Kadın Beyni

8,3/10  (14 Oy) · 
36 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.038 gösterim
Aslında her insan hayatına kadın beyniyle başlar. Dişi, doğanın başlangıç halidir. Ancak hamileliğin 8. haftasından sonra testosteronun iletişim merkezine yayılmasıyla bu üniseks beyin erkek beynine dönüşür. Bu süreçte saldırganlık ve cinsellik hücrelerinde de artış görülür. Testosteron seli gerçekleşmezse, kadın beyni değişmeden büyümesini sürdürür ve hücreler iletişim ve duygusal gelişim merkezlerinde yoğunlaşır.
Peki, bu farklılaşma neleri etkiler?

"Hayatı futbol, kanepe ve seks üçgenine sıkışmış biri ne kadar karmaşık olabilir ki?"
-Mansur Forutan - Akşam-

"Brizendine, kitabında kadın beyninin Macintosh, erkek beynininse PC olduğunu anlatıyor."
-Serdar Devrim - Hürriyet-

"Siz de benim gibi oğlunuz ya da kızınızın büyümesine şaşkınlıkla şahitlik ediyorsanız vakit kaybetmeden Brizendine'in Kadın Beyni'ni okumanızı öneririm"
-Eyüp Can - Hürriyet-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789754687347
 • Orijinal Adı:
  The Female Brain
 • Çeviri:
  Zeynep Heyzen Ateş
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Maya 
 14 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı bir blog aracılığıyla tanıştığım bana göre her haliyle amazon kadını tavsiyesi üzerine keşfettim. Kitap, kadınların anne karnından ölümüne kadar değişen beyin fonksiyonlarını ve davranışlarını konu alıyor. Kitabı okurken kız bebekleri fazlasıyla gözlem altına almıştım. Annemden beklenmeyen davranışları anlamaya başladım;) Ve tabiki kendimi incelemeye almıştım. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Necmiye 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

KİTABIN İSMİ KADIN BEYNİ AMA İÇERİĞİNDE ERKEK BEYNİNİN NASIL ÇALIŞTIĞI İLE İLGİLİ KONULAR FAZLASIYLA YER ALMIŞ,NETİCEDE HOŞ BİR KİTAP,OKURKEN ÇOK EĞLENECEĞİNİZDEN EMİNİM,

Müzeyem Adem 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı az önce bitirdim ve ben kendime bile açıklayamadığım bazı hareketlerimin nedenini öğrendiğim için çok mutluyum :) Acayip bir kitap bu. Bunca yıllık okurum, böyle kaynakça görmedim, neredeyse 100 sayfa. Girişi, sonsözü ve notları da çıkarınca geriye yaklaşık 200 sayfalık bir şey kalıyor ama dolu dolu 200 sayfa.
İnsan beynine ve hormonların beynin üzerindeki etkisine genel ve yer, yer de detaylı bir bakış sunulmuş okura. Hayatının değişik evrelerinde her kadının geçirdiği değişim, anlaşılır bir dilde anlatılmış. Aynı zamanda kadın ve erkek arasındakı farklılıklara da değinmiş yazar. Bunu yaparken kadınları daha detaylı, erkekleri ise genel olarak incelemiş ve belirli durumlarda davranışlarını kıyaslamış.
Bu kitap sizi bilgilendirecek, karşınızdakinin anlam veremediğiniz davranışlarına açıklık getirecek ve siz olaylara farklı bir açıdan bakmaya başlayacaksınız. Psikolojiye ilginiz olsun ya da olmasın, bence bu kitabı okumalısınız. :)

Sedâbiyât 
16 Ağu 14:57 · Kitabı okudu · 26 günde · 8/10 puan

Nöro-psikiyatr olan yazar, kitapta doğumdan menopoz sonrasına kadar hormonların kadın beynindeki etkisini anlatıyor. Erkek ve kadın beyninde salgılanan hormonların birebir aynı olmaması ve salgılanma oranlarının değişkenlik göstermesi sebebiyle kadın ve erkek beyninin farklı çalıştığını bilimsel çalışmalara ve mesleki tecrübelerine dayanarak açıklıyor. Bir kadının bebekken, çocukken, ergenken, yetişkinken, anneyken ve yaşlanmaya başlarken kendini nasıl hissettiğini ve neden o şekilde hissettiğini anlamak için başvurulabilecek bir kaynak kitap.

alp y. 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Erkekler olarak en büyük problemlerimizden birinin kadınları anlamak olduğu düşünülünce, her erkeğin okuması gereken bir kitap. Tabi ki yine anlayamayız kadınları ama farklı açılardan bakmamızı sağlayacağı çok aşikar okunması gereken kitaplardan

M.Enver İldaş 
07 Nis 16:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadın beyninin nasıl işlediğinin, gerçeği nasıl algıladığının, duygulara nasıl tepki verdiğinin, başkalarının duygularını nasıl okuduğunun ardında yatan bilimsel gerçekler anlatılmış ve bizatihi kadınların yaşadığı olaylar üzerinden örneklendirme metoduyla savunulan tezler yazar tarafından ustaca okura anlatılmış.

