Adı:
Her Şey
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059126618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Everything, Everything
Çeviri:
Funda Tatar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pena Yayınları
Baskılar:
Her Şey
Everything, Everything
EN BÜYÜK RİSK HİÇ RİSK ALMAMAKTIR.

Bazen en sevdiğim kitapları sondan başa tekrar okurum. Son bölümden başlar ve başa kadar tersten okurum. Bu şekilde okuduğunuzda, kitabın bölümleri de umuttan çaresizliğe, kendini tanımaktan şüpheye doğru gider. Aşk hikâyelerinde çiftler sevgili olarak başlar, sonunda yabancı olurlar. Yetişkinliğe ulaşma kitapları yolunu kaybetme hikâyelerine dönüşür. En sevdiğiniz karakterler yeniden doğar. Benim hayatım bir kitap olsa ve tersten okunacak olsa, hiçbir şey değişmezdi. Bugünün dünden hiçbir farkı yoktu. Yarın da bugünle aynı olacaktı. Maddy'nin Kitabı'nda, bütün bölümler birbirinin aynısıydı. Olly'ye kadar.


"Muhteşem ve şiirsel."
The New York Times Book Review

"Kalbinizi ısıtacak bu hikâye, umut ve hayallerle sarılı aşkı tüm riskleriyle kabullenerek normalin ötesine geçiyor."
Kirkus Reviews

"Okumaya başladığınızda her şeyi bırakmak istemenize yol açabilir... bu lanetli aşk masalına kapılmamak çok zor."
The Times

"Bizi mahvedecek kadar güçlü bir aşk üzerine kurulu bu olağanüstü ilk roman, bir ilk roman için fazla iyi. Şefkatli, yaratıcı ve güzel anlatımıyla; şaşırtan sonuyla Her Şey bu yıl okuduğum en güzel kitaplardan biri."
Jodi Picoult

"Müthiş, Nicola Yoon tamamen eşsiz ve güzel bir okuma deneyimi yaşatıyor. Muhteşem yazısı, bir aşk hikâyesini kimsenin anlatmadığı gibi anlatmak için özgün çizimleriyle iç içe geçiyor. Bunun gibi bir kitabı okumuş olamazsınız."
David Arnold,
"Bazen tamamen farklı ve inanılmaz MÜKEMMEL bir kitapla karşılaşırsınız. Günlük parçalarından kitap yorumlarına, çizimlerden mesajlaşmalara, Maddie ve Olly'nin aşk hikâyesi acı, tatlı ve cesur. Herkesin okuması gereken bir kitap."
Justine Magazine
"Her Şey'in her şeyi var... romantizm, cesaret ve zekâ. Nicola Yoon'un kitabı ve sesi, kitabı bitirdikten sonra bile uzun süre benimle kaldı."
Danielle Paige
344 syf.
·2 günde·8/10
Fazlasıyla sulu gözlü bir yapım olduğu için normalde bu tür dram kitaplarını pek okuyamıyorum, bitirdiğimde fazla etkilenmiş oluyorum, haftalarca o romanın etkisinden çıkamıyorum fakat dün bir arkadaşımın Her Şey'i elime zorla tutuşturmasıyla bu romana başlamış bulundum.

Öncelikle şunu belirteyim ki umduğum gibi duygu yüklü bir romandı, okuması da çok kolaydı, hani bazı kitaplar vardır, ilk bir kaç sayfasında romanın o kurgusuna giremezsiniz o evreni yaşayamazsınız, ama bu kitap öyle değildi ilk sayfasından itibaren hatta ilk cümlesinden itibaren kitap beni sarıp sarmaladı.

