·
Okunma
·
Beğeni
·
6397
Gösterim
Adı:
Gemina
Alt başlık:
Illuminae Dosyaları #2
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
672
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052994733
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Gemina: The Illuminae Files_02
Çeviri:
Sevinç Şeyla Tezcan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Gemina
Gemina
Galaksinin uzak ucundaki bir uzay istasyonuna taşınmanın sosyal hayatı öldüreceği kesindir ama kimse Hanna’ya sahiden öldürülebileceğini söylememiştir.

Satış rekorları kıran Illuminae’yle başlayan destan, iki yeni karakterin BeiTech saldırısının ikinci dalgasıyla karşılaştığı
Heimdall Uzay İstasyonu’nda devam ediyor. Hanna, istasyon komutanının şımarık kızıdır, Nik ise ünlü bir suç ailesinin gönülsüz mensubudur. Galaksinin en sıkıcı uzay istasyonundaki yaşamın gerçekleriyle başa çıkmaya çalışırlarken Kerenza İstilası’nın haberini taşıyan Kady Grant ve Hypatia’nın Heimdall’a yaklaştığından habersizdirler.


Seçkin bir BeiTech özel timi, istasyonu işgal ettiğinde Hanna ve Nik yuvalarını korumak için bir araya gelir. Üstelik uzaylı yaratıklar mürettebatı teker teker avlamaktadır ve istasyonun solucan deliğinde, uzay-zaman sürekliliğini akşam yemeğinden önce parçalayabilecek bir arıza belirmiştir. Çok geçmeden Hanna ve Nik sadece kendi yaşamlarını değil, Hypatia’daki, hatta belki evrendeki herkesi kurtarmak için savaşmak zorunda kalacaktır.

Ama rahat olun. Her şeyi halledecekler. Yani, en azından öyle umuyorlar.

BRİFİNG NOTU: Çeşitli belgelerle anlatılan ve The New York Times çoksatan yazarı Marie Lu’nun çizimleriyle zenginleşen Gemina, okurları soluk kesecek yeni bir maceraya sürüklüyor.


ILLUMINAE’YE DAİR UZMAN GÖRÜŞLERİ

“Türü: Tanımlanamaz. Roman: Unutulmaz.”
-KAMI GARCIA, The New York Times çoksatan yazarı-

“Roman türünü yeniden tanımlayan bir eser. Kalbimdeki Battlestar Galactica boyutundaki boşluğu doldurdu.”
-VICTORIA AVEYARD, Kızıl Kraliçe’nin çoksatan yazarı-

“Sıradan bir roman deneyimiyle karşı karşıya değilsiniz…”

