Gregory Samak

Gregory Samak

Yazar
7.7/10
103 Kişi
·
182
Okunma
·
3
Beğeni
·
672
Gösterim
Adı:
Gregory Samak
Unvan:
Yazar
"Görüyorsunuz ya Avukat Bey, yakında öleceğimi biliyorum ben. Dünyanın düzeni böyle. Ölüm ve yaşam birbiriyle bağlantılı, her ikisi de yolumuza çıkan birer kapı."
Gregory Samak
Sayfa 191 - Pegasus
Keşke gerçekten bir yerlerde sinsice kötü edimleri yapan kötü insanlar olsaydı da onları bir araya toplayıp yok etmek yetseydi...

Ama iyi ve kötü arasındaki çizgi her insanoğlunun yüreğinden geçiyor. Kendi yüreğinin bir parçasını kim yok etmeyi ister ki?
Değişirmek isteyeceğim öyle çok şey var ki. Satranç tahtası üzerinde doğru kararları alıyor olmak beni avutmuyor. Eğer geçmişi değiştirebilseydim, adımlarımı geri alır, onları kurtarırdım.
Değiştirmek isteyeceğim öyle çok şey var ki... Bir zamanki o deneyimsiz çocukluk halimin şeytanla oyun oynamasına izin vermez, onun hamlelerini önceden görebilmeyi bilirdim.
208 syf.
·3 günde·9/10
Tüm dünyanın kaderini değiştirebileceğiniz gizli bir bilgiye ulaşsanız acaba onu kullanmakta tereddüt eder miydiniz? Bir düşünün! Tüm savaşları bitirdiğinizi, açlık ve sömürüyü sonlandırdığınızı, kötülüğü yapan insanları yok ettiğinizi...
Özellikle elleri kanlı olan siyasilerin olmadığını...
Hayali bile insanın yüreğine huzur veriyor öyle değil mi?
Eminim dünya yukarıda saydıklarım olmasa daha güzel bir yer olurdu...

Gizli Kitap adlı bu eser, Yahudi asıllı Elias Ein'ın emekliliğini geçireceği Avusturya'nın Braunau kasabasına taşınması ile başlıyor. Satın aldığı evde keşfettiği kütüphane ve özellikle bu odada bulunan kitaplar onu hem hayrete hem de korkmasına rağmen gayrete sürüklüyor...

Keşfettiği sır dünyanın kaderini değiştirmeye yetecek mi?
Bu sorunun cevabını bulmak için tüm cesaretini toplayıp, Hitler Almanya'sına yolculuğa çıkmaya karar veriyor. Kitaba dokunduğu an kendini geçmişin karanlık ve insanlık tarihinin en karanlık sokaklarında buluyor...

Elias, bir Antikacı olan Sol ile her hafta sonu yapacağı Satranç oyununu iple çekerken, evinde kahyalık yapan kadının yanında getirdiği Thomas ile hayatının geçmişte de kesişeceğinden bihaber kitabın gizemini çözmeye çalışmaktadır...

Eserin masalsı tadı her sayfada merakı diri tutuyor. Yazım dili sade ve akıcı. Eser son sayfasında bana devamı gelecekmiş hissini verdi fakat yaptığım araştırma sonucunda yazarın başka eseri olmadığı gördüm. Umarım başka eserler kaleme alıp, biz okurlara sunar...

