Illuminae (Illuminae Dosyaları 01)

·
Okunma
·
Beğeni
·
24,3bin
Gösterim
Adı:
Illuminae
Alt başlık:
Illuminae Dosyaları 01
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
608
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052991862
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Illuminae: Illuminae Files_01
Çeviri:
Sevinç Seyla Tezcan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınevi
Baskılar:
Illuminae
Illuminae
Sabah, Kady erkek arkadaşı Ezra’dan ayrılmaktan daha kötüsünün başına gelemeyeceğini düşünüyordu.
Öğlen, gezegeni istila edildi.
2575 yılında uzayın çoğunu hâkimiyeti altında tutan iki megaşirketten ― ve ― biri, Kady ve Ezra’nın gezegenini yok ederek galaksilerarası bir savaş başlatır. Binlerce mülteciyle beraber sığıştıkları gemilerden oluşan ufak filonun peşindeki düşman savaş gemileri ilk başta en büyük sorunları gibi görünse de ortaya daha büyük tehditler çıkacaktır.

Ölümcül bir ortaya çıkmıştır, filonun onları koruması gereken yapay zekâsı düşmanca adımlar atmaktadır, komuta kademesi ciddi sorunlar olduğunu inkâr etmektedir. Kady gerçeği açığa çıkarmak için bir veri hengâmesine dalmışken mültecileri kurtarmakta ona yardım edebilecek tek kişinin Ezra olduğunun farkına varacaktır: Bir daha asla konuşmayacağına yemin ettiği eski
erkek arkadaşı.

BRİFİNG NOTU: E-postalar, şemalar, askeri evraklar, özel mesajlar, tıbbi raporlar, röportajlar ve bunun gibi pek çok hack’lenmiş belge üzerinden anlatılan Illuminae, dengesi bozulan hayatlar, gerçeğin bedeli ve sıradan insanların kahramanlıklarına dair dur durak bilmeyen, aksiyon dolu bir destanın ilk kitabı.


“Illuminae sadece ışık hızında seyreden heyecan dolu bir öykü değil, aynı zamanda roman türünü yeniden tanımlayan bir eser. Daha önce hiç böyle bir kitap okumamıştım. Kalbimdeki Battlestar Galactica boyutundaki boşluğu doldurdu.”
Victoria Aveyard, Kızıl Kraliçe’nin çoksatan yazarı

“Biraz aşkla, biraz da Stanley Kubrick’in 2001’ine yapılan göndermelerle örülmüş, ilginizin başka bir yere kaymasına izin vermeyen bir görsel deneyim. Biçim ve içeriğin mükemmel birleşimi.”
Booklist

“Uzay operası, romantizm, zombiler, hacker’lar ve politik gerilimin enerjik bir karışımı.”
Scott Westerfeld, New York Times çoksatan yazarı

“Illuminae’nin kapağını açıp şöyle bir baktığınız an sıradan bir romanla karşı karşıya olmadığınızı anlıyorsunuz.”
Bustlecom

“Kendinizi Illuminae’ye hazırlayın.”
EWcom

“Tam anlamıyla interaktif bir deneyim… İnanılmaz eğlenceli bir yolculuk.”
MTVcom

“Dünya dışı muhteşemlikte.”
Kirkus Reviews

“Baş döndürücü bir tarz.”
Publishers Weekly

“Devrim yaratacak bir eser.”
Shelf Awareness

“Sıkı tutunun. Hayal dünyanızda asla dönmek istemeyeceğiniz bir yolculuğa çıkacaksınız.”
Marie Lu, Efsane üçlemesinin yazarı

“Türü: Tanımlanamaz. Roman: Unutulmaz.”
Kami Garcia, New York Times çoksatan yazarı

“İnsanı hayrete düşürecek kadar yaratıcı. Zeki, komik ve romantik.”
Veronica Rossi, Sonsuz Gökyüzünün Altında’nın çoksatan yazarı

“Bu, insanın kalbini delicesine attıran, hikâyenin katmanları çözülürken sayfaların sabırsızca çevrildiği ve sevilen karakterlerin hayatta kalmasını dileten az sayıdaki kitaptan biri.”
Beth Revis

“Cesur kızlar, yakışıklı pilotlar, bolca yürek, bolca kalp kırıklığı, akıl hastası bir uzay gemisi ve hatta pembe saçlar!
Bu kitap bir harika.”
Laini Taylor, New York Times çoksatan yazarı

“Alışıldık paragraflar azınlıkta olmasına rağmen, bütün elementler bir araya gelip tatmin edici bir dosya oluşturduğunda şaşırtıcı derecede akıcı bir anlatım ortaya çıkarıyor.”
School Library Journal

“Sayfalarda aksiyon öne çıkarılsa da, duygusal ve ebedî bir aşk hikâyesi de kendini gösteriyor.”
Children’s Literature

Kirkus, Yılın En İyi Kitabı, 2015
Booklist, Yılın En İyi Gençlik Romanı, 2015
YALSA, Yılın En İyi Romanı, 2016
VOYA, 2015’in En Çok Okunan Kitabı
Romantic Times, Yılın En İyi Kitabı
Amazon, Yılın En İyi Gençlik Romanı, 2015
608 syf.
·3 günde·6/10 puan
Öncelikle şuan yazacaklarım tamamen kendi kişisel görüşümdür.

