Erkek Beyni Erkekliğin Şifrelerini Çözün

6,9/10  (8 Oy) · 
18 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.181 gösterim
Kadınlar!
Erkeğin Dünyasını KEşfetmek İster misiniz?
Erkekler!
Kendinizi Tanımaya Ne Dersiniz?
(Ön Kapak)

Dr. Louann Brizendine, Kadın Beyni adlı çok satılan kitabının devamı niteliğindeki bu eserinde, erkek zihniyeti ve davranışlarının ardında yatan beyinsel aktiviteleri açıklıyor ve erkek beyniyle ilgili en son bilimsel bulguları sunuyor. Erkek beyni;

- Sorun çözmek için tasarlanmış bir makinedir.
- Bir sorunla karşılaştığında çözüm bulmak için duygusal yapıları değil analitik yapıları kullanır.
- Rekabet ettikçe gelişir; sert oynar; hiyerarşi konusunda takıntılıdır.
- Seksle ilgili bölümü kadın beynine kıyasla 2,5 kat daha büyüktür.
- Bilimsel bulguları son derece anlaşılır, basit bir dille anlatan bu kitabı okuyunca aklınızı kurcalayan pek çok sorunun yanıtını bulacaksınız:
- Erkek bebeğinizle göz teması kurmakta neden zorlanıyorsunuz?
- Küçük oğlunuz neden oturmak nedir bilmiyor?
- Ergenlik çağına girmiş oğlunuzla iletişim kurmak neden size bu kadar güç geliyor?
- Yetişkin erkekler neden hiyerarşiyi takıntı haline getiriyor?

Erkekleri anlamak isteyen kadınlar ve kendilerini daha iyi tanımak isteyen erkekler bu kitabı mutlaka okumalı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789754689884
 • Orijinal Adı:
  The Male Brain
 • Çeviri:
  Gül Tonak
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sedâbiyât 
 28 Ağu 12:06 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Bu kitap da Kadın Beyni kitabında kadınlarda olduğu gibi erkekler üzerinde hormonların doğumdan yaşlılığa kadar olan etkilerini anlatıyor. Bunu yaparken bilimsel verileri okura kendi meslek tecrübesinden faydalanarak sunuyor. Önce bir olay başlıyor, sonra işin içine nöropsikoloji giriyor ve o olayın erkek beyninde hangi hormonların eşliğinde neresinin aktif olduğunu bundan dolayı erkeğin davranışlarının o şekilde geliştiğini açıklayarak devam ediyor. Böyle olması bu bilimsel kitabı sıkıcı olmaktan uzaklaştırıp belki de merakla okunan bir kitaba dönüştürüyor. Aynı husus Kadın Beyni kitabı içinde geçerli.
İki kitabı okumuş biri olarak ortak bir yorumda bulunacağım. Bu kitapları erkek olsun, kadın olsun herkesin okumasını tavsiye ederim ama mutlaka okumalarını tavsiye etmem. Okunmasını tavsiye ederim çünkü herkesin bildiği kadın ve erkeğin beyni farklı çalışıyor'un daha fazlasını öğrensinler isterim. Belki böylece kadın ve erkek ilişkilerinde birbirini anlamama durumu daha aza iner. Mutlaka okunmasını tavsiye etmem çünkü kitaplar hakkında bazı olumsuz eleştirilerim de var: Bir; Yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen veriler genelleniyor ama tahmin edersiniz ki herkesin hormonları birebir aynı oranda salgılanmıyor. Bu kitabı okuduktan sonra genellenmiş bir durumu karşımızdaki bireye indirgemek her zaman doğru çıkarımlara bizi ulaştırmaz. İki; araştırmalar yapılmaya devam edilmekte ve yeni gelen sonucun şimdiki sonuçları çürütme ihtimali var. Üç; araştırmaların çoğu fareler ve primatlar üstünde yapılıp insanlar hakkında da çıkarımlar da bulunmuş. Evrimci yazar bu sonuçları "kuzenlerimiz" diyerek sunuyordu. Ben başka bir canlıdan evrilerek var olmadığımıza inandığım için yapılan araştırma sonuçlarına bu gözle baktım. Evet benzer olabilir ama bu onlarla kuzen olduğumuz için vs değildir. Dört; kitapta bilimsel sonuçlar ABD insanları üzerinden anlatılıyor. Amerika kültürü ile bizim kültürümüzün farklılığından dolayı toplumsal olarak sonuçların bize uygun analiz edilmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. Böyle bir konu kendi bilim insanlarımız tarafından incelenip halka sunulsa daha çok hoşuma gider.

Maya 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bebeklikten yaşlılıga kadar erkek beyninin evrelerini ve degişimini anlatıyor. Bilimsel verilerle bunaltmıyor. Yazar bilimsel açıklamalarını gözlemleriyle ve örneklerle anlaşılır hale getirmiş. Erkeklerin anlam veremediginiz davranışlarını bilimsel verilere dayandırarak sinir katsayınızı düşürebilecek bir kitap;) En azından okuduktan sonra bir süre; )Tavsiye edilir.

