Geekerella

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,7bin
Gösterim
Adı:
Geekerella
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052177631
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Yıldız ışığım, bu gece istediğin herkes olabilirsin.

Elle Wittimer, babasını kaybettikten sonra içine düştüğü cehennemden sadece Yıldızalanı ile kaçabilen gerçek bir geekti. Yeni çıkacak olan filmin tanıtımı için yapılacak kostüm yarışmasını gördüğünde, kaderinin onu çağırdığını hissetti. Sihirli Balkabağı’na, biraz tuhaf olsa da bir arkadaşa ve bir çift cam ayakkabıya ihtiyacı vardı.

Aynı anda genç aktör Darien Freeman, sinirli bir hayran tarafından “çekici bir sersem” olarak yaftalanmadan önce hayatının rolünü aldığını düşünüyordu. Büyük gün yaklaştıkça kendini daha da fazla sahte hissetmeye başlamıştı, ta ki onu aksine inandıracak bir kızla karşılaşana kadar.

Saatler gece yarısını vurduğunda, gerçek hayatta masallar mutlu sonla biter miydi?

“Sindirella masalının en geek uyarlaması.” —Hypable

“Yemek arabasındaki peri anne, Uzay Yolu ve Firefly göndermeleri, kostüm yarışmaları… Hiçbir geek bunu kaçırmak istemez.” —Booklist

“Mutlu sonların ve hayran kültürünün kesişimi.” —Publishers Weekly

“Hayran kültürünü, bilimkurguyu ve romantizmi muhteşem bir şekilde harmanlayan Geekerella’yı okuyan herkes, içindeki hayran kızı keşfedecek.” —Justine

“Bir kitapta olması gereken her şey Geekerella’da var. Günümüz genç yetişkin edebiyatını takip eden herkesin mutlaka okuması gerekiyor.” —New York Journal of Books

“Eğlenceli, komik ve ef-sa-ne! Elle ve Dairen daha ilk sayfadan kalbimi çaldı.” —Sarah Ahiers

“Peri masalları ve hayran kitleleri, olabilecek en eğlenceli, en samimi ve en sevimli biçimiyle bu romantik komedide birleşiyor.” —Bustle(Tanıtım Bülteninden)
360 syf.
·4/10 puan
Bu kitap ilk çıktığında gerek kapağı olsun gerek gösterilen ilgi olsun beni kendine çok çekmişti ve baya okumak istemiştim. Ama sonra okumaktan vazgeçmiştim. Lakin arkadaşım hediye alınca ve tatile de gidiyorken bende yanıma alıp okuyayım bari dedim.

Kitap gerçekten garipti. Yani zevk alarak falan okumadım ama saniyede on sayfa ilerliyor gibi hıphızlı gidiyordu kitap. Evet, 10 günde bitirmişim yani biraz garip bir cümle oluyor ama kitabı okuduğum gün sayısı maximum üç falandır.

İlk öncelikle kitapta Yıldızalanı adlı bir dizi var. Ve bu dizi Elle’in tüm yaşamına sızmış diyebiliriz. Üç kelimesinden beşi Carmindor. Ve Elle çok heyecanlı çünkü yıllar sonra Yıldızalanı yeniden çekiliyor. Ancak tüm her şey filmde Carmindor rolünü oynayacak oyuncuyu görmesiyle yerler bir oluyor çünkü başrol için seçilen isim Darien Freeman’dan başkası değil. Darien’ın tüm özgeçmişi iki yıldır oynadığı ergen dizisi Sahil Kenarında’ya dayanıyor ve Elle böyle önemli bir rol için onu seçtiklerine inanamıyor.

Darien ise adeta küçük bir yaprak. Oraya buraya savruluyor ve asla kimse ne istediğine önem vermiyor. Babası, yani menajeri ne derse onu yapıyor ki bu da babasıyla arasındaki bağı neredeyse yok etmiş durumda. Ve Darien da aynı Elle gibi bu diziyi hayatının tam ortasına koymuş durumda olsa bile, kendisi hayran olunan taraftayken hayran tarafta gözükmenin geleceği için iyi olmayacağını düşünen babası yüzünden gerçek Yıldızalanı hayranları ve sahte Yıldızalanı hayranları arasında sıkışıp kalıyor.

