Fatih Bayram

Fatih Bayram

Çevirmen
7.5/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
95 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfiyle başlayan sürecin kısa bir hikayesi anlatılır. Anlatım, biz ve ötekiler üzerinden yürür. Biz dedikleri Batı kültürü yani keşfe çıkan ya da emperyal bir sevdayla yola çıkan ile öteki dedikleri, Hristiyan Batı kültürü dışındakiler arasındaki çatışma kastedilir. Bu yeni dönemde Batı, öteki dedikleri ve hatta barbar, yamyam dediklerine 'medeniyet' götürme sevdasına kapılır. Çünkü, medeni onlar idi, diğerleri ise gayri-medeni. Bu barbar, yabani, hatta yamyam halkların da önce ehlileştirilmesi sonra medenileştirilmesi gerekli diyerek Batının hücumu anlatılır.

Medeniyet götürme işi Batı'nın 'Haçlı Seferleri' ile başlar. Kendisi gibi olmayan herkesi barbar, yabancı olarak gören 'batı düşüncesi' 1. Haçlı Seferleri'nden itibaren yola gelmeyenleri yola getirmek için en iyi bildiği aracı kullanır: Öldürmek.

Medeni ve gayri-medeni kavramları Batı yani Katolik Hristiyanlığın bakış açışına göre şekillenmesi anlatılır. Eski Yunan ve Roma'nın kendisinden olmayanları ya da belli sınırın dışındakileri 'barbar' diye sınıflandırması daha sonraki yansımasını ise Haçlı Seferleri ile olur.

Medeniyetin ne olduğuna kendi karar veren Batı'nın 1492 Kristof Kolomb ile yeni yerler keşfetmesi medeniyeti de oraya taşımasına yol açar. Beyaz, Katolik, Hristiyan ve medeniyet.

Batı'nın yeni yerler keşfetmek için ya da Hindistan'a farklı yollardan ulaşmak için çıktığı deniz yolculukları, Batı'nın bir yerleri keşfi ile sonuçlanırken, o keşfedilen yerlerde bulunan insanlar ise farklı bir durumla karşı karşıya kalır.

Küçük boyutlu, dar kapsamda ele alınan konu, genel okuyucu yerine özellikle okumak isteyenlere hitap eder niteliktedir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.