Göksun Bayraktar

Göksun Bayraktar

Çevirmen
9.1/10
17 Kişi
·
27
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Adı:
Göksun Bayraktar
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
204 syf.
·10/10
Merhaba Sevgili Kitap Dostlarım:) İçinizi acıtacak, yüreğinize dokunacak bir kitapla geldim bugün sizlere.Zac ve Ira'nın -ki hikayeyi size Ira anlatıyor- hayatı öyle zordu ki.İki küçük çocuk koruyucu evlerden sonra yetimhaneye gelirler. Ailesizlik zor; sürekli aileyi bulma umudu, birilerini onlara benzetme ve o olma temennisi yaşamak... Ailenizin size aldığı eşyaları değil; bir başkasının sizin için gönderdiği hediyeleri kendi eşyanız yapmak...Küçük kardeşinize anne ve baba olmak.O bir gün kaybolsa da içinizdeki kardeşlik bağıyla onu elinizle koymuş gibi bulmak...Kitap fazlasıyla etkileyici idi.Buruk bir tebessümle kapağını kapattım:( Ailemin olduğuna bir kez daha şükrettim.Zaten berbat olan bu dünyaya bir de ailesiz gelip hayata bir sıfır; hatta koca bir sıfırla yenik başlama düşüncesi korkunç=( Ama hayat sürprizlerle dolu.Önemli olan da küllerinden yeniden doğabilmek:) @bilgiyayinevi 'nden okuduğum kapağı şahane olan, mükemmel puntolu bu harika kitabı; sizlere şiddetle ve hiddetle öneriyorum.Bayılacaksınız! @okumakicinkitaphalleri :) Matmazelle birlikte sevgiyle, dostça ve hoşça kalın:)
204 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bu ay ki okumamız olan Gökyüzü Özlemi'ni çok ama çok sevdim. Büyük-küçük herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Evladını kaybetmiş bir anne olarak söz konusu çocuk olunca derinden etkileniyorum. Yetimhane ve koruyucu aile yanlarında büyüyen iki kardeş olan Miracle(İsminin anlamı mucize o mucizelere inanmadığı için kendisine Ira) denmesini istiyor,ve kardeşi Zackery ona da Zac diyorlar. Ira'nın ağzından okuyoruz kitabı, onların yaşadıkları,umutları, hayalleri, kalp kırıklıkları ile üzüldüm. Sevginin büyüklüğünü, özellikle çocukları sevmenin ve onları mutlu etmenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anladım. Bazı yerlerde gözyaşımı tutamadım.Kapsk tasarımına ve illüstrasyonlara bayıldım. Sımsıcak bu kitabı okuyun tavsiyemdir.
204 syf.
Şu kitabı okurken resmen ciğerimi bıraktım.
Allah kimseyi evlatsız bırakmasın o güzel duyguları tattırsın.
Fakat bundan çok daha önemlisi o minicik canları anasız
babasız koymasın.
Enn hassas olduğum konulardan biri çocukların anne baba
acısını yaşaması
.
Geçende bir yerde okumuştum belli bir döneme gelene kadar anne sevgisi
şefkatı ilgisi görmeyen çocuklar hayat boyu kaygı yaşarlarmış.
Yani sen hem acısını çek hemde psikolojik travması hayat boyu
işkence gibi peşini bırakmasın , çok zor.
.
Acılı girişimden sonra kitabımızdan biraz bahsetmek isterim.
Bir kızımız var. Ira abla gibi abla 9 değil sanki 19 yaşında gibi,
öyle olgun ve aklı başında bir çocuk .
Birde oğlumuz var Zac...
Kendine benzeyen her kadına “sen benim annem misin” diye
sormak isteyen bir çocuk
Bu yavrularım çocuk esirgeme kurumunda kalıyorlar.
Onlara birlikte bu kitapta yaşananlara şahit oluyoruz.
Hüznü , umudu, çocuk yüreğini yalın ve sade bir dille
okuyoruz...
Çok çok sevdim , sonu istediğim gibi bitti
Tavsiye ediyorum çocuk kitabı olarak görmeyiniz,
ailecek okuyunuz
204 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Uzanırken zihnimi gökyüzüyle doldurdum ; artık bağırmak istemiyordum. İşte bu gökyüzünün gücü... Her şey ne kadar berbat olursa olsun insan başını kaldırıp gökyüzüne baktığında her zaman daha iyi hisseder.

