Fulya Özlem

Fulya Özlem

YazarÇevirmen
8.0/10
8 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
80 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
“Çocuk edebiyatı yoktur,edebiyatın çocuk gözüyle kavranışı vardır”
.
Leandro dokuz yaşında.Annesini çok seviyor,çikolatayı da.Bir yaz,yabancının biri resimleriyle beliveriyor hayatında ve Leandro kendini bir kulenin içine çekilmiş buluyor..Bu kulenin ne yüksekliğini biliyor ne de çıkışın yolunu..
.
Silvina Ocampo,masalsı görünen ama ayakları gerçekliğe basan bir metin ortaya koyuyor.Özellikle sonu sıcacık bir tat bırakıyor akılda..
.
Kitaptaki önsöz ve son kısıma eklenen yazar ile röportaj da çok ince düşünülmüş.Barış Kara’nın çizimleri de güzel olan diğer bir ayrıntıydı.
.
Yazar “kendinizi çocuklarla özdeşleştiriyor musunuz?” sorusuna verdiği cevap ile beni daha da kendine çekti.Şöyle diyor:
.
“Hayatta pek çok deneyimimizi unutuyoruz ama çocukluk deneyimlerimizi asla.
Çocukluğumuz aslında dostumuz ama biz o zamanlar çocukluğumuzun dostu değildik çünkü o zamanlar şimdi olduğumuz gibi değildik.O varlık,bazen çaresiz olan o varlık,bize çok dokunuyor.Zira hiç kimse onu bizim kadar anlayamazken,biz,henüz onun yanında değildik.”
96 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
“Bilgi Çağı bitti,artık Kavram Çağı’ndayız.Mottomuz ‘Siz de göreceleştirebildiklerimizden misiniz?”
.
“İnsanın kendi karakterine dair öngörüleri,riske atılacak şeyler değildir.’Kim olduğunuz’la kumar oynayamazsınız;bunu hep kaybedince hatırlarız...”
.
Sonsuz Kule’yi okurken farketmiştim Fulya Özlem’i (kitabın çevirisinde kendisi yer alıyordu ve çevirmenler her daim özel bir önemi hak eder!). Boğaziçi Üniversitesi felsefe mezunu,İngilizce-İspanyolca-Almanca-Fransızca ve Yunanca dillerinde mütercim-tercümanlık yapmakta kendisi, bir de öyle güzel bir sesi var ki..Dinledikçe daha çok dinlemek istediğiniz,naif ve rengarenk.Yayımlanmış kitabı olduğunu görünce de beklentim baştan büyüktü (bazen olur öyle,tanımadan sevdiğiniz,arkadaş gibi hissettiğiniz,ne yapsa yanında olamasanız da arkasında duracağınız kişiler)
Velhasıl beklentim boşa çıkmadı..Kelimelerin sıcaklığı da sesi gibiydi.Öyküler okur ile sohbet ediyor,gülümsetiyor kimi yerlerde ah çektiriyor..İncinmiş kadınlar da var ama umutsuz kadınlar asla..
.
Bir solukta biten ama sarıp sarmalayan sözler..
80 syf.
·Puan vermedi
Daha önce bahsetmiştim, büyükler için masal kitabı gördüğümde dayanamıyorum. Remzi Kitap Evin'de süslü püslü sayfaları ile Sonsuz Kule'yi görünce hemen aldım.
Artık ihtiyatlı davranıyorum net söylüyorum ; "ben" beğenmedim, belki "siz " beğenebilirsiniz .
Konusu ; bir çocuk çok alaycı olduğu için şeytan tarafından penceresiz kuleye kapatıyor.
Yazar! pardon çocuk ressam ve tuvale çizdiği her şey canlanıyor . Bundan sonra yazar her istediği mesajı verme şansına sahip ancak bana kalırsa başarılı bir şekilde yarattığı bu kurguyu iyi değerlendiremiyor.
Kitapta üç beş tane altını çizdiğim bana ilginç gelen cümle vardı, yani hayat dersleri..
Tekrar ediyorum ben beğenmedim belki siz beğenebilirsiniz..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.