Gencer Çakır

Gencer Çakır

Çevirmen
7.7/10
78 Kişi
·
245
Okunma
·
1
Beğeni
·
71
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
320 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap oldukça detaylı biçimde, insanlığın yeme, üretme ve tüketme tarihini aktarıyor bizlere. Ülkeler arası ilişkilerde, savaşlarda, medeniyetlerin şekillenmesinde, ticari faaliyetlerde besinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Yemek sadece karnımızı doyurmuyor, ülkelerin kaderinde de büyük bir rol oynuyor. Yazarın titiz bir araştırma ürünü ile yeme tarihini çok iyi belgelediğini söyleyebilirim.
320 syf.
·8/10
Bitki ve hayvan dokusunun vazgeçilmez yapi taşı azottur
Taneli tahılların protein icerigini oluşturan bitkisel gelisimi sağlayan besleyici bir maddedir.
Azotun fazla olması büyümeyi destekler
Yaşayan her hücrede mevcuttur
1 azot 10 amimoaside ihtiyaç duyar
Gübrenin üretkenliğini içinde yer alan azot miktarina baglidir
-1960 lı yıllar yeşil devrim olarak
Adlandırılmaktadır
Ürünlerin büyümesi tarımsal büyümeyi sağlayan gübreler nüfusu 3.7 kat arttırmıştır
-Fritz haber tarafından üretilen Carl Bosch ölçeği büyütülen havadaki azotu alır amonyagi çevirir
"Haber -Bosch yöntemi denir

_
320 syf.
·7 günde·Beğendi·6/10
Baştaki konular oldukça ilgimi çekti.
Mısırın bulunuşu
Avci-toplayicilar ve yerleşik hayat
Baharat savaşları
Patatesin serüveni
Kralların meyvesi ananas
Bu konular gayet başarılıydı. Daha sonraki konular makinelerin bulunuşu amonyak topraktaki azotun keşfi ve bitkilere uygulanmasi biraz daha sıkıcı geldi
326 syf.
·2 günde·7/10
Yine muhteşem bir kitaptı diyebilirim.
Hokey oyuncularımızsan Sam'in aşkı anlatılıyor. Sam diğer kitaplar da okuduğumuz gibi serserinin teki....
Vegas ta tanıştığı bir kızla bir haftalık tanışmadan sonra evlenip Onu düğün gecesinden sonra hiç bir şey söylemeden terk edip boşanma evrakları yollayan ve bu olaydan 1 ay sonra karısın hamile olduğunu öğrenip DNA testi isteyen aşağılık herifin teki. Uzun yıllar sonra bir düğünde karşılaşıyorlar ve Sam yaptığı aptallığı anlıyor. Oğlu ile ilgilenmedi için pişman oluyor ve Sam yeniden eski eşine aşık oluyor ama ayakları üzerine basan ve ondan kat be kat olgun olan eski eşi ona güvenebilir mi? sizce..
Okuyup öğrenin...
İyi okumalar...
320 syf.
·13 günde·8/10
Besin üzerinden tarihi anlatan güzel bir eser. Ayrıca yazar çok derin bir araştırma sonucunda eseri yazmış. Avcı toplayıcı olarak başladığımız hayattan yeşil devrim ve sonrası çok güzel anlatılmış. Besin üzerinden yaşanılan tarihsel olaylar detaylarına kadar verilmiş.
320 syf.
·4 günde·10/10
her bir sayfasindan birseyler ogrenebileceginiz inanilmaz bir kitap. dolu dolu sek bilgi akisi saglayan nadir kitaplardan bence basyapit. cok begendim cok bilgilendim benim icin ayri yeri olucak. açıp açıp tekrar okunur bilgiler tazeligini kaybetmesin diye muazzam!
320 syf.
·Beğendi·10/10
Besin, tarihte karın doyurmaktan çok daha fazlasını yapmıştır. İmparatorlukların kurulması, sanayileşme, ticaret, savaşlara kadar! Günümüz geleceğimiz hepsi besinlerle şekillenmektedir. Bu ilginç kitapta bilmediğim bir çok gerçek tarihle duydum diyebilirim. .
Ben bu bilgileri mesleğimin tarihi gibi değerlendirip merakla okudum. Tarih merakı olan herkesin de keyifle okuyacağını düşünüyorum.
326 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Olayların kurgusu gayet mantıklı. Yaşanan duygusal çelişkileri kitabında çok iyi yansıtmış. İçsel savaşları süzgeçten geçirme evreleri de gayet başarılıydı. Keyifli, akıcı bir aşk hikayesi.
320 syf.
·67 günde·Beğendi·10/10
yazar tarafsız bir şekilde avcı toplayıcı tahıl mısır bugday gibi önemli besin maddelerin insanlar üzerindeki etkisini ekonomıye savaşlara nasıl yön verdiğini anlatıyor. ayrıca avrupalıların ne kadar barbar bir millet oldugunu bu kıtabı okuyunca anlayacaksınız
320 syf.
·76 günde·Beğendi·8/10
Besinin, dünya tarihindeki yerinin anlatıldığı kitapta yazar 'Altı Bardakta Dünya Tarihi' nden farklı bir anlatım kullanmış. Takibini ona göre biraz daha zor bulmama rağmen yine harika bir kitap olmuş. Tarımın icadı daha çok ilgimi çektiğinden ilk yarısı hızlı ilerledi, bir ekonomi editörü olan yazar ikinci yarıda ekonomi ve kalkınma ile besinin ilgisini ve gelecekte nasıl bir yer edineceğini anlatmış. En güzel kısımlarından biri, kitabın sonunda her bölüm için daha detaylı bilgiler edinmek isteyenlere faydalanılabilecek kaynakları vermiş olması. Zevkle okudum ve yazarı takibe aldım :) Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 245 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 227 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.