G. M. James

G. M. JamesÇalınmış Miras yazarı
Yazar
10.0/10
2 Kişi
3
Okunma
0
Beğeni
105
Gösterim

G. M. James Kimdir?

Tam adı:
George Granville Monah James

Okurlar

3 okur okudu.
1 okur okuyor.
5 okur okuyacak.

G. M. James Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Kitabın amacı
Kitabın amacı, Afrika Kıtası'nın medeniyete katkısına ilişkin esaslı bir gerçeği gözler önüne sererek, dünyada daha iyi ırksal ilişiler kurmaktır. Unutulmamalıdır ki İnsan Bilimleri'ndeki ilk ders, bir halkı medeniyete yaptığı katkı konusunda bilgilendirmektir ve ikinci ders, onlara başka medeniyetleri öğretmektir. Her halkın medeniyeti hakkındaki bu gerçeğin yayılmasıyla, onlar arasında daha iyi bir anlayış ve birbirlerini hakiki manada bir takdire ulaşılabilir. Bu nosyon, Büyük Üstat Aklı nosyonuna dayanır: Hakikati bileceksiniz ve hakikat sizi özgür kılacak (Yuhanna 8:32). Dolayısıyla bu kitap; Yunan felsefesinin gerçek yazarlarının Yunanlılar değil fakat genellikle Mısırlılar olarak adlandırılan, Kuzey Afrika halkı olduğunu ve yanlış bir şekilde asırlar boyunca Yunanlılara bağışlanan övgü ve onurun Kuzey Afrika halkına bunun sonucu olarak Afrika Kıtası'na ait olduğunu gösterme teşebbüsüdür. Bu nedenle Afrika mirasının Yunanlılar tarafından çalınması; Afrika Kıtası'nın medeniyete hiçbir katkı yapmadığı ve halklarının doğal olarak geri kalmış olduklarına dair hatalı dünya görüşüne neden oldu. Bu; her renkten halkı etkileyen, ırk ön yargısının temeli haline gelmiş yanlış yorumlamadır.
Sayfa 17 - Yarın YayıneviKitabı okuyor

G. M. James İletileri

Tümünü gör
Bilimin istismarı!!!!
Bilim istismarcılarının oyununa gelmemek için okunabilecek bazı eser ve belgesel önerisi. İslam ve bilim-1 youtu.be/hIJiiEyjxgE İslam ve bilim-2 youtu.be/jLP6MkBb7wI İslam ve bilim-3 youtu.be/6OQ9I_VGJqw Bilim Tanrıyı öldürebilir mi?(John

G. M. James Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
213 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Çalınmış Miras
Kitabın yazarı George Granville Monah James, kitabı yayınlandıktan kısa bir süre sonra 1954 yılında öldürülmüş ve bu kitabı yayından kaldırılmış.Yıllar sonra tekrar basıma giriyor. Okuyucunun ilk etapta bunu bilmesi tarihsel bir iddianın şüpheyle karşılanmasına daha çok dikkat çekiyor. James belgeleri ve bağlantılarıyla beraber felsefe tarihinin Antik Yunan çıkışlı olduğunu değil Mısır çıkışlı olduğunu ileri sürüyor kitapta. Büyük İskender'in "Mısır'ı işgal edip İskenderiye'deki Kraliyet Kütüphanesini ele geçirip yağmaladığını", Aristoteles'in fikirlerinin bu çalınan kitaplardan geldiğini ve okulunu kütüphane bünyesinde kurduğunu ileri sürüyor. Bütün Yunan felsefesindeki gizemciliğin Mısır gizemler öğretisine dayandığını belirtiyor. Aslında eski çağ filozoflarının Mısır ziyaretinden sonra daha mistik bir anlayışa sahip olduğunu herkes bilir ve söyler. Hiçbir felsefeci bunu inkar etmez fakat James bu tarihin tamamen çalıntı olduğunu ve bunun sonucunda da Afrika kıtasının kültür bakımından geri kalmış, medeniyete hiçbir katkı sağlamadığına ilişkin yanlış bir yargıyla birlikte hala halklarının sömürülmesinin temelinin burada yattığını belirtiyor. Hatta Antik Roma'da paganların katledilmesi olayını bununla ilişkilendiriyor. Çünkü antik mısır öğretisini yasaklamak isteyen imparatorların kendi misyoner girişimlerini bu sebeple daha çok faaliyete geçirdiğini ileri sürüyor. Kitaptaki bağlantılar dikkat çekici bir şekilde kurulmuş ve gayet sade bir dil kullanılarak anlatılmış. Bize de elbette tarihi bu iddiayı sorgulamak düşer.
Çalınmış Miras
Çalınmış MirasG. M. James · Yarın Yayınları · 20103 okunma