“Tutkunu olacağınız yeni bir bilimkurgu romanı.”
672 syf.
·53 günde·Puan vermedi
Selam Amie Kaufman & Jay Kristoff “İlluminae Dosyaları 2 / Gemina”.. İllüstrasyonlar, Marie Lu. Serinin ilk kitabını 2017 de okuyup, iki sene sonra Gemina’yı tamamladım. O kadar çok söylemek istediğim şey var ki, akışta karışıklık yaratmadan nasıl başarabileceğimi düşünüyorum. Şöyle yapayım, hem genel de bi değerlendirme olur. Önce ilk kitaba dair fikrimin (hatırladığım kadarıyla) üzerinden geçip, ikinciyle devam edeyim.
️Seriyle ilgili değişmez iki gerçek var, üzerine çok fazla söz edilemeyecek. Bir; edebiyat, bilim kurgu alanında fakir, bu türde kitap çok az çıkıyor ve bu da seriyi ayrıca kıymetlendiriyor. İki; çok pahalı, gerçekten pahalı. Benim ikinci ve üçüncü kitabı bu kadar geç, okuma listeme almamın başlıca sebebi, fiyatı. Başlangıç kitabında şikayetlerim, metinlerin diyaloglardan ziyade raporlar, internet yazışmaları (chat), brifing notları, nadiren kafa sesleri olarak devam etmesi ve uçuş düzeninin ya da yapay zeka cümlelerinin, neredeyse boş sayfaların hunharca israfıyla, ya noktalar halinde belirtilip geçilmesi ya da tek bir cümlenin sarmal olarak nakşedilmesi şeklinde ilerlemesineydi. Bu uygulama bir iki kereden fazla olup, defalarca tekrarlanınca, neredeyse 150-200 sayfalık bir boşluk (müsriflik) oluşmuştu. Geldim Gemina’ya..
️Tüm bu metni aktarış biçimi, ikinci kitapta da geçerli. Artı olarak illüstrasyonlar çoğaltılmış. Chat şeklinde akışta yer alan kısımlar, büyük punto bolca aralıkla desteklenip, tombullaştırılmış. (şişirilmiş demek istedim de, tuttum kendimi) Konuda hiç problem yok, makul, akıcı. Neredeyse bir ay elimde sürünme sebebi benim hatam, aynı hataya düşmemenizi, ilk kitaptan sonra fazla süre geçmeden ikinciye başlamanızı öneririm. (Mümkünse bir veya birkaç ay arayla) Zira, eserin bilim paydası yüksek, doyurucu. Bu da beraberinde farklı bir jargon getiriyor. Böyle bir terminolojiye hakim olmanız, az da olsa zaman alıyor, içine girip ilerleyebilmeniz gecikiyor. Gemina’yı kesinlikle giriş kitabından daha çok sevdim, beğendim. Evet yine neredeyse hiç birebir ya da yüz yüze sahne olmamasına rağmen, insan faktörü daha baskın.
Uzayda, boşluğun tam ortasında, karanlıkta.. Metal bir kutunun içindesiniz (bundan da şikayetçiydim, bana klostrofobik bile hissettirmedi diye) Gemina kesinlikle klostrofobik.. Aksiyon derecesi olarak, kıyasta bir tık aşağıda kalsa da, ben yeterli buldum.
️Haddim olsun olmasın hem bir genelleme yapıp hem de fikrimi beyan edeceğim. Seri ciltsiz ve illüstrasyonsuz da basılabilir, hatta içinden onları alırsanız, chat sayfalarını normal puntoya çekerseniz, üç değil iki ciltle tamamlanır. Maliyet, dolayısıyla fiyat düşer. Üçlemenin son kitabını hala okuyorum ve muhtemelen bu söylediklerimin üzerine çok büyük bir değişiklik yaratmayacak “hiç umulmadık bir son” olmadığı sürece. Bu haliyle tavsiye listemde mi? Evet.. İnterternetten filan uygun fiyatlı bulursanız diyeceğim de, boş laf olarak kalacak. İki sene geçmesine rağmen, budur diyebileceğim bir indirim görmedi, yakın zamanda da görmez. Sevgim üzerinize olsun
659 syf.
·5 günde·Puan vermedi
İlk söylemek istediğim şey şu eğer ılluminae serisinin Harry Potter serisinin olduğu gibi filmi çıksa anında izlerim.Şöyle söyliyim seri yaklaşık 1800 syf ama okurken hiç farketmiyor çünkü kitap akıcı olduğu için isterse 1000 syf olsun yinede okunuyor.Açıkçası ben gemina yı illuminae den daha çok sevdim özellikle (spoiler için özür dilerim)nik i çok sevdim bakalım böyle güzel bir kitaptan sonra çok övdükleri warcross nasıl
672 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Evet, heyecanla beklediğim Illuminae Dosyaları serisinin ikinci kitabını da bitirdim.
Yani, bu seri hakkında çok fazla olumsuz yorum gördüm. Çok fazla eleştiri aldı, buna rağmen çok büyük ödüllere ve güzel bir okuyucu kitlesine sahip.
Illuminae serisini belki de en çok okumamı sağlayan şey, normal bir kitaptan farklı sürülerce şey barındırması.
Sadece okunan bir kitap değil bu. Siz Gemina'yı hem okuyor hem izliyorsunuz adeta.