Kızımız Madeline'nin ender görünen AKİY (Ağır Kombine İmmün Yetmezliği) adında bir rahatsızlığı vardır. Yani bağışıklık sistemi yetersizliği, balon bebek hastalığı.
Bu kızımız bu rahatsızlığı nedeniyle 17 sene boyunca evinden dışarı çıkamamıştır, dış dünyadan (okuduğu kitaplar dışında) tamamen bihaberdir. Bir gün yanlarındaki eve taşınan yeni komşuları olur ve Olly adında bir oğulları vardır. Olly, Madeline nin dünyasını değiştirir.

Kısacası güzel bir kitaptı, Madeline dünyası olsun notları olsun çok güzeldi, benzer romanların aksine kızımız duygusal açıdan çok güçlüydü, yazar beni bu konuda kendine hayran bıraktı, kitabı okurken sonundan çok korktum, o kadar korktum ki kitabı bırakıp bırakmamak arasında kalıp durdum. Ama Madeline o kadar tatlıydı ki emin olun sizde her ne kadar bırakmak isteseydiniz de bırakamazdınız. Ama korkmayın kitap mutsuz bir sonla bitmedi içiniz rahat okuyabilirsiniz.
344 syf.
·8/10
Bir anda okumaya karar verdim, hemen bitti. Kitabı bitirdikten bir gün sonra filminin çıktığını öğrendim, şok üstüne şok yaşıyorum şu sıralar. Mutlu oldum açıkçası ben kitabı okuduktan sonra filminin çıkmasına. Biraz hayal kırıklığına uğradım sadece, hayalimdeki Maddy o oyuncu değildi. Önyargı kötü bişey ama kitaptan baya farklı çekilmiş film. Sahneler biraz değişik. Olly'yi oynayan Nick'i zaten 5.dalga'dan biliyoruz ve Olly karakterine yakışmış bence. Henüz izlemedim, en kısa sürede izlerim artık.
Kitap hakkında fazla bir şey yazmama gerek yok, sadece sonunu çok beğendim. Aşırı beğendim. Olly o iki kelimeden fazla bir şey söyleseydi büyüsü kaçardı. Ucu açık kalmış sonlar beni çok etkiler, Her Şey'in sonu beklediğimden kat kat güzel oldu. Çok güzel oldu. Sonu yüzünden asla aklımdan çıkmayacak ve hep beğeneceğim bir kitap olacak.
7 Ağustos Pazartesi 2017 Güncelleme:
Filmi biraz önce bitirdim. Bence çok hoştu. Özellikle de Soundtrack olan How Did We muhteşemdi. Tekrara alıp dinliyorum, muhteşem...
Bazı sahneler değiştirilmiş, son sahne - benim özellikle beğendiğim son sahne- değiştirilmiş ama yine de güzeldi. Bazı sahneler kesilmiş ama çok önemli değildi oralar zaten. Mesajlaşma kısımlarını yüz yüze konuşma olarak değiştirmeleri çok güzeldi. Film olsa bu konuşmalar nasıl olurdu diye düşünüyordum. Meğersem böyle olurmuş. Ve güzel olurmuş. Olmuş. Film çok güzel olmuş. Önce kitabın okunması lazım , yoksa biraz kafalar karışabilir. Anlamakta sorunlar yaşanabilir diye düşünüyorum. Her Şey, güzeldi. Kitabı ve filmi iyi ikili oldu. Nick Robinson, seni artık daha çok görmeyi umuyorum.
344 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Yaşadığımız hayatın kanıtı var mı?

Ana karakterimiz Madeline AKIY hastası bir kızdır. Yani kısaca dünyaya alerjisi vardır. Hayatı "anastas mum satsana" yani baştan sona ya da sondan başa baksan da aynıdır. Aynı oda, aynı insanlardır. Ta ki Olly'ye kadar...

Sadece bir aşk romanının ötesinde olan bu roman, gençliği anlatıyor bence. Gençlik kaygıları, romantizm hatta kitap önerisi bile bulabileceğiniz bir kitap Her Şey...