Her okurun zevkle okuyacağı bu eseri okumanızı tavsiye ederim sevgili kitap dostlarım...
208 syf.
·5 günde·10/10
Kitabi okumaya başlar başlamaz kendine çekmeyi başardı.
Gizemli bir girişin ardindan gelişen olaylar gerçekten beni heyecanlandırdı.
Sade akıcı ve sıkmayan bir kitap.
Okumanizi tavsiye ederim. Okuyunuz.
208 syf.
·8/10
Ailesini naziler döneminde kaybetmiş yaşlı bir Yahudi olan Elias Ein bir kasabadan ev tutar ve hikaye böylece başlamaktadır. Evinin altına çok büyük bir kütüphane keşfeder. Ayrıca Titom yani Thomas ve Sof adında yaşlı bir satranç ustasıyla tanışır. Kütüphanesinde bulduğu kitaplar adete yaşamış insanların kaderlerinin yazılı olduğu kitaplardır. Kitaplarla iç içe olmaya başlayan Elias kitaplar sayesinde zamanda yolculukta yapabilmektedir ve bazı şeyleri geçmişe gidip değiştirebileceğini öğrenir. Bunu için en iyi yapması gereken işin hitler zamanına gidip hitleri öldürmek olduğunu düşünür. Gittiği zamanda hitleri öldürür fakat onunla birlikte zaman yolcuğunu öğrenen titom da zamanda yolculuk yapıp o zamana gitmiştir ve orada başlarına ilginç olaylar gelir. Zamanına geri döner ama tam her şeyin düzeldiğini sandığında aslında işlerin öyle olmadığını anlar.
Çok güzel bir kitap fantastik bir tatta tarihi olaylara değininen güzel bir kitap tavsiye ederim kesinlikle. Dilide çok sadece ve akıcı
208 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Elias ömrünün qalan illərini hüzur içində keçirmək üçün, Avusturyanın Braunau qəsəbəsinə köçür. Orada balaca eyni zaman da çox qədim olan evdə yaşamağa başladığı ilk gün, otağındakı döşəmələrdə olan fərqlilik onun diqqətini çəkir. Buradan açılan gizli keçid, heyrətləndirici dərəcədə böyük və qədim kitabxanaya açılır. Yahudi əsilli olan Elias yaşam kitabını kəşf edir və onun həyatı kökdən dəyişir.
Yalnızlıq necə bir hissdir bilirsiz ? Bütün ailəsi alman yahudi müharibəsində həlak olmuş Elias bacısını da itirdikdən sonra daxilən çökür.
Bütün insanlığın gedişatını dəyişmək üçün əlində bir fürsət vardir. O yaşam kitabı ilə səyahət edir.
Siyasəti və fantastikanı özündə birləşdirən bu kitab sizi öz sehirli dünyasının ağuşuna alacaq.
Yalnızlığın insanı gətirdiyi o uc nöqtəni Samak qələmindən oxuyarkən dostluğun, sevginin, sədaqətində insanı necə dəyişdiyinin şahidi oluruq.
Tarixi düşündükdə dəyişmək istədiyimiz hadisələr əlbət vardir.
Amma heçnə səbəbsiz olmur. İnsanlıq tarixində baş verənləri dəyişsək belə sonluğu heçvaxt dəyişə bilmərik.
Dünya var olduqca siyasi iqtisadi məsələlər, təbəqələşmə var olacaq. Bunları dəyişmək üçün bir "yaşam kitabı"na ehtiyacımız yoxdur və ya keçmişə gedib kimisə tarixdən silməyə gərək yoxdur. Hərşəy insanın özündən başlar.
Bu kitaba isə "dark" style, çox əfso bir film çəkilə bilər
208 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Elias Ein adında bir adam emekli olduktan sonra başka bir şehre yerleşir ve buradaki evinde gizli bir bölmede devasa bir kitaplık bulur. Komşularından bay Sof'un dükkanında güzel bir satranç takımı görmüştür ve Sof da onunla satranç oynamak ister. Evinde yardıma gelen Titom yani Thomas da belediye başkanının kızı Marika'dan hoşlanmaktadır. Kitaplıkta bulduğu kitaplarda geçmiş, günümüz ve gelecek bilgisini gören Elias, kitaba dokunduğu zaman geçmişe gidebilmektedir. Bu arada Erwan ve çetesi de Sof'u öldürür. Zamanda geçmişe giderek kötülükleri engellemek isteyen Elias'ın Hitler'i öldürmesi gerekmektedir. Bunun için kitapla bir kaç yolculuk yapar ve ölüm tehlikeleri atlatır. Acaba başarılı olabilecek midir? Hitler'i öldürürse dünya güzel bir yer olacak mıdır? Marika ve Thomas neler yapacaktır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
208 syf.
·Beğendi·9/10
“Yaradan’ın benim için çizdiği yolda bir uyurgezerin özgüveniyle ilerliyorum.”