Ve bir fuar var. Ne Elle’in ne de Darien’ın katılmak istediği bir fuar. İkisinin yolları da bu sayede kesişiyor çünkü Darien ‘yeter artık, bu benim kararım’ deyip fuara katılmayacağını bildirmek için fuar sahibini arıyor ancak fuar sahibi Elle’in ölmüş babasının numarasından başka birisi değil ve bu numara da Elle tarafından alınmış. İşte ikili arasındaki şey böyle başlıyor.

Açıkçası yazışmaların tam olarak hangi kısmında birbirlerini sevdiklerini anlayamadım. Yani birbirleriyle Yıldızalanı göndermeleri dışında pek bir şey konuşmuyorlardı ve ne bileyim, Yıldızalanı’ndan dolayı ne Elle ne de Darien’ın özünü okuyamamışız gibi hissettim. Fangirl’de de Simon Snow hayanlığı vardı, hatta ikinci okuyuşumda hatırladığımdan çok daha fazla olduğunu bile fark etmiştim ama tek olay bu değildi. Cath’in özünü, düşüncelerini okuyabiliyorduk. Ama burada durum daha farklıydı. Bilmiyorum, bu dizi olmasa birbirleriyle konuşacak neleri kalacaktı ya da bu dizi olmasa birbirlerine ne diye hitap edeceklerdi..? Bu dizi olmadan aralarında hiçbir şey kalmayacaktı ve ben bundan pek hoşlandığımı söyleyemeyeceğim.Bana biraz abartılı geldi. Yıldızalanına olan hayranlık kitabın aralarına dengeli bir şekilde konamamıştı, çok ağır basıyordu.

Ve hoşlanmadığım bir diğer kısım da şuydu. Elle, Darien’la konuştuğunu bilmiyordu. İkisi de gerçekte neye benzediklerini falan, hiçbir şey bilmiyorlardı ve gerçekte telefondaki o kişilere aşıklarken ikisi de gerçek hayatta gayet de flörtözdü ve bu her ne kadar aynı kişi bile olsalar benim hoşuma gitmedi çünkü aynı kişi olduklarını onlar o zaman bilmiyorlardı. Zaten bu kısımdan sonra kitabı ‘beğenme’ gibi bir olasılığım kalmamıştı.

Kendimi sürekli Sindirella masalını okuyormuşum gibi hissettim. Oyuncu sevgili, kötü üvey anne ve kız kardeş falan… Bu kitaba genç yetişkin demek istemiyorum bile çünkü bence, çocuk kitabıydı. Ya da ben bu türde epey kitap okuduğum için bana bu kadar vasat geldi. Kitapta yazan şeyler gerçek hayatta mümkün olmayan şeyler, yani masalın içinden fırlamış gibi ve ben bundan hoşlanmıyorum.

Çok bir beklentim yoktu zaten ama buna rağmen altında kaldı. Ama en azından teşekkür kısmını sevdiğimi söyleyebilirim. Kitapta yeterince hissedemediğim o ‘gücü’ o kısımda hissettim. Yani bunun için 360 sayfa okumaya gerek yokmuş. 2 sayfa da yeterliymiş.