-- Spoiler içerebilir. --

Serinin ikinci kitabında, Illuminae'de sağ kalanların bulunduğu Hypatia gemisinde olanların ulaşmaya çalıştığı Heimdall İstasyonunda yaşananlar anlatılmaktadır.

Baş karakterler Hanna Donnelly ve Nik Malikov.
Aralarındaki ilişki biraz garibime gitti. Bu benimle ilgili fakat. Yoksa bir tuhaflığı yok sanırım.
Ajan Meç kitabı okumadan önce bile dikkatimi en çok çeken karakterdi. Ve onun hakkında öğrenilenler beni çok şaşırttı. Hanna'ya yani sevdiğine bunu yapabileceğini hiç düşünmemiştim.

Şaşırdım bunun olmasına ama bu Nik ve Hanna'nın bir araya gelmesinde gerekliydi sanırım.

Ella Malikov yani Nik'in kuzeni çok gerekli bir karakterdi ve sanırım kendime en yakın bulduğum da oydu.

Olayların çözülmesi çok güzel anlatılmıştı.
Kerberos ve Kali gibi karakterler ayrıca çok hoşuma gitti.

Kitapta bir başka hoşuma giden şey, ayrıntıya çok önem vermesi. Her şeyi didik didik öğrenebiliyorsunuz.

Serinin diğer kitabını okumayı sabırsızlıkla bekliyorum çünkü olaylar henüz çözülmüş değil.
Hâlâ Illuminae ve Gemina grubunun ne yapacağını merak etmekteyim.

Kady Ve Ezra karakterlerini ve onlara katılan Hanna ve Nik karakterlerini hiç unutmayacağım.

Son olarak bilim kurgu seven herkesin de bu kitabı okumasını hatta diğer bir deyişle izlemesini şiddetle tavsiye ederim.
672 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Offff. Neden bitti? Şu an bende Obsidio olmadığı için çok mutsuzum. Tam bir bilimkurgu romanı ama hayatımda gördüğüm en farklı anlatım tarzına sahip olan kitap serisi. Belgelerle , ses kayıtlarıyla , mesajlarla anlatmasina rağmen konuyu gayet rahat anlaybiliyorsunuz. Net söylüyorum ( bunu hiçbir incelemede söylememiştir ) şu ana kadar okuduğum kitap serisi ;)(bir iki kitap daha var)
672 syf.
·Beğendi·10/10
Illuminea dan sonra bambaşka bir uzay macerası daha bilimkurgu da çığır açan bir seri mükemmel ötesi bir hayal gücü kitabı okumuyorsunuz sanki izliyorsunuz ben bir günde soluksuz okudum kahramanlarımız ezra ve kady den sonra bu kitapta hanna ve niki okuyoruz istasyona yapılan BT saldırı ile kendilerini bir ölüm kalım savaşının içinde buluyorlar ayrıca sadece kendi istasyonları değil ezra ve kady nın içinde olduğu hypetia gemisi de bu saldırının içinde ve herkesin hayatı nik ve hanna nın elinde kitap size ard arda değişik duygular içine sokuyor önce üzülüyorsunuz sonra şok oluyorsunuz ve seviniyorsunuz aslında yorum bir yere kadar kitabı mutlaka okumalısınız özellikle bilimkurgu sevenler...
672 syf.
·4 günde·10/10
İlk kitabı İlluminae'ye göre ilk sayfasından açılan ve sizi büyük bir fantastik dünyaya sürükleyen bir kitaptı. Bilim kurgu kategorisinin nirvanası desem yeridir ve içindeki belgeleri okudukça, çift farklı ana karakter için ayrı duygular besledikçe ve konuşmaları her okuduğunuzda ayrı bir tebessümü oluşturan bir kitaptı.