Ah İlluminae... Herkesin övüp övüp bitiremediği, fiyatı baya tuzlu olan kitap. İnsan açıkçası kitabın incelemelerini okuyunca beklentileri arşa çıkıyor en azından benim öyle oldu.

Önce kitabı artısıyla eksisiyle inceleyelim.
(+) Kitap muhteşem bir tasarıma ve resimlere sahip. Bunun artı olması çoğu kişi için tartışılabilir sonuçta romanların kapağından çok içeriği önemli fakat ben bunu artı olarak kabul edeceğim.

BAŞKA ARTISI YOK.

Eksilere geçelim
(-) Fiyatı çok fahiş tabii bu nedenle kitaptan puan kırmayacağım fakat dediğim gibi normal bir kitabın 2-3 katı fiyatında.

(-) Konusu bence klişeleşmiş uzay filmlerini andırıyor çok bir şey beklememek lazım.

(-)Yeni bir anlatım tarzı denenmiş fakat saçma olmuş.

(-) Klişe replikler

(-) Yüksek dozda ergence bir aşk.

(-) Saçma ve iğrenç espriler. (Ezra Mason'un esprileri özellikle)

Kitaba gerçekten iyi yorumlar yapmak isterdim, hayatımın serisi olsun, aklıma gelsin isterdim fakat düşüncelerim pek o yönde değil.

Ne biliyim belki benim tarzım değildir, ön yargılı yaklaşmışımdır bilemiyorum...

Yani tek düşüncem bu kitabın bana bir bilgi kırıntısı bile katmadığı tabii böyle kitaplardan bir şey beklemek yanlış fakat ufacık bir şey bile katmaması çerez kitap olduğunu gösteriyor.

Son düşüncelerim;

Eğer ağır bir ergenlik yaşamıyorsanız, wattpad kitaplarını seve seve okumuyorsanız bu kitaba kesinlikle başlamayın vakit ve para kaybıdır.

Kendisi iyi pazarlanmış, booktuberlar tarafından iyice övülmüş ve bize merak uyandırmıştır fakat bu merakın sonu üzülerek söylüyorum ki hüsran.

Bilim kurgu okumak isteyenler başka bir kitaba göz atsa iyi olur...
608 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Ne yalan söyleyeyim bu fiyata daha büyük bir şey bekliyordum. Herkesin öve öve bitiremediği kitabı sonunda ben de okudum. Gerek içeriğindeki görseller ile gerek konusu ile su gibi gitti bu konuda lafım yok. Özellikle son bölümleri çok sevdim heyecanı güzel yaratmışlar.
Belki bilgisayar mühendisi öğrencisi olmamdan bilmiyorum, iş bitirici olarak bilgisayar dehası bir kız karakter kullanmaları hoşuma gitti. Özellikle yapay zekanın düşüncelerini de okuyor oluşumuz, benim kalbimi birazcık kazandı.
Konusuna gelirsek bu sonsuz galaksinin en ücra köşesinde bir maden gezegenine saldırı gerçekleşir. Bu biyolojik saldırının, silahlı çatışmaların arasından kaçabilen herkes 2 uzay gemisi ile bir sonraki istasyona kaçmaya çalışır. Çiftimiz 2 ayrı uzay gemisine düşmüştür. Saldıran taraf ortada tanık kalmaması adına peşlerine düşer.
Bir sonraki istasyona ulaşmaya çalışırken başlarına gelmeyen kalmaz. Yapay zekanın bozulup farklı düşünmeye başlaması, gemi sistem sorunları ve en önemlisi biyolojik silahın onları yeni baştan yarattığı halleri... Bir sonraki istasyona ulaşabilecekler mi? Yoksa arkalarından gelen geminin saldırılarına mı maruz kalacaklar?
Kitap sizi şaşırtmayı başarıyor. Bazı sayfalarda yalan yok kağıda acıdım ziyan etmişler dedim bazen ise sadece vay deyip inceledim uzun uzun.
sonuç olarak benden kırılan puanlar israf olan bazı sayfalara ve tuzlu parasına.... Bazı kişiler çok klişe bir öykü ve ergen aşkı olarak kabul etmiş. Eğer almayı düşünüyorsanız bunu da aklınızda bulundurun derim.
 • Warcross - Bir Sanal Gerçeklik Oyunu
  8.8/10 (1.904 Oy)1.495 beğeni3.905 okunma1.373 alıntı26,5bin gösterim
 • Cress
  9.1/10 (985 Oy)735 beğeni2.272 okunma570 alıntı8bin gösterim
 • Winter
  9.3/10 (821 Oy)622 beğeni1.808 okunma750 alıntı6,8bin gösterim
 • Hayatın Kıyısında
  8.6/10 (639 Oy)467 beğeni1.369 okunma1.718 alıntı33,5bin gösterim
 • Genç Elitler
  8.5/10 (842 Oy)613 beğeni1.759 okunma1.009 alıntı19bin gösterim
 • Scarlet
  8.7/10 (1.121 Oy)807 beğeni2.615 okunma474 alıntı9bin gösterim
 • Efsane
  8.6/10 (910 Oy)669 beğeni2.117 okunma345 alıntı16,4bin gösterim
 • Deha
  8.6/10 (640 Oy)459 beğeni1.589 okunma174 alıntı8,1bin gösterim
 • Şampiyon
  8.8/10 (551 Oy)419 beğeni1.390 okunma313 alıntı5,7bin gösterim
 • Kızıl Yükseliş
  8.8/10 (637 Oy)538 beğeni1.356 okunma631 alıntı18,5bin gösterim
608 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10 puan
MERHAMETLİ DEĞİL MİYİM?
DEĞİL MİYİM MERHAMETLİ?
EĞİLMEDİM, RAHMETLİYİM?
TARİH MELEĞİM MİDYELİM?
..... ETLİ TEMA M L Ğ ?......
..... MA Tİ Lİ DE MİĞ ? ......
<HATA>

