Gabriel Rolon

Gabriel Rolon

Yazar
6.9/10
67 Kişi
·
209
Okunma
·
7
Beğeni
·
423
Gösterim
Adı:
Gabriel Rolon
Unvan:
Psikanalizci
Doğum:
Buenos Aires, Arjantin, 1 Kasım 1961
Psikanaliz, hayatın sunduğu en büyük maceralardan biridir.

Kıskançlık, yas, suçluluk, sevgi ve tutku... Yaşam ve ölüm... Psikanaliz, sonu belirsiz olan tehlikeli bir yoldur. İnsan ruhunun derinliklerinde gizli olan sorunlara temas eder ve kimse bu yolculukta neyle karşılaşacağını bilemez.
Güney Amerika’nın en saygın psikanalistlerinden Gabriel Rolón muayenehanesine gelen hastaların gerçek hikayelerini ele aldığı bu kitapta, günlük hayatın detaylarındaki psikolojik şifreleri ustaca analiz ediyor. Bir Psikanalistin Notları, öz farkındalığı arttıran ve kendi gizemli dünyalarımıza açılan bir anahtar olan psikanalizle ilgili bilinmeyenleri gözler önüne seriyor.
224 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın çok sade ve akıcı bir dili var. Yorgunken, zihniniz doluyken veya ağır bir şeyler okumak istemediğinizde okuyabileceğiniz bir kitap. Belki çok heyecanlı ve sürükleyici değil ama kolay okunduğu için de çabucak bitireceğinizi tahmin ediyorum.

