Gökhan Arıkan

Gökhan Arıkan

Çevirmen
7.6/10
9 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
34
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
552 syf.
·Beğendi·10/10
Hukukla ilgilenen eski davalar hakkında detaylı bilgi içeren cadı avından hayvanların yargılanmasına her konu hakkında bilgiler bulunan mükemmel bir kitap
384 syf.
·6 günde·7/10
Bilenler bilir Edward Snowden eski NSA ve de FBI çalışanı. Çok gizli belgeleri, bilgileri basına sızdırmasıyla dünyanın gündeminde büyük yer edinmişti. Kendisi kaleme aldığı bu kitapta bu süreci, bu noktaya nasıl geldiğini ve sonrasında olanları anlatmış.
Kitap dil bakımından gayet akıcı ve anlaşılır olmuş. Teknik detaylara fazla girmemeye, anlaşılır bir şekilde bunları anlatmaya çalışmış ama arada teknik terimler arasında boğulduğum oldu.
******Spoiler olabilir.*******
Kitap çocukluğundan itibaren başlıyor ve Snowden büyüdükçe hem bilgisayarlara olan tutkusu hemde bazı vatansever hislerle orduya yazılıyor. Bu hislerin oluşmasında 11 Eylül olaylarının büyük etkisi var. Fakat geçirdiği sakatlık sebebiyle asker olarak devam edemiyor. Uzun bir yolculuktan sonra bilgisayar işinde yeniden büyümeye başlıyor, alanında büyük bir uzmana dönüşüyor. Fakat bu süreçte öğrendiği bilgiler kendi ilkeleriyle, devletine olan bağlılığiyla uyuşmuyor. Amerikan hükümetinin bu derece ileri gidip tüm dünyayı izliyor olması, mahremiyet haklarını yasaları çiğneyerek herkes hakkında bilgi topluyor ve depoluyor olması Snowden de bir çeşit çöküşe sebeb oluyor hatta. Öğrendikleri hayal edebileceğinin ötesinde şeyler. Günümüzde artık yaygın şu bilgiler: bilgisayar ekranlarından bizleri izleyebilmeleri, tüm mail, mesaj her şeyi takip ediyor olabilmeleri... Snowden bunlara tanık olup bu durumu medyaya ifşa ediyor ve hükümetine dur demek istiyor. Ki daha sonra bazı yasalarda iyileştirmeler yapılmış.


Kitaba ek olarak Snowden adlı filmi de izleyebilirsiniz.
384 syf.
·7 günde·6/10
Kitabin çok büyük bölümü Snowden'in hayatına, onu bugünkü kişi yapan şartları açıklamaya çalışmasına ayrılmış.

Son kısmı ise, yaptığını neden ve nasıl yaptığına ayrılmış. Son kısımda kendince haklı olduğunu açıklama çabası üst seviyelerde.

Derin devlet neler yapıyor, bizi nasıl takip ediyor, bu iş nerelere kadar uzanıyor gibi işin teknik boyutuna ilgili iseniz ve bu tarz şeyler okumayı seviyorsanız, aradığınızı bulamayacağınızi soyleyebilirim.
384 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bu muazzam kitabın ilk incelemesini yapmak benim için bir onurdur.
Kitap dünyasını çok takip eden biri değilim, şu yazarın yeni kitabı çıkmış, bu seri bu yayında basılacakmış felan benden sorulmaz. Doğal olarak bu kitabı Popular Science dergisinde reklam olarak görene kadar hiç duymamıştım. Kitabı bırakın, Edward Snowden ismini hiç mi hiç duymamıştım. Eh, 2003'te doğan biri olarak 2013ten hatırladığım tek şey ise Gangam Style zaten. Hatta bu bile yanlış olabilir. Ancak babama Edward Snowden ismini söylediğimde direk tanımıştı. Aynı şekilde yaşça büyüklerime de sorduğum da Edward'ı ve yaptıklarını anımsamışlardı. Bunları hatırlamaları beni şaşırtmıyordu, kocaman bir bilgi kirliliği olması beni şaşırtıyordu. Babam Edward'ın Rusya'ya kaçtığını, bazıları Edward'ın FBI'ı ifşaladığını sanıyordu. Bu ikiside yanlıştı ve bu yanlışlar ekşisözlükte bile tekrar edilmeye devam ediliyordu. Bilgi yanlışları beni hep tiksindirmiştir. O yüzden Edward Snowden olayıyla ilgili en ufak bir bilginiz varsa, ya da bilginizin olduğunu sanıyorsanız, lütfen olayları bir de Edward'ın dilinden, birinci elden okuyun. Ve okutturun. 2013'te dünyayı sarstığı gibi, bu kitapla da dünyayı yeniden uyandırmalı Edward çünkü.
Benim bu kitabı beğenme nedenlerim tabii ki de kişisel. Biyografi benim en soluksuz okuduğum türdür. Hatta bir üniversite sınavı öğrencisinin asla yapmaması gereken bir şey yaptım. Okuldan geldikten sonra ve akşama kadar tamamen kitap okudum. Pişman mıyım? Hayır.
Beni en çok bu kitaba çeken adamın dopdolu, sürükleyici, aslında yaşanabilir ama yaşanma ihtimali de düşük bir hayat yaşaması, yaşamaya devam etmesi, ve bunları çok samimi, akıcı bir dille yazmasıydı. Kitap ile ilgili tek eleştirim biraz fazla detay vermesiydi. Detay tabiikide bir biyografi de olacak ancak ben Ed'in artık dünyaya gerçeği açıklamasını istiyordum, banane NSA'den!!!
Bu kitap, 2020'de kesinlikle okumanız gereken kitaplar arasına girmelidir. Okumazsanız, elinizde tuttuğunuz telefonun ve onun icindeki verilerin gercegini ogrenmezseniz, pisman olursunuz.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.