Başlarda ben ne okuyorum ya diye kendime sorduğum bir kitabın sonunun beni böylesine etkileyeceği aklıma gelmezdi fakat oldu. Uzun zaman unutamayacağım bir kitaba dönüştü ve beni bitişinden sonra bile etkisi altında tutabilen sayılı kitaplardan biri oldu.


Ben okurken böyle düşünüyorsam, 'Ne okudum?!' gibi, bu kitabın yazarları acaba ne düşünmüşlerdir yazarken?
Ben ne okudum ?
Ben ne yazdım?
Ben ne için saatlerimi harcadım ?
Ben ne için yıllarımı verdim?
Tabi ki bu düşünceler kitabın ilk 70-80 sayfasına kadar benimle birlikteydi . Daha sonra kendimi kitabın atmosferine uydurdum ve su gibi akıp gidecek bir olay örgüsüne dönüştü benim için. Kitabın ilk 70-80 sayfası 'Ne okuyorum?' diye düşünmekle, 90 ile 180 sayfaları arası atmosferi yavaş yavaş tanımakla ve sevmekle, 180 ile 400 artık olayların tam ortasında hissetmenin verdiği yıkım ve heyecan ile ve 400 ile 600 arası ise zaman zaman şaşkınlığa, zaman zaman küfürler savurmaya, yeri geldiğinde karakterin yaşadıklarına karşı hüzünlenmeye veyahut gülümsemeye sevk etmesiyle bitti. Nasıl bitti hala kendime gelmiş değilim.

İlk başta Ocak ayında 40 sayfa kadar okuyup yarıda bıraktığım bir kitaptı ayrıca çünkü okumaya devam edersem şayet kendimi beyinsiz diye kabul edeceğimden korktum çünkü bir cümlesini bile anlamadığım sayfalar çoğunluktaydı.
Kelimelerin ağırlığı veya cümlelerin yoğunluğundan değil olayın atmosferini alamayışım yüzünden, sayfaları en az on kere okuduğumu, en az beş kere en baştan başladığımı hatırlıyorum ki yarıda bırakmama sebep bu olmuştu. Lakin bilim kurgu kitaplarını çok sevdiğimden ve reklamlar olsun tanıtımlar olsun kitabın yayımlandığı dönemde arşa çıktığını bildiğimden bu kitabı okumadan edemem diye yeniden başladım ve iyi ki başlamışım.

Kitabın kapak tasarımından tut, sayfa dizaynına kadar hepsi o kadar farklı ve alışılmışın dışında ki , gören o ne, ne kitabı o , tıp öğrencilerinin kitaplarına benziyor, onu nasıl yanında taşıyorsun gibi şeyler söylediler çünkü boyutu da kendisi kadar kocaman bir roman, ebatı 15x22 şeklinde ayrıca ciltli ve şeffaf kabı ile kitabın kapağının uyumunun da ayrı bir muntazamlığı var.Fantastik ve distopik öğeler barındıran bu romanın baş karakterleri, lise öğrencisi aşıklar Ezra ile Kady, bir anda yaşadıkları Kerenza gezegenini, uzayda hüküm süren şirketlerden birinin saldırısı altında buluyor, olanlar oluyor ve GalaksilerArası bir savaşın ilk tohumları atılıyor. Gezegen istilasından kaçmak için birden ona sığınak olan gemilerinin -Alexander- de korkunç savaş gemisi Lincoln tarafından kovalandığını, yayılan Phobos Virüsüne yakalanan eski insanların bir zamanlar en sevdikleri, en yakınları olanları bile cani yollarla öldürme girişimlerine maruz kalıyorlar. Olayın işine AIDAN girdikten sonra da beni en heyecanlandıran kısımlar başlamış oluyor.Kitabın olayı hakkında daha fazla spoiler vermek istemiyorum ve yeniden yüzeysel yorumlarıma devam ediyorum.

Yukarı anlattığım kitabımızın konusu ile tasarımının bütünlüğü o kadar uyumlu ki, dışı olsun içi olsun, karşılıklı dialoglar olsun, hazırlanmış tıbbi raporlar, gözetim kayıtları, askeri evraklar, dosyalar, özel mesajlar, şemalar, tasarımlar, AIDAN'ın verdiği <HATA>'lar ve Kady'nin günlüğünden kesitler olsun, her şey mükemmeldi. Çok fazla film izlemediğimden - belki benzerleri vardır- ve daha önce bu şekilde bir kitap okumadığımdan benim için ilginç ve mega bir hayal gücü ile yazılmış olduğunu düşünüyorum ve yanılmıyorum çünkü;
Kirkus, Yılın En İyi Kitabı, 2015 ;Booklist, Yılın En İyi Gençlik Romanı, 2015 ;YALSA, Yılın En İyi Romanı, 2016 ;VOYA, 2015’in En Çok Okunan Kitabı ; Romantic Times, Yılın En İyi Kitabı ; Amazon, Yılın En İyi Gençlik Romanı, 2015 gibi ödüllere layık olunmuş bir roman. Okurken bir ara öyle şeyler hissettim ki bu kitabın filmini hemen izlemeliyim diye internete koştum ama henüz ne bir film var ne başka bir şey. İlk yayına sürüldüğü zaman Brad Pitt tarafından satın alınmış hakları ama hala beklemekte ve çıkmasını Silmarillion dizisinin çıkmasını bekleyeceğim kadar bekleyeceğim herhalde.