Ramazan Piştofoğlu 
22 Mar 22:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadınlara ve davranışlarına onların çerçevesinden bakmak gibi harika bir yetenek katıyor size. Kadınların ve onları anlamak isteyen tüm erkeklerin okuması gereken bir kitap.

elif saltık 
30 Mar 11:20 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

tüm hareketlerimizin hangi hormonlardan neden kaynaklandığını öğrenmek gerçekten güzel. kitapta çoğu zaman şaşırdım aynısını yaptığım oluyor bundanmıymış diye.

Kitaptan 33 Alıntı

Esranur Demircan 
09 Tem 21:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Doğuştan gelen biyolojimizi anlamamız, geleceği daha iyi planlamamızı sağlar. "

Kadın Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 207 - Say)Kadın Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 207 - Say)
Müzeyem Adem 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir insan aşık olduğunda beynindeki eleştirel düşünen, tedbirli davranan devreler kapanır.

Kadın Beyni, Louann BrizendineKadın Beyni, Louann Brizendine
Esranur Demircan 
09 Tem 20:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yeni doğan kız bebeklerin 24 saatlik olmadan diğer bebeklerin stresten kaynaklanan ağlamalarına - ve yüz ifadelerine - erkek bebeklere kıyasla daha fazla tepki verdiklerini göstermiştir. Kızlar daha bir yaş gibi erken bir zamanda başkalarındaki gerilim belirtilerine tepki vermeye başlarlar, özellikle mutsuz ya da acı çeken insanlara tepki verirler."

Kadın Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 39 - Say)Kadın Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 39 - Say)
Müzeyem Adem 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başka bir insanın ne düşündüğünü ya da ne hissettiğini tahmin etmek, özünde zihin okumaktır. Ve her şey bir yana, kadın beyni en ufak ipuçlarını kullanarak başkalarının düşüncelerini, duygularını, inançlarını ve eğilimlerini keşfetme konusunda ustadır.

Kadın Beyni, Louann BrizendineKadın Beyni, Louann Brizendine
Sedâbiyât 
26 Tem 16:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sarılmak ve dokunmak gibi eylemler beyinde, özellikle kadınlarda, oksitosin salınımına neden olur ve sarılan kişiye karşı güven duyma eğilimi yaratır.

Kadın Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 99)Kadın Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 99)
Sedâbiyât 
26 Tem 16:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yaşamımızın ilk dönemlerinde bizi besleyen insanlarla kurduğumuz bağlar kalıcıdır ve hayat boyu devam eder. Bu kişiler, sürekli olarak fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamalarının sonucunda beyin devrelerimizin parçası haline gelirler. Tahmin edilebilir, güvenilir, ilgi dolu kişilerle büyümüşsek güven devreleri bu ilişkileri temel alır. Bu deneyimler olmaksızın ya beyindeki güven devreleri çok zayıf kalacaktır ya da hiç güven devresi olmayacaktır. Kişi yine de kısa süreliğine aşık olabilir ama çocukluğunda güvenli bir ortamın eksikliğini yaşamış kişiler için uzun süreli bir ilişki kurmak ulaşılması zor bir hedef olacaktır.

Kadın Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 101)Kadın Beyni, Louann Brizendine (Sayfa 101)
alp y. 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Âşık olmak, hem kadınların hem de erkeklerin en mantıkdışı davranış ya da beyin durumlarından biridir. Romantizmin ışığında beyin "mantıklı düşünemez" hale gelir, kör olur, sevilen kişinin yetersizliklerini görmezden gelir. Istemdışı bir durumdur. Tutkuyla âşık olmak ya da kendini kaptırmak artık kanıtlanmış bir zihinsel durumdur

Kadın Beyni, Louann BrizendineKadın Beyni, Louann Brizendine
Müzeyem Adem 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Teksas Üniversitesi'nde bu konuda araştırma yapan akademisyenlerden biri olan Robert Josephs erkeklerin özgüvenlerinin başkalarından bağımsız olabilme yeteneklerinden; kadınların özgüvenininse başkalarıyla yakın ilişkiler kurabilme becerilerinden kaynaklandığı sonucuna ulaştı.

Kadın Beyni, Louann BrizendineKadın Beyni, Louann Brizendine
Müzeyem Adem 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aşık olmak, hem kadınların hem de erkeklerin en mantıkdışı davranış ya da beyin durumlarından biridir. Romantizmin ışığında beyin "mantıklı düşünemez" hale gelir, kör olur, sevilen kişinin yetersizliklerini görmezden gelir.

Kadın Beyni, Louann BrizendineKadın Beyni, Louann Brizendine
4 /