Fatih Demirci

Fatih Demirci

Çevirmen
8.3/10
42 Kişi
·
68
Okunma
·
0
Beğeni
·
175
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
168 syf.
·6/10
Dante abimizin evrensel aşkı Beatrice’ye karşı beslediği tarifsiz duygularının sonucunda işte burada başladı “Yeni Hayat”. Bilinene göre Beatrice’yi 9 yaşında görür ve aşık olur. Birçok şiir yazar ve bunları bu kitapta toplar. Kitabın en güzel yanı; bize kazandırdığı “Vide cor meum” operasıdır naçizane görüşüm. Çünkü Beatrice ve Dante başkalarıyla evleniyorlar. Adam akıllı karşısına çıkıp “seviyorum kızım anlamıyor musun?” dese belki başka bir yeni hayat okuyacaktık. Seviyorsan söyle mübarek, kıza da yazık bize de. Kız başkasıyla evleniyor gelin olmuş gidiyorsa da Yeni Hayat yazmak ayıp olur, spotifydan “Mutlu ol yeter” gönderip meseleyi kapatmak gerek. Özetle Danteyi çok severim, büyük saygım var her zaman fakat kitabı zirveye koymam. Okunmalı diyorum ve son olarak ekleyeyim; her zaman “çevirmen haindir”.
168 syf.
·Beğendi·10/10
Dante’ nin anlatmak istediği ama üstü kapalı bir şekilde anlatabildiği ve aslında diğer kitabını yani ilahi komedya da her şeyin açıpa çıktığı bir içgörüyü okuyor insan, bence kesinlikle ilk bu kştap okunup sonra ilahi komedya okunmalı...
96 syf.
·1 günde·8/10
Sadece şunu söylemek istiyorum; Wilde siyasi yoğunluklu bu ilk oyununun fazla ilgi görmemesi üzerine sosyolojik yermelere yönelmiştir, sonra sonra. (aslında çarı devirmeye yönelik bir içeriğe ilgi yoğundu fakat aleni değildi)
Sonra efendim oyunun sonu bir hayli trajik olmasına rağmen, okuyucunun veya izleyicinin düşünmesi gereken, önemli olanın Rusya ve Rus halkının olduğudur, Vera'nın olmadığıdır.
Siyasi, felsefi gibi konuların yanı sıra aşk konusunun da işlendiği bu güzel oyunu okumanız dileğiyle...
96 syf.
·Puan vermedi
okunması çok kolay bir tiyatro. nihilistler felsefi bir geleneği değil cumhuriyetçiligi ve devrimciliği ifade eder günün rusya'sında, çok olumlu bir imaj çizmemiş wilde, daha çok içgüdüsel hareket eden bir grup. kötü danışmanlar yüzünden despotlaşan ve halktan uzaklaşan çarın oğlu da onlardan biridir. vera ise aslında bir köylü kızı olup erkek kardeşinin intikamı için nihilistlere katılır ve sonra çarın korktuğu isim olur. çar öldürülüp yerine halkı seven nihilist oğlu geçince vera onun öldürülmesini istemez, biraz da aşk söz konusudur ama ne olursa olsun o çardır, cumhuriyet idealinin karşıtıdır. onu öldürme görevi kurada kendisine çıkar. bu sırada yeni çar kötü bakanları uzaklaştırıp, adli suçluları serbest bırakıp, halka temsil hakkı vermekle meşguldür. nihilistlere göreyse en kötüsü iyi bir çar ve reformdur çünkü devrimi geciktirir. (marx'ın fabianism eleştirisine paralel, reformlar mevcut sistemi devam ettirmek içindir, marx ise devrim ister). oyunun sonunda vera yeni çarı öldüremez ve onun hayatını kurtararak rusya'yı da kurtardığını söyleyerek ölür. yani cumhuriyet demokrasi filan gelmez, iyi kalpli bir otokrat gelir.
168 syf.
·Puan vermedi
Ey yolcular, gidersiniz düşünceli,
aklınızda burada olmayanlar belki,
çok uzaktan mı gelirsiniz,
halinizden göründüğü gibi,
ki geçip gidersiniz ağlamadan,
ortasında bu acılı şehrin,
acısını bilmez görünen
insanlar gibi?
104 syf.
Oysa herkes öldürür sevdiğini;

Kimileri bakışlarıyla, kimileri yürekleriyle kimileri de dilleriyle...
Ve bazen kimisi sindire sindire
Ve yahut kimileri de hoyratça...

Kimileri de Nazım gibi cesurca...
Velhasıl herkes bir şeyleri öldürür...

Ya öldürdüğümüzü sanıpta öldüremediklerimiz,
Ya öldüremediklerimiz bu zindan da celladımız ise.
Zindan!..
Karanlık, hiçlik, gökyüzüne hasret, dört duvarı puşt zulalı ve keskin bıçak darbeleri...
Zindan!..
Dipsiz bir kuyuda su damlacıkları, güneşsiz bir sabahta yagmur zerrecikleri ve kasım gecesınde titreyen parmak uçları...
Zindan!..
Nazım'ın mektupları, Piraye'si, Vera'sı ve dahası..
Zindan!
İnsanoğlunun kafası, kolu, vicdanı, yüreği ve yüreksizliği...
Zindan!..
Ne puşt zulası ki bu illet, milleti eder her türlü zillet..
Zindan!...
İnsanın yaşamaya dair her şeyi mezar,
Ruhunda koşuşturan acıları ne yazar..


Ve bu bitmeyen işkence,
bu bitmeyen zulüm,
bitmeyen kavga,
insancıklar,
damlacıklar,
zerrecikler,
hepsi yalan efendiler...

Ey inleyen rüzgar! biz ne yaptık?
Hangi guzel gecende meltemini çaldık?
Ki bunları görmeye mecbur kaldık?

Ey inleyen insan! Hangi iniltiler altında kaldın?
Hangi umutsuzlukla ve öfkeyle kendini saldın?
Hayatın kuytu köşesinde bi hiçliğe daldın?

Ve bu bitmeyen inilti,
bu bitmeyen rüzgar,
bitmeyen meltem,
hasret,
keder.

Ve;
bir gece
bin ağıt...
96 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Anarşi, hürriyet, hareket. Kitap erken dönemde yazılmış, bir halkın ayaklanmasına öncü olmuş. Rusya neydi ise her yerde bütün halklar o idi. Ezilenler birleşmedikçe ezilmeye devam ettiler. Sayı ne olursa olsun bir araya gelince de güçlü oldular, yıktılar sarayları. Kitap yönetenleri ve diğer her sınıftan insanı belirgin yönleriyle iyi tanıtmış. İyice gözümüze sokmuş. Halk Vera'nin babası, çar bütün devletlerdeki baş, Mihail korkusuz-amansız militan. İyi bir tiyatro yazmış Oscar Wilde. Halk dişini gostermedikce saygı bulamayacaktır. Sistem ne olursa olsun onu kolelestirecektir. Suyun başındakilere hatırlatmak gerekir her an: Biz halkız, güçlüyüz.
104 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu zamana kadar okuduğum en iyi şiir kitaplarından bir tanesi de reading zindanı baladı oldu gerçekten çok anlamlı ve içten bir kitaptır. Herkesin okuması gereken bir kitap anlatmayla olmuyor gerçekten okumak gerekiyo herkese tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 68 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 57 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.