Gökay Sıra

Gökay Sıra

Çevirmen
7.9/10
15 Kişi
·
31
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
304 syf.
Jaroslav Kalfař iyi bir yazar. Kitap ve yazar, birbiri ile bütünleşmiş ve ortaya harika bir eser çıkmış.

Kitap aynı zamanda 'Arthur C. Clarke Ödülü Adayı Kirkus “Yılın En İyi İlk10 Romanı” 'ndan biri.
Bir Astronotun Sonsuz Yolculuğu, son zamanlarda
okuduğum en özgün romanlardan bir tanesi.

Bilim-Kurgu, cesaret isteyen bir dal. Konu film ya da kitap, ne olursa olsun. Bu kitap, cesurca yazılmış ve sadece kendi alanı değil, tüm konuları ele alan bir kitap. Bu kitapta gerek siyasi alanda, gerek duygusal ve düşündüren olsun, edebi ve aşk'a dair de pek çok paragrafla karşılaşabilirsiniz.

Anılar,düşünceler,olaylar ve duygular bir bütün hâlinde yazılmış. Bu sayede kitaba hâkim olabiliyorsunuz ve daima ânın içinde yaşıyorsunuz.
Bir astronotun iç dünyasına yolculuk etmek istiyorsanız bu kitap iyi bir seçim. :)

Bazen, bilinmezlik o kadar ilgi çekici olabiliyor ki bunun için hayatlarımızı hiçe sayarak keşfe çıkabiliyoruz. Astronotlar bunun için büyük cesaret örneği.
Ve biz de, bu kitapta Çek Cumhuriyeti'nde sıradan bir insan olan Jakub Procházka'nın öyküsünü okuyoruz. Jakub'un acayip bir geçmişi var. Hayal kırıklıkları, tadını çoğunlukla çıkaramadığı çocukluğu.
Ve bir de geleceği. Aşkı, ailesi, yaşamı, varlığı ve uzay.

Eğer daha fazla devam edersem iş spoilerla bitecek, hadi benden de bu kadar. :)

Kitabın sonunun tam olarak benim istediğim şekilde bitmediğini itiraf edebilirim.
Eğer iyi bir yapım bu kitabı bi filme çevirecek olursa ortaya güzel bir Bilim-Kurgu çıkabilir.

Kitapla ilgili birkaç yorum:
▪"Bradbury, Lem ve Saint-Exupery'yi karıştırın, üzerine bir tutam Kafka ekleyin... İşte karşınızda Çek göçmen Kalfař'dan söyleyecek çok sözü olan, keyifli bir ilk roman."
*Kirkus

▪"Kalfař'ın bu eğlenceli ilk romanı metafordan ziyade gerçekliği ve gerçekçiliğiyle kendini öne çıkarmayı başarıyor."
*Hari Kunzru

▪"Arthur C. Clarke'ın 2001'i ile bir Milan Kundera romanının birleşimi gibi olan, Philip K. Dick'inkilere benzer bir evrende geçen ve Kafka'nın Dönüşüm'üne de selam vermekten geri durmayan, tuhaf biçimde ikna edici ve inanılmaz çekici bir roman."
*Library Journal

Her neyse, ben Venüsteki kütüphanemi düzenlemeye gidiyorum. Sevgiler. :)
304 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Salt bir bilimkurgu okumayacaksınız. "Bir Astronotun Sonsuz Yolculuğu" bir kurgudan öte, kocaman bir yolculuk hikayesi, bir geri dönüş hikayesi, bir tarih hikayesi, bir devrim hikayesi, bir intikam hikayesi, bir aşk hikayesi. Jakub karakterinin çocukluğuyla ve babasıyla başlayan, dedesi ve babaannesiyle devam eden, çok sevdiği için serbest bıraktığı Lenka'sıyla renklenen ve mor uzay tozuna ulaşma yolculuğunda mekiğinde tanıştığı dev örümcek Hanus'la son bulan bir kendini bulma hikayesi. Bu kendini bulma içinde hiçbir şey size absürd gelmeyecek ve o kadar inandırıcı olacak ki. Ve bu hikayeyi okurken devrime ve intikama şahit olacaksınız.
Le Guin'in Mülksüzler'i keşke ben yazsaydım dediğim ilk kitaptır. Bu da ikincisi oldu.
304 syf.
·7 günde·8/10
Bu ara kitap okumak dahil hiçbirşey yapamıyorum, içimden gelmiyor, gözüne far sıkılmış tavşan gibi kitlendim kaldım, bu döngüyü kırmak için gene böyle zamanlarım da okuduğum bu kitaba, inceleme işini pek beceremesem de bir kaç kelime yazayım dedim, olduğu kadar artık.

Dünyanın etrafında Chopra isimli mor bir bulut peydah olmuş, bilim dünyasının bu gizemi çözmesi gerekmektedir. Beklenen adım ABD, Rusya fln değil Çek cumhuriyetinden gelir, kendi halinde bir bilim insanı olan Jakup'â Çek'in ilk astronotu olma görevi teklif edilir, o da kabul eder. Olaylar böyle başlar.