Güncelleme: Bir kişinin beğendiğini görünce baktım ve yine epey bir kişinin beğendiğini gördüm ve yorumumu tekrar okudum. Sindirella masalından fırlamış gibi demişim ama okuduğum zaman bu serinin asıl olayının masallardan esinlenme kısmı olduğunu bilmiyordum. Yani yorumumda bunu eleştiri olarak yazdığım için düzeltmek istedim. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.
360 syf.
·4 günde·7/10 puan
Öncelikle sanırım bu kitabı okumak için sabırlı olmanız gerekiyor. Kitap 200 küsür sayfalardan sonra açılıyor. 200 sayfayı nasıl okuduğuma hayret ediyorum çünkü başta fazla sıkıcıydı ve bazı konuları fazla uzatmışlardı. Yoksa bir çok konuyu mu demeliyim? Kitabı okurken yorumlarını okumuştum ya da izlemiştim herkes harika olduğunu söylüyordu ama bana bir garip geliyordu. Şöyle diyeyim kitap gerçekten açıldığında ben de sevdim. Genel olarak güzel kalacak aklımda. Öyle bir etkisi var yani. Ayrıca klasik külkedisinin daha modern ve okunası hâli gibiydi. Evet masal okumayı hiç sevmiyorum. En azından, külkedisi sindirella gibi masalları.
Ama bu kitap külkedisi sevmememe rağmen gayet güzeldi ve gayet tatlıydı. Ben bu kitabı öneririm. Okumalısınız bence. Yıldızalanı meselesi çok güzeldi. Konusu geek'lerden hayranlardan gitmesi daha güzeldi. Çünkü ben de kitaplar dışında filmlere dizilere oyunculara hayran olabiliyorum. Kitapların çoğuna hayranım zaten :) Gerçekten güzeldi ama ilk dediğim şey yüzünden puan kırdım.
Bu kitaba puanım: 7/10
Hem bence korona günlerinde iyi gider böyle bir kitap.
Korona demişken ellerinizi yıkamayı unutmayın he bir de #evdekal 'ın lütfen. Bakın biz #evdeokuyoruz
360 syf.
·9 günde·1/10 puan
Bazen hafif kitaplar okumak iyi geliyor ama ne yazık ki bu onlardan biri olamadı. Masal uyarlaması olduğu için eğlenebileceğimi, Külkedisini ilk izlediğim yaşlarıma geri döneceğimi düşünmüştüm, yanılmışım. 14-15 yaşlarımda okusaydım bile sevmezdim. Karakterleri, konusu, olay örgüsü bana hitap etmedi.
360 syf.
·2 günde·7/10 puan
Lisede okusaydım büyük ihtimalle daha fazla seveceğim bir kitaptı. Kapağına bakıp aldığım çok doğru, birde indirimde olduğu için kendimi tutamayıp ne olursa olsun ya çok tatlı duruyor diyerek almıştım. Beklediğim gibi tam bir liseli kitabıydı. Hayatında mutlaka bir zamanlar bir gruba, diziye, filme aşırı hayran olmuş herkes rahatlıkla okuyabilir ama. Hayran olmanın ötesinde onunla yaşayan, onu hayatına entegre eden kişiler , o vakitleri mutlaka hatırlar büyük ihtimalle. Çok temiz bir yazım ve çok temiz bir çeviriydi. Özellikle çevirmeni tebrik ediyorum.
360 syf.
·8 günde·6/10 puan
Çok uzun bir aranın ardından herkese merhabalar... Epeydir süren okuyamama hâlim yakında bitecek diye umuyor ve hazır bir şeyler okuyabiliyorken Geekerella'nın yorumunu yapayım diyorum. Bu kitapla ilgili net hislerim yok. Bitirebildiğim için seviniyorum çünkü okuyamama hâlim sürerken birçok kitabı yarım bıraktım ama sırf bitirebildiğim için bir kitabı insanlara tavsiye etmek bana tuhaf geliyor. Kitabın uyarlama kısmını sevdim, yani Sindirella'nın günümüz uyarlaması kısmı gayet hoş ve etkileyici bir şekilde inşa edilmişti ancak yazarın dili, anlatım şekli, replikleri... Bilmiyorum, bunları pek sevmedim. Yani sadece bu kurguyu alıp Marissa Mayer yazsa benim için efsaneler efsanesi bir kitap olabilecekken bu yazar yazdığında okuyup elden çıkardığım bir kitaba dönüştü. Bunda benim epeyce seçici bir insan olmamın etkisi de yadsınamaz tabii ki. Bu yüzden genel olarak sade bir dille yazılmış, Disney filmi tadında, mutlu sonla biten bir kitap okumak isterseniz tavsiye edebilirim ama aksi hâlde paranızı harcamanıza gerek yok.
360 syf.
·3 günde·9/10 puan
Kitap gerçekten çok iyi Bitmesini istemeyeceğiniz, kendinizi fazlasıyla kaptıracağınız bir kitap Şahsen ben kendimi kitabın içinde gibi hissettim
En en iyi uyarlama kitaptı. Ve 'geek' kavramı gerçekten bu kitaptaki gibiyse hemen geek bir ortam bulmam lazım kendimeKesinlikle okumalısınız Son olarak söylemeden edemeyeceğim @yabanciyayinlari çok mükemmel kapak tasarımı yapmamış mıçünkü ben ilk önce kapak tasarımına vuruldum da
360 syf.
·3 günde·6/10 puan
Kitabı okuduktan sonra uyarlama sevmediğimi fark ettim. Evet güzel yazılmıştı ve çokta akıcıydı ama Sindirella uyarlama olunca bir sevemedim. İlk başta beni kitap kendine çok bağlamadı hatta bırakmayı bile düşündüm ama bir noktadan sonra gayet akıcı şekilde okudum. Ana karakterlerin mesajlaşmaları güzeldi ama biraz daha kendilerinden bahsedip konuşabilirlerdi. Konuşmalarında genellikle Yıldızalanı hakkında konuşuyorlardı. Bunun haricinde çokta bir şey söyleyemeyeceğim uyarlama ve Sindirella masalını sevenler alıp okuyabilir. Ben şahsen ikisini de sevmediğim için pek beğenmedim ama kitap kendi türünden bakıldığında gayet hoştu. Şimdilik bu kadar. :)
