Adı:
Kadın Beyni
Baskı tarihi:
Şubat 2011
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754687347
Orijinal adı:
The Female Brain
Çeviri:
Zeynep Heyzen Ateş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Aslında her insan hayatına kadın beyniyle başlar. Dişi, doğanın başlangıç halidir. Ancak hamileliğin 8. haftasından sonra testosteronun iletişim merkezine yayılmasıyla bu üniseks beyin erkek beynine dönüşür. Bu süreçte saldırganlık ve cinsellik hücrelerinde de artış görülür. Testosteron seli gerçekleşmezse, kadın beyni değişmeden büyümesini sürdürür ve hücreler iletişim ve duygusal gelişim merkezlerinde yoğunlaşır.
Peki, bu farklılaşma neleri etkiler?

"Hayatı futbol, kanepe ve seks üçgenine sıkışmış biri ne kadar karmaşık olabilir ki?"
-Mansur Forutan - Akşam-

"Brizendine, kitabında kadın beyninin Macintosh, erkek beynininse PC olduğunu anlatıyor."
-Serdar Devrim - Hürriyet-

"Siz de benim gibi oğlunuz ya da kızınızın büyümesine şaşkınlıkla şahitlik ediyorsanız vakit kaybetmeden Brizendine'in Kadın Beyni'ni okumanızı öneririm"
-Eyüp Can - Hürriyet-
(Tanıtım Bülteninden)
328 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ergenlik çıkışlarıyla uğraşan bir kardeş ve her şeye ağlayan menapozlu bir anne ile aynı evde yaşayan bana acımış da yazmış yazar bu kitabı.

Dakikası dakikasını tutmayan, bir gülen bir ağlayan, önce kızan sonra gelip sarılan, inatlaşmaktan çatlamaya doğru giden insanlarla yaşamak nedir ben bilirim. Sizlerden de bilenler vardır.

Bu kitabı okuyunca 'yazık kıyamam nelerle uğraşıyormuş beyni' dememek elde değil. Hatta karşınızdaki hormonları yüzünden size kızıp bağırırken 'gel ben senin nasıl hissettiğini biliyorum artık' deyip bağrınıza basasınız gelir. Benim geldi o yüzden söylüyorum.

Bu kitapta 'kadın' o kadar geniş bir araştırmayla, o kadar profesyonelce ortaya konulmuş ki okurken herşeyin bu kadar bilinir olmasından çekiniyorsunuz. Evet 'kadınları anlayamıyorum' diyen erkekler doğru düşünüyorsunuz. Bu kitap tam size göre.

Daha anne karnındayken cinsiyeti belli olan bebekten başlıyor yazarımız anlatmaya ve menapoz sonrasına kadar gidiyor serüvenimiz. İlk yaşlar ve menapoz benim daha çok dikkatimi çekti. Hiç merak edip araştırmadığım pek çok sorunun cevabını okudum. Mesela neden kız çocukları anneyle göz göze gelince daha kolay sakinleşir? Neden erkekler 7000 kelime konuşurken kadınlar 20000 kelime konuşur bir günde? Neden kadınların hisleri erkeklerden daha kuvvetlidir? Neden erkekler stres altındayken cinsel ilişkiye daha yatkınken kadınlar bu durumda kendini kapatır? Erkeklere 'karıma ne yaptın' sözünü söyleten menapozda bir kadın nasıl bu hale gelir? Tüm bunların cevabını verirken erkekle kadını karşılaştırıyor aynı zamanda. Sadece kadını verip erkeği ayırmak olmaz.