Ayrıca kesinlikle yüzünüzde bir gülümseme bırakacaktır.
336 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Çok güzel ve duygusal bir kitaptı. Herkese tavsiye ediyorum. Yazarın kalemi ve seçtiği konu alışılmış dışında olsada hemen adapte olup, seveceksiniz. Son olarak en kısa zamanda filmini izlemeye çalışacağım. :)
344 syf.
·2 günde·10/10
Kitabı alma sebebim beyaz perdeye uyarlanmış olmasıydı.Normalde aşk romanları okumaktan zevk almayan birisiyimdir fakat bu kitapta son sayfaya hemen gelmemek için özel bir çaba sarf etmeme rağmen 1 günde bitti. İlk okumaya başladığımda John Green ile klişeleşmiş hastalıkların engel olduğu aşk konulu bir roman diye düşünmüştüm ama sayfalar ilerledikçe hiç de öyle olmadığını anladım. Aşk romanı okumayı sevmeyen biri olarak bu kitabı çok beğenmiş olmam kitabın gerçekten öyle oluşundan dolayı mı, yoksa aşk romanı okumadığımdan daha iyisi olsa bile bilemeyeceğimden dolayı mı bilmiyorum. En kısa sürede filmini de seyredeceğim mutlaka.
344 syf.
·Beğendi·10/10
Madeleine, on sekiz yaşında, dünyayı tanımadan büyümüş bir kızdır. Balon bebek hastalığı denilen hastalığı yüzünden dünyaya alerjisi vardır. Yıllardır evin içinde tekdüze bir hayat yaşarken tüm hayatını yerinden oynatacak kişiyle karşılaşır. Olly.
Olly'nin, sevecenliği ve atletikliği Madeleine'nın dikkatini üzerine çekmesine yetmiştir. Olly'se zaten pencereler ardındaki, dışarı çıkmayan kızı merak etmektedir.
Bu merak ve ilgi iki insanı birbirine çekmektedir fakat aralarında kocaman bir camdan duvar vardır. Fakat bu duvar aralarındaki çekimi ve başka ulaşım yollarını engelleyememiştir.