En sevdiğim karaktere gelirsem; içinde kocaman şehir boyutunda bir beyin yanan Hypatıa motoru, Yapay Zeka AIDAN. Yapay Zeka'nın bir karaktere büründüğü isim ayrıca kendisi. Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin Marvin'i veya Altın Kalp'in motoru gibi.
Normalde gemiyi ve filoyu koruması gereken yerde tam tersini yani filonun tüm nefes alan canlılarının aleyhine hamleler yapan Über Zeka AIDAN. Kady'ye yaptırdıkları, Kady için yaptıkları, talimatları, duyguları ve en sonda olanlar en sevdiğim olması için küçük nedenlerden birkaçı.

İşte görenlerin İlluminati kitabı sandığı ama İlluminati ile uzaktan yakından alakası olmayan İlluminae böyle bir kitaptı. Serinin diğer kitaplarını okumayı heyecanla bekliyorum, bu kitapta da olduğu gibi onları da ablamdan araklamayı planlıyorum, şimdiden sağol aşkım :P herkesin senin gibi bir ablası olmalı <3
Sema Koçak Akdoğan


ALINTILAR

#41599166
#42057681
#42563474
#42603543
#42605472
#42721544
#42777196
#42778339
#42787069
#42787650
#42790267
608 syf.
·3 günde·10/10 puan
BU NE? BEN NE OKUDUM? WTF? MÜKEMMELDI. GERCEKTEN MÜKEMMELDI.
Kitap tam iki yildir bekleniyordu. Pegasus öyle pazarladi ki kitabı almamak imkansızdı. Reklamlarla arşa çıktı kitap. Ve haliyle beklentiler fazlasiyla artti. Ve kitap beklentileri fazlasiyla karsiladı.

“Illuminae’nin kapağını açıp şöyle bir baktığınız an sıradan bir romanla karşı karşıya olmadığınızı anlıyorsunuz.”

Görsel temadan bahsetmek gerekirse; kitap her şeyden önce kocaman. Devasa bir boyutu var. Ve gercekten cok agır. Bu da gercekciligi yakalayan noktalardan biri olmus. Illüstrasyonlar cok guzeldi. Ozellikle Kady'nin portresine hayran kaldim. Kitap farkli bir formata sahip. Kitabı, hacklenen yazısmalar, dosyalar, e-posta kayıtları, yapay zekanın çekirdeginden alınan veriler, sözlü kamera kayıtları ile okuyoruz. Bu nedenle 150 sayfa kadar "ne oluyor be" dedim, anlamlandıramadım. Takip ettigim bir bookstagram sahibi de ayni durumu yasayip, dile getirmis ve 150 sayfa kadar okumamiz önerisinde bulunmus idi. Bu yuzden pes etmedim hemen.

Kitabın konusu ise, 2575 yılında uzayın hakimiyetini ellerinde tutan iki sirketten biri Ezra ve Kady'nin de yasadigi Kerenza gezegenine saldiri düzenler. Onları kurtaran savas ve arastirma gemileri de büyük tehlike altındadir.
Ki isler gercekten bu kadar basit degil.

