Friedemann Schaub

Friedemann Schaub

Yazar
7.3/10
3 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
23
Gösterim
Adı:
Friedemann Schaub
Eğer insanların kaygılarının çok az bir kısmı gerçekleşseydi, dünya uzun zaman önce var olmayı sonlandırırdı.
Araştırmam apoptosis, diğer bir adıyla programlı hücre ölümü üzerineydi.Programlı hücre ölümü, hücrelerin tüm organizmanın çoğunluğunun iyiliği için kendilerini kurban etmesi durumunu tanımlar. Bu nadir olan bir olay değildir. HER GÜN VÜCUDUMUZDA 50 MİLYAR HÜCRE KENDİ VARLIKLARINI SONLANDIRMAYA KARAR VERİYOR Kİ bu durum sistemin dengesinin sabit kalmasını sağlıyor
Bilincimizi çok fazla verinin yüklenmesinden korumak için bilinçaltımız çoğu anıyı biz onlara bilinçli olarak ulaşıncaya kadar farkındalığımızın dışında bir yerlerde korur. Aynı zamanda bilinçaltımız, bizi korumak için zarar verici ya da bunaltıcı görünen anıları gizli tutar. Çocukluğunda taciz edilmiş çoğu insan, yetişkinlik dönemine geldiğinde yaşadıklarını hatırlamasını tetikleyecek bir şeyler yaşayana kadar, yaşadıkları taciz olayını hatırlamaz....... Duygular ve anılar sadece bilinçaltına depolanmaz, aynı zamanda hücrelerimize transfer edilir.
368 syf.
·12 günde·8/10
Takıntılı korkularınız , anksiyete sorununuz varsa faydalı olabilir. Çünkü bi kere içinizdeki kaygı korku mekanizmasının nasıl çalıştığını anlıyorsunuz. Bu bile insanı rahatlatıyor. Çünkü bildiğiniz şeyi kontrol etmeniz , bilmediğiniz şeyi kontrol etmenizden daha kolay.
Kitabın Türkçeye çevrisi çok iyi değil. Buna rağmen okutturuyor kendini. Kimi bölümlerde biraz sıkıldım. Kimi bölümlerde aydınlanma yaşadım resmen. Şaşırtıcı ve sarsıcı bilgiler de var içinde. Kaygı ve korkunun temelleri ile ilgili açıklamalardan sonra egzersizler başlıyor. Çok kıymetli bilgiler var bu bölümlerde. Ama okuyanın kendine değil de bir yakınına uygulaması daha faydalı olur zannımca. Şöyle örneklendireyim bunu :Egzersizlerde direktifler var. Şunu düşünün ,sonra şöyle bir kurgu yapın , sonra şöyle hayal edin vs gibi ardışık direktifler var. Gözleri kapatıp bir düşünceye , hayale yoğunlaşmışken ''sonra napcaktık '' diyerek gözleri açıp kitaba bakmak biraz konsantrasyonu bozuyor açıkçası. Egzersizleri zaman içinde sindirerek yapmak , ihtiyaç duydukça kitaba geri dönmek daha mantıklı geldi bana. Hızlı hızlı okuyup kenara koydum. İhtiyaç duydukça egzersizlere bakacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Friedemann Schaub

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.