diyarbakır Cezaevi'nden bir tanıdık gelir. Bir süre sonra sorar o kişi: ''Hocam neden açlık grevindesiniz? Burası cennet!''
Bu konuda yaptığım her okumada bu adamın neden böyle dediğini çok iyi anlıyorum ya da anladığımı sanıyorum. İnsan onuruna karşı yapılan her saldırıya büyük öfke duyuyorum. İnsan onurunun korunması uğruna verilen her çaba ise beni her zaman etkilemiştir. Bu kitapta ikisini de fazlasıyla hissettim.

Yazarın biyografisi

Adı:
F. Welat
Unvan:
Şair, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.