2 yazar da müthis emek vermis kitaba. Emek akıyor kitaptan. Sırf ayıp olmasın diye okumalisiniz ahdhd Umarim Pegasus 2. kitap için de 2 sene bekletmez, çunku ücleme tamamlandi cooktan.
608 syf.
·Beğendi·10/10 puan
KITAP YORUMU : Kabul etmeliyim ki kitap bir hafta kadar elimde süründü. Çünkü ilk başta ne okuduğumu anlayamadım. Evet tasarımı çok güzeldi, evet konusu ve dili çok farklıydı ama bir yandan okumak istiyor diğer yandan da "Ne okuyorum ya ben" oluyordum ve birçok kitap yorumu sitelerine girip baktığımda tek bir tane kötü yorum görmediğim için ite kaka bir hafta da okudum. Peki ne mi oldu? İYİ Kİ OKUDUM.
.
Öncelikle şuana kadar bildiğiniz, okuduğunuz bütün kitapları aklınızdan çıkartın. İyi bir okuyucu olduğumu düşünen ben bile o kitapları aklımdan çıkartmadığım için bu denli zorlandığımı düşünüyorum çünkü kitabın dili çok başka. Birkaç farklı dille yazılmış kitap. Ayrıca ben kitabın adını ilk okuduğumda bir dosyanın önemini okuyacağımı düşünmüştüm ama kitap baştan aşağı dosya. Yani benim gibi düşünenler varsa bunu söylemeyi kendime görev edinirim.
.
Kitabın bu kadar uzun elimde kalmasının bir diğer sebebi ilk 300-350 sayfa gidişattan emin olamayışımdı. Fakat sonrasında kitap kabak çiçeği gibi açıldı ve hiç bitmesin istedim. Kitapta pek çok farklı karakter adı var ama sizin için önemli olan karakter sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor. Ayrıca ilk 300-350 sayfası dediğimde gözünüz korkmasın kitapta çizimler, boşluklar çok fazla. Yani normal bir kitap yazısı büyüklüğü ve sırasına göre ortalama 150-200 sayfa okuyorsunuz. Kitabın büyüklüğü ve kalınlığı da sizi yanıltmasın kayda değer birçok sayfası çizim ve kalın punto yazı.
.
Kısaca konusuna da değinecek olursam Kady ve Ezra isimli iki genç aşığımızın ayrıldıkları gün gezegenleri Lincoln isimli gemi tarafından istilaya uğruyor ve Kady bilim gemisine, Ezra askeri gemiye kaçıyor. Toplamda birkaç tane gemi olsa da en önemlileri bu ikisi. Ezra'nın bulunduğu gemi de ölümcül bir virüs ortaya çıkarken aynı zamanda geminin yapay zekası da kontrolden çıkıyor. Bütün bunlar olurken düşman gemisi Lincoln de gemilerin peşinde onları yok etmeye kararlı. Kady ise sadece annesini ve Ezra'yı hayatta tutmaya çalışan zeki, cesur bir kız. Fakat bu iş oldukça zor çünkü uzay boşluğunda iki farklı gemide normalden çok fazla bir nüfus var ve bu kargaşaya neden oluyor.
.
Kitabın sonunda resmen dondum kaldım. Bir Sherlock olmasamda aşağı yukarı hemen her kitabın sonunu tahmin ediyorum ama bu kitapta böyle olmadı. Bırakın tahmin etmeyi, yaklaşamadım bile. İkinci kitap için sabırsızlansam da Pegasus kitabın fiyatını arşa çıkardığı için yakın zamanda Geminayı okumam çok zor. Umarım bir çekiliş kazanırım yada sevgili arkadaşlarımdan biri hediye eder de okurum
.
Bilimkurgu sevenler kesinlikle bu kitabı okumalısınız. Beklentiniz 10 ise kitap size 20 veriyor benden demesi
Kitap çok pahalı.Ve bu kadar çok paraya değecek bir kitap olduğunu düşünmüyorum.Kitabın içinde çok fazla çizim var.Ve kitabı okurken sanki bir dosya okuyormuşsunuz hissi veriyor.Zaten kitap illuminae dosyaları diye geçiyor.Fakat biraz karışıktı.Ama anlamanız için küçük notlar vardı içinde fakat ben kitabı sevemedim bir süreden sonra konusunu anlamamaya başladım.Almaya değmez diye düşünüyorum
608 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap 2576 yılında BeiTech’in Kerenza kolonisini bombalaması ile başlıyor. Şehir bir anda saldırıya uğruyor ve kalanlar üç uzay gemisi ile kaçmaya çalışıyorlar, peşlerinde ise BeiTech’in savaş gemisi Lincoln.

Kitap, saldırıdan bir yıl sonra saldırı ve kaçış süresinde neler yaşandığını görmek üzere oluşturulmuş bir dosya. Kavgaları, askeri mailleri, zor kararları ve bu süreçte etkili olacak kişilerin neler yaptığını okuyoruz. Bu noktadan sonra hikayeye kesinlikle Kady damga vuruyor. Günlüklerine yazdıkları, nasıl yalnız hissettiği sizi etkilerken yaptıkları ile de kendisine hayran bırakıyor. Ufak tefek olmasına rağmen cesareti, aynı zamanda hayatında kalan az sayıdaki insanı koruma arzusu, zekası ve sivri dili ile güzel oluşturulmuş bir karakterdi.

Kady ve Ezra dışında kitaptaki yan karakterlerin de yaptıkları bir çok şey olayın gidişatını değiştirdi. Teğmen Chau, Mccal, Syra Boll, Zhang ve McNulty başta olmak üzere bir çok karakterin aldıkları zor kararlar insanı derinden etkiledi.

Ve tabi ki Aidan baştan itibaren onun kısımları bir şekilde insanı geriyordu ama ‘Merhametli Değil Miyim?’ kısmı aklımdan bir türlü çıkmıyor. Yaptıklarının doğru olduğuna inanması, çoğunluğunun iyiliği için derken diğer tarafı bir saniyede gözden çıkarabilmesi, garip bir şekilde oradakileri kurtarmaya olan bağlılığı ve dengesizliği ile bir sonraki hamlesinin ne olacağını düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Sonlara doğru Kady ile aralarında geçen diyalogları, biraz da olsa verdiği kararlarda şüphe etmesini sevdim