Böylesine araştırma sonuçları içeren bir kitabın (yaklaşık 100 sayfa kaynakça görünce küçük dilinizi yutmayın) çok samimi bir anlatımla sunulmasına, bu kadar içine almasına şaşmak gerek aslında. Ama konu eğlenceli olunca hemen bitiveriyor kitap. Ve ciddi bir emek, araştırma, zaman alan bu kitabı zamanında okumanız size çok şey katabilir. Benim gibi bir durumdaysanız (aynı evde bir ergen ve bir menapozlu hayal edin) bu kitaba Seferoğulları'nın yeşil vadiyi gördüğünde sevindiği kadar sevinebilirsiniz. Keyifli okumalar.
328 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı bir blog aracılığıyla tanıştığım bana göre her haliyle amazon kadını tavsiyesi üzerine keşfettim. Kitap, kadınların anne karnından ölümüne kadar değişen beyin fonksiyonlarını ve davranışlarını konu alıyor. Kitabı okurken kız bebekleri fazlasıyla gözlem altına almıştım. Annemden beklenmeyen davranışları anlamaya başladım;) Ve tabiki kendimi incelemeye almıştım. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
328 syf.
·10/10
Beyin araştırmaları ile tamamen bilimsel temelli bir kitap. Sosyal günlük hayatta gördüğümüz davranışların şaşırtan bilimsel açıklamaları var. Kadın erkek farklarını gerçekten güzel ortaya koyuyor. Beyine ilginiz merakınız varsa öneririm mutlaka okuyun. Dili biraz tıbbi bazı kelimeleri anlamamak sıkıntı olmayacaksa okuyun.
328 syf.
·Puan vermedi
KİTABIN İSMİ KADIN BEYNİ AMA İÇERİĞİNDE ERKEK BEYNİNİN NASIL ÇALIŞTIĞI İLE İLGİLİ KONULAR FAZLASIYLA YER ALMIŞ,NETİCEDE HOŞ BİR KİTAP,OKURKEN ÇOK EĞLENECEĞİNİZDEN EMİNİM,
328 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Kitabı az önce bitirdim ve ben kendime bile açıklayamadığım bazı hareketlerimin nedenini öğrendiğim için çok mutluyum :) Acayip bir kitap bu. Bunca yıllık okurum, böyle kaynakça görmedim, neredeyse 100 sayfa. Girişi, sonsözü ve notları da çıkarınca geriye yaklaşık 200 sayfalık bir şey kalıyor ama dolu dolu 200 sayfa.
İnsan beynine ve hormonların beynin üzerindeki etkisine genel ve yer, yer de detaylı bir bakış sunulmuş okura. Hayatının değişik evrelerinde her kadının geçirdiği değişim, anlaşılır bir dilde anlatılmış. Aynı zamanda kadın ve erkek arasındakı farklılıklara da değinmiş yazar. Bunu yaparken kadınları daha detaylı, erkekleri ise genel olarak incelemiş ve belirli durumlarda davranışlarını kıyaslamış.
Bu kitap sizi bilgilendirecek, karşınızdakinin anlam veremediğiniz davranışlarına açıklık getirecek ve siz olaylara farklı bir açıdan bakmaya başlayacaksınız. Psikolojiye ilginiz olsun ya da olmasın, bence bu kitabı okumalısınız. :)
328 syf.
·11 günde
Nöro-psikiyatr Dr.Louann Brizendine diyor ki:
- Kadınlar günde 20.000, erkeklerse 7.000 kelimeyle konuşuyor.
- Seks düşüncesi bir kadının beynine günaşırı uğrarken erkeklerin neredeyse hiç aklından çıkmıyor.
- Kadınlar, erkeklerin hiç hatırlamadığı kavgaları asla unutmaz.
.......................................................................................................................
Kadınlar ve Genç Kızlar İçin Duygudurum ve Hormon Kliniği'nin kurucusu.
Tüm kadınların ve onlarla ilişkide olan tüm erkeklerin okuması gereken bir kitap.
Kitapta bilimsel terimler var tabii ama hastaların veya hormonal değişim yaşayıp bunu anlamlandıramayan kadınların doktora başvurmasıyla örneklerle zenginleştirilmiş bir anlatımı bulabiliyorsunuz.
328 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Kadının beynini, erkeğin beyninin sadece küçük boyutundan ibaret olan görüş nihayet aşılmış ve bunun üzerine araştırmalar yapılarak anlaşılır bir şekilde yazılıp, bizlere sunulmuş olan güzel bir kitap.Kadın ve erkek beyni arasındaki farklar çok net bir şekilde gösterilmiş. Hangi davranışı niçin yaptığımız, bunların arkasında hangi duyguların yattığı bilimsel bir gerçeklikle ortaya konulmuş.Cinsiyet ayrımının, ebeveynlerin çocuklarını kız ya da erkek olarak yetiştirdiklerinden kaynaklandığını düşünürdüm, bu düşüncemin tamamen yanlış olduğunu da görmüş oldum. Kısacası okuduğum bölümden dolayı bu kitaba başlamıştım fakat herkesin bilmesi gereken bilgiler var içerisinde. Eminim bu kitabı okuyan her birey de karşı cinsine daha anlayışla yaklaşacaktır.İyi okumalar.
328 syf.
·26 günde·8/10
Nöro-psikiyatr olan yazar, kitapta doğumdan menopoz sonrasına kadar hormonların kadın beynindeki etkisini anlatıyor. Erkek ve kadın beyninde salgılanan hormonların birebir aynı olmaması ve salgılanma oranlarının değişkenlik göstermesi sebebiyle kadın ve erkek beyninin farklı çalıştığını bilimsel çalışmalara ve mesleki tecrübelerine dayanarak açıklıyor. Bir kadının bebekken, çocukken, ergenken, yetişkinken, anneyken ve yaşlanmaya başlarken kendini nasıl hissettiğini ve neden o şekilde hissettiğini anlamak için başvurulabilecek bir kaynak kitap.