Kitap tam bir sindirella uyarlaması çerezlik kitap diyebiliriz daha çok gençlere yönelik ama herkes çok övmüş kitabı ben ne yazık ki pek sevemedim hatta yarıda bıraktım diyebilirim çünkü olaylar fazlasıyla yavaş ilerliyor.Bir kaç incelemeleri okuduğumda 200 sayfadan sonrası sarıyor diyenler olmuş.Kitapları yarım bırakmayı sevmem ama ne yazık ki geekeralla kitabını pek sevemediğim için yarıda bıraktım ama mutlaka tekrardan döneceğim.
360 syf.
·1 günde·4/10 puan
Kitap ilk çıktığından beri gerek kapağı,gerek bu kadar çok okunuşu olarak hem beni kendine çekiyor ama bir o kadar da itiyordu. En son dayanamayıp artık okuyayım dedim ve aldım.Garip bir kitap,elinizde süründürebileceğiniz kitaplardan değil,olağanüstü zevk aldığınızdan dolayı değil,kitabın 10 saniyede 10 sayfa akıyormuş gibi hızlı olmasından. Kitapta Yıldızalanı adlı bir dizi var ve dizi Elle’nin hayatını bildiğimiz ele geçirmiş şekilde. Beş kelimesinden yedisi Carmindor ve Elle çok heyecanlı çünkü yıllar sonra Yıldızlanı yeniden çekiliyor. Ancak tüm her şey dizide Carmindor rolünde oynayacak olan Darien Freeman’ı görmesiyle başlıyor. Darrien’ın tüm özgeçmişi iki yıldır oynadığı bir ergen dizisine dayanıyor. Kendisi ise tamamen rüzgarın canı nereye isterse oraya götürebildiği bir yaprak. Savruluyor. Bir fuar var ve ne Darrien ne de Elle katılmak istiyor..İkisinin yolları tam olarak burda denk geliyor. Darrien’in ‘yeter artık benim kararım’ diyerek fuara katılmayacağını bildirmek için fuar sahibini arıyor fakat fuar sahibi Elle’nin ölmüş babasından başkası değil..Numara da Elle tarafından alınmış olduğu için ikili arasındaki şey burada başlıyor. Anlayamadığım bir şey var,birbirlerini nerede sevdiler? Birbirlerine Yıldızalanı göndermeleri dışında pek bir şey konuştuklarını sanmıyorum. Ve biraz karakterler Yıldızalanı’ndan dolayı arka planda kalmış gibiydiler. Hiçbirinin derinine inebildiğimi hissedemedim tam olarak. Mesela dizi olmasa,paylaşabilecekleri ne vardı?Aralarında hiçbir şey olmayacaktı ortada dizi olmasa. Yıldızalanı,ağır basmıştı hem de gereğinden çok fazla şelilde.Ve son olarak beni böyle sinir krizine sokan bir şey daha.. Elle Darien’la konuştuğunu bilmiyordu. İkisi de gerçekte neye benzediklerini,kim olduklarını ciddi manada hiçbir şey bilmiyorlardı ve telefondaki kişilere aşık olduklarını iddia ederken normal hayatlarında da gayet rahat bir şekilde flörtöz davranabiliyorlardı. Bunu gördükten sonra kitabı beğenme olasılığı benim için kalkmıştı. Ve gerçekten tam olarak Sindirelle masalının uyarlamasıydı,yürekten katılabileceğim tek şey bu sanırım. Kitapta yazan çoğu şey gerçekte mümkün olmayan şeyler,masalın içinden fırlamış gibi ve eğer çocuk katagorisindr değilse bu biraz eğreti duruyor. Çok beklentim yoktu ama ona rağmen bayağı bir altta kaldı. Teşekkür kısmı yeterince samimiydi,ve beğendim. Aslında 360 sayfa yerine 2 sayfa yetebilirmiş. Ama yine de şans vermek istiyorsanız,iyi okumalar!
360 syf.
İlk olarak çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Modern bir Sindirella masalıydı. Sindirella masalının kurgulanmış hali de gerçeği kadar harikaydı. Herkesin okuyacağı tarz bir kitap değildi. Herkesin beklentisini karşılamayabilir tabi ki ama gençlere yönelik kitaplar okumayı sevenler ya da kafası dağılsın diye okumayı tercih edecekler için harika bir tercih olacaktır. Kitap Elle ve Darien'in bölüm bölüm anlatımı şeklinde ilerliyor. Darien ve Elle'nin kim olduklarından habersiz bir şekilde konuşmaları, hayatın onları bir şekilde bir araya getirmesi ve aralarında geçen renkli diyaloglar en çok hoşuma giden kısımlar oldu. Ayrıca babasına çok düşkün olan Elle'nin babası öldükten sonra ona duyduğu özlemi ise bir okuyucu olarak hissettim. Babası öldükten sonra ise üvey annesi ve kızlarıyla beraber yaşıyor ancak yaşadığı evin her yerinde annesi ve babasının hatırası olduğu, üvey annesi ve kızları tarafından sevilmediği için büyük bir yalnızlık hissediyor. Bu yalnızlıkta edindiği dostu Sarge ile arkadaşlığını ise yine büyük bir keyifle okudum. Yani kısaca elinize alınca akıp gidecek harika bir gençlik romanı. Alıp okumanızı tavsiye ederim.
360 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
| Geekerella |

