Adı:
Her Şey
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059126618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Everything, Everything
Çeviri:
Funda Tatar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pena Yayınları
Baskılar:
Her Şey
Everything, Everything
EN BÜYÜK RİSK HİÇ RİSK ALMAMAKTIR.

Bazen en sevdiğim kitapları sondan başa tekrar okurum. Son bölümden başlar ve başa kadar tersten okurum. Bu şekilde okuduğunuzda, kitabın bölümleri de umuttan çaresizliğe, kendini tanımaktan şüpheye doğru gider. Aşk hikâyelerinde çiftler sevgili olarak başlar, sonunda yabancı olurlar. Yetişkinliğe ulaşma kitapları yolunu kaybetme hikâyelerine dönüşür. En sevdiğiniz karakterler yeniden doğar. Benim hayatım bir kitap olsa ve tersten okunacak olsa, hiçbir şey değişmezdi. Bugünün dünden hiçbir farkı yoktu. Yarın da bugünle aynı olacaktı. Maddy'nin Kitabı'nda, bütün bölümler birbirinin aynısıydı. Olly'ye kadar.


"Muhteşem ve şiirsel."
The New York Times Book Review

"Kalbinizi ısıtacak bu hikâye, umut ve hayallerle sarılı aşkı tüm riskleriyle kabullenerek normalin ötesine geçiyor."
Kirkus Reviews

"Okumaya başladığınızda her şeyi bırakmak istemenize yol açabilir... bu lanetli aşk masalına kapılmamak çok zor."
The Times

"Bizi mahvedecek kadar güçlü bir aşk üzerine kurulu bu olağanüstü ilk roman, bir ilk roman için fazla iyi. Şefkatli, yaratıcı ve güzel anlatımıyla; şaşırtan sonuyla Her Şey bu yıl okuduğum en güzel kitaplardan biri."
Jodi Picoult

"Müthiş, Nicola Yoon tamamen eşsiz ve güzel bir okuma deneyimi yaşatıyor. Muhteşem yazısı, bir aşk hikâyesini kimsenin anlatmadığı gibi anlatmak için özgün çizimleriyle iç içe geçiyor. Bunun gibi bir kitabı okumuş olamazsınız."
David Arnold,
"Bazen tamamen farklı ve inanılmaz MÜKEMMEL bir kitapla karşılaşırsınız. Günlük parçalarından kitap yorumlarına, çizimlerden mesajlaşmalara, Maddie ve Olly'nin aşk hikâyesi acı, tatlı ve cesur. Herkesin okuması gereken bir kitap."
Justine Magazine
"Her Şey'in her şeyi var... romantizm, cesaret ve zekâ. Nicola Yoon'un kitabı ve sesi, kitabı bitirdikten sonra bile uzun süre benimle kaldı."
Danielle Paige
The Script - Rain

