Gökhan Asan

Gökhan Asan

Çevirmen
8.5/10
23 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
280 syf.
·6 günde·7/10
Kitapta Milena'ya gönderilen mektupları okuyabiliyoruz, Milena'nın mektuplarını bilmiyoruz anca tahmin edebiliyoruz. O yüzden başlangıçta olaya hakim olmaya çalışmak kolay olmadı. Kafka ve Milena arasındaki bu bağ başta hoş gelmişti bana çünkü Kafka'nın cümleleri gerçekten çok naif ve özenle seçilmişlerdi. Sayfalar ilerledikçe Milena'nın evli olması ve Kafka'nın nişanlılarının ortaya çıkması, beni üzdü :) Açıkçası sonrasında tam bağlanamadım kitaba bana göre doğru olmayan şeyler vardı çünkü.

Bir abimiz "Bazı yazarları ahlâk ve duruşları sebebiyle, bazılarını da üslup, fikir ve birikimlerinden dolayı sever ve okuruz." der.
Benim de bu kitabı okuma sebebim Franz Kafka'nın fikir ve birikimlerine saygımdan ötürü idi.

Kalemini her defasında ustalıkla kullanan yazarın bu eserinin bir gün çevirisiz, orijinal halinide okumak isterim. Çünkü çeviriler de mana üzerinden gidilmiştir. Çeviriye neden olan kelimelerin aslına dokunmak isterim, bizatihi gözlerimle.
167 syf.
·Puan vermedi
"Prens" ile "Prensip" aynı kökendendir. Machiavelli de bu eserinde, bir yöneticinin sahip olması gereken kimi prensiplerden bahseder. "Söylevler" adlı eserinde cumhuriyeti öne çıkartan Machiavelli, "Prens" adlı eserinde ise tek yöneticiyi ön plana alır. Bu nedenle, kimi yorumcular arasında bir tartışma vardır. Kimileri, Prensi Söylevlere; kimileri de Söylevleri Prense uydurmaya çalışır. Neticede O'nun tezleri, mevcut düzenlere dair yapılan bir sosyolojik çalışma olarak da değerlendirilebilir. Dünyadaki düzenin, nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlamaya ve anlatmaya çalışmıştır; Machiavelli'nin hareket noktası budur. İnsan öldürmenin cinayet sayılırken, savaşta kahramanlık olduğunu söyleyerek, her şeyin anlamını belirleyenin "amaç" olduğunu söylemesi, onun "Şeytan'ın Avukatı" olarak anılmasına yol açmıştır. Nitekim Machiavelli bizatihi avukatlık da yapmaktadır. Amacın aracı meşru kıldığı tezi ise Makyavelizm olarak kavramsallaştırılmıştır. Özellikle Leo Strauss, Machiavelli'nin tüm kötü ününe rağmen, onun önemini ve değerini cesurca dile getirebilmiştir. Makyavelizm ile birlikte, antik yunandan beri kabul edilen ahlak ile siyasetin iç içeliği ayrıma uğramıştır. Bu sebeple Strauss, modern politika felsefesini Hobbes'a ek olarak, Machiavelli ile de başlatır. Gerçekten de Machiavelli, siyaset anlayışında "paradigmatik" bir değişim gerçekleştirmiştir.
280 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
kitabın başlarında olayların sırasını tam anlayamadığım için sıkmış olsa da sonra her şey cok değişti. Artık kafka ile birlikte mektup yazıyosunuz, onunla birlikte mektup bekliyorsunuz, onunla birlikte bu sevgisini git gide cogaltıyosunuz.bir sevdanın başlamasının verdiği mutluluğu yasıyosunuz,sonra vazgeçmek zorunda kalışınızı izliyorsunuz.tuhaf ama güzeldi .
303 syf.
·Puan vermedi
Franz Kafka'nın Dava'sı benimde davamdır.Kendisi bunu yazıya dökmüş kelimeleri emrine amade etmiş ve kendi davasını dünya çapında bir klasik haline getirmişse de kendi zihnimdeki dava ile örtüşmektedir.Aslında hepimizin bir davası vardır bu hayatta.Öncelikle o davayı zihinlerimizde kazanmalıyız.Yoksa bu hayattan istediğimizi alamayız.Okunması gereken bir kitap Kafka'nın da dediği gibi bize değer katacak kitaplar okumaya özen gösterelim..
Kitabı henüz okumadım bir fikrim yok güzel bir kitap olduğunu düşündüğüm için okumak istiyorum ancak okuduğum zaman bir fikir belirtebilirim görüşürüz
472 syf.
·6/10
Platon kitapta "idea" dediği bir kavramı açıklar. Bu kavram bu dünyada bulunmayan biz özdür. Bizler sadece onların yansımalarını görebiliriz. Güzelliği bir kelebek ya da çiçekte görsek de asıl idealar evreninde var olan bir tek güzellik vardır.

Bölümlere ayrılmış bu kitap genel olarak da bir devlet düzeninin nasıl olması gerektiği üzerinedir.Kitaptaki en önemli önerme devletin filozoflar tarafından yönetilmesi gerektiğidir. Ancak böyle doğru ve adaletli bir yönetime kavuşulabileceği inancı vardır.