Fatih Topaloğlu

Fatih Topaloğlu

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
84
Gösterim
Adı:
Fatih Topaloğlu
Unvan:
Türk Yazar
...mucize türünden olaylara bilgisiz ve iptidai milletlerde sıkça rastlanmaktadır. Aydınlanmış çağlara yaklaştıkça ise olağanüstü şeylere inanma azalmaktadır.
İslam peygamberi Hz. Muhammed(sav) mucize istekleri karşısında, “Hidayet Allah’tandır. Ben yalnızca bir uyarıcıyım” yanıtını vermiştir. Kuran’ın bu konudaki tavrı yalnızca Hz. Muhammed(sav) ile sınırlı değil, bütün peygamberlerle ilgili bir durumdur. Bu tavırdan anlaşılan, peygamberlerin nihai gayesinin mucize göstermek suretiyle öğretilerini doğrulamak olmadığıdır. Onlar asla mucizelerin gölgesi altına sığınarak yaşayan, başı sıkıştıkça mucizelere başvuran, hayatlarına mucizelerin yön verdiği insanlar olmamışlardır.
...Dolayısıyla mucizeye iman için gerekli olan tek şey bir yüce Tanrı fikri ve ona imandır. Buna sahip olan bir kimsenin ise vahyi kabul etmesi için mucizeye ihtiyacı yoktur.
Yaşamım boyunca yalnız bir kere hayalet gördüm. Buradaki ilginçlik, hayalet görmemden önce hayaletlerin varlığına inanmayışımdı. Fakat onları gördükten sonra hala hayaletlere inanmıyorum. Gördüğüm şeyin bir illüzyon veya sinir hücrelerimin bir oyunu olduğunu düşünüyorum. Görmek inanmak değildir.
...düzenlilik veya birkaç değişikliğe dayanan kuram oluşturma gereksinimini en çok duyan canlı, insandır. İnsan en önemsiz sesleri, gürültüleri bir düzene koymaya çalışır. O bir iki değişkenli yasalarla her şeyi hatta yeni olayların sonsuz çeşitliliğini ve büyük zenginliğini açıklamaya çalışır.
İslam inancına göre vahiy, “ Allah’ın kullarına bildirmek istediği hidayet ve buyruklarını, onların arasından seçtiği peygamberlerine, insanların alışık olmadığı gizli ve süratli bir yolla bildirmesidir.” Dikkat edilirse bu tarifte vahyin mucizevi yönü, onun özel bir tecrübe ile olmasıyla ortaya konulmuştur. Bu anlamda Hz. Muhammed(sav) bu tecrübeyi sadece yalnız kaldığında değil, bir topluluk içinde bulunduğunda dahi yaşamış olmasına rağmen, topluluğun diğer fertleri bu durumun açıkça farkına varamamışlardır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fatih Topaloğlu
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.