Yukarıda bolca övdüğüm gibi kitabı severek okudum. Zor okunan bir kitap beklerken akıcı, bir çok karaktere odaklanan, bir yandan sizi bilinmezliğe sürükleyen bir yandan ağlayan gül çizimi görebileceğiniz şekilde çok katmanlı bir kitaptı. Raporlardan oluşması, raporlara iliştirilen notlar, Kady’ye ve kitabın sonuna bayıldım. Kady’nin bu kadar büyük bir deha olup da okul zamanında keşfedilememesi gibi ufak tefek eksileri göz ardı ediyorum.
608 syf.
·5/10 puan
İlk çıktığında hemen merak edip almıştım ama malesef ilgi odağının görsellik üzerine olduğunu anlayınca yarıda bırakmıştım. Bugünlerde bitirme şansım oldu. Kitap çok kötü diyemiyeceğim lakin diyaloglar ve kurgu çok basit geldi. Ha genel olarak keyif alınır mı dersek orası ayrı. Keyif alınır. Kendi kişisel görüşüm kitabın dışının güzelliği içinin kalitesini etkilemiyor. Kurgu kalitesi sizin için önemli değilse okuyun.
608 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10 puan
İlk başlarda kitabı anlamakta çok zorlandım çünkü gerek yerlerin gerek kişilerin isimlerini ezberlemek çok zor geldi.150-200. sayfadan sonra baya alışıyorsunuz bu garip sayfa düzenine. Bence fiyatına değen bir kitaptı her sayfasına emek verilmiş bir kitaptı.
Kitapta en sevdiğim karakter başta Aidan'dı aslında bir cinsiyetsiz bir yapay zeka bildiğimiz programlı askeri bir mekanizma . Ezra karakteri sevilmesine rağmen ben çok sevemedim ki espirileri hiç de komik değil :/ Kady karakteri güçlü bir kadın karakter olarak öne çıkmış bu yüzden serideki favori karakterlerimden biri.
Şimdi gelelim konusuna =>>
Sabah, Kady erkek arkadaşı Ezra’dan ayrılmaktan daha kötüsünün başına gelemeyeceğini düşünüyordu.Öğlen, gezegeni istila edildi. 2575 yılında uzayın çoğunu hâkimiyeti altında tutan iki megaşirketten biri, Kady ve Ezra’nın gezegenini yok ederek galaksilerarası bir savaş başlatır. Binlerce mülteciyle beraber sığıştıkları gemilerden oluşan ufak filonun peşindeki düşman savaş gemileri ilk başta en büyük sorunları gibi görünse de ortaya daha büyük tehditler çıkacaktır.Ölümcül bir virüs ortaya çıkmıştır, filonun onları koruması gereken yapay zekâsı düşmanca adımlar atmaktadır,komuta kademesi ciddi sorunlar olduğunu inkâr etmektedir. Kady gerçeği açığa çıkarmak için bir veri hengâmesine dalmışken mültecileri kurtarmakta ona yardım edebilecek tek kişinin Ezra olduğunun farkına varacaktır: Bir daha asla konuşmayacağına yemin ettiği eski
erkek arkadaşı.
10/9 >.<
608 syf.
·1 günde·10/10 puan
Sayfaların tasarımı gerçekten eşsiz . Kitabın karakterleri yaşları dolayısıyla ergen gibi davranıyorlar . Bunun derdinde misin şuan dediğim kısımlar oldu ama kitaba ayrı bir hava katmıştı bilim kurgu - uzay sevenlerin beğenebileceği bir kitap . İlk okdugumda biraz kafa karıştırıcı olduğunu düşünmüştüm ama devam edince çok sevdim.
608 syf.
·3 günde·9/10 puan
Illuminae ~ #kitapyorumu
~
"Ne çok zamanı boşa harcadım. Seni ne kadar çok önemsediğimi gösterebileceğim onca zamanı. Elimden kayıp gitmesine izin verdim, sanki evrendeki bütün zaman bizimmiş gibi."
~
Illuminae, yıllardır kitaplığımda olan ama okumaya bir türlü elimin gitmediği bir kitaptı. Sonunda elime alıp okudum ve gerçekten çok sevdim.
Kitap tamamen dosya formatında yazılmış bir kitap. Gerçekten müthiş bir çalışmanın ürünü. İçindeki tüm o detaylar resmen beni büyüledi: dosya ekleri, yazışmalar, sayfa tasarımları... Fiyatının fazla olduğunu tabi ki düşünüyorum ama yine de elimizde tuttuğumuz kitabın bir şaheser ve yepyeni bir roman tarzı olduğunu kabul etmemiz gerek.
Kitaptaki esas kişilerimiz Kady ve Ezra. Bu iki karakterimiz eski sevgililer ve ayrıldıkları gün başlarına bundan daha kötü bir şey geleceğini düşünmüyorlar. Ancak gezegenleri yok edilince beterin beteri olduğunu anlıyorlar tabi ki
600 sayfa boyunca tamamen bir dosya okuyoruz. Bir sayfada mesajlaşmalar varken diğerinde saldırıda ölen insanların isimlerinin bulunduğu bir tablo olabiliyor. Veya bir reklam panosu ya da anons şeklinde yazılar oluyor. Bu yüzden okuması çok keyifli ve akıcı. Ancak dosya formatında olduğu için karakterlerin duyguları bize tam geçmiyor. Güldüğüm, eğlendiğim ve duygulandığım birçok yer oldu ama diğer romanlardaki gibi bir hissiyat beklemeyin derim.
Ezra karakterine bayıldım! O kadar eğlenceliydi ki güldüğüm yerlerin çoğu onun kısımlarıydı. Kady de çok cesur kadın karakterlerden biriydi ve bu, onu sevmemdeki en büyük etken oldu.
Kitaptaki şaşırdığım şey ise yapay zeka Aidan'ın duygularının müthiş bir şekilde yazılmış olması. Karakterlerin duygularını hissedemezken bir yapay zekanın hislerini böylesine okumamız beni çok etkiledi açıkçası. Kitabın genel aksiyonunu ve sonunu çok sevdim. Devam kitaplarını da mutlaka okuyacağım.
Illuminae'yi alıp okurken ne ile karşılacağınızı bilmeniz gerekiyor. Sevmemeniz de pek tabi mümkün ama yine de ilginç bir kitap okuyacağınızın garantisini verebilirim. Ben severek okudum ve devam kitaplarını da çok merak ediyorum.
~~Puanım; 4.5|5
599 syf.
Selamlar

Mayıs ayının ilk kitabını an itibariyle bitirmiş bulunmaktayım Yani “İlluminae Dosyaları” serisinin ilk kitabı bitti.

