Funda Tatar

Funda Tatar

Çevirmen
8.5/10
94 Kişi
·
189
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
344 syf.
·8/10
Bir anda okumaya karar verdim, hemen bitti. Kitabı bitirdikten bir gün sonra filminin çıktığını öğrendim, şok üstüne şok yaşıyorum şu sıralar. Mutlu oldum açıkçası ben kitabı okuduktan sonra filminin çıkmasına. Biraz hayal kırıklığına uğradım sadece, hayalimdeki Maddy o oyuncu değildi. Önyargı kötü bişey ama kitaptan baya farklı çekilmiş film. Sahneler biraz değişik. Olly'yi oynayan Nick'i zaten 5.dalga'dan biliyoruz ve Olly karakterine yakışmış bence. Henüz izlemedim, en kısa sürede izlerim artık.
Kitap hakkında fazla bir şey yazmama gerek yok, sadece sonunu çok beğendim. Aşırı beğendim. Olly o iki kelimeden fazla bir şey söyleseydi büyüsü kaçardı. Ucu açık kalmış sonlar beni çok etkiler, Her Şey'in sonu beklediğimden kat kat güzel oldu. Çok güzel oldu. Sonu yüzünden asla aklımdan çıkmayacak ve hep beğeneceğim bir kitap olacak.
7 Ağustos Pazartesi 2017 Güncelleme:
Filmi biraz önce bitirdim. Bence çok hoştu. Özellikle de Soundtrack olan How Did We muhteşemdi. Tekrara alıp dinliyorum, muhteşem...
Bazı sahneler değiştirilmiş, son sahne - benim özellikle beğendiğim son sahne- değiştirilmiş ama yine de güzeldi. Bazı sahneler kesilmiş ama çok önemli değildi oralar zaten. Mesajlaşma kısımlarını yüz yüze konuşma olarak değiştirmeleri çok güzeldi. Film olsa bu konuşmalar nasıl olurdu diye düşünüyordum. Meğersem böyle olurmuş. Ve güzel olurmuş. Olmuş. Film çok güzel olmuş. Önce kitabın okunması lazım , yoksa biraz kafalar karışabilir. Anlamakta sorunlar yaşanabilir diye düşünüyorum. Her Şey, güzeldi. Kitabı ve filmi iyi ikili oldu. Nick Robinson, seni artık daha çok görmeyi umuyorum.
336 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Çok güzel ve duygusal bir kitaptı. Herkese tavsiye ediyorum. Yazarın kalemi ve seçtiği konu alışılmış dışında olsada hemen adapte olup, seveceksiniz. Son olarak en kısa zamanda filmini izlemeye çalışacağım. :)
344 syf.
·Beğendi·10/10
Madeleine, on sekiz yaşında, dünyayı tanımadan büyümüş bir kızdır. Balon bebek hastalığı denilen hastalığı yüzünden dünyaya alerjisi vardır. Yıllardır evin içinde tekdüze bir hayat yaşarken tüm hayatını yerinden oynatacak kişiyle karşılaşır. Olly.
Olly'nin, sevecenliği ve atletikliği Madeleine'nın dikkatini üzerine çekmesine yetmiştir. Olly'se zaten pencereler ardındaki, dışarı çıkmayan kızı merak etmektedir.
Bu merak ve ilgi iki insanı birbirine çekmektedir fakat aralarında kocaman bir camdan duvar vardır. Fakat bu duvar aralarındaki çekimi ve başka ulaşım yollarını engelleyememiştir.