Ha bir de sevdiğin bir diğer artısı de ilk kitaptaki o tiksin zombimsi yaratıkların fazlaca yer verilmemiş olması.

Bir bilmecenin içinden kurtulmak için okumaya başlayın.
672 syf.
·Beğendi·10/10
Illuminae Dosyaları'nın 2. kitabı olan Gemina ile macera devam ediyor ve olaylar Heimdall'da geçiyor. Ayrıca bu kitap Marie Lu' nun illüstrasyonları ile desteklenmiş. İlk kitaptan farklı olarak ana karakter olarak da Kady ve Ezra yerine Niklas ve Hanna'yı görüyoruz. Yine de ilk kitapla bağlantılı olduğu için Kady ile Ezra da hikayeye dahil ediliyor. Onları biraz geç görsek de olaylara dahil edilme şeklini ve iki kitabın birbirine bağlanmasını beğendim. Beni en çok meraklandıran kısımlarda birisi de AIDAN oldu. İlk kitaptaki gibi işlem tarzı ile öğrenme ve yorumlama kabiliyeti oldukça farklıydı.
672 syf.
·209 günde·8/10
Kitabın farklı bir dili olduğunu artık ilk kitaptan biliyoruz. Burda en başta asıl şaşırdığım şey karakterlerin farklı oluşuydu. İlk kitaptaki karakterlerden bahsedilse de burada ana karakterler farklı. İlk 300 - 350 sayfa geçiş diyebiliriz ama gözünüz korkmasın. Bu kitaptaki 350 sayfa normal bir kitaba göre 100 150 sayfaya falan anca denk. Gelgelelim kitabın içeriğine. İlk kitaba göre daha aksiyonluydu bir defa. Şaşırdığım noktalar ilk kitaba göre daha fazlaydı ama çok fazla ukalaca yorum vardı. Bunu sevemedim bir tek. Onun dışında orjinalliği, ayrı duruşu ile gönlümde yer edindi.
672 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap Yorumu//Gemina/Illuminae Dosyaları 2-Amie Kaufman, Jay Kristoff
.
BeiTech saldırısı ikinci dalgası Heimdall Uzay İstasyonu’nda devam ediyor. Hanna, istasyon komutanının kızı, Nik ise ünlü bir suç ailesinin gönülsüz mensubu. Galaksinin en sıkıcı uzay istasyonundaki yaşamın gerçekleriyle başa çıkmaya çalışırlarken Kerenza İstilası’nın haberini taşıyan Kady Grant ve Hypatia'nın Heimdall'a yaklaştığından habersizler. Seçkin bir BeiTech özel timi, istasyonu işgal ettiğinde Hanna ve Nik yuvalarını korumak için bir araya gelecek. Üstelik uzaylı yaratıklar mürettebatı teker teker avlamakta ve istasyonun solucan deliğinde, uzay-zaman sürekliliğini akşam yemeğinden önce parçalayabilecek bir arıza belirmiş. Çok geçmeden Hanna ve Nik sadece kendi yaşamlarını değil, Hypatia'daki, hatta belki evrendeki herkesi kurtarmak için savaşmak zorunda kalacak.
.
Kitaptaki yeni olayların İlluminae'deki olayların düzleminde kopya olması canımı sıktı. Yine bir haker, bir uzay yaratığı, bilgisayar sistemlerini çökerten bir virüs ve ölümüne şans faktörü. 16-17 yaşında bir kız olan Hannah'ın özel tim elemanlarına karşı Indiana Jones modelinde saldırılar düzenlemesi, yenilmez savaşçı modunda hiçbir kurşuna yakalanmaması, kurşunların ya onu sıyırması (hepsi mi sıyırır? Saçının başının yanından geçer arkadaş!) ya da onun kurşunlardan kaçması. Tam bir Cüneyt Arkın sahnesi yemin ediyorum.