Not: Kitap 599 sayfa ama çoğu sayfa resimli olduğu için vaktiniz varsa bir günde bile kolayca bitirilebileceğiniz bir kitap.

Not 2: Bu kitap diğer ciltli kitaplara göre yapı olarak biraz farklı. Detaylı incelemesi instagram profilimde reels videosu olarak mevcut.

Kitabı artık bitirdiğime göre kitapla ilgili daha sağlıklı bir yorum yapabilirim. Kitap 2575 yılında dünyanın istila edilmesiyle başlıyor ve sonrasında istiladan kurtulan insanların uzayda bulunan uzay araçlarında yaşamasıyla devam ediyor. Tabi sorunlar bununla da bitmiyor. Kötü bir grup tarafından uzay araçları arasında saldırılar oluyor ve bir grup insan ölürken çoğu insan da onları zombiye dönüştüren bir hastalığa yakalanıyor. Bunca olayın ortasında kalan Kady ve Ezra adındaki ana karakterlerimizin kurtulmak için mücadelelerine şahit oluyoruz. Tabi ele geçirilen dosyalar, ses kayıtları ve çeşitli görüntüler vasıtasıyla..

Konusu bu şekilde olan kitabın içeriği oldukça farklı. Olan biteni sadece dosyalara bakıp inceleyerek öğreniyoruz. Bu şekilde yazılmış okuduğum ilk kitap bu ve başka da var mı bilmiyorum Başta ilginç geldi ama sonradan sanki ben de olayın bir parçasıymış gibi hissettiğim için farklı olan bu yöntemi beğendim. Özellikle sonlara doğru çok sürükleyici olduğu için kitabı elimden bırakamadım.

Tabi mükemmel bir kitap mıydı? Hayır değildi. Ana karakterler ölümle burun buruna gelmelerine rağmen kendi aralarında sürekli esprili ve ciddiyetsiz konuşup durdu. Yani ölmek üzereymiş gibi değiller de ertesi gün okula gidecek gibiydiler Saçma buldum açıkçası.

Kitapla ilgili bir diğer eleştirim AĞIR VE BÜYÜK olması. Yanınızda taşımanız imkansız Yani özellikle pandemi döneminde hazır evdeyken okunabilir ama o bile yorucu geldi bana. Ne zaman kitabı alıp okumaya başlasam bir süre sonra kitabın ağırlığı yordu beni

Çok uzatmadan son cümlelerimi yazayım. Kitap güzel fena değil ama mükemmel de değil. İçerik olarak değil de cilt kalitesi aşırı iyi olduğu için bu kadar pahalı olduğunu düşünüyorum. Bu tür kitapları sevenler okusun ama ilgi alanınıza girmiyorsa uzak durun

Kitaba puanım: 3,5/5

Keyifli okumalar
Ölen insanlar gördüm. Kötü ölümler. Pis ölümler. Benimki gibi bir işiniz varsa, her gün Azrail'le yan yana yaşarsınız. Ama şanssızsanız bu gösteride sizi öldüren mermiler olmaz. Böyle anlar olur. Sizi ufak ufazk öldüren anlar.
"Ne çok zamanı boşa harcadım, seni ne kadar çok önemsediğimi gösterebileceğim onca zamanı... Elimden kayıp gitmesine izin verdim, sanki evrendeki bütün zaman bizimmiş gibi.."
İnsanlar her zaman birbirine, “Nasılsın?” derler ve sanırım ben bu kadar kişisel bir soruyu herhangi bir insan için yanıtlamak için bir neden göremiyorum.
Amie Kaufman
Sayfa 78 - Pegasus Yayınları
Sadece fazla komiğim ama burada esprilerimi takdir edecek kimse yok. Grup liderim duygularımı kara mizah ve aksilikle maskelediğimi söylüyor.
Amie Kaufman
Sayfa 89 - Pegasus Yayınları
McNulty, J, Çvş: haydi amaaaaaa hüznün en iyi tedavisi onu boğmaktır, dostum
Mason, E, Tğm: bunları boğamazsın dostum
Mason, E, Tğm: bu serseriler yüzme biliyor
Amie Kaufman
Sayfa 100 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Illuminae
Alt başlık:
Illuminae Dosyaları 01
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
608
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052991862
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Illuminae: Illuminae Files_01
Çeviri:
Sevinç Seyla Tezcan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınevi
Baskılar:
Illuminae
Illuminae
Sabah, Kady erkek arkadaşı Ezra’dan ayrılmaktan daha kötüsünün başına gelemeyeceğini düşünüyordu.
Öğlen, gezegeni istila edildi.
2575 yılında uzayın çoğunu hâkimiyeti altında tutan iki megaşirketten ― ve ― biri, Kady ve Ezra’nın gezegenini yok ederek galaksilerarası bir savaş başlatır. Binlerce mülteciyle beraber sığıştıkları gemilerden oluşan ufak filonun peşindeki düşman savaş gemileri ilk başta en büyük sorunları gibi görünse de ortaya daha büyük tehditler çıkacaktır.

