Sevinç Seyla Tezcan

Sevinç Seyla Tezcan

Çevirmen
8.0/10
20,7bin Kişi
·
79,1bin
Okunma
·
25
Beğeni
·
4.518
Gösterim
Adı:
Sevinç Seyla Tezcan
Tam adı:
Sevinç Yanar, Sevinç Tezcan Yanar, Sevinç S. Tezcan, S. Tezcan
Unvan:
Çevirmen
Çevirmen çeşitli çevirilerinde Sevinç Yanar, Sevinç Tezcan Yanar, Sevinç S. Tezcan, S. Tezcan isimlerini de kullanmıştır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
576 syf.
·7/10 puan
Yılın en çok eleştirilmiş kitabı bu olmuştur sanırım..
Cinselliği tabu olarak gören bir ülkede böyle bir kitabın okunması ve üstüne üstlük filminin de çıkması anne babaları iyice endişelendirmiş anlaşılan. Ya bizler meğerse ne saf ne temiz bir milletmişiz de haberimiz yokmuş. Eşeyli ürüyormuşuz meğerse..
http://k1307.hizliresim.com/1c/u/qtv52.jpg

Tamam kabul. Kitapta sado mazoşist bir ilişki yaşanıyor.. Yani gerçektende küçük çocukların okumaması gerekir.
Ama burda sorarlar insana.
Küçük bir çocuk neden böyle bir kitaba ilgi duysun ?
Böyle kitaplar bu nesili bozuyorlada gelmeyin..
Nesili kitaplar bozmaz. Bilinçsizlik bozar. Körü körüne at gözlüğüyle yaşamak bozar..
Her cinayet romanı okuyan gidip birilerini öldürmeyemi kalkıyor ? Korkmayın zaten kitapta anlatılanları yapabilecek bir millet olamazlar hiçbir zaman bunca yasağın içinde. Kızlı Erkekli yaşanmıyor bile ülkemizde.. Bari bırakında zihinlerinde özgür olsunlar.
Gerçekten çok beğenerek okuduğum sürükleyici müthiş bir fantastik kurgu. Bir yandan Capitol' ün baskısı bir yandan yaşam mücadelesi diğer yandansa Peeta' nın Katniss' e olan gizli aşkı fakat Katniss' a söyliyememesi kitapta merak duygusunun zirvede yaşanmasına sebep olmuş. Serinin diğer kitaplarınıda okumak için can atıyorum. Okumanızı gerçekten tavsiye ederim.
608 syf.
·3 günde·6/10 puan
Öncelikle şuan yazacaklarım tamamen kendi kişisel görüşümdür.

Ah İlluminae... Herkesin övüp övüp bitiremediği, fiyatı baya tuzlu olan kitap. İnsan açıkçası kitabın incelemelerini okuyunca beklentileri arşa çıkıyor en azından benim öyle oldu.

Önce kitabı artısıyla eksisiyle inceleyelim.
(+) Kitap muhteşem bir tasarıma ve resimlere sahip. Bunun artı olması çoğu kişi için tartışılabilir sonuçta romanların kapağından çok içeriği önemli fakat ben bunu artı olarak kabul edeceğim.

BAŞKA ARTISI YOK.

Eksilere geçelim
(-) Fiyatı çok fahiş tabii bu nedenle kitaptan puan kırmayacağım fakat dediğim gibi normal bir kitabın 2-3 katı fiyatında.

(-) Konusu bence klişeleşmiş uzay filmlerini andırıyor çok bir şey beklememek lazım.

(-)Yeni bir anlatım tarzı denenmiş fakat saçma olmuş.

(-) Klişe replikler

(-) Yüksek dozda ergence bir aşk.

(-) Saçma ve iğrenç espriler. (Ezra Mason'un esprileri özellikle)

Kitaba gerçekten iyi yorumlar yapmak isterdim, hayatımın serisi olsun, aklıma gelsin isterdim fakat düşüncelerim pek o yönde değil.

Ne biliyim belki benim tarzım değildir, ön yargılı yaklaşmışımdır bilemiyorum...

Yani tek düşüncem bu kitabın bana bir bilgi kırıntısı bile katmadığı tabii böyle kitaplardan bir şey beklemek yanlış fakat ufacık bir şey bile katmaması çerez kitap olduğunu gösteriyor.

Son düşüncelerim;

Eğer ağır bir ergenlik yaşamıyorsanız, wattpad kitaplarını seve seve okumuyorsanız bu kitaba kesinlikle başlamayın vakit ve para kaybıdır.

Kendisi iyi pazarlanmış, booktuberlar tarafından iyice övülmüş ve bize merak uyandırmıştır fakat bu merakın sonu üzülerek söylüyorum ki hüsran.