Jakup kırlarda büyümüş öksüz bir çocukken bilim insanı olmuş ama içindeki çocuğu kaybetmemiş bir adamdır, babası konusunda da sıkıntılıdır, çünkü babası döneminin muhbiridir, bunun vicdan azabı Jakub'u yer bitirir, bütün bunlardan sıkılan Jakub'a dünyadan uzaklaşmak harika bir fikir gibi gözükür. Birde sevdiği bir kız vardır, adı Lena, Jakub'u açıkçası onu dünyaya bağlayan tek şey de bu kızdır.
Jakub sonsuz uzayda ilerlerken gemisinde bir uzaylı peydah olur, aslında uzaylı da değil örümcek, bildiğimiz örümcek, Jakub; bu gerçek değil hayal görüyorum ben fln diye düşünürken hatta onu ilk başta görmezden gelirken, bu örümcekle hayat üzerine, ölüm üzerine, dünya üzerine ve hatta nutella üzerine konuşur. Sonrası kitapta..
Bu bir bilim-kurgu kitabı değil, felsefe de değil ama hepsinden var, okuduğum en tuhaf fakat sevimli kitaplardan biri olduğunu, hatta bir çok yerinde sesli güldüğümü söyleyebilirim fakat kitabın genelinde tıpkı uzay gibi bir yalnızlık ve depresiflik duygusu var.
Özetle; okudugunuza pişman etmeyecek, tuhaf fakat bitirdiğinizde iyi hissedeceğiniz bir kitap, öneririm :)
304 syf.
·Puan vermedi
Hikâyemiz Çekya’da[1] başlıyor. On milyon nüfuslu bu küçük ülke, bir ilki başaracak uzay programıyla herkese o kadar da “küçük” olmadığını ispatlama derdine düşecektir. Büyük Köpek Galaksisi’nden gelip Samanyolu Galaksisi’ne giriş yapmış olan bir kuyrukluyıldız, Güneş Sistemimizi kozmik tozdan bir kum fırtınasına maruz bırakmıştır. Venüs’le Dünya arasında ortaya çıkan Chopra adlı benzersiz bir toz bulutu gecelerimizi mor bir zodyak ışığıyla boyamaya başlamıştır. Chopra elbette incelenecektir ama Çekya bunu, uzay konusunda yılların tecrübesi olan büyük ülkeler de dâhil, herkesten önce incelemek için JanHus1 adlı bir uzay aracı ve bir astronot gönderecektir. Böylece Jakub Prockazha’nın yolculuğu başlar. Bu, küçük ve uzayda tecrübesiz bir ülke için çok büyük bir başarıdır. Buradaki amaç sadece bilim değil, herkesten önce oraya gitmek ve tüm dünyanın saygısını kazanmaktır. Jakub ise şimdiden ulusal bir kahramandır.

Bu kitap aslında uzaydan çok yazarın ülkesi hakkında. Jakub, yolculuğu sırasında sık sık anılara ve düşüncelere dalarken biz de Çekya’nın tarihi hakkında bilgi edinme fırsatı buluyoruz. Çeklerin ulusal kahramanı Jan Hus’un Katolik Kilisesi’ne karşı çıkması, Nazilerin Çekya’yı işgal etmesi, savaştan sonra komünist yönetimde yaşanan olaylar, Kadife Devrim ve ülkenin kapitalizme geri dönmesi… Roman bu konuda işini oldukça iyi yapıyor ama yazar bu bölümlerde gereğinden fazla ayrıntıya girdiği için bilimkurgudan uzaklaştığı da oluyor. Bu bölümlerle ilgili başka bir sorun da uzay yolculuğuyla bağlantının sadece kısmen kurulabilmiş olması.

Okan Akıncı

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...-yolculugu-inceleme/
304 syf.
·3 günde·8/10
Kitabı henüz okumamış olanlar için, bu kitap bir bilim-kurgu değil. Bilim-kurgu temalı bir dram, biraz felsefi. Eğer bu kitaptan bilim-kurgu ve fantastik şeyler bekliyorsanız uzak durabilirsiniz. Kitap Jakub adında bir Çek asıllı astronot adında. Gökyüzünde beliren Chopra adındaki bir bulutsudan örnek almak üzere ülkesinin başlattığı uzay programıyla, uzaya çıkan ilk Çek astronot olma ünvanına sahip oluyor. Ülkesinde bir kahraman olarak görülen Jakub öte yandan uzaydaki yalnızlığı içerisinde çalkantılı evliliğini, dedesi ve babaannesiyle geçen çocukluğunu düşünmektedir. Dili pek akıcı gelmedi bana. Öte yandan kurgusu ve karakterler iyi oluşturulmuş bir kitap. Tavsiye eder miyim, evet ederim.
304 syf.
·1 günde·4/10
Bir cok acidan degerlendiricem roman kurgu olarak fena degildi evet ama insana istedigi sonu vermedi kitabin 2.ci versiyonu cikcakmis gibi bir hava var klasik slav dinsizligiyle yazilmis bir kitap ilah hakkinda igrenc benzetmeler var okunmasada olur diyebilecegim bir kitap.Din konusundaki görüşlerinemi takıldın felsefesinde olan okurlar muhakkak olucaktır onlara cevaben diyorum ki insanlar partileri veya tuttuğu futbol takımları eleştirildiğinde çılgınca savunmaya geçiyorlar bir müslüman olarak kusura bakmayında bende bu perspektiften bakayım!!!
304 syf.
·Beğendi·10/10
Bir bilimkurgudan öte. Belki de bilimkurguya ön yargı ile yaklaşanlara önerilmesi gereken bir başlangıç kitabı bile olabilir. Yazarın anlatımı eşsiz. Kesinlikle okunmalı.
Kitabı bir bilimkurgu olarak alanları birazcık şaşırtacaktır.
304 syf.
·56 günde·9/10
Kahramanın yaşadığı, hissettiği tüm duyguları (özellikle yalnızlık) okura iliklerine kadar hissettiren muhteşem bir kitaptı. Akıcılığıyla kendine kaptırıp, sizi bu dünyadan bir süre uzaklaştırabilir..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 31 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 58 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.