Ira'yla Zac.. Bu iki kardeş hayatları boyunca farklı koruyucu aileler ile yaşamışlar, bir gün Skilly Yurdu'na yerleşirler.. Güzel dostluklar kurup, bazılarını kaybederler.. Bir gün Martha isimli bir kadının evine tatile giderler ve hayat onlar için yeniden başlar.. Devamı?? Merak ettiysen kitabı hemen okumalısın

#kapak
Gökyüzü Özlemi gri, soğuk bir dünyada yollarını bulmaya çalışan iki çocuğun ve gökyüzü mavileştiğinde neler olduğunun olağanüstü güzel bir şekilde kaleme alınmış öyküsü.
202 syf.
·6 günde
Kendime doğum günü hediyesi olarak aldığım Gökyüzü Özlemi'ne kalbimi bıraktım. Evet evet, kesinlikle böyle düşünüyorum.

AŞAĞIDA OKUYACAKLARINIZ GERÇEK HAYATTAN. SADECE KİTABIN VERDİĞİ DUYGU YOĞUNLUĞUYLA GEÇMİŞE ATILMIŞ BİR BAKIŞTIR, BU YAZI.

Yıllar önceydi, üniversite zamanımda bir grup arkadaşla Çocuk Esirgeme Yurdu'na gider, çocuklarla ilgilenirdik. Kapıdan girince bacaklarımıza sarılan, kucağımıza gelmek isteyen 3-4 yaşlarında çocuklar dikkatleri kendine çekmek için çabalardı. Öpmek isterlerdi, çok tatlısın, ben de tatlıyım demi" diyerek. Büyüdükçe sorunları da büyüyen, geceleyin camdan kaçan, beyaza alışmış erkek çocukları ya da ilgiyi, sevgiyi sokakta arayan genç kızlar için hayat daha da zorlaşıyordu.

Yurttan eve gelmelerim gecikince annemle karar verip koruyucu aile olmak istedik. O çocuklardan birine evimiz ev, sıcaklığımız da bir aile olsun istedik. Neden o yurtta olduğunu bilen, annesinin dostuyla birlikte kocasını öldürdüğünün farkında olan, abiler işe yaramaz diyen kız çocuğunun bizim o babasız evimizde genç kız olduğuna şahit olduk. Güzel bir şey elbet bu.

Ancak gece olunca duvarın dibindeki o yatakta gözyaşları sel olurdu. Belki kendi ailesini duyduğu özlemdi, belki de farklı bir ailenin verdiği huzurdu onu ağlatan. Sebebini hiçbir zaman öğrenemedim. O ağladıkça ben de ağlamamak için dişlerimi sıkardım. Zannımca o ailesizliğine ağlardı, ben de babasızlığıma. Duvar diplerindeki bu iki hayat gözyaşını paylaşırdı. İnanın yazmak zor, dille anlatmaksa hepsinden beter.

Biz ona gökyüzü olmak için gayret gösterirken annesi parmaklıklar ardında 9 yaşındaki kızına "Ruj sür, kısa elbise giy" diye öğütleyip gönderince o gökyüzünü sis kaplardı. "Z.... seni unutmayacağım" diyen gözlerim bir daha hiç görmemek üzere uğurladı onu, bir gün. Bunları neden anlatma gereksinimi duydum bilmiyorum.

Ancak Gökyüzü Özlemi daha umut dolu, sıcacık. Zac ve Ira'nın hikayesini okuyun, okutun.

[Kaynak: https://www.instagram.com/...igshid=2nzcq3lq0b9o]
204 syf.
·5 günde·9/10
Yetimhanede yaşamak zorunda bırakılan çocukların, aileye olan hasreti, koruyucu ailelerle tanışmak/yaşamak ve başlarına ne geleceğini bilmeden bir hayata tutunmak zorunda kalışları, 11 yaşında çocuk ağzından kaleme alınmış.

Okurken ne zor hayatların olduğunu gördüm, aslında yalın basit bir kitap olmasına rağmen kendine ziyadesiyle çeken bir şeyler var kitapta.

Okurken olayları sanki yanınızda yaşanıyorcasına şahit etmiş yazar bizi, anlatıldığı dönemdeki bir takım haksızlıklara da değinmiş ayrıca.
Örneğin Kelle vergisi..