Selen Seyhan 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Oldukça bilimsel ve bir o kadar da anlaşılır bir dille yazılmış bir araştırma kitabı. Beyninizin kıvrımlarında derinliklerinde ilerlerken hem kendinizi, hem de çevrenizdeki erkekleri, davranışlarının altında yatan nedenleri anlıyorsunuz.
Erkek psikolojisini dönem dönem ele alan kitabı oldukça başarılı buldum.

alp y. 
30 Haz 14:51 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Yazarın ikinci kitabı olan bu kitap ilk kitabında ki etkileri yaratmadı. Hemcinslerime dair zaten bildiğim ve gözlemlediğim konulara genel bir bakış açısı sunmuş. Karşı cinsin okumasının daha verimli olacağını düşünüyorum.

Kitaptan 10 Alıntı

Sedâbiyât 
26 Ağu 12:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Her yeni nesilde gençlerin kendi fikirlerini savunmak için ebeveynlerinin fikirlerini reddetmeleri gerekir.

Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 70)Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 70)
Bahar Öztan 
11 Şub 23:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erkek beyni ekspres bir tren seferi gibidir: son durağa ulaşmadan durmaz.

Erkek Beyni, Louann BrizendineErkek Beyni, Louann Brizendine
Bahar Öztan 
12 Şub 00:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir erkeğin fiziksel bir özgüven ve dayanıklılık tavrı takınabilmesi için yüz kaslarını korkularını maskeleyecek biçimde eğitmiş olması gerekir.

Erkek Beyni, Louann BrizendineErkek Beyni, Louann Brizendine
Sedâbiyât 
23 Ağu 21:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir erkeğin çocukluğu ne kadar uyumlu geçerse geçsin, ergenlik dönemi her şeyi değiştirebilir. Çocuk gelişiminin bu evresi ebeveynler için çocuğu başıboş bırakmadan serbest bırakmak adına hassas manevralar yapmayı gerektirir.

Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 54)Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 54)
Sedâbiyât 
26 Ağu 14:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Wisconsin'de yapılan bir çalışmaya göre babalar, kızlarına yardım etmek için bir şey yaptıklarında kendilerini kızlarına daha yakın hissetmektedirler. Bu durum kız dört yaşında da olsa kırk dört yaşında da olsa geçerlidir. Babalar kızlarıyla onların sorunlarını çözerek ya da hayatlarındaki bozuklukları tamir ederek bağ kurarlar, bu bozukluk ister bebeklerinin kırılması ister banka hesaplarının boşalması olsun.

Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 117)Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 117)
Sedâbiyât 
26 Ağu 17:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Onların bilmedikleri şey yüz binlerce yıl devam etmiş bir süreç boyunca, erkek ya da kadın beyinlerimizin devrelerinin farklı hormonlarla çalışmak üzere ince şekilde ayarlanmış olduğuydu. Aslında, duygusal bakımdan tarzlarımız arasındaki farklılığın sorumlusu kısmen seks hormonlarımız olabilir. Erkek beyin devreleri testosteron ve vazopressin'i daha fazla kullanırken kadın beyin devreleri östrojen ve oksitosin'i daha fazla kullanırlar. Bu hormonlar beynin belirli bölgelerinin erkek ve kadınlarda farklı şekilde çalışmasını sağlar.

Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 127)Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 127)
Sedâbiyât 
23 Ağu 21:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Eğer testosteron bira olsaydı, dokuz yaşındaki bir erkek çocuk bundan günde bir kahve fincanı içiyor olurdu. Ancak yaşı on beşe ulaştığında, bu miktar günde sekiz litreye denk gelir.

Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 55)Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 55)
Bahar Öztan 
12 Şub 00:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neil TPJ'sini ANS'sine göre daha fazla kullanıyor çünkü erkek beyni empati kurmaya devam etmek yerine çözüm aramaya yönelik olarak yapılanmıştır. Ama bu umursamadığı anlamına gelmez. Senin sorunlarını çözmek onun sana olan sevgi ve ilgisini gösterme biçiminin ta kendisidir.

Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 125)Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 125)
Sedâbiyât 
26 Ağu 18:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir erkeğin beynindeki öfkeyi baskılama merkezi olan septum kadın beynindekine göre daha küçüktür, bu yüzden de öfkeyi ifade etmek erkekler için kadınlara göre olduğundan daha sıradan bir tepkidir. Erkek beynindeki öfke-saldırganlık devreleri doğumdan önce oluşmaya başlar ve çocukluk döneminde davranışsal olarak güçlenirken ergenlik döneminde de hormonal olarak güçlenir. Yetişkinliğe gelindiğinde ise hormonların etkisi altındaki bu devreleri sosyal riskler almak ve saldırganlık için kullanmak erkeğin hayatının alışıldık bir parçası olmuştur.

Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 128)Erkek Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 128)