Gregory Samak

Gregory Samak

Yazar
7.9/10
17 Kişi
·
24
Okunma
·
0
Beğeni
·
506
Gösterim
"Görüyorsunuz ya Avukat Bey, yakında öleceğimi biliyorum ben. Dünyanın düzeni böyle. Ölüm ve yaşam birbiriyle bağlantılı, her ikisi de yolumuza çıkan birer kapı."
Gregory Samak
Sayfa 191 - Pegasus
"Yaratıklar var olduğuna göre bir Yaradan'ın da mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum."
Gregory Samak
Sayfa 53 - Pegasus
"Bence kader fikri sağduyuyla çelişiyor. Bana kalırsa insan iradesi her şey başarabilir. Yaşamın düzenini tek başına değiştirebilir."
Gregory Samak
Sayfa 54 - Pegasus
hayatta her insanın kendini gregor samsa gibi hissettiği zamanları olmuştur"

kafka'nın sembolizmin ve soyut düşüncenin dibine vurduğu hikaye. fiziki bir değişiklikten yola çıkarak, belki de duygu dünyamızda bunun binlerce katı ters değişiklikleri ne kadarda doğal karşıladığımızı yüzümüze vurur. düşünülenin aksine değişen gregor samsa değil, ailesi ve çevresindekilerdir bana göre.


insanlara faydan dokunuyorsa onların herhangi bir ihtiyacını karşılıyorsan, sevilirsin, sayılırsın. eğer bir faydan dokunmuyorsa ve hatta zararın dokunuyorsa insanlar tarafından yavaş yavaş dışlanırsın. ilişki bu duruma geldiğinde artık onların umrunda olmuyorsun ve gözlerinde bir böcek olarak görünüyorsun sadece.
Dikkat spoiler içerir.
Elias Ein adında bir adam emekli olduktan sonra başka bir şehre yerleşir ve buradaki evinde gizli bir bölmede devasa bir kitaplık bulur. Komşularından bay Sof'un dükkanında güzel bir satranç takımı görmüştür ve Sof da onunla satranç oynamak ister. Evinde yardıma gelen Titom yani Thomas da belediye başkanının kızı Marika'dan hoşlanmaktadır. Kitaplıkta bulduğu kitaplarda geçmiş, günümüz ve gelecek bilgisini gören Elias, kitaba dokunduğu zaman geçmişe gidebilmektedir. Bu arada Erwan ve çetesi de Sof'u öldürür. Zamanda geçmişe giderek kötülükleri engellemek isteyen Elias'ın Hitler'i öldürmesi gerekmektedir. Bunun için kitapla bir kaç yolculuk yapar ve ölüm tehlikeleri atlatır. Acaba başarılı olabilecek midir? Hitler'i öldürürse dünya güzel bir yer olacak mıdır? Marika ve Thomas neler yapacaktır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
Tadı damağımda kaldı açıkcası. Keşke biraz daha uzun olsaydı dedim. Özellikle sonu inanılmaz ve oldukça düşündürücü, aynı zamanda da korkutucuydu. Tavsıye ederım.
Kitap, tarihten bilgiler vermesine rağmen çok akıcı bir kitaptır. Kitabın sonunda kötülüğün değişmeyecegini belirtmesi son derece üzerine düşünmemiz gerekir.
Öyle sanıyorum ki yazarın tek kitabını okudum. Böyle bir kurgu beklemiyordum. Bir kitaptan her zaman beklentim kısa ve dolu dolu olmasıdır. Yazarımız da bunu başarabilmiş. Önsöz kısmını okurken biraz şüpheye düştüm, eyvah dedim süslü bir sözle başladık kitap pek iyi çıkmayacak ama ters köşe oldum ve buna memnunum. Vize haftası 3 saat gidiş, 3 saat geliş ile yolda geçirdiğim 6 saatlik zaman dilimi beni fazlasıyla yoruyor zaten. Bu yolu boş boş etrafa bakarak gelmektense okuduğum kitabın düzgün olmasını yeğlerim.
Girişte bir hikâye ile karşılaşıyoruz. Satranç oynarken parmağı kesilen bir çocuk var ve yer Nazi Almanya’sı. Ardından normal olarak hikayemize geçiyoruz ve hikayemiz birbiriyle bağlantılı. Bu bağlantılar da kitabın kısa olması nedeniyle hemen karşımıza çıkıyor ve en başta da dediğim gibi kısa ve dolu dolu bir kitap yazmak çok büyük marifettir bana göre.
Buradan sonra biraz SPOİLER vereceğiz müsaade ederseniz 
Elias isminde bir arkadaşımız var. Bir eve taşınıyor. Bu evin alt katında kütüphane buluyor. Kütüphanede de renkli, ışıklı bir kitap var. Adına Yaşam Kitabı diyorlar. Bu kitap önce geçmişi gösteriyor ve Elias biraz korkuyor olacaklardan diyip kapatıyor ama gelecekten de yazılar gördüğünde aklına gelen fikirle Nazi Almanya’sı dönemine giderek bir Hitler suikastı gerçekleştirmeye çalışıyor. Yaptı mı dersiniz? 200 sayfa şey zaten okursunuz o kadarını da be. 
Toparlamak gerekirse kitabı oldukça beğendim. Sakin sakin okudum ve notlarımı aldım. Şimdi de birleştirip paylaşıyorum sizlerle. Açıkçası elinizde varsa okumanızı tavsiye ederim. Eğer okumak isterseniz (en azından PDF formatında) yardımcı olmaya çalışırım. Kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın..
#kitapyorum
#gizlikitap