Bir arkadaşımın hediyesi üzerine elime geçen Her Şey uzun zamandır aklımda olup merak ettiğim fakat bir türlü alıp okuyamadığım bir kitaptı. Elime geçer geçmez bitti de. Okuduğum en güzel kitaplar arasında yer alıyor şu an.
Öncelikle harika bir kurguydu. Akıcı ve merak uyandırıcıydı.
Maalesef ki film özel baskısı olduğu için (normal kapağı daha güzel) kapağa bakınca basit bir aşk romanı gibi duruyor. Fakat basit kelimesinin kıyısından bile geçmeyeceğini düşünüyorum. Yazar, kurgusu ve olay işleyişiyle sizi içine alıyor. Bitirmeden de bırakamıyorsunuz ki bırakmak isteyeceğinizi düşünmüyorum.
Ilk başta Madeleine ve Olly arasında geçen diyalogların okurken beni sıkabileceğini düşünmüştüm. Texting yazılan kitaplar gibi gelmişti (ki ben texting okumayı sevmem). Fakat okuması eğlenceliydi. Aralarında geçen diyaloglar saçma sapan konulardan değil de birbirlerini tanımalarını ve Madeleine'nın dünyayı tanımasını sağlayacak türden konuşmalardı.
Okurken bir yandan da kitabın nasıl biteceğine dair sorular dönüyordu beynimde. Bu imkansız aşk nasıl sonuçlanabilir? Sorularıyla sona geliyorsunuz ve yazar aklınızdaki tüm sorular tek tek yanıtlıyor. Üzüldüğüm yerlerde vardı. Fakat yazarın bana yansıttığı şeyler daha çok ağır basıyordu. Yaşamın anlamına anlam katan ve hiç unutmayacağım bir kitaptı.
‍🦱 Her Şey 🧑
.
#uzaydakihayaletyorumluyor
.
Ben bu kitabı okumadan uzun zaman önce filmini izledim Ve neler olacağını biliyordum.
Ama yine de çok keyif alarak okudum doğrusu.
Olly’nin o mizahi tavrı Maddy’nin o yalnızlığının içine girişi çok etkileyici ve hoştu.
Karakterler çok güzel ve duygulu yazılmıştı denebilir doğrusu.
Maddy yaşadığı bu zorlu ve bilinmeyen konusunu size biraz özet geçeceğim.
Madeline her şeye karşı alerjisi olan bir kız ve bu da dışarda ki her şeyin onun ölümüne sebep olacaktır.
Kendisi için düzenlenen evde Yaşar ve asla dışarı çıkmaz. Karşı evlerine taşınan bir oğlandan sonra her şey değişiyordu.
Daha fazla detaya girmeden yoruma geçeyim.
O yaptığı küçük bir hata ile hayatından olabilirdi. Ya ona karşı yapılan bir hata onun hayatından etmez miydi.
Akıcı bir dili güzel konusuyla çok güzeldi. Nasıl bitti anlayamadım bile.
Film uyarlaması da bence çok başarılıydı.
Ama filmler nedense bende bir kitap olamıyorlar. En ufak detayı bile kaçırmak hoş olmuyor.
Madelina annesine çok fazla sinirlendim ki siz okuyanlar bunun neden olduğunu anlamıştır. Okumayanlar okuduklarında anlayacaklar.
Onun aksine Carla karakteri de bence çok güzeldi.
Genel olarak son cümlelerimi çok sevdim sizde okuyun diyerek bitiriyorum.
Keyifli akşamlar ️
.
344 syf.
·Beğendi·7/10
Genel olarak baktığımızda çok başarılı bir kitap değil ortalama bir kitap. Ama böyle boş zamanınızda kafa dağıtacak çerezlik tatlı aşk hikayesi çekiyorsa canınız, ilk sıraya yerleşebilecek bir roman. Hiç bir şey katmıyor da diyemeyiz aslında; hayatımızda risklere önem vermenin bizi ne gibi değişiklikler getireceğini vurgulayan bir kitap, genç yetişkin seviyorsanız okuyun.
344 syf.
·Beğendi·10/10
Tek kelimeyle harikaydı. Yalın ama oldukça etkileyici. Karakterleri böyle alıp onlara sarılasım geldi. Hepsi o kadar güzeldi ki! Özellikle kitabın içindeki çizim tarzı şeyler kitabı daha güzel hale getirmiş. Özellikle son kısım. Çok basit, çok yalın ve her şeyi açıklayan bir sondu. Mutlaka ama mutlaka okuyun.
344 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı şans eseri en hüzünlü zamanlarımda okumuştum. Her karanlık durumun içinde bir ışık bulabileceğimi güzel bir tebessümle öğretmişti.
348 syf.
·11 günde·8/10
Güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum fakat bazı olayların üzerinde gerektiği kadar durulmamış gibi geldi bunuda yazarın ilk kitabı olmasına bağlıyorum.

Baş kahramanın bir hastalığı var onunla mücadelesini anlatıyor. Hayatımızın nasılda birden değişebileceğini hiçbir şeyin aynı kalmadığını ve bizi seven insanların bizimde sevdiğimiz insanları nasılda istemeden üzdüğümüzü anlatıyor.
344 syf.
·2 günde·5/10
Kitap ne çok hoşuma gitti ne de nefret ettim diyebileceğim tarzdaydı. İçindeki çizimleri, başka kitaplara gönderme yapılmasını ve bir nevi süpriz sonlu olmasını sevdim. Sevmediğim şeyse kitabın sonun aceleye gelmiş gibi olmasıydı ve bazı bölümler okuyucunun anlaması için açık uçlu bırakılmıştı. Okunabilir fena değildi.
"Doğuyorsun. Adına yaşam denilen ve durmaksızın dönüp duran bu acayip mekanizmanın üstüne atlıyorsun."
"Bu kitap seni hep ağlatmıyor mu?"
"Bir gün ağlatmayacak," dedim. "O gün geldiğinde kitabı okuyor olduğuma emin olmak istiyorum."
Gözlerinin rengini biliyordum ama bilmekle bizzat görmek arasındaki fark, uçmayı düşlemekle uçmak arasındaki farkın aynısıydı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Her Şey
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059126618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Everything, Everything
Çeviri:
Funda Tatar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pena Yayınları
Baskılar:
Her Şey
Everything, Everything
EN BÜYÜK RİSK HİÇ RİSK ALMAMAKTIR.