Bir arkadaşımın hediyesi üzerine elime geçen Her Şey uzun zamandır aklımda olup merak ettiğim fakat bir türlü alıp okuyamadığım bir kitaptı. Elime geçer geçmez bitti de. Okuduğum en güzel kitaplar arasında yer alıyor şu an.
Öncelikle harika bir kurguydu. Akıcı ve merak uyandırıcıydı.
Maalesef ki film özel baskısı olduğu için (normal kapağı daha güzel) kapağa bakınca basit bir aşk romanı gibi duruyor. Fakat basit kelimesinin kıyısından bile geçmeyeceğini düşünüyorum. Yazar, kurgusu ve olay işleyişiyle sizi içine alıyor. Bitirmeden de bırakamıyorsunuz ki bırakmak isteyeceğinizi düşünmüyorum.
Ilk başta Madeleine ve Olly arasında geçen diyalogların okurken beni sıkabileceğini düşünmüştüm. Texting yazılan kitaplar gibi gelmişti (ki ben texting okumayı sevmem). Fakat okuması eğlenceliydi. Aralarında geçen diyaloglar saçma sapan konulardan değil de birbirlerini tanımalarını ve Madeleine'nın dünyayı tanımasını sağlayacak türden konuşmalardı.
Okurken bir yandan da kitabın nasıl biteceğine dair sorular dönüyordu beynimde. Bu imkansız aşk nasıl sonuçlanabilir? Sorularıyla sona geliyorsunuz ve yazar aklınızdaki tüm sorular tek tek yanıtlıyor. Üzüldüğüm yerlerde vardı. Fakat yazarın bana yansıttığı şeyler daha çok ağır basıyordu. Yaşamın anlamına anlam katan ve hiç unutmayacağım bir kitaptı.
344 syf.
·2 günde·10/10
Kitabı alma sebebim beyaz perdeye uyarlanmış olmasıydı.Normalde aşk romanları okumaktan zevk almayan birisiyimdir fakat bu kitapta son sayfaya hemen gelmemek için özel bir çaba sarf etmeme rağmen 1 günde bitti. İlk okumaya başladığımda John Green ile klişeleşmiş hastalıkların engel olduğu aşk konulu bir roman diye düşünmüştüm ama sayfalar ilerledikçe hiç de öyle olmadığını anladım. Aşk romanı okumayı sevmeyen biri olarak bu kitabı çok beğenmiş olmam kitabın gerçekten öyle oluşundan dolayı mı, yoksa aşk romanı okumadığımdan daha iyisi olsa bile bilemeyeceğimden dolayı mı bilmiyorum. En kısa sürede filmini de seyredeceğim mutlaka.
344 syf.
·Beğendi·7/10
Genel olarak baktığımızda çok başarılı bir kitap değil ortalama bir kitap. Ama böyle boş zamanınızda kafa dağıtacak çerezlik tatlı aşk hikayesi çekiyorsa canınız, ilk sıraya yerleşebilecek bir roman. Hiç bir şey katmıyor da diyemeyiz aslında; hayatımızda risklere önem vermenin bizi ne gibi değişiklikler getireceğini vurgulayan bir kitap, genç yetişkin seviyorsanız okuyun.
344 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Her Şey, ilk çıktığı günden beri okumak istediğim bir kitaptı. Gençlik hikayelerine, böyle tatlı kapaklara ve hasta psikolojisini hissedebileceğim kitaplara tamamen şahsi sebeplerle ilgim büyük. Buna rağmen inanın beklentimi minimum düzeyde tutuyorum ama yıl içinde okuduğum çoğu kitabı haftasında elden çıkarmak zorunda kalıyorum. Bu kitap ise sevdiklerimin olduğu en üst rafa yerleştirildi bile.

Kurgu, yazarın samimiyeti ve en çok da özgünlüğü ile beni benden aldı Her Şey. Elimden bırakamadım diyebilirim. Olly ve Maddy ile tanışmanız gerekiyor.
Tanıtım yazısını daxburaya bırakıp gidiyorum. Zira birkaç ufak tefek şey dışında kitabı çok sevdiğimden söyleyecek sözüm yok.
344 syf.
·Beğendi·10/10
Tek kelimeyle harikaydı. Yalın ama oldukça etkileyici. Karakterleri böyle alıp onlara sarılasım geldi. Hepsi o kadar güzeldi ki! Özellikle kitabın içindeki çizim tarzı şeyler kitabı daha güzel hale getirmiş. Özellikle son kısım. Çok basit, çok yalın ve her şeyi açıklayan bir sondu. Mutlaka ama mutlaka okuyun.
344 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı şans eseri en hüzünlü zamanlarımda okumuştum. Her karanlık durumun içinde bir ışık bulabileceğimi güzel bir tebessümle öğretmişti.
348 syf.
·11 günde·8/10
Güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum fakat bazı olayların üzerinde gerektiği kadar durulmamış gibi geldi bunuda yazarın ilk kitabı olmasına bağlıyorum.

Baş kahramanın bir hastalığı var onunla mücadelesini anlatıyor. Hayatımızın nasılda birden değişebileceğini hiçbir şeyin aynı kalmadığını ve bizi seven insanların bizimde sevdiğimiz insanları nasılda istemeden üzdüğümüzü anlatıyor.

Yani güzel bir kitap ve okumanızı tavsiye ederim.
344 syf.
·2 günde·5/10
Kitap ne çok hoşuma gitti ne de nefret ettim diyebileceğim tarzdaydı. İçindeki çizimleri, başka kitaplara gönderme yapılmasını ve bir nevi süpriz sonlu olmasını sevdim. Sevmediğim şeyse kitabın sonun aceleye gelmiş gibi olmasıydı ve bazı bölümler okuyucunun anlaması için açık uçlu bırakılmıştı. Okunabilir fena değildi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 189 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 85 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.