Fik Meijer

Fik Meijer

Yazar
9.0/10
6 Kişi
·
9
Okunma
·
1
Beğeni
·
91
Gösterim
Adı:
Fik Meijer
Doğum:
Hollanda, 12 Ağustos 1942
Üzüntülerini saklamayan arkadaşlarını azarlayarak "Neden sayısız kurban almış veba için değil de benim için endiseleniyorsunuz?" (son sözler)
Ertesi gün, Iulianus'un sonu artık belliydi. Kısa bir süre önce senato Septimus Severus'u yasal imparator ilan etmiş ve Iulianus'u ölüm cezasına çarptırmıştı. İnfazı gerçekleştirme görevini alan subay, yalnız ve korkmuş bir adam buldu. Kılıcını çıkardığında, Iulianus kendini koyvererek "Ne kötülük yaptım? Kimi öldürdüm?" diye ağlamaya başladı. Severus'tan merhamet dilemek istedi, ama subay hiç kımıldamadı.
Galba Roma için en iyisini yaptığına bütünüyle inanan bir komutan gibi ölümüyle cesurca yüzleşti. Boynunu katillerine uzatarak "Eğer Roma'ya faydası olacaksa vurun!" diye haykırmıştı.
Caligula’ya karşı pek çok suikast planı yapılıyordu. Ama kimsenin bunu gerçekleştirmeye cesareti yoktu.
İmparatorluk muhafız subayı Cassius Charea cılız sesi nedeniyle Caligula tarafından sürekli dalga geçildiği için ondan nefret ediyordu. Charea, Caligula’ya karşı bir suikast planı hazırladı ve pek çok kişi de destekledi.
Suikast Augustus onuruna düzenlenen oyunların son günü yapılacaktı. Saldırı dar koridorda gerçekleşecekti. Dar koridorda Charea tarafından başlatılan saldırı ölümcül olmadı ve Caligula kaçmayı başardı. Ama diğer suikastçiler tarafından hançerlenmeye başladı.
Caligula öldürüldükten sonra portre ve heykelleri yok edildi. Hatırası lanetlendi.
İmparatorluk dönemini başlayan Augustus, 73 yalında bağırsak sorunu nedeniyle İshak’a tutuldu. Napoli’deki oyunlara katıldıktan sonra evine dönüşte çok hastalandı. Son sözleri karısı Livia’ya karşı oldu: “Livia, evliliğimizi her zaman hatırla. Elveda.” Oldu.
Cesedi Mars Meydanında yakıldıktan 3 gün sonda senato tarafından tanrısallaştırıldı.
Nero, Galba’nın Roma’da imparator ilan edilmesinin ardından sonunun geldiğini anladı. Kaçmayı düşünse de saray muhafızları bile onu desteklemedi. Her zaman elinin altında bulundurduğu zehir kutusu bile alınmıştı.
Kendisine sadık Phaon’un villasına giderken tanınmamak için eski püskü kıyafetler giydi. Nero kendisinin kırbaçlanarak öldürüleceğini duyunca hançeri boğazına sapladı ve son sözleri şöyle oldu: “Ne yazık, dünya benim gibi bir sanatçıyı kaybediyor.”
191 syf.
Kitap; Roma imparatorluk dönemini Caesar ile başlatmış ve Batı Roma İmparatorluğu’nun son imparatoru Romulus’a kadar olan imparatorların kısaca hayatlarını, soylarını, kişiliklerini anlattıktan sonra ölümleri hakkında bilgi verir. Kimi imparator zehirlenerek öldürülmüş, kimisi hançerlenerek, bazısı kendisi intihar etmiştir.
191 syf.
·140 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle kitabın bu kadar çabuk eklenmesinden dolayı epey mutluyum. Kitap Eski Çağ özellikle de Roma dönemine ilgisi olanları ismi ile kendisine çekmekte. Tarih bölümünde ders kitabı niteliğinde okutulacak bir kitap.
Kitabın içeriği: Sadece Batı Roma İmparatorlarının, dönemlerinin tarihçileri kaynak alınarak hayatları, tahta geçişleri, kişisel özellikleri, zaafları, güç ve iktidar hırsları, başarılarına değinmekle birlikte asıl konusu olan son saniyelerinde neler yaşadıklarını anlatmaktadır.
Artılar:
+ Kronolojik olarak Roma'nın İmparatorluğa geçiş aşamasından itibaren son Roma İmparatoruna kadar tahta geçiş yılları esas alınarak düzenlenmiş olması
+ Dönemin Tarih Yazıcıları, kaynak olarak alınmış ve karşılaştırma metoduyla içerik hazırlanmıştır.
+ Bilinmeyecek kelimeler sayfanın en alt kısmında belirtilmiştir.
+ Hanedanların ve içerisindeki İmparatorların belirtilmesi,
Bana göre esas artısı ise kitabın bir akademik kitaptan ziyade romansal akıcılığı olması ve yaşanan o son saniyelere merakı arttırmasıdır.
Ayrıca kitapla ilgili bir ayrıntı, baktığınızda sayfa sayısının azlığı sizi şaşırtmasın, kitabın boyutu geniş ölçekli olduğu için her bir sayfa aslında iki sayfa olacak durumdadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fik Meijer
Doğum:
Hollanda, 12 Ağustos 1942

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 23 okur okuyacak.