Gill Hands

Gill Hands

Yazar
8.0/10
5 Kişi
·
16
Okunma
·
1
Beğeni
·
242
Gösterim
Adı:
Gill Hands
Unvan:
Yazar
Hem Hegel hem de Feuerbach, insanların Tanrı'dan koparıldıkları için yabancılaştıklarına inanıyordu, ama Marx insanları toplum içinde yabancılaştıran şeyin para olduğunu fark etti.
Marx'ın bütün bu filozoflardan ayıran nokta, insanları yabancılaştıran şeyin "Tanrı" veya "Akıl" değil para olduğunu fark etmesiydi: "Para, insan emeğinin ve hayatın yabancılaşmış özüdür... insan ona taptıkça o insana hakim olur." İşte bunu fark ettikten sonra Marx, hayatın ekonomi ve onun toplumsal gelişmeyi nasıl etkilediğini araştırmaya adamaya karar vermiştir.
Kapitalist, işçi olmadan var olamaz; oysa işçi, paranın ve emeğin kendi üzerindeki gücü yüzünden kapitalist olmaksızın hayatta kalamayacağını sanır.
Bir keresinde eşine miras kalan gümüş takımı rehineciye bırakmaya gittiğinde bir gece boyunca gözaltında kalmıştı, çünkü rehineci böyle güzel bir gümüş takımla gelen pujmerde bir adamın kesinlikle onu çaldığını düşünmüştü.
294 syf.
·3 günde·8/10
Kitap, tam bir marksizme giriş kitabı. Yazar tarafsız bir biçimde, Marksizmi ve Marx'ı, tarihi perspektifi de göz önünde bulundurarak anlatmış. Marx hakkında hiçbir fikrim yok ama öğrenmek istiyorum diyenler, işe bu kitaptan başlayabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gill Hands
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.