Bazen en sevdiğim kitapları sondan başa tekrar okurum. Son bölümden başlar ve başa kadar tersten okurum. Bu şekilde okuduğunuzda, kitabın bölümleri de umuttan çaresizliğe, kendini tanımaktan şüpheye doğru gider. Aşk hikâyelerinde çiftler sevgili olarak başlar, sonunda yabancı olurlar. Yetişkinliğe ulaşma kitapları yolunu kaybetme hikâyelerine dönüşür. En sevdiğiniz karakterler yeniden doğar. Benim hayatım bir kitap olsa ve tersten okunacak olsa, hiçbir şey değişmezdi. Bugünün dünden hiçbir farkı yoktu. Yarın da bugünle aynı olacaktı. Maddy'nin Kitabı'nda, bütün bölümler birbirinin aynısıydı. Olly'ye kadar.


"Muhteşem ve şiirsel."
The New York Times Book Review

"Kalbinizi ısıtacak bu hikâye, umut ve hayallerle sarılı aşkı tüm riskleriyle kabullenerek normalin ötesine geçiyor."
Kirkus Reviews

"Okumaya başladığınızda her şeyi bırakmak istemenize yol açabilir... bu lanetli aşk masalına kapılmamak çok zor."
The Times

"Bizi mahvedecek kadar güçlü bir aşk üzerine kurulu bu olağanüstü ilk roman, bir ilk roman için fazla iyi. Şefkatli, yaratıcı ve güzel anlatımıyla; şaşırtan sonuyla Her Şey bu yıl okuduğum en güzel kitaplardan biri."
Jodi Picoult

"Müthiş, Nicola Yoon tamamen eşsiz ve güzel bir okuma deneyimi yaşatıyor. Muhteşem yazısı, bir aşk hikâyesini kimsenin anlatmadığı gibi anlatmak için özgün çizimleriyle iç içe geçiyor. Bunun gibi bir kitabı okumuş olamazsınız."
David Arnold,
"Bazen tamamen farklı ve inanılmaz MÜKEMMEL bir kitapla karşılaşırsınız. Günlük parçalarından kitap yorumlarına, çizimlerden mesajlaşmalara, Maddie ve Olly'nin aşk hikâyesi acı, tatlı ve cesur. Herkesin okuması gereken bir kitap."
Justine Magazine
"Her Şey'in her şeyi var... romantizm, cesaret ve zekâ. Nicola Yoon'un kitabı ve sesi, kitabı bitirdikten sonra bile uzun süre benimle kaldı."
Danielle Paige

Kitabı okuyanlar 302 okur

  • Gülsen Yeşim Çolakoğlu
  • Ali Hilmi
  • sude
  • Sema Boz
  • çınar ulu
  • seda
  • Berfin birdal
  • Sude
  • Doga tanyel
  • Nila avci

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%38.8
18-24 Yaş
%32.8
25-34 Yaş
%14.9
35-44 Yaş
%1.5
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%98.4
Erkek
%0.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.6 (47)
9
%18.1 (26)
8
%22.9 (33)
7
%13.2 (19)
6
%4.9 (7)
5
%2.8 (4)
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%1.4 (2)
1
%0.7 (1)