Bir anda okumaya karar verdim, hemen bitti. Kitabı bitirdikten bir gün sonra filminin çıktığını öğrendim, şok üstüne şok yaşıyorum şu sıralar. Mutlu oldum açıkçası ben kitabı okuduktan sonra filminin çıkmasına. Biraz hayal kırıklığına uğradım sadece, hayalimdeki Maddy o oyuncu değildi. Önyargı kötü bişey ama kitaptan baya farklı çekilmiş film. Sahneler biraz değişik. Olly'yi oynayan Nick'i zaten 5.dalga'dan biliyoruz ve Olly karakterine yakışmış bence. Henüz izlemedim, en kısa sürede izlerim artık.
Kitap hakkında fazla bir şey yazmama gerek yok, sadece sonunu çok beğendim. Aşırı beğendim. Olly o iki kelimeden fazla bir şey söyleseydi büyüsü kaçardı. Ucu açık kalmış sonlar beni çok etkiler, Her Şey'in sonu beklediğimden kat kat güzel oldu. Çok güzel oldu. Sonu yüzünden asla aklımdan çıkmayacak ve hep beğeneceğim bir kitap olacak.
7 Ağustos Pazartesi 2017 Güncelleme:
Filmi biraz önce bitirdim. Bence çok hoştu. Özellikle de Soundtrack olan How Did We muhteşemdi. Tekrara alıp dinliyorum, muhteşem...
Bazı sahneler değiştirilmiş, son sahne - benim özellikle beğendiğim son sahne- değiştirilmiş ama yine de güzeldi. Bazı sahneler kesilmiş ama çok önemli değildi oralar zaten. Mesajlaşma kısımlarını yüz yüze konuşma olarak değiştirmeleri çok güzeldi. Film olsa bu konuşmalar nasıl olurdu diye düşünüyordum. Meğersem böyle olurmuş. Ve güzel olurmuş. Olmuş. Film çok güzel olmuş. Önce kitabın okunması lazım , yoksa biraz kafalar karışabilir. Anlamakta sorunlar yaşanabilir diye düşünüyorum. Her Şey, güzeldi. Kitabı ve filmi iyi ikili oldu. Nick Robinson, seni artık daha çok görmeyi umuyorum.
Kitabı alma sebebim beyaz perdeye uyarlanmış olmasıydı.Normalde aşk romanları okumaktan zevk almayan birisiyimdir fakat bu kitapta son sayfaya hemen gelmemek için özel bir çaba sarf etmeme rağmen 1 günde bitti. İlk okumaya başladığımda John Green ile klişeleşmiş hastalıkların engel olduğu aşk konulu bir roman diye düşünmüştüm ama sayfalar ilerledikçe hiç de öyle olmadığını anladım. Aşk romanı okumayı sevmeyen biri olarak bu kitabı çok beğenmiş olmam kitabın gerçekten öyle oluşundan dolayı mı, yoksa aşk romanı okumadığımdan daha iyisi olsa bile bilemeyeceğimden dolayı mı bilmiyorum. En kısa sürede filmini de seyredeceğim mutlaka.
Çok güzel ve duygusal bir kitaptı. Herkese tavsiye ediyorum. Yazarın kalemi ve seçtiği konu alışılmış dışında olsada hemen adapte olup, seveceksiniz. Son olarak en kısa zamanda filmini izlemeye çalışacağım. :)
Genel olarak baktığımızda çok başarılı bir kitap değil ortalama bir kitap. Ama böyle boş zamanınızda kafa dağıtacak çerezlik tatlı aşk hikayesi çekiyorsa canınız, ilk sıraya yerleşebilecek bir roman. Hiç bir şey katmıyor da diyemeyiz aslında; hayatımızda risklere önem vermenin bizi ne gibi değişiklikler getireceğini vurgulayan bir kitap, genç yetişkin seviyorsanız okuyun.
Madeleine, on sekiz yaşında, dünyayı tanımadan büyümüş bir kızdır. Balon bebek hastalığı denilen hastalığı yüzünden dünyaya alerjisi vardır. Yıllardır evin içinde tekdüze bir hayat yaşarken tüm hayatını yerinden oynatacak kişiyle karşılaşır. Olly.
Olly'nin, sevecenliği ve atletikliği Madeleine'nın dikkatini üzerine çekmesine yetmiştir. Olly'se zaten pencereler ardındaki, dışarı çıkmayan kızı merak etmektedir.
Bu merak ve ilgi iki insanı birbirine çekmektedir fakat aralarında kocaman bir camdan duvar vardır. Fakat bu duvar aralarındaki çekimi ve başka ulaşım yollarını engelleyememiştir.


Bir arkadaşımın hediyesi üzerine elime geçen Her Şey uzun zamandır aklımda olup merak ettiğim fakat bir türlü alıp okuyamadığım bir kitaptı. Elime geçer geçmez bitti de. Okuduğum en güzel kitaplar arasında yer alıyor şu an.
Öncelikle harika bir kurguydu. Akıcı ve merak uyandırıcıydı.
Maalesef ki film özel baskısı olduğu için (normal kapağı daha güzel) kapağa bakınca basit bir aşk romanı gibi duruyor. Fakat basit kelimesinin kıyısından bile geçmeyeceğini düşünüyorum. Yazar, kurgusu ve olay işleyişiyle sizi içine alıyor. Bitirmeden de bırakamıyorsunuz ki bırakmak isteyeceğinizi düşünmüyorum.
Ilk başta Madeleine ve Olly arasında geçen diyalogların okurken beni sıkabileceğini düşünmüştüm. Texting yazılan kitaplar gibi gelmişti (ki ben texting okumayı sevmem). Fakat okuması eğlenceliydi. Aralarında geçen diyaloglar saçma sapan konulardan değil de birbirlerini tanımalarını ve Madeleine'nın dünyayı tanımasını sağlayacak türden konuşmalardı.
Okurken bir yandan da kitabın nasıl biteceğine dair sorular dönüyordu beynimde. Bu imkansız aşk nasıl sonuçlanabilir? Sorularıyla sona geliyorsunuz ve yazar aklınızdaki tüm sorular tek tek yanıtlıyor. Üzüldüğüm yerlerde vardı. Fakat yazarın bana yansıttığı şeyler daha çok ağır basıyordu. Yaşamın anlamına anlam katan ve hiç unutmayacağım bir kitaptı.
Her Şey, ilk çıktığı günden beri okumak istediğim bir kitaptı. Gençlik hikayelerine, böyle tatlı kapaklara ve hasta psikolojisini hissedebileceğim kitaplara tamamen şahsi sebeplerle ilgim büyük. Buna rağmen inanın beklentimi minimum düzeyde tutuyorum ama yıl içinde okuduğum çoğu kitabı haftasında elden çıkarmak zorunda kalıyorum. Bu kitap ise sevdiklerimin olduğu en üst rafa yerleştirildi bile.