Ölümcül bir ortaya çıkmıştır, filonun onları koruması gereken yapay zekâsı düşmanca adımlar atmaktadır, komuta kademesi ciddi sorunlar olduğunu inkâr etmektedir. Kady gerçeği açığa çıkarmak için bir veri hengâmesine dalmışken mültecileri kurtarmakta ona yardım edebilecek tek kişinin Ezra olduğunun farkına varacaktır: Bir daha asla konuşmayacağına yemin ettiği eski
erkek arkadaşı.

BRİFİNG NOTU: E-postalar, şemalar, askeri evraklar, özel mesajlar, tıbbi raporlar, röportajlar ve bunun gibi pek çok hack’lenmiş belge üzerinden anlatılan Illuminae, dengesi bozulan hayatlar, gerçeğin bedeli ve sıradan insanların kahramanlıklarına dair dur durak bilmeyen, aksiyon dolu bir destanın ilk kitabı.


“Illuminae sadece ışık hızında seyreden heyecan dolu bir öykü değil, aynı zamanda roman türünü yeniden tanımlayan bir eser. Daha önce hiç böyle bir kitap okumamıştım. Kalbimdeki Battlestar Galactica boyutundaki boşluğu doldurdu.”
Victoria Aveyard, Kızıl Kraliçe’nin çoksatan yazarı

“Biraz aşkla, biraz da Stanley Kubrick’in 2001’ine yapılan göndermelerle örülmüş, ilginizin başka bir yere kaymasına izin vermeyen bir görsel deneyim. Biçim ve içeriğin mükemmel birleşimi.”
Booklist

“Uzay operası, romantizm, zombiler, hacker’lar ve politik gerilimin enerjik bir karışımı.”
Scott Westerfeld, New York Times çoksatan yazarı

“Illuminae’nin kapağını açıp şöyle bir baktığınız an sıradan bir romanla karşı karşıya olmadığınızı anlıyorsunuz.”
Bustlecom

“Kendinizi Illuminae’ye hazırlayın.”
EWcom

“Tam anlamıyla interaktif bir deneyim… İnanılmaz eğlenceli bir yolculuk.”
MTVcom

“Dünya dışı muhteşemlikte.”
Kirkus Reviews

“Baş döndürücü bir tarz.”
Publishers Weekly

“Devrim yaratacak bir eser.”
Shelf Awareness

“Sıkı tutunun. Hayal dünyanızda asla dönmek istemeyeceğiniz bir yolculuğa çıkacaksınız.”
Marie Lu, Efsane üçlemesinin yazarı

“Türü: Tanımlanamaz. Roman: Unutulmaz.”
Kami Garcia, New York Times çoksatan yazarı

“İnsanı hayrete düşürecek kadar yaratıcı. Zeki, komik ve romantik.”
Veronica Rossi, Sonsuz Gökyüzünün Altında’nın çoksatan yazarı

“Bu, insanın kalbini delicesine attıran, hikâyenin katmanları çözülürken sayfaların sabırsızca çevrildiği ve sevilen karakterlerin hayatta kalmasını dileten az sayıdaki kitaptan biri.”
Beth Revis

“Cesur kızlar, yakışıklı pilotlar, bolca yürek, bolca kalp kırıklığı, akıl hastası bir uzay gemisi ve hatta pembe saçlar!
Bu kitap bir harika.”
Laini Taylor, New York Times çoksatan yazarı

“Alışıldık paragraflar azınlıkta olmasına rağmen, bütün elementler bir araya gelip tatmin edici bir dosya oluşturduğunda şaşırtıcı derecede akıcı bir anlatım ortaya çıkarıyor.”
School Library Journal

“Sayfalarda aksiyon öne çıkarılsa da, duygusal ve ebedî bir aşk hikâyesi de kendini gösteriyor.”
Children’s Literature

Kirkus, Yılın En İyi Kitabı, 2015
Booklist, Yılın En İyi Gençlik Romanı, 2015
YALSA, Yılın En İyi Romanı, 2016
VOYA, 2015’in En Çok Okunan Kitabı
Romantic Times, Yılın En İyi Kitabı
Amazon, Yılın En İyi Gençlik Romanı, 2015

Kitabı okuyanlar 1.680 okur

 • Minaav
 • Arjen Bade Aydın
 • Simge Olguner
 • Lâl
 • •Elifnaz
 • Ayşenur
 • Naz Çıklaçifci
 • Daisy.
 • Yağmur Aktepe
 • Damla soysal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.6
13-17 Yaş
%53.7
18-24 Yaş
%20.4
25-34 Yaş
%9.3
35-44 Yaş
%11.1
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.6
Erkek
%19.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.7 (310)
9
%24.3 (205)
8
%16.9 (143)
7
%10.1 (85)
6
%5.2 (44)
5
%2.6 (22)
4
%1.3 (11)
3
%0.7 (6)
2
%0.9 (8)
1
%0.5 (4)

Kitabın sıralamaları