Gökhan Murteza

Gökhan Murteza

YazarÇevirmenEditör
7.2/10
30 Kişi
·
21
Okunma
·
3
Beğeni
·
80
Gösterim
Platon'a göre her insanın uğrunda çabaladığı 3 şey vardır:
"paraya gösterilen özen en son ve üçüncü sırada gelmeli, ortada bedene, en başta da ruha özen göstermeli."
Gökhan Murteza
Sayfa 30 - pinhan yayınevi
- " (...) Tecrübe açıkça gösteriyor ki; her türlü yük içinde, taşınması en güç olan insandır..."
Gökhan Murteza
Sayfa 193 - Pinhan yayıncılık
"Etik, kurulmuş bir değerler ve ilkeler topluluğu değildir, aksine kendisi aracılığıyla değerlerin ve ilkelerin kurulduğu, yaratıcı bir harekettir."
Gökhan Murteza
Sayfa 241 - Zeynep Zafer Esenyel - Özgürlüğü Özgür Bırakmak: Simone de Beauvoir'ın Varoluşçu Etiği Üzerine
Mutsuz birey kendi hayatının içinde mevcut olmayandır.
Gökhan Murteza
Sayfa 8 - Yasemin AKIŞ ZAMAN - Boş Mezarın Hikayesi: Ya/Ya da'nın Baştan Çıkarıcıları ve En Mutsuz Olan Üzerine
- " (...) Zira, ortada aslında ne ev sahibine ne de konuğa ait olmayan bir ortak alan vardır: Dil.
Bunu, Derrida'nın kelimeleriyle de söylersek; "Sadece bir dilimiz vardır ve o da bizim değildir..."
Gökhan Murteza
Sayfa 110 - Pinhan yayıncılık
224 syf.
·13 günde·6/10 puan
Kitap bir iktisatçı olarak okunması gereken bir kitap. En azından Adam Smith'in görüşlerinin tam olarak ne olduğunu ve yazdığı eseler arasındaki düşüncelerin tutarsızlığını anlamamıza sebep olan bir kitap.
152 syf.
·7/10 puan
Kitap beklentimin altında idi. Daha dolu bir kitap beklediğimi söylemeliyim. Ahlak felsefesine ayrılan kısım fazlaydı. Açıkçası yeni filozofları tanımak açısından verimli oldu. Felsefe tarihine ilişkin de detayları barındırmakta.
104 syf.
·7/10 puan
john stuart mill'in oldukça sıkıcı eseri. buna rağmen bu abinin zamanının çok ötesinde biri olduğu bu sıkıcı eserde bile kendini belli etmiyor değil. özellikle adalet ve sosyal yaşama ilişkin tespitleri bugün bile onun hayalindeki ideal noktaya gelememiştir. ancak bu eser başta da belirttiğim üzere j.s. mill klasmanında değerlendirilince oldukça vasat kalıyor.

cehalet mutluluktur sözüne bu kitaptaki yaklaşım biraz daha schopenhauer perspektifine uygundur. bunu özellikle "mutlu bir domuz olmaktansa, mutsuz bir insan olmak yeğdir;mutsuz bir sokrates olmak da mutlu bir aptal olmaktan iyidir" tümcesinde görmekteyiz. mutluluk nedirin felsefi değerlendirmesinde mill'e katılmamak elde değil. neticede her halükarda insan için mutluluk elde edilip korunan bir şey değil, anlık bir durumdur. zaten mill'in yaşamında da entelektüelite oldukça önemli bir yer tutar ki eş seçiminde de buna dikkat edilmesini başka eserlerinde öğütler.

bunun yanında yoksulluğun yok edilebileceğine olan inancına burun bükmemek elde değil. yakın zamanda okumuş olduğum unforbidden pleasures kitabındaki `vicdan kavramına bakış ile yine bu kitaptaki değerlendirmeler tamamen zıtlıklar içermekte. bu açıdan bu kitabı okuduktan sonra unforbidden pleasures'i okursanız iş biraz daha eğlenceli bir hal alabilir.

son olarak bay owen olarak bahsettiği vatandaşın cezalandırmaya karşı tutumu da (cezalandırmanın adaletsizlik olduğu) oldukça kafa açıcı olmuş. elbette çok mantıklı değil ama mill'in de dediği gibi nasıl karşı çıkılacağını bilemiyoruz. aslında burada daha çok kavramsal karışıklıklar var.

son olarak bana kalırsa mill hukuk konusunda montesquieu kanunların ruhu üzerine adlı kitabından çok etkilenmiş olabilir. özellikle cezaların ibret ya da caydırma olarak uygulanmasının yanlışlığı konusunda.

velhasıl henüz mill okuması yapmadıysanız başka kitaplarına yönelin derim. çünkü diğer eserleri bununla kıyas bile kabul etmez.
104 syf.
·3 günde·6/10 puan
KITAP HAKKINDA: Kitap güzel lakin ama 21.yy'da faydacı/bireyci görüșe asgari düzeyde hakim birine fazla bir șey katacak bir kitap değil, ama okunmasında fayda var. Düșük puan verme sebebim çevirinin rezaleti. Kitap manifesto niteliğinde denebilir sanırım 100 sayfacık bir kitap ve faydacı/bireyci düșüncenin temellerine ve felsefi tutarlılıklarına değiniyor. J.S.Mill çağına göre oldukça zeki ve öngörülü bir insan, düșüncelerinin felsefi temelini bize sunuyor ve kendisine yöneltilebilecek eleștirilere ustalıkla cevap veriyor. Özellikle ahlak felsefesi konusunda kendisine yöneltilen eleștirileri güzel tokatlamıș.
ÇEVIRI HAKKINDA: șunu söyliyeyim bașka çevirisi var mı bilmiyorum ama hayatımda okuduğum en rezil çevirilerden biriydi bu. Önsözde J.S.Mill'in dilinin zor olduğundan dolayı çevirmekte zorlanıldığı söylenmiș ama bana göre asla bu kadar kötü olamazdı. Felsefi bir kitap olduğu için okuması zaten zor, çevirinin kötü cümleleri okumayı daha da zorlaștırdı.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.