Fatih Çavuş

Fatih Çavuş

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
21
Gösterim
Altı köşeli yıldız, Müslümanlar arasında “hatem-i Süleyman” , Yahudi ve Hristiyanlarca “Davud yıldızı” diye anılır. Altı yönünün insanın yüzünü, matematikte ilk mükemmel sayıyı, dünyanın altı günde yaratılmasını, bereket ve bolluğu sembolize ettiği, insanı şer güçlerden koruyan tılsım olduğu gibi fikirler de öne sürülmüştür.
"Osmanlı'da mezar taşlarına " öldü" kelimesi kullanılmamıştır. Onun yerine "Dar-ı Bekaya irtihal eyledi, Rahmet-i Rahmana kavuştu" gibi ifadeler kullanılmıştır. Çünkü müsluman için ölüm yoktur, ölüm yok olma değil mekan değişikliği ve Rabb'e kavuşma hâlidir."
224 syf.
·Beğendi·10/10
Medeniyetler nehir yataklarına değil insan kemikleri üzerine kurulur. Mezarlar bu yüzden medeniyetin fay hatlarıdır. *
Osmanlı'da mezar taşları sadece bir ölüm vesikası değil aynı zamanda toplumsal yaşayışın, sanatın ve dünya anlayışının göstergesidir. Bugün ise önünden yabancı bir tabela gibi anlamayıp geçtiğimiz taşlar hükmünde. Fatih Çavuş, bu alandaki açığı doldurmak üzere Osmanlı mezar taşlarını teknik ve sanat yönünden bol fotoğraflı örnekleri ile inceleyerek bir medeniyetin öbür dünya anlayışını anlatmaya çalışıyor. Kitabı okuduktan sonra mezar taşlarına bakışınız değişecek...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.