Bence bu kitap mutlaka okunması gereken bir kitap değil ancak ne çok boş beleş bir şey okumak ne de kendinizi yormak istediğimizde tercih edebileceğiniz bir kitap. Kolay okunması ve aklınızda iki satır da olsa bilgine bir şey katabilecek olması da artıları.
240 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Kitapta psikoloji/pdr okuyanların okuyabileceği mesleki bilgiler var.İçinde yaşanmış olaylardan 5 ayrı vaka var.Her vakada ayrı şaşırdım ve çözümlenmesi çok iyiydi. Psikanaliz seviyorsanız bakabilirsiniz
224 syf.
·2 günde·Puan vermedi
"Her insan kendine hastır, eşsizdir. Hikayesi, arzuları, özlemleri onu kendine has biri yapar, içinde gizli bir gerçek taşır ve psikanalistler bunu ortaya çıkarma konusunda insanlara yardımcı olur.
Söz konusu; kıskançlık, yas, suçluluk, aşk, tutku, korku, ölüm ve yaşamdır. Ancak hepsinden önemlisi, bu dertleri yenme arzusudur ve bu sorunlara bir son vermek için gerçekleri aramaya koyulmaktır.
Çünkü hasta tam anlamıyla şudur: Herhangi bir konuda derdi olan ve aynı zamanda bu dertle mücadeleye etmeye kararlı bir insan. Eninde sonunda bunu tek başına başaramayacağını anlar. Bu yüzden, tüm kuşkularına ve korkularına rağmen, tam bir güven duygusuyla psikanalistlere başvurur. Ona güvenerek anlattığı şeylerden sonra hasta kendisi için en iyisinin yapılacağına dair umut taşır...
İki şeyi açığa kavuşturmak istiyorum.
İlki: Bu kitap sadece psikologlara yönelik değildir. İnsan acılarına duyarlı olan ve bu acıyı aşma olasılığına ilgi duyan herkese yöneliktir.
İkincisi: Burada anlatılan hikâyeler, artik kendine yalan söylemek istemeyen tüm insanların hayatları gibi saçma ve karmaşık, çılgınca ve rüya tadında olsalar da hepsi gerçek. Ancak karakterlerin isimleri - hastaları ifşa etmemek amacıyla - değiştirilmiştir..."
.
Psikolojiye ilgisi olan, insanların sorunlarına çözüm bulması konusunda yardımcı olmayı seven, herkesin Güzin Ablası rolüyle bütünleşen kişilerin ilgiyle ve sıkılmadan birkaç saatte okuyabileceği bir kitap diyebilirim. Akıcı dili ve sürükleyici anlatımıyla okuru içine çekiyor. Özellikle Majo'nun hikayesinin bende derin izler bıraktığını söyleyebilirim...
.
Son olarak bu kitabın 'kendi kendine yardım' veya 'rehber kitap' olmadığını vurgulamak isterim. Kendi hayatından kısa süreliğine uzaklaşmak ve başkalarının hayatına ortak olmak isteyen herkese terapi tadında dakikalar diliyorum...
224 syf.
·Puan vermedi
psikiyatristler, psikiyatriyi ve düşünmeyi sevenlerin hiç sıkılmadan okuyabileceği bir kitaptır. vakalar üzerinden bir çok psikiyatri konusunu ve görüşlerini ele almaktadır. psikiyatristin hastaları nasıl gözlemlediğini, hangi hastada hangi soru ve cümleleri tercih ettiğini de kitapta bulabilirsiniz.
freud'un "düşünselleştirme" savunma mekanizmasını açıkladığı kısım beni çok etkilemiş olup şu şekildedir; düşünselleştirme, anılarımızı mantıkla analiz etmemizi ve o olayla ilgili kaygı, üzüntü ya da diğer rahatsız edici duygulardan kaçınmamızı sağlar. gerçeklere odaklanarak duygu yüklü durumu sadece ilginç bir problem olarak ele alabilir, duygularımızdan uzak kalabiliriz. bu savunma mekanizması, problemi kabul etmesi ama duyguları görmezden gelmesi yönüyle inkardan farklıdır. inkarda problemin de varlığı reddedilmektedir.
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitaba başladığınızda aynı gün bitirmeniz mümkün. Okuduktan sonra bulunduğum şehirde psikanalist var mı bulmaya çalıştım. Daha çok bilgi edinebilmek için. İlgilendiğiniz bir konu ise okurken çok mutlu olacağınız bir kitap.
224 syf.
·5/10
Kitabı okumadan önce daha sıradışı hikayeler bekliyordum,ancak kitapta yer alan gerçek vakalar çok çarpıcı ve sıradışı değil.Hatta bazı hikaye sahiplerini okurken modern çağ içerisinde illa bir problem edinme isteği içerisinde değerlendirdim.
Yine de dili akıcı olduğu için birkaç saat içinde okunabilecek bir kitap ve sorunlar karşısında tepkilerimize çeşitlilik katması anlamında bir kazanım sağlıyor.
224 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Tadı damağımda kaldı denilir ya sevdiğimiz yemekler için.
Bu tarz kitap ilk kez okumus bulundum,başta tuhaf ve saçma gelse de okudukça anlamaya,alışmaya başladım.
Şimdi de bitti ve keske bitmeseydi diyorum
224 syf.
·Puan vermedi
Güzel bir kitap eğer kendi hayatınızdan uzaklaşıp başkalarının sorunlarına biraz ortak olmak isterseniz okuyun derim. Ama yardımcı bir kitap değil yazar da bunu önsözünde belirtmiş. Bu konu üzerine çok daha başka kitaplar okunabilir tabi.
224 syf.
·Beğendi·9/10
Psikolojiye ilgisi olanların, insanları anlamaya çalışanların, kendisinin ve çevresindekilerin sorunlarına bakış açısını genişletmeye istekli olanların zevkle okuyabileceği bir kitap. Bir Psikiyatristin Gizli Defteri gibi bir akıcılıkta, aynı işleyiş yapısına sahip bir eser.
224 syf.
·3 günde
Aslında kitabı bir süredir kitaplığımda bekletiyor, heyecanla ona sıra gelmesini bekliyordum. Kitap çok çok sade, anlaşılır bir dille yazılmış ve sanıyorum ki psikolojiyle, psikanalizle pek ilgisi olmayanlar bile alıp keyifle okuyabilir. Ama bu sade dil ne yazık kı beni pek fazla tatmin etmedi, daha iyisini bekliyordum ve biraz hayal kırıklığına uğradım açıkçası. Yazarın bazı tutum ve davranışlarını "ne gerek vardı bunu yapmasına acaba" diyerek doğru bulmayıp yine de hoş görerek, geçiştirmeye çalıştım. Genel olarak 1-2 günlük dinlenme, kafa dağıtma ihtiyacı duyduğunuz günlerde tercih edebileceğiniz bir kitap. Ha daha iyileri yok mu derseniz ben henüz okumadım ama kafamda daha iyi olabileceğini düşündüğüm bir iki kitap var açıkçası.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gabriel Rolon
Unvan:
Psikanalizci
Doğum:
Buenos Aires, Arjantin, 1 Kasım 1961

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 209 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 238 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.