Asla bilmeyecekler, diye geçiriyordu Elias içinden. Çünkü aslında onlar asla bilemesinler diye bu kadar çabaladım ben.

Ömrünün son baharında, Elias Ein emekliliğini geçirmek için Avusturya’nın küçük bir kasabasına yerleşir. Ein ailesinden geriye kardeşi ve kendisi kalır. Elias yeni evinde olağanüstü bir şey keşfeder: Bodrum katı gizli bir kütüphaneye açılmaktadır. Bu oda da Tanrı’nın her insanın kaderini yazdığı Büyük Yaşam Kitabı bulunmaktadır.

Elias gizli kitabın karşısında büyülenmiştir. Bu gizli kitabın ona verdiği sıra dışı güç sayesinde zamanda yolculuk yapabilecektir ve tarihin akışını kökten değiştirecektir. Üstelik Soft ile tanışır ve güzel bir dostluk kurarlar. Hem Soft’u hem de kendi ailesinin yaşamını değiştirecek kararlar verir.

Naziler tarafından Ayrupa Yahudilerini kurtarmayı denemeye karar verir. Roman da cesaret, nefret, korkaklık ve şaşırtıcı dosluğa tanık oluyoruz.

“Ölüm ve yaşam birbiriyle bağlantılı, her ikidi de yolumuza çıkan birer kapı.”


Gizli Kitap. Gregory Samak
208 syf.
·8/10
Çok beğenerek okuduğum dili sade, kısa bir kitap. Büyülü, masalsı kitaplar okumayı seven herkes bu kitaba bayılır bence. İyi ki almışım. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
208 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Değişik ilginç bir kitap. Aslında daha kalın olabilirdi. Olaylar basitleştirilmeden amlatılsaydı birçok insanın elinden düşüremeyeceği kadar sürükleyici bir kitap. Ben okurken sevdim heyecan da yaptım ama sanki eksik olan bir anlatım vardı. Lise öğrencilerine göre desem doğru olur. Hatta kitap okumayan birine okumayı sevdirebilir.
208 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Soykırım üzerine yazılmış gizemli, üzücü ve son derece büyüleyici kısa bir kitap ...Tarihi bilgilerle harmanlanmış sade , akıcı ve daha uzun olsaydı dediğim severek okuduğum bir kitap oldu ... Kitabın ana fikri ise ister geçmişe gidin , ister büyülü bir kitabınız olsun ne yaparsanız yapın kötülüğü yok edemezsiniz ...Şartlar değişir, zaman değişir ama kötülük şekil değiştirerek her zaman kendini gösterir ...Bence okuyun , seveceksiniz ....
208 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
İNSANLIĞIN KADERİNİ KURTARMAK ELİNİZDE OLSA, HER TÜRLÜ RİSKİ GÖZE ALIP YİNE DE YAPAR MIYDINIZ?
ELIAS UZUN YILLAR MEMUR OLARAK ÇALIŞTIKTAN SONRA EMEKLİLİĞİ GEÇİRMEK İÇİN VİYANA'DAN KÜÇÜK BİR KASABAYA TAŞINIR, KİRALADIĞI EVİN BODRUM KATINDA BULUNAN GİZEMLİ KÜTÜPHANEDE CİLTLER DOLUSU GELMİŞ GEÇMİŞ TÜM İNSANLARIN YAŞAM VE ÖLÜM BİLGİLERİ İLE DOLUDUR.
GİZEMLİ KİTABIN YAPABİLDİKLERİNİ KEŞFEDİNCE, TARİHİ BAŞTAN YAZMAYA KARAR VERİR; HİTLERİ ÖLDÜRMEK.
BUNU BAŞARIP BAŞARAMADIĞI KİTAPTA MEVCUT ELBETTEFANTASTİK OLARAK TANIMLANABİLECEK ROMAN 208 SAYFA TADI DAMAĞINIZDA KALACAK, ZORLANMADAN SIKILMADAN OKUYABİLECEĞİNİZ BİR HİKAYE. Gregory Samak

Yazarın biyografisi

Adı:
Gregory Samak
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 182 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 73 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.