Kader kitabında Elias Ein'in hikayesi ve onunla birlikte Hitler'in katil ahlak ve Nazizminden binlerce kurbanın hikayesi anlatılıyor. Kitap, "Hitler'i masum bir çocukken öldürecek misin?" Sorusuna atıfta bulunmakta. Samak, İkinci Dünya Savaşından önce ve sonra toplumu bireylerin tarihi aracılığıyla analiz etmeye çalışmış. Bu kitap, en sevdiğim her şeyi bünyesinde barındırıyor. Tarih, zaman yolculuğu ve büyüleyici karakterler. Hikayenin kendisi ilginç ve daha fazla potansiyele sahip ancak çok erken bitiyor ve sizi eksik bir şey hissi ile tamamlamıyor. Uyandıktan sonra daha çok bir rüya görüyorsun ve sadece bir kısmını hatırlıyor gibi hissediyorsun. Kitabın, özellikle ikinci bölümde, roman çok acele ediliyor gibi yazılmış, aniden yazar, önemli miktarda ayrıntıyı bırakıyor, neredeyse romanı belirli bir sayıda sayfa içinde her ne pahasına olursa olsun bitirmeye çalışmış gibi. Hatta nihai bile bu sorundan muzdarip aslında neredeyse tamamlanmamış gibi görünüyor. ikinci bölüm hariç güzel bir kitap.
lYıllar önce Yahudi soykırımında tüm ailesini yitirmiş olan Elias, yaşlılığında Viyana'nın kırsalında bir köye yerleşir. Günler sonra tesadüfen evinin yer döşemelerinin altında bir başka dünya olduğunu keşfeder; evinin altında devasa bir kütüphane, kütüphanede de sırlarla dolu bir kitap vardır! Elias bu kitap sayesinde yıllar öncesine gidip soykırımın olmasını önleyebilecek midir? Hitler'i felaketler yaratmadan önce durdurabilecek midir?
.
Konu çok yaratıcı ve ilginç olmasına rağmen biraz aceleye getirilmiş gibi geldi, bu konudan çok daha uzun soluklu bir kurgu çıkabilirmiş bence, yine de bu haliyle de bir solukta okunan, keyifli bir roman...

Yazarın biyografisi

Adı:
Gregory Samak
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 24 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.