Kurgu, yazarın samimiyeti ve en çok da özgünlüğü ile beni benden aldı Her Şey. Elimden bırakamadım diyebilirim. Olly ve Maddy ile tanışmanız gerekiyor.
Tanıtım yazısını daxburaya bırakıp gidiyorum. Zira birkaç ufak tefek şey dışında kitabı çok sevdiğimden söyleyecek sözüm yok.
Tek kelimeyle harikaydı. Yalın ama oldukça etkileyici. Karakterleri böyle alıp onlara sarılasım geldi. Hepsi o kadar güzeldi ki! Özellikle kitabın içindeki çizim tarzı şeyler kitabı daha güzel hale getirmiş. Özellikle son kısım. Çok basit, çok yalın ve her şeyi açıklayan bir sondu. Mutlaka ama mutlaka okuyun.
Kitabı şans eseri en hüzünlü zamanlarımda okumuştum. Her karanlık durumun içinde bir ışık bulabileceğimi güzel bir tebessümle öğretmişti.
Güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum fakat bazı olayların üzerinde gerektiği kadar durulmamış gibi geldi bunuda yazarın ilk kitabı olmasına bağlıyorum.

Baş kahramanın bir hastalığı var onunla mücadelesini anlatıyor. Hayatımızın nasılda birden değişebileceğini hiçbir şeyin aynı kalmadığını ve bizi seven insanların bizimde sevdiğimiz insanları nasılda istemeden üzdüğümüzü anlatıyor.

Yani güzel bir kitap ve okumanızı tavsiye ederim.
Kitap ne çok hoşuma gitti ne de nefret ettim diyebileceğim tarzdaydı. İçindeki çizimleri, başka kitaplara gönderme yapılmasını ve bir nevi süpriz sonlu olmasını sevdim. Sevmediğim şeyse kitabın sonun aceleye gelmiş gibi olmasıydı ve bazı bölümler okuyucunun anlaması için açık uçlu bırakılmıştı. Okunabilir fena değildi.
2 günde bitirdiğim nadir kitaplardan... Aşk romanlarına karşı bir ilgim yoktur, ancak bu kitabın hikayesi genç yaşta duyulan aşkları en iyi anlatanlardan. İngilizce okumanızı ayrıca tavsiye ederim, kolay bir dili var ve kafa yormadan keyifler okunabiliyor. Romantik bir hikaye arıyorsanız bu kitap ilk tercihiniz olsun
Aşk seni öldürmez...
Her şey yazarımızın ilk kitabı olmasına rağmen tüm samimiyeti ve sıcacık enerjisiyle ilk kelimelerde sizi bağlıyor.
Madeline dünyaya alerjisi olan bir kızdır ve 17 senedir evden bir kez bile çıkmamıştır. Ta ki karşı evlerine yeni bir aile taşınıp Olly ile tanışana kadar.
Kahramanlarımızın dünyayı tanıma heyecanı,aşk ve hayatının kökten değiştiren maceraları sizi de etkisinde bırakacaktır.
Not : Ters köşe yapacak sürpriz finale hazır olun :)
"Newton yanılmış," demiş "Evren hiç de deterministik değil."
"O ne demek?"
"Bir şey her zaman başka bir şeye sebep olmaz demek. Yani sen her kahrolası şeyi doğru yapabilirsin ama hayatın yine de boka sarabilir demek."
Nicola Yoon
Sayfa 118 - Pena Yayınları
Madeline: Gözlerin ne renk?
Olly: mavi
Madeline: Açalım,lütfen.
Olly: tanrım.kız milleti.okyanus mavisi
Madeline: Atlantik mi,Pasifik mi?
Olly: atlantik.seninkiler ne renk?
Madeline: Çikolata kahvesi.
Olly: açalım lütfen
Madeline: Kakao oranı 75% olan siyah çikolata kahvesi.
S: Nasıl olur da insanoğlu hem uçak gibi hayranlık uyandırıcı bir şeyi hem de nükleer bomba gibi korkunç bir şeyi icat eder?
C: İnsanoğlu anlaşılmaz ve çelişkilerle dolu bir varlıktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Her Şey
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059126618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Everything, Everything
Çeviri:
Funda Tatar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pena Yayınları
Baskılar:
Her Şey
Everything, Everything
EN BÜYÜK RİSK HİÇ RİSK ALMAMAKTIR.