Bilim kurgu okumak isteyenler başka bir kitaba göz atsa iyi olur...
384 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Serinin ilk kitabı okudum ve bitti. Kabartmalı alaycı kuş simgesi insanı kesinlikle okumaya cezbediyor. Çok beğenerek okuduğum sürükleyici, müthiş bir fantastik kurgu.
12 mıntıkadan seçilen 2'şer kişi olmak şartıyla toplamda 24 kişinin ölümüne savaştığı bir araç var. Sonunda ise tek bir kişi hayatta kalacak ve mıntıkasını rahatlatabilecek. Fakat bunun için yapması gereken tek bir şey var. Aralarında küçük çocukların da olduğu 23 kişinin ölümünü izlemek.
Açlık oyunları kitabı filme de uyarlandı. Filmini izlememiş biri olarak. İlk olarak kitabı okumayı yegledim. Kitabı okuyup daha sonra filmini izlemek her zaman önceliğimdir. Bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
408 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu serinin 2'inci kitabı da heyecenlı, muhteşem ve fantastik. Yazarını kesinlikle kutluyorm; bu kadar geniş hayâl gücü, birbirine bağlı olay örgüsü, aklı kesinlikle zorlayan bir kurgu...ilk kitaptaki yarışma gibi yeniden başlıyor. Bu kez kazananlar arasında. Peeta karakterine kesinlikle benim gibi aşık olacaksınız. Oyunlar arasında yapılan kurnazlıklar, stratejiler çok başarılıydı. Okurken adeta kendimden geçtim ve bitmesini hiç istemediğim kitap oldu.
576 syf.
·Puan vermedi
D&R da satış sorumlusu bir kızımızın tavsiyesi üzerine üç kitabı birden alma gafletinde bulunmuştum.İlk defa bir kitabı beğenmek şöyle dursun kütüphaneme koymaya layık görmemiştim...
Cinselliğin aşk adı altında bu kadar fazla olduğu bir kitap daha önce hiç okumamıştım.
Asıl üzüldüğüm ise çıktığı dönem 18 yaş altı gençlerimizin elinde bu kadar çok olmasıydı...
416 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitapların hepsi değerlidir,ben kıyaslama yapmam diyordum.Aslında birinci kısım doğru ama ikinci kısım bu kitabı okuyuncaya kadar doğru oldu benim için.Ablamın al diye başının etini yediğim ve aldığı anda okumaya başlayıp 30-35 sayfa katettikten sonra ayakkabı için biriktirdiğim bütün paraya kıyıp diğer kitaplarını aldığım seridir.Ve hiçbir ayakkabı beni bu seri kadar memnun edemez. almanızı tavsiye ediyorum.
416 syf.
Çok abartıldığı kadar iyi bir kitap değildi. Bilindik Amerikan gençlik filmleri kıvamında bir kitaptı. Okurken, diyalogları aşırı derece tanıdık olay örgüsü aşırı derecede basit geldi. Bilemiyorum, çok beğenilmiş olsa da benim beklentilerimi karşılayamadı.
608 syf.
·3 günde·10/10 puan
BU NE? BEN NE OKUDUM? WTF? MÜKEMMELDI. GERCEKTEN MÜKEMMELDI.
Kitap tam iki yildir bekleniyordu. Pegasus öyle pazarladi ki kitabı almamak imkansızdı. Reklamlarla arşa çıktı kitap. Ve haliyle beklentiler fazlasiyla artti. Ve kitap beklentileri fazlasiyla karsiladı.

“Illuminae’nin kapağını açıp şöyle bir baktığınız an sıradan bir romanla karşı karşıya olmadığınızı anlıyorsunuz.”

Görsel temadan bahsetmek gerekirse; kitap her şeyden önce kocaman. Devasa bir boyutu var. Ve gercekten cok agır. Bu da gercekciligi yakalayan noktalardan biri olmus. Illüstrasyonlar cok guzeldi. Ozellikle Kady'nin portresine hayran kaldim. Kitap farkli bir formata sahip. Kitabı, hacklenen yazısmalar, dosyalar, e-posta kayıtları, yapay zekanın çekirdeginden alınan veriler, sözlü kamera kayıtları ile okuyoruz. Bu nedenle 150 sayfa kadar "ne oluyor be" dedim, anlamlandıramadım. Takip ettigim bir bookstagram sahibi de ayni durumu yasayip, dile getirmis ve 150 sayfa kadar okumamiz önerisinde bulunmus idi. Bu yuzden pes etmedim hemen.

Kitabın konusu ise, 2575 yılında uzayın hakimiyetini ellerinde tutan iki sirketten biri Ezra ve Kady'nin de yasadigi Kerenza gezegenine saldiri düzenler. Onları kurtaran savas ve arastirma gemileri de büyük tehlike altındadir.
Ki isler gercekten bu kadar basit degil.

2 yazar da müthis emek vermis kitaba. Emek akıyor kitaptan. Sırf ayıp olmasın diye okumalisiniz ahdhd Umarim Pegasus 2. kitap için de 2 sene bekletmez, çunku ücleme tamamlandi cooktan.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sevinç Seyla Tezcan
Tam adı:
Sevinç Yanar, Sevinç Tezcan Yanar, Sevinç S. Tezcan, S. Tezcan
Unvan:
Çevirmen
Çevirmen çeşitli çevirilerinde Sevinç Yanar, Sevinç Tezcan Yanar, Sevinç S. Tezcan, S. Tezcan isimlerini de kullanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 25 okur beğendi.
  • 79,1bin okur okudu.
  • 911 okur okuyor.
  • 19,4bin okur okuyacak.
  • 930 okur yarım bıraktı.