Gül Tonak

Gül Tonak

Çevirmen
7.7/10
40 Kişi
·
115
Okunma
·
0
Beğeni
·
39
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
336 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
İnternette kitap önerileri sayesinde bulduğum kitap. Yazarın diğer kitabı 'kadın beyni' miş. Tabi erkek beynini okumak daha cazip geldi(kadın olarak özelliklerimizi bildiğimi varsayarak). Bilimsel bir şekilde erkeğin doğumundan başlayıp çocukluk ergenlik ve diğer tüm zamanlarını anlatmaktadır. Bütün duyguları bilimsel kanıtlara(hormonlar ve arasındaki dengelere) bağlamak çok mantıklı. Ama her zaman hoşumuza gitmeye bilir. Çünkü her zaman mantıklı değiliz. Erkek olsun kadın olsun duyguları, hissettiklerimizi bilime bağlamak bizi biraz robotlaştırmaktadır. Sonuç olarak güzel bir kitap tavsiye ederim. Çocuğunuzun, sevgilinizin veya eşinizin neden niçin yaptı gibi sorularını bilimsel açıdan anlamaya yaramaktadır.
336 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Yazarın kadın beyni kitabından sonra ele aldığı ikinci eseridir. Bilimsellik üzerinden kesin kanıtlarla anlatmis ilk eserinde olduğu gibi ve bu kitabında da ilk kitabında olduğu gibi hastalari üzerinden giderek açıklamış ve sunmuş bize bazı şeyleri . İlk kitabı ile kıyaslarsak aynı anlatıma ve aynı düzene sahip bebeklikten , cocukluga ve diğer dönemlere değinmiş ilk kitabında olduğu gibi . Aslında erkeklerin bile okuması gereken bir kitap ve biz kadınların okuyupta bazı şeyler hakkında bilinclenmemizi gerçekten sağlayacak bir kitap olmuş. Özellikle bir baba okuyabilir bu kitabı çok şey öğreneceğine eminim.

Not : Kitap 336 sayfa olarak gözükebilir ama 165 sayfadan oluşmaktadır genel olarak. Geri kalanı açıkladığı bölümlerden notlar çıkararak kitabın sonuna ekleme yapmış aslında orada da öğrenilebilir her şey.
336 syf.
·Beğendi·8/10
Bebeklikten yaşlılıga kadar erkek beyninin evrelerini ve degişimini anlatıyor. Bilimsel verilerle bunaltmıyor. Yazar bilimsel açıklamalarını gözlemleriyle ve örneklerle anlaşılır hale getirmiş. Erkeklerin anlam veremediginiz davranışlarını bilimsel verilere dayandırarak sinir katsayınızı düşürebilecek bir kitap;) En azından okuduktan sonra bir süre; )Tavsiye edilir.
544 syf.
·6 günde·8/10
Fiziksel aktivitelerden tutunda duygusal yaşantımıza kadar elektriksel ve de kimyasal bir bütün olan kıvrımlı yapının müthiş işleyişini anlatıyor. Yazar yine belgesel olarak yayınlanmış tv programı olan araştırmasını kitaplastirmis. Terimsel ifadelere mümkün olduğunca az yer verilmiş. Bu yüzden okurken hiç zorlanmiyorsunuz. Fiziksel olarak bakıldığında hicbir insanda genel olarak farklılık göstermeyen bu muhteşem yapının bunca dahinin, sanatçının, filozofun ve de herhangi birinin kişiliğini, bakış açısını yada olayları degerlendirisini nasıl farklı etkilediğini okurken şaşırarak değerlendiriyorsunuz. Evrenin en karmaşık ve de hala en gizemli nesnesi belkide..
336 syf.
·8/10
Oldukça bilimsel ve bir o kadar da anlaşılır bir dille yazılmış bir araştırma kitabı. Beyninizin kıvrımlarında derinliklerinde ilerlerken hem kendinizi, hem de çevrenizdeki erkekleri, davranışlarının altında yatan nedenleri anlıyorsunuz.
Erkek psikolojisini dönem dönem ele alan kitabı oldukça başarılı buldum.
336 syf.
·10/10
Tüm Türk toplumunun okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Böylece kadınlar erkekleri, erkekler kadınları daha kolay anlayabilecekler ve belki de anlaşmazlıklarımızın önüne geçeceğiz.
336 syf.
·2 günde
Prof.Dr.Louann Brizdendine "Kadın Beyni" kitabını da okumuştum. Bu kitabı daha anlaşılır buldum nedense. Erkekleri anlamak isteyen biz kadınlar ve kendilerini daha iyi tanımak isteyecek erkekler bu kitabı okumalı.
Erkekler sorun çözmek için tasarlanmış bir makine mi öğrenelim .
336 syf.
·7/10
Öncelikle kitap 334 sayfa olsa da bunun 169 sayfası kaynakçadan oluşuyor. Şaşırmamanız için incelemeye bu nüansla başlamak istedim.

Yıllarca kadın ve erkek arasındaki anlam farklılıkları üzerine yazıldı, çizildi. Erkekler duygusuz, kadınlar da abartı derecede duygusallıkla etiketlendi.
Elbette durum, yaşanılan tecrübeler, yaşanan hayat hikayesi insanları farklı şekillerde etkileyecek ve şekillendirecektir, bu işin psikolojik kısmı. Bu kitap bu işin biyolojik kısmıyla ilgileniyor. Hormonlar ve etkileri!
Erkek ve kadınları farklılaştıran bu hormonlar olay ve durumlara da başka açılardan bakmaya ve tepki vermeye neden oluyor. Erkeklik hormonları “hayatta kalmayı” kadınlık hormonlarından daha başka şekilde anlamlandırıyor. Bu da iki cinsin beraberken hayatta kalma şekillerinin çatışmasına sebep oluyor. Sonuç olarak çiftler arasında da “beni hiç anlamıyor ya da seni hiç anlayamıyorum” serzenişlerine sebep oluyor.

Dünya üzerinden kadını veya erkeği silemeyeceğimize göre, işe birbirimizin hormonlarının bize neler yaptırdığını anlamakla başlayabiliriz. Bu kitap bunun için yol gösterici olacaktır. Sonuçta tek iletişimde olduğumuz erkek hayatımızdaki sevgili veya eşimiz değil. Bunlar Oğlumuz, babamız, kardeşimiz, dayımız, amcamız vb. olabilir. Bir yerden başlamak lazım.
Kadınlar erkeklerin bakış açısını görebilmek için, erkeklerde kendilerini daha iyi anlamlandırabilmek için bu kitabı okuyabilirler.

Kitapta güzel, akıcı ve anlaşılabilir bir dil kullanılmış. Erkekler çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık başlıkları altında da kategorilendirilmiş. Daha ne olsun?!
Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 115 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 181 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.