328 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kayda değer bilgiler içeren bir kitap. Bir kadının doğumundan menopoz dönemine kadar beyin aktivitelerini incelerken ara sıra erkek beyni ile karşılaştırma yapması daha anlaşılır yapmış kitabı. Kitabı erkek bireylerde rahatlıkla okuyabilir, evlendiği vakitten itibaren hanımının beyninin nasıl değişimlere uğrayacağından haberdar olması, geçim kalitesini artırabilir. Kadın bireylerde kendinin nasıl bir değişim içinde olacağını bilirlerse daha bilinçli olabilirler diye düşünmekteyim. Kitabın beni şaşırtan diğer bir yanı ise gerçekten oldukça fazla kaynakça ya sahip olması, emek verilmiş bir kitap
328 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bilimsel olarak herşeyin tamamıyla kanıtlanmış olarak bizlere sunmuş, en güzel yanı bu. Bebeklikten, kız çocuğuna , ergenlikten , yetişkin olmaya , kadinliktan , yaşlılığa (annelige de çok ca değinmiş hamile bayanların bile okuduktan sonra ciddi anlamda bilgi edineceği bir kitap olmus ) kadar bunlar üzerinde her konuya değinmiş ve cokca bilgi veren bir kitap olmuş. Hastalarinin yaşamları üzerinden anlatarak gitmiş herşeyi bu da akıcı olmasını sağlamış benim açımdan , bilgi odaklı olmasına rağmen insanlar üzerinden örnekler vererek gitmiş olması daha çok okunur kılmış kitabı.
328 syf.
·Puan vermedi
Kadınlara ve davranışlarına onların çerçevesinden bakmak gibi harika bir yetenek katıyor size. Kadınların ve onları anlamak isteyen tüm erkeklerin okuması gereken bir kitap.
328 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
tüm hareketlerimizin hangi hormonlardan neden kaynaklandığını öğrenmek gerçekten güzel. kitapta çoğu zaman şaşırdım aynısını yaptığım oluyor bundanmıymış diye.
Modern nörobilimciler için psikoloji ve fizyoloji birbirinden farklı değildir, bir madalyonun iki ayrı yüzüdür.
Louann Brizendine
Sayfa 115 - Say Yayınları
Annem beni, “anne olmak insanı sonsuza kadar değiştirir," diye uyarırdı.
Louann Brizendine
Sayfa 131 - Say Yayınları
Bir erkek, karşısındaki insan ağlamadıkça ya da çok üzgün görünmedikçe onun neler hissettiğini anlayamazken, bir kadın ufacık bir mimik veya bakıştan karşısındakinin ruh halini çözebilir.
Oksitosin (Aşk Hormonu) 9 aminoasit içeren bir peptit,vasopressin de öyle!. Beyinde sevgi ve bağlılık duygularını tetiklerler! Kadınlara oksitosin içeren burun spreyi sıkıldığında karşılaştığı erkeğe çok daha sıcak ve sevgi dolu yaklaşmışlardır.Erkekler de öyle!
Bir bebek ne kadar uzun ve sık emzilirse anne beyninde o kadar fazla prolaktin - oksitosin salgılanır...
Süt bebeğin midesini esnetir ve sindirildiginde içindeki oksitosin bebeğin beynini rahatlatır. Bu bebeği sessizleştirir ve sakinleştirir - sadece besleyici olduğu için değil rahatlatıcı hormonlar içerdiği içinde.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kadın Beyni
Baskı tarihi:
Şubat 2011
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754687347
Orijinal adı:
The Female Brain
Çeviri:
Zeynep Heyzen Ateş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Aslında her insan hayatına kadın beyniyle başlar. Dişi, doğanın başlangıç halidir. Ancak hamileliğin 8. haftasından sonra testosteronun iletişim merkezine yayılmasıyla bu üniseks beyin erkek beynine dönüşür. Bu süreçte saldırganlık ve cinsellik hücrelerinde de artış görülür. Testosteron seli gerçekleşmezse, kadın beyni değişmeden büyümesini sürdürür ve hücreler iletişim ve duygusal gelişim merkezlerinde yoğunlaşır.
Peki, bu farklılaşma neleri etkiler?

"Hayatı futbol, kanepe ve seks üçgenine sıkışmış biri ne kadar karmaşık olabilir ki?"
-Mansur Forutan - Akşam-

"Brizendine, kitabında kadın beyninin Macintosh, erkek beynininse PC olduğunu anlatıyor."
-Serdar Devrim - Hürriyet-

"Siz de benim gibi oğlunuz ya da kızınızın büyümesine şaşkınlıkla şahitlik ediyorsanız vakit kaybetmeden Brizendine'in Kadın Beyni'ni okumanızı öneririm"
-Eyüp Can - Hürriyet-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 94 okur

  • Serap özdemir
  • Gonca
  • Tayfun Soylu
  • Jean Grey
  • Ozge avcı
  • Banu
  • Murat Pektaş
  • Mihriyeşil
  • Elçin Ererdal
  • Kevok

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%34.3
25-34 Yaş
%37.1
35-44 Yaş
%17.1
45-54 Yaş
%5.7
55-64 Yaş
%2.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.3
Erkek
%39.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.1 (5)
9
%19.4 (6)
8
%45.2 (14)
7
%12.9 (4)
6
%3.2 (1)
5
%3.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0