Giriş Yap

Gökçe Bilgin

Yazar
6.6
15 Kişi
Unvan
Yazar
Doğum
Adıyaman, Türkiye, 1984
Yaşamı
Bianet ve Oggito gibi sitelere kültür, edebiyat ve gezi yazıları yazdı. İstanbul’da yaşıyor.

İncelemeler

Tümünü Gör
164 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Valla şimdi neresinden başlayacağımı bilemiyorum. İlk kez bir kitap için böyle bir yorum yapacağım ve hiç olumlu olmayacak. Kitapta belli bir olay örgüsü yok. Konuşmalar var konuşma çizgisi yok. Kimin neyi söylediğini anlamak çok zor yazar bizim kendi kendimize anlamamızı beklemiş gibi. Kitabın zaten 76.sayfasından sonra yerine hafif hafif oturmaya başladı ama gene net değil. Üç kadın var diyorsun biri yazar biri yazarın yazdığı kitap karakteri diğeri annesi heralde emin bile değilim. Kendi üslubuyla anlatmış evet ama okuyucuları düşünmeden anlatmış. Bazı yerlerde söylediği cümleler gayet güzel sosyal mesaj içerikli ama o kadar. Kitabı tam anladım diyorsun ölen oğlunu çıkarıyor ortaya tam anlayacaksın birden zümrüt oluyorsun sürekli değişiyor olayı anlatan karakter ve bunun ayrımı yok yani nasıl anlatırım bilmiyorum. Son kısımda hem kendi oldu hem babası oldu hangi kısımda babası oldu onu bile anlamadım bir sayfadaki karakteri anlamak için başa dönmek gerekiyor. Sürekli zarf fiil sıfat fiil kullanmış cümleler uzadıkça uzamış başını unutuyorsun sonuna gelene kadar. Genel itibariyle beğenmedim yazarın elini yüreğine sağlık tabi hakkını yemeyelim ortada bir emek var ama ben okuyucuysam kitap hakkındaki görüşlerimi açıkça ifade edebilmeliyim. Kütüphanede bir kadının tavsiyesiyle aldım bir kere de başlamış bulundum bitirdim ama nasıl bitirdim. Bana sorsa birisi ne anlatıyor kitap iki cümleyi bir araya getiremem çünkü olay örgüsü yok. Zaman algısı belli değil. Hangi karakterin konuştuğuna dair bir işaret bir isim hicbir şey yok konuşma çizgisini söyledim zaten. Velhasıl yazara teşekkür ediyorum farklı bir kitap olmuş alışılmışın çok dışında ama bayılarak okudum diyemeyeceğim.
Reklam
164 syf.
·
Puan vermedi
İlk sayfalarda eyvah dedim yazmaya hevesli yazarcık ruh halleri ve devam etmesem mi diye düşündüm ve iyi ki devam etmişim. Gayet başarılı bir kitap. Yalnızlığın tek kişilik olmadığını çok kişilikli olduğunu ve herkesin ne kadar yalnız olduğunu ve hiç kimsenin dışarıdan görüldüğü gibi olmadığını en çok istenen şeylerin elde edildikten sonra sıradanlaştığını ve bu sırada lığı insanı aşağıya nasıl çektiğini çok güzel ifade etmiş. Ebeveynlerimiz hayatta yapamadıklarını çocucukları üzerinden yapmaya çalışırken onların hayallerini ve yarınlarını onlara izin vermeden planladıkları için onları yalnızlığın kucağına daha hızlı yoladıklarını ve bu toplumda kadın olmanın zorluğundan Zümrüt üzerinden çok güzel örnekle diliyor. Ve kültür nedir sorusu. Ve yazma serüveni yazı yazmak bir mühendislik işidir bunu da çaktırmadan cümle aralarına sıkıştırmış. İlk kitap olarak gayet iyiydi.
164 syf.
·
21 günde
·
Puan vermedi
Sanıyorum yazarın ilk kitabı. İlkleri okumayı her zaman sevmişimdir. Daha duru, daha tazedir her zaman. Altını çizdiğim, cebime anlar* eklediğim bir kitap oldu. Kadın olmayı, farklı hayatlarda savrulsak bile hep aynı varolma savaşı verdiğimizi, üzerimize yüklenen onca aynı kalıbı, değer görmemiz için kalıplara ihtiyacımız olmadığını... İsimleri aynı olan üç farklı karakter, üç farklı hikaye, üç farklı dünya, 3 farklı kadından bahsediyor sevgili 1000kitap.com/gokce_bilgin . Kurgusu, nahif dili, okuru içine çeken o duygusuyla çok sevdiğim bir kitap oldu. Yoğun bir okuma zamanıma denk geldiği için tadını alamadım bile diyebilirim. Sessiz, sakin, başka hiçbir şey düşünmek istemeyeceğin bir günde okumanızı tavsiye ederim o yüzden.
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42