Yaz tatilinde okunacak kitaplarınızın arasına bir yenisini daha eklemeye hazır mısınız?

Zira tam yaz aylarında keyifle okuyacağınız bir kitap ile geldim.
Okurken eğlendiren, okurunu yormayan akıcı bir kitap. Ben bir günde bitirdim. Ağır kitaplardan sonra modunuzu yükseltecek bir kitap diyebilirim.

Konusuna gelecek olursam;
Elle, babasını kaybettikten sonra ona iyi gelen tek şey Yıldızalanı’nı izlemek oluyor. Üvey anne ve ikiz üvey kardeşle kaldığı evde oldukça mutsuz. Bunda üvey annesinin ve kardeşlerinin rolü büyük. Kıza yaptıkları eziyetleri okurken ben delirdim ve onun adına üzüldüm. Kitap isminden ve kapak tasarımında da az çok tahmin edilebileceği üzere Sindrella’nın modern hali.
Elle, film tanıtımı için yapılacak kostüm yarışmasını gördüğünde hayatının değişip evden uzaklaşabileceği ümidiyle katılıyor. Ama kıyafeti yok ve elindeki imkanları kısıtlı. Bir gün üvey annesinin ona çatı katını temizletmesiyle anne ve babasının giymiş olduğu kıyafetleri görüyor. Bir kaç eksiği bulunan kıyafeti alıp üzerine olacak şekilde daraltmak için alıyor.

Sihirli Balkabağı isimli vegan yiyecekler satan kamyonette çalışırken arkadaşı yaptığı giysiyi farkediyor. Ve ona yardım ederek giysiyi tamamlamaya çalışıyorlar.

Bu arada filmin oyuncusu Darien Freeman oluyor ve katıldığı televizyon programında soruya verdiği yanlış cevap ile Yıldızalan’ı hayranlarını kızdırıyor.

Elle aynı zamanda blog yazarı olduğundan o gün programı izleyip eleştirerek yazısını blogunda paylaşıyor. Ve o gün yığınla takipçi kazanıyor.

Aynı zamanda Elle babasının telefonunu kullandığı için onu yanlışlıkla arayan fazlaca kişi oluyor. Yine bir gün arayan birisi ile hiç beklemediği şekilde mesajlaşmaya başlıyorlar.