.
Ters köşeler ve paralel evren teorisi Gemina'yı tahammül edilebilir kılmış. Son 100 sayfa çoklu evren teorisi ve aksiyonun tavan yaptığı sahneleri ile okuyucuyu tutuyor. Ama ön 550 sayfa illuminae 1'in kopyala yapıştırı olmuş bir nebze.
659 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı bitirmemek için direndim resmen. Malum serinin final kitabı Obsidio'nun ne zaman geleceği belli değil. Ancak şunu söyleyebilirim ki ilk kitabı aratmadı. Her ne kadar okuyucuların büyük bir çoğunluğu Kady ve Ezra ikilisine aşina olsa da Hanna ve Nik de taş çıkarır nitelikteydiler. İlk kitabın sonundaki ters köşeye o kadar büyük şaşırmıştım ki bu kitapta da bekliyordum, o yüzden dersimi aldığım için son bölümdeki olaya şaşırmadım. Lakin kitabın son sayfası aşırı havalıydı. Acilen üçüncü kitabı bekliyorum. ACİLEN. Tamam.
672 syf.
·6/10
İlluminae ve Gemina Kitap Yorumu:Kitap bildiğiniz üzere çok popüler.Çoğunuz kitabın konusunu duymuşsunuzdur.2500lü yıllarda(?) geçiyor kitap.Kady Grant sabah sevgilisi Ezra’dan ayrılıyor ve öğle vakitlerinde gezegenleri istila ediliyor.Kitabın kurgusu çok hoşuma gitti.Kitabın dosyalardan oluştuğunu biliyoruzdur.Açıkcası dosyalardan oluşması beni sıktı.Zaten kitabın ilk 150-200 sayfasında olayı çözme çabasında falan oluyorsunuz.Çözmeye çalışırken vs. sıkılıyorsunuz elinizde olmadan.Kitap dosyalar,e-postalar,konuşmalardan vb. oluşuyor.Ve cidden kitabın her sayfasında çok fazla emek vardı bu gözden kaçmıyor.Bazen sayfayı çevirişimde falan “vay be!” dediğim oluyordu.Gemina İlluminae’ye oranla daha sıkıcıydı bence.Ezra ve Kady’nin fazla olmamasından da olabilir bu düşüncem çünkü Ezra ve Kady sahneleri...Bence kitaptaki en güzel sahnelerdi.İkisinin konuşmalarını okurken çok keyifleniyordum.Ezra karakteri zaten en sevdiğim karakter oldu.Çok samimi bir karakterdi.İki kitapta fiyatına ve kalınlığına bağlı olarak insanları biraz korkutabiliyor.Ama bence kitap fiyatını sonuna kadar hak ediyor çünkü fazla emek vardı kitapta.Bence bir indirim falan yakaladığınızda hemen alın kitabı okunmaya değer.Ben kitapyurdunda indirimle beraber İlluminae’yi 25 Gemina’yı 32 liraya almıştım.‍️ Kısaca diyeceğim şu ki güzel kitaptı.Sıkıldığım zamanlar oldu elbet ama olayların gelişimi,yazarların olayları birbirine bağlama şekli çok hoşuma gitti
672 syf.
·10/10
Yine muhteşemdi! Bu kitaba da bayıldım! Son 100 sayfada beynim alev almak üzereydi. Bir an durdum okuduklarımı sindirdim ve öyle devam edebildim. Yoksa heyecanım yüzünden kafayı yemek üzereydim.

