Genim Renas

Genim Renas

Çevirmen
7.8/10
24 Kişi
·
39
Okunma
·
0
Beğeni
·
37
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·3 günde·6/10
Kitap, Epikür'ün felsefesinin ana hatları olan huzurlu ve mutlu yaşamanın gerekliliği ve nasıl gerçekleşebileceğine dair görüşlerine yer veriyor. Karl Marx'ın Komünizm fikrini ortaya koyarken Epikür'den etkilendiği söylenir. Marx'ın lisansüstü eğitimini Epikür üzerine yapmış olması da bu savı destekler nitelikte. Yani Epikür, sadece kendi dönemini değil, sonraki nesilleri de etkilemiş bir filozof. Bu da kitabı daha ilgi çekici hale getiriyor. Eser, Epikür'ün felsefesini tanımak adına okunabilir. Okuduktan sonra ise Epikür hakkında daha fazla bilgi edinme ihtiyacı doğabiliyor.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap Yorumu//Zadig ve Erdemli-Voltaire
.
Zadig, insan doğasının iyiliği ile donanmış, dürüst, ahlaklı, Babil'de yaşamış her türlü iyilikle insanlara karşılık veren fakat hep bu iyiliklerden başına iş açılan, sürülen, hapse atılan, yakılmak istenen, dinlerin yanlış uygulamalarına karşı koyan adaletli kahraman. Din adamlarının çıkarları için dini nasıl kullandıklarını çarpıcılığıyla günümüze kadar taşıyan, güncelliğini kaybetmemiş bir masal karakteri.
.
18. yüzyıl Fransız felsefecilerinde Voltaire’e ait bu masal kitabı Voltaire’in aldığı Cizvit eğitimine duyduğu tepkinin ve mensubu olduğu Aydınlanmacı düşünüşün genel kabullerini içinde taşısa da aslında Binbir Gece Masallarından ve Şeyh Şadi-i Şirazi’nin üslubundan etkilenerek kaleme alınmış ve mekan olarak eski Babil’in seçilmiş olduğu bir masal. Ahlak ve kader konularının işlendiği öyküler hem yapı hem de konu açısından birbirine geçişli; doğudaki “kıssa” üslubunun batının “ironi” anlayışıyla harmanlandığı bir dille yazılmışlar. Kaderin Tanrının bilgisiyle kuşattığı büyük bir tasarım olduğu vurgulanan eserde insanın, şu an kötü olan bir şeyin yarın düzelebileceğine inanması öğütleniyor.
.
Zadig felsefe, edebiyat ve büyük bir yaşam deneyimine dayanan bir eser. Her bir masalda farklı insani tatlar alabildiğiniz, okurken kendinizi eski Babil’in sokaklarında hissedebildiğiniz bir üslupla yazılmış hoş bir kitap.
120 syf.
·10/10
Hayallerin bize değerli gibi gösterdiği sahte zevklere ve yalancı servetlere ihtiyacımız yoktur;çünkü doğamız basit nimetlerle de yetinir.Servet ve makam için sonsuz tasalar içinde yaşamaktansa mütevazi ihtiyaçlar içindeki o sakin mutluluğu kendimiz yaratmalıyız.Bu da suçsuz bir vicdanla,sakin bir düşünce ve doğruluktan ayrılmamakla olur.
İnsan kişiliğini ve insan ahlakını esas alan eserler her zaman hoşuma gitmiştir. bu kitabın da okunması gerektiğini düşünüyorum.İlginçtir binlerce yıl öncesinden insan eleştirisi günümüz insan eleştirisi ile neredeyse aynı. Belli ki insan binlerce yıl geçse de değişmeyecek ve seçimler bizi az da olsa mutlu ederken daha çok felaketlere sürüklemeye devam edecek.En iyisi mi ,ete can veren ruha ahlak yapısı sağlam kişilikler verelim. Belki o zaman güneş bizim için de doğar.
İyi Okumalar.
120 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitabın, Remzi Kitabevinin yayımladığı 1962 baskısını okumak dili biraz eski de olsa daha keyifliydi. Hazcılığın kurucusu Epikürü merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 39 okur okudu.
  • 48 okur okuyacak.