Hem bazı çocuklar şanslıyken bazıları ne zor bir sınava tabi tutuluyor öyle değil mi?
Bu kitapta incelemeniz gereken bir kitap. Çok detaya girmek istemiyorum sizlerin gözlerine bırakıyorum.
Ama okuyunca pişman olmayacağınız bir çırpıda okunacak nitelikteydi.
204 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitabımızın konusu ; Annesi tarafından Skilly Yurdu'na verilen Ira ve Zac adındaki iki kardeşin yetimhanede yaşadıkları anılar...
Yetimhane kendileri gibi çocuklarla yaşadıkları anılar ve geçmişte orada yaşamış bir kız çocuğunun mektubu ve daha ne duygu yüklü sahneler .Ira kardeşini bırakıp koruyucu aileye gitmek istemez. Tatil amaçlı bile olsa birlikte yanyana olmak ister. Martha kendi halinde yaşayan emekli öğretmendir. Kendilerini kabul etmeleriyle beraber yanına giderler. Ve sanırım çocuklar orada ilk kez Mutlu olurlar...
sonunda gözyaşlarınızı tutamayacaksiniz
204 syf.
·Beğendi·6/10
Selamlar,
Yetimhanede büyümek zorunda kalan çocukların bilmediğimiz yaşamları anlatılıyor kitabımızda.. oradaki şartlar ve daha çok 11 Yaşındaki bir çocukta kalan hisler travmalar.. Gittiği her yerde yere ulaşabilmek için inmesi gereken merdivenleri saymak, yolda çizgilere basmamak. Bunlar aileleriyle büyüyen şanslı insanlara anormal gelebilir lakin ailesiz büyüyen çocukların enteresan batıl inançları normaldir.
11-15 yaş arası gençlere okutulmalı bu ve buna benzer kitaplar.. vicdan ve merhamet duyguları gelişmeli ve bu tür hikayeleri öğrenmeliler..
Kitapla kalın.
Hadi,

#alintilar
Keşke, keşke, keşke, keşke annemin bizi neden bıraktığını, kim olduğunu ve nerede olduğunu Bilseydik. Çünkü bir şey bilmemek her şeyi olanaklı kılıyor, Zag ile Hayal ettiğimiz şeylerin doğru olabileceği anlamına geliyor.
204 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhaba sevgili kitap dostlarım️ Bugün sizlere @bilgiyayinevi son güzelliklerinden biri olan Gökyüzü Özlemi’nden bahsetmek için geldim. Öncelikle bu güzel ve özenli basım için yayınevini tebrik etmek istiyorum, harika olmuş. Konusundan bahsedeyim size biraz, Ira’yla Zac hayatları boyunca koruyucu aileden koruyucu aileye sürüklenmiştir. Geçmişlerine dair sahip oldukları tek şey siyah bir köpeğin eski püskü, bulanık bir fotoğrafıdır. Derken Londra’da bir yetimhane olan Skilly Yurdu’na taşınırlar. Burada dostlar edinir, onları kaybeder ve hayatlarının başlamasını beklerler. Acaba onların karşısına da güzel bir hayat çıkacak mıdır?
Gökyüzü Özlemi gri, soğuk bir dünyada yollarını bulmaya çalışan iki çocuğun ve gökyüzü mavileştiğinde neler olduğunun enfes kaleme alınmış öyküsü. Bizden bir hikaye ama aynı zamanda çok da etkileyici. 7’den 77’ye herkesin okuyabileceği bu kitabı şiddetle tavsiye ederim, mutlaka inceleyin. Mutlu akşamlar
204 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap Yorumu//Gökyüzü Özlemi-S.E. Durrant
.
"Zac’le neredeyse görünmez olduğumuzu duyumsadığım için hikâyemizin unutulup gitmediğinden emin olmak istedim… Eğer hayat güzelleşmemiş ya da en azından ilginçleşmemiş olsaydı onu kendim uyduracak, içine cadılar, kaleler ve hızlı giden arabalar koyacaktım ama gerek kalmadı. Hayat kendiliğinden heyecanlı hale geldi." diye başlıyor kitap. Hayatları boyunca koruyucu aileler arasında gezen, çocuk esirgeme yurtlarında kalan iki kardeş. Geçmişlerine dair sahip oldukları tek şey ise siyah bir köpeğin eski püskü, bulanık bir fotoğrafı. Skilly Yurdu’na taşındıklarında, dostlar edinecek, onları kaybedecek ve hayatlarının başlamasını bekleyecekler.
.
Sıcacık, içinizi ısıtacak, ısıttığı gibi de eritecek bir hikaye Ira ve Zac'in hikayesi. Hayata 9-10 yaşında iki çocuğun gözünden bakabilen bir hikaye. Çocukluğun saflığını, mutlu olabilmeleri için bir ağaç ve bir gökyüzünün yetebildiğini gösterecek size. Sonlara doğru duygusallaşıp pıt pıt dökmeniz olası. Benim bile boğazım düğümlendi. Hem içimi ışıttı hem burktu. Soğuk bir dünyada yolunu bulmaya çalışan iki çocucuğun sıcacık hikayesini tabirini kullanıp okumanızı da tavsiye edeceğim kesinlikle. Hatta bu kitabı çocuklarınıza da okuyun, okutun. Memnuniyetsiz, her şeye sahip hayatlarında mutlu olmanın ne demek olduğunu kavrasınlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Göksun Bayraktar
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 27 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.