Bazen en sevdiğim kitapları sondan başa tekrar okurum. Son bölümden başlar ve başa kadar tersten okurum. Bu şekilde okuduğunuzda, kitabın bölümleri de umuttan çaresizliğe, kendini tanımaktan şüpheye doğru gider. Aşk hikâyelerinde çiftler sevgili olarak başlar, sonunda yabancı olurlar. Yetişkinliğe ulaşma kitapları yolunu kaybetme hikâyelerine dönüşür. En sevdiğiniz karakterler yeniden doğar. Benim hayatım bir kitap olsa ve tersten okunacak olsa, hiçbir şey değişmezdi. Bugünün dünden hiçbir farkı yoktu. Yarın da bugünle aynı olacaktı. Maddy'nin Kitabı'nda, bütün bölümler birbirinin aynısıydı. Olly'ye kadar.


"Muhteşem ve şiirsel."
The New York Times Book Review

"Kalbinizi ısıtacak bu hikâye, umut ve hayallerle sarılı aşkı tüm riskleriyle kabullenerek normalin ötesine geçiyor."
Kirkus Reviews

"Okumaya başladığınızda her şeyi bırakmak istemenize yol açabilir... bu lanetli aşk masalına kapılmamak çok zor."
The Times

"Bizi mahvedecek kadar güçlü bir aşk üzerine kurulu bu olağanüstü ilk roman, bir ilk roman için fazla iyi. Şefkatli, yaratıcı ve güzel anlatımıyla; şaşırtan sonuyla Her Şey bu yıl okuduğum en güzel kitaplardan biri."
Jodi Picoult

"Müthiş, Nicola Yoon tamamen eşsiz ve güzel bir okuma deneyimi yaşatıyor. Muhteşem yazısı, bir aşk hikâyesini kimsenin anlatmadığı gibi anlatmak için özgün çizimleriyle iç içe geçiyor. Bunun gibi bir kitabı okumuş olamazsınız."
David Arnold,
"Bazen tamamen farklı ve inanılmaz MÜKEMMEL bir kitapla karşılaşırsınız. Günlük parçalarından kitap yorumlarına, çizimlerden mesajlaşmalara, Maddie ve Olly'nin aşk hikâyesi acı, tatlı ve cesur. Herkesin okuması gereken bir kitap."
Justine Magazine
"Her Şey'in her şeyi var... romantizm, cesaret ve zekâ. Nicola Yoon'un kitabı ve sesi, kitabı bitirdikten sonra bile uzun süre benimle kaldı."
Danielle Paige

Kitabı okuyanlar 167 okur

  • Betül T
  • feyrescursebreaker
  • Narmin Bagirova
  • Zehranur Adıgüzel
  • Kübra Nur Başaran
  • Emine ACAR
  • Deniz
  • Asiye Sarıoğlu
  • İrem Doludizgin
  • Buket Yıldırım

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%38.8
18-24 Yaş
%32.8
25-34 Yaş
%14.9
35-44 Yaş
%1.5
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%98.4
Erkek
%0.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.6 (31)
9
%16.1 (14)
8
%21.8 (19)
7
%13.8 (12)
6
%6.9 (6)
5
%2.3 (2)
4
%0
3
%0
2
%1.1 (1)
1
%0