Kısaca konusundan bahsedelim. Illuminae’de sevgili Hypatia gemisinin Heimdall istasyonuna ulaşma yolundaki sıkıntılarını ve BeiTech’le olan husumetini okumuştuk. Yani tüm olayların başlangıcını. Bu kitap da ise Hypatia kıçını kurtarmaya çalışırken Heimdall istasyonunda her şeyin muhteşem bir şekilde ilerlemediğini görüyoruz. Olaylar yaşanırken tüm evrenin yükü zengin, kara kuşak sahibi, komutan kızının omzunda yükleniyor.

Uzay, evren, yıldızlar, uzay gemileri her zaman ilgimi çekmiştir. Bu yüzden de bu tarz bilim kurgu kitaplarına büyük bir ilgiyle ve beklentiyle başlarım. Illuminae’den çok memnun kaldığım için bu kitaba daha büyük bir beklentiyle başladım ve istediğim etkiyi aldım.

AIDAN’ı tekrardan görmek beni çok mutlu etti. Hanna’ya ilk başta gıcık olsam da sonradan ısındım. Güçlü kadın karakterlere her zaman hayran kalırım. Nik ise çoktan kalbimi çaldı :’) Yine kitabın etkisinden çıkamayacağım sanırım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gemina
Alt başlık:
Illuminae Dosyaları #2
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
672
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052994733
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Gemina: The Illuminae Files_02
Çeviri:
Sevinç Şeyla Tezcan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Gemina
Gemina
Galaksinin uzak ucundaki bir uzay istasyonuna taşınmanın sosyal hayatı öldüreceği kesindir ama kimse Hanna’ya sahiden öldürülebileceğini söylememiştir.

Satış rekorları kıran Illuminae’yle başlayan destan, iki yeni karakterin BeiTech saldırısının ikinci dalgasıyla karşılaştığı
Heimdall Uzay İstasyonu’nda devam ediyor. Hanna, istasyon komutanının şımarık kızıdır, Nik ise ünlü bir suç ailesinin gönülsüz mensubudur. Galaksinin en sıkıcı uzay istasyonundaki yaşamın gerçekleriyle başa çıkmaya çalışırlarken Kerenza İstilası’nın haberini taşıyan Kady Grant ve Hypatia’nın Heimdall’a yaklaştığından habersizdirler.


Seçkin bir BeiTech özel timi, istasyonu işgal ettiğinde Hanna ve Nik yuvalarını korumak için bir araya gelir. Üstelik uzaylı yaratıklar mürettebatı teker teker avlamaktadır ve istasyonun solucan deliğinde, uzay-zaman sürekliliğini akşam yemeğinden önce parçalayabilecek bir arıza belirmiştir. Çok geçmeden Hanna ve Nik sadece kendi yaşamlarını değil, Hypatia’daki, hatta belki evrendeki herkesi kurtarmak için savaşmak zorunda kalacaktır.

Ama rahat olun. Her şeyi halledecekler. Yani, en azından öyle umuyorlar.

BRİFİNG NOTU: Çeşitli belgelerle anlatılan ve The New York Times çoksatan yazarı Marie Lu’nun çizimleriyle zenginleşen Gemina, okurları soluk kesecek yeni bir maceraya sürüklüyor.


ILLUMINAE’YE DAİR UZMAN GÖRÜŞLERİ

“Türü: Tanımlanamaz. Roman: Unutulmaz.”
-KAMI GARCIA, The New York Times çoksatan yazarı-

“Roman türünü yeniden tanımlayan bir eser. Kalbimdeki Battlestar Galactica boyutundaki boşluğu doldurdu.”
-VICTORIA AVEYARD, Kızıl Kraliçe’nin çoksatan yazarı-

“Sıradan bir roman deneyimiyle karşı karşıya değilsiniz…”

“Tutkunu olacağınız yeni bir bilimkurgu romanı.”

Kitabı okuyanlar 412 okur

  • Naile Hocaoğlu
  • Yaren Aydın
  • Hüseyin Mutlu
  • Eylül sever
  • Ece
  • Hatice sena çelik
  • ralp
  • hatice
  • Yasemin
  • Dilan Barkın

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.1 (90)
9
%17.4 (38)
8
%12.8 (28)
7
%5.9 (13)
6
%1.8 (4)
5
%0.5 (1)
4
%0.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0