Yarışmaya katılmadan önce fazlaca aksilik çıkıyor. Katıldığındaysa bilin bakalım jürilerden biri kim oluyor? Tabii ki Darien Freeman.
Yarışmayı kazanabiliyor mu?
Mesajlaştığı kişi kim çıkıyor?
Sonrasında neler oluyor?
Hepsinin cevabı bu güzel kitapta saklı️

Eğlenceli kitaplar arayanlara tavsiyemdir
Benim aşık olduğum an bu değildi. Ben, geceleri doğru düzgün tanımadığım bir kızla mesajlaşırken, cep telefonu sinyalleri arasında aşık olmuştum.
Fakat sanırım bu evrende mutlu sonlar yoktu. Bu evrenin mutlu sonlar barındırabileceğini düşünmekle aptallık etmişim.
''Elle birbirimiz hakkında çok şey bilmiyoruz ve ben orada değilim, sen de burada değilsin ama bu gökyüzünü seninle paylaştığım için mutluyum.''
''Belki beraber yukarı bakmaya başlamalıyız , ah’blena''
Fakat sanırım bu evrende mutlu sonlar yoktu. Bu evrenin mutlu sonlar barındırabileceğini düşünmekle aptallık etmişim.
Eğer ikimizde aynı gökyüzüne bakıyorsak, birbirimize gerçekte ne kadar uzak olabiliriz ki? Bu kocaman evrende aynı kaya parçasında olmamızın ihtimali ne?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geekerella
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052177631
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Yıldız ışığım, bu gece istediğin herkes olabilirsin.

Elle Wittimer, babasını kaybettikten sonra içine düştüğü cehennemden sadece Yıldızalanı ile kaçabilen gerçek bir geekti. Yeni çıkacak olan filmin tanıtımı için yapılacak kostüm yarışmasını gördüğünde, kaderinin onu çağırdığını hissetti. Sihirli Balkabağı’na, biraz tuhaf olsa da bir arkadaşa ve bir çift cam ayakkabıya ihtiyacı vardı.

Aynı anda genç aktör Darien Freeman, sinirli bir hayran tarafından “çekici bir sersem” olarak yaftalanmadan önce hayatının rolünü aldığını düşünüyordu. Büyük gün yaklaştıkça kendini daha da fazla sahte hissetmeye başlamıştı, ta ki onu aksine inandıracak bir kızla karşılaşana kadar.

Saatler gece yarısını vurduğunda, gerçek hayatta masallar mutlu sonla biter miydi?

“Sindirella masalının en geek uyarlaması.” —Hypable

“Yemek arabasındaki peri anne, Uzay Yolu ve Firefly göndermeleri, kostüm yarışmaları… Hiçbir geek bunu kaçırmak istemez.” —Booklist

“Mutlu sonların ve hayran kültürünün kesişimi.” —Publishers Weekly

“Hayran kültürünü, bilimkurguyu ve romantizmi muhteşem bir şekilde harmanlayan Geekerella’yı okuyan herkes, içindeki hayran kızı keşfedecek.” —Justine

“Bir kitapta olması gereken her şey Geekerella’da var. Günümüz genç yetişkin edebiyatını takip eden herkesin mutlaka okuması gerekiyor.” —New York Journal of Books

“Eğlenceli, komik ve ef-sa-ne! Elle ve Dairen daha ilk sayfadan kalbimi çaldı.” —Sarah Ahiers

“Peri masalları ve hayran kitleleri, olabilecek en eğlenceli, en samimi ve en sevimli biçimiyle bu romantik komedide birleşiyor.” —Bustle(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 960 okur

  • Sudeee
  • Hatice Nehir
  • arabella
  • Aylin
  • İrem Kaftan
  • Cennet Bezcioğlu
  • EBRAR MEVA ÇİÇEK
  • Arjen Bade Aydın
  • wasted
  • I.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.1 (118)
9
%14.5 (74)
8
%23.3 (119)
7
%17.4 (89)
6
%9.2 (47)
5
%6.7 (34)
4
%2.2 (11)
3
%1.4 (7)
2
%1.4 (7)
1
%